Commandant van het corps, dén J.uit.-Colonel J. J. de Moulin, van hot 6de regement van het wapenhij het 8ste regementtot Luit.-Colonelden Ma joor J. 11. König, van het lste regement infanterie; hij het koloniaal werf depot: tot Colonel, den Luit.-Colonel J. C. Noot, commandant van het corps; en verplaatst: bij het regement grenadiers en jagers, den Kapitein A. P. Miltenburg, van het 6de regement infanterie; bij het lste regement infan terie, den Majoor II. F. Koek, van het regement grenadiers en jagers, gede tacheerd als Adjudant bij Z. M.zullende genoemde Hoofd-Officier tevens in zijne tegenwoordige bijzondere betrekking bij Z. M. verblijven. De Heer von WekherlinSecretaris van II. M. de Koninginheeft van den Keizer van llusland de Orde van St. Stanislaus, tweede klasse met de Keizerlijke Kroon ontvangen. Prinses Frederik heeft aan de loterij der Vereeniging van den II. Vin- centius da Faulo te Rotterdamtwee prachtige vazen doen toekomenen aan de Sophia-school te Zevenbergen ƒ100. Uit het Weekblad van het Regt blijktdat de erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem IIin revisie zijn gekomen legen het arrest van den Iloogen Raad van 26 Nov. 1852, in zake C. J. Enthoven, oorspronkelijke eischers tegen genoemde erfgenamen, als gedaagden en eischers in vrijwa ring, L. J. Enthoven en Coinp, gedaagden in vrijwaring, waarbij zij, hoogc erfgenamenmet ontzegging van hunnen eisch legen de gedaagden in vrij waring, veroordeeld zijn, om aan den oorspronkelijken eischcr zijne vor dering te voldoen met de kosten. - Heden nacht overleed Mej. Helena van Gelder, geboren Winnekdie acht. dagen geleden haar 100sten verjaardag in het midden harer kinderen mogt vieren. Er wasbehalve den ouderdomgeenerlei blijkbare aanleiding tot haren dood. Zij ontsliep zacht en tot liet laatste oogenblik in het bezit van hare geestvermogens. AMERSFOORT, 16 Januarij. De Hervormde gemeente alhier werdbij de plegtigc avondmaalsviering op heden avond, aangenaam verrast met een kompleet, allerfraaist bewerkt, zeer kostbaar zilveren stel, beslaande uit eene groote kan met deksel, twee kleine kannen, vier drinkbekers, eene groote schaal, twee borden en twee olfervazen waarvan de gever onbekend wenscht te blijven. TILBURG, 16 Januarij. De oproerige beweging te Loon op Zand, ten gevolge van de verplaatsing van 't stadhuis van den vroegeren stand naar den Kaatsheuvel, zijn tot be daren gekomen. Voor de overbrenging van 't archief was eene kamer in ge reedheid Zaturdag heeft die overbrenging plaats gegrepen. Donderdag avond was de Burgemeester van Loon op Zand door 3 mannen deerlijk mis handeld, en dien ten gevolge do brigade marechausée en een Officier met 25 jagers, voorafgegaan door den Heer Officier van Justitie van 's Bosch en den Kapitein der marechausée naar Loon vertrokkenalwaar deze de menigte spoedig deden uiteengaan. Zaturdag morgen zijn deze troepen aangevuld met een Ritmeester, twee Luitenants en 50 jagers te paard, terwijl omstreeks 11| uur de Staatsraad Commissaris des Konings, vergezeld van den Provin cialen Commandant en den Griffier der Staten, over Tilburg naar Loon op Zand zijn vertrokken. Het overbrengen der archiven is toen rustig afgeloo- pen; alleen zijn enkele personen gevangen genomen. Te 34 ure waren alle autoriteiten alhier terug, om de reis naar 's Bosch te vervolgen. Ook de jagers zijn des avonds weder hier binnen gerukt; een detachement infanterie uit 's Bosch zal naar Loon vertrekken, om er de orde te blijven handhaven. COEVORDEN13 Januarij. In de laatste helft der voorgaande eeuw woonde hier zekere Jan de Graaf, Ouderling der Herv. gemeente. In 1721 