eerst zal hecrschen, wanneer er niet ianger voor liet goede vrijheid gelaten wordt onder voorwaarde alleen dat er ook vrijheid zij voor het booze; liet wil thans het gezag gelijk te Rome in slede van de vrijheid gelijk in Belgiëtevens geeft hel te kennen dat de Protestantsche Koning een hinder paal is voor België op den weg tot de ware orde. Een ander onderwerp van twistgeschrijf is een maatregel, door de geeste lijkheid te Antwerpen jegens de leerlingen der aldaar gevestigde staatsschool van middelbaar onderwijs genomen. Men weet dat de Belgische geestelijk heid geweigerd heeft in de openbare middelbare scholen godsdienst-onderrigt te komen geven, zoo lang baar niet meerdere waarborgen wierden gegeven voor de godsdienstige en zedelijke strekking van het onderwijs aan die scho len. Het Gouvernement bad toen dat godsdienst-onderrigt door leeken kun nen doen geven, maar wilde of durfde zoo ver niet gaan, en de leerlingen werden naar de kerk gezonden om aldaar aan de gewone lecring deel te ne men. Doch ook dit wordt hun te Antwerpen thans niet meer vergund. »De Iccrk zoo leest men in de Indépendatice Beige het oord van vrede cn verzoening, wordt in een politiek worstelperk veranderd en moet strek ken om aan vccten bot te vieren. Voor de leerlingen der staatsschool wordt de kerkdeur gesloten. Aan Katholieke kinderen wordt niet in de school alleen, maar zelfs in het heiligdom, waar geen aanneming des persoons moest zijn, een onderligt geweigerd hetwelk er aan ketters gerecdelijk gegeven wordt. Die kinderen worden van de biecht, van de voorbereiding tot het genot der sacramenten geweerd." Het Journal d'Anvers verdedigt de veranderde handelwijze der Antwcr- pcnschc geestelijkheid als een gevolg ccner verandering in het personeel der onderwijzers aan de bedoelde school. Zatnrdag avond jl.werden op het bal, dat de Burgemeester gaf, te midden der talrijke genoodigdendrie personenwaaronder twee jeugdige Duitsche Dames, zeer net gekleed, door de policie in verzekering genomen, op het vermoeden van diefstal. Eene huiszoeking bij de beide vrouwen leidde tot de ontdekking van eene groote hoeveelheid gestolen voorwerpen van waarde. Het dezer dagen uitgegeven jaarboek der Katholieke Hoogeschool van Leuven voor het jaar 1853, bevat verscheiden statistieke tabellen waaruit blijkt dat deze van den Staat geheel onafhankelijke stichting der Belgische geestelijkheid in blocijendcn toestand verkeert cn in roem en toeloop niet on der doet voor het aloude Pauselijk Collegic van Leuven. Eene dier tabellen toont dat in de laatste tien jaren het aantal ingeschrevenen op de studentenrol jaarlijks gemiddeld nagenoeg 700 heeft bedragen. Uit de opgaven der Antwerpenschc bladen blijkt dat in 1852 te Ant werpen 14,428 landverhuizers op G8 schepen zijn ingescheeptdat is bijna evenveel als in 1847, het gunstigste in dit opzigt van de laatste tien jaren. Men berekent dat de landverhuizers die hunne reis door België nemenaldaar elk gemiddeld eene som ƒ75 uitgeven voor aankoopenverblijf- en reiskosten. De zoogenaamde wonderdoctor Driesken Nypers is dezer dagen, slechts 25 jaren oud, in een dorp in het land van Waes overleden, FRANKRIJK. PARIJS, 11 Januarij. Bij Keizerlijk besluit wordt voor dit jaar magtiging verleend tot het hou den van de kerkvergaderingen in de zetels der kerkelijke provinciën en van de Synoden van geestelijken cener dioecese, welke de Aartsbisschoppen en Bisschoppen dienstig zullen achten in hunne zetelplaats te houden, ter regeling der aangelegenheden die op het geestelijk gebied de uitoefening der eeredienst en de onder de geestelijkheid in acht te nemen regelen betreffen. Van de vrijheid tot het houden dier kerkvergaderingenzal terstond worden gebruik gemaakt. De Kardinaal-Aartsbisschop van Reims heeft de hem ondergeschikte geestelijken opgeroepenom den 10llen dezer maand te Amiens eene provinciale kerkvergadering te houden. De vrijheid tot het houden van zoodanige vergaderingen is dikwijls door vorige Regeringen betwist. Zij wordt thans gereedelijk toegestaan, zoo zelfs dat het Keizerlijk besluit, volgens sommigen, ook toelaat de geestelijken van onderscheiden kerkprovinciën of zelfs van geheel Frankrijk op ééne vergade ring te vcrcenigen. De Constitution d'Au.verre meldt uit goede bron te J wetendat de Regering voornemens is, de 24 Bisdommen te herstellen, die ten gevolge van het Concordaat van 1801 zijn opgeheven, cn dat het Bisdom Auxerre het eerst aan de heurt ligt. Uit Compiègne wordt geschrevendat de Paus wel zal komen om den Keizer te kroonenbij die gelegenheid eenigen tijd in Frankrijk doorbrengen cn het kasteel van Compiègne bewonen zal. De Keizer wien bet ongepaste applaudisscmcnt van eenige personen bij de opvoering van een ballet had gehinderdheeft bevolendat de zooge naamde Claqueurs strcngelijk uit de schouwburgen zullen moeten worden ge weerd, ten minste uit die, welke toclaag van de Kroon ontvangen. De Kei zer zendt voorts tot handhaving der goede ordebij iedere voorstelling in de vier boofdschouwburgcntwee zijner bedienden op bet toonecl achter de schermen, om alle misbruiken te keer te gaan. De Gemeenteraad van Gaillac is ontbondenom dat bij de afkondiging van het Keizerrijk maar een klein getal leden tegenwoordig wasgelijk lot wacht dien van Castres. De Parijsche Beurs blijft nog steeds in eene gedrukte stemming, die echter voor alsnog aan de plaatselijke gesteldheid der markt schijnt te moe ten worden toegeschreven. De Prins van Canino heeft dezer dagen te Abbeville het kabinet voor Natuurlijke Historie der Ileeren Raiilon en de Lamotte bezocht. Hij legt thans de laatste hand aan een belangrijk werk over de Natuurlijke Historie, waartoe hem de rijke Kabinetten van Abbeville veel stof geleverd hebben. SPANJE. MADRID, 5 Januarij. Het Koninklijk besluit omtrent de drukpers is heden uitgevaardigd cn daarbij onder anderen de bepaling afgeschaft waardoor het vorige Ministerie zich de bevoegdheid had gegeven, om door eene aanklagtc eiken dagblad schrijver van zijne vrijheid cn elk dagblad van het regt tot het behandelen van politieke aangelegenheden te beroovenvoordat nog ecnig blijk van de gegrondheid der aanklagto was geleverd. SARÖINIE. TURYN, 3 Januarij. De Koning heeft de opvoeding van den Kroonprins, die tot nog toe aan geestelijken was toevertrouwdplotseling opgedragen aan eenen militairden Generaal der