vermaakte hij bij uitersten wil een stuk in de toenmaals nog woeste vecnen, onder de gemeente Exeloo, aan de Hervormde armen zijner woonplaats. Met het vooruitzigt dat eenmaal deze veenen aan de snede moesten komenbepaalde hijdat die niet mogten wor den verkocht, dan nadat er de scheepkens in zouden varen. Het Groninger nieuwe stads kanaal is thans tot in die veenen doorgegravenwaarvan een gedeelte deze week voor 2000 is verkocht, waarvan de armen voor hnnne portie 700 hebben ontvangen. Met 1J of 2 jaren komt weder een stuk aan de snede, dat naar schalling 3000 zal opbrengen, en dan een derde van onbekende waarde. In eene glasblazerijdaar ter plaatse gevestigdis men voornemens eene bokaal met 'smans naam en daad ter gedachtenis te doen vervaardigen. Hbl BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EIMCEJLATV©, LONDEN, 15 Januarij. Het bestuur der Beurs heeft het volgende besluit genomen Met diep leedwezen acht het bestuur zich ten gevalle der tegenwoordige houders van Portugesche fondsen verpligt, de Portugesche notering niet van het offi ciële beursberigt te schrappen. Doch daarop zal nimmer melding worden gemaakt van nieuwe schuldbrieven van dat gouvernement hetwelk door het schandelijke en snoode besluit van conversie van den 18den December 11. zich zelf zoo zeer verlaagd en een aanzienlijk deel van den eigendom der Britsche schuldhouders verbeurd verklaard heeft." Het nieuwe Ministerie heeft in Ierland veler vertrouwen gewonnen doordien twee leiders der Iersch-Kalholieke partijde Hoeren Kcogh en Sadleir thans deel van liet bewind uitmaken. Doch de driftigste voorvechters der vermeende belangen en reglen van Ierland zijn daarmede niet te vredenen in eene vergadering van leden der vereeniging tot bevordering van de belan gen der Iersche pachters tegenover de grondbeziItersdie den tl'1™ te Dublin gehouden is, werd bijna eenparig besloten, het gedrag der Ileeren Keogh en Sadleir openlijk te laken, als hebbende zij door de aanneming van hun ambt de zaak van het Iersche volk verraden. Vruchteloos werd door enkelen aan gevoerd, dat men eerst behoorde te weten, wat het Ministerie ten opzigte van Ierland en inzonderheid van de belangen der pachters voor haden onder welke bedingen de beide Ieren in het bewind waren getreden. De Times over het overlijden van Madiai sprekende laat er dit op vol gen het verheugt ons te vernemen dat Madiai korten tijd vóór zijn verschei den een bezoek ontving van den Heer Colombe, een Zwilserschen Predikant, door wien hij bijgestaan is met de vertroostingen van dat geloof waarvoor hij is gestorven, en dat de onvermoeide pogingen der Roomsche geestelijken om hem dat geloof te doen afzweren, geheel mislukt zijn. De Times hecht aan dat sterfgeval groot gewigt, en uit de taal van dit Protestantsche dagblad, hetwelk echter geenszins tot de ultraprotestantschc organen kan worden gerekend maar deze integendeel gedurig bestrijdtkan opgemaakt worden, dat de dood van Madiai onder de Protestanten in Enge land een zeer diepen en voor de Italiaansche regeringen in het algemeen hoogst ongunstigen indruk gemaakt heeft. Een door de Augsburgsche Allgemeine Zeitung medegedeeld berigt uit Rome zegt, dat laatstelijk onder de bevolking dier stad en der omstreek wel 2000 exemplaren verspreid zijn van eene onlangs door Mazzini alhier gehouden revolutionaire rede, en klaagt dat de Britsche regering oogluikend de woelingen der Italiaansche revolutionairen schijnt te begunstigen. Te King Georges Sound in West-Auslralië zijn zeer uitgestrekte kolen- lagen ontdekt, die 30 mijlen beslaan en van groot gewigt zijn bij de uit breiding der stoomvaart in die wateren. Het Wetgevend Bewind van Van Diemensland heeft aan II. M. verzocht, dat er geene misdadigers daarheen meer gevoerd wierden, zoo als men weet geschiedt dit ook niet meer naar Nieuw-Zuid-Wallis en de Kaap de Goede Hoop. Uit China verneemt men dat de opstand er veld wint. FRANKRIJK. PARIJS1 7 Januarij. Bij Keizerlijk besluit is aan de Parijsche Hoogeschool een leerstoel ingerigt voor de Fransche taal- en letterkunde van de middeneeuwen. De Keizer heeft bepaald, dat allen, die een' post, ambt of bediening bekleeden den eed van getrouwheid aan het Keizerrijk moeten afleggenof anders dadelijk zullen ontslagen worden. Volgens officiële opgaven hebben de indirecte rijksmiddelen in 1852 te zamen 804,334,000 fr. opgebragt, dat is 66,491,000 fr. meer dan in 1851 en 66,092,000 fr. meer dan in 1850. Daarentegen zijn ook de staatsuitgaven door onderscheiden maatregelen der regering toegenomen. De maandstaat der Fransche Bank wordt mede in de handelswereld als vrij gunstig beschouwd. Door de toenemende levendigheid in handelszaken is de hoeveelheid specie, die nutteloos in hare kassen lag, weder aanmerke lijk verminderd. Het opvorderbare bedrag beloopt 986 millioenen dat harer beschikbare middelen 24 millioen meer, namelijk 1010 millioen, doch hieronder is voor 156} millioen aan staats- en andere effecten, die in zekere omstandigheden bezwaarlijk aanstonds zouden kunnen worden ta gelde gemaakt. Deze bekendmakingen hebben bijgedragen tot de betere stemming die den 14den en den 15dcn dezer aan de Parijsche Beurs heerschte. De Moniteur weerspreekt zorgvuldig de berigten van buitenlandsche bladendie zouden kunnen doen twijfelen aan het bestaan eener goede ver standhouding tusschen de Fransche regering en vreemde Staten ook van den tweeden rang. Er wordt thans bij het Ministerie van Justitie gearbeid aan een wets ontwerp lot wijziging der bestaande bepalingen op de regtspraak door gezworenenen aan een ander strekkende om den nog veelal te langen duur der preventive gevangenhouding te verkorten. Uit een artikel van den Constitutionnel blijkt, dat men bij het eerstbedoelde wets-ontwerp uitgaat van het beginsel dat eenvoudig gezond verstand niet genoegzaam is om de pliglen van eenen gezworene te kunnen vervullen, maar dat daartoe eene mate van kundigheden en verstandsontwikkeling vereischt wordtdie slechts bij een klein aantal personen wordt gevonden. De ministeriële bladen berigten dat nabij Parijs vier personen in hechtenis genomen zijnals verdacht van eene zeer zware misdaad. In andere berigten wordt verzekerd dat zij verdacht worden van eenen toeleg op het leven des Keizers. De Moniteur behelst eenen staat van de onzuivere opbrengst van het vervoer op al de Fransche spoorwegen gedurende 1852; zij heeft 132,277,905 fr. bedragen, of 35,673 fr. per Ned. mijl, tegen 32,345 in 1851. De korte broek is wederom bij de officiële receptiën mode gewordenop het laatste groote bal droegen haar al de hooge ambtenaren. Ook bij het Hof van Turyn is de korte broek weder ingevoerd. De Constitutionnel is van Regeringswege gelast de mededeeling te staken van het geschrift van A. Dumas, waarin Christus en de II. Maagd op eene voor velen aanstootclijke wijze werden ten tooneele gevoerd. De afloop der jongste aanbesteding van levering van tabak voor de regieis aldusde levering van 1,200,000 kil. Virginia-tabak is gegund voor 96 fr. 97 de 100 kil.; 120,000 kil. Kentucky voor 71 fr. 31; 300,000 kil. Brazil iaansche voor 106 fr. 50; 1,200,000 Nederlandsche voor 192 fr. 1,350,000 Maryland voor 85 fr. 33; 150,000 Ilavannah voor 284 fr.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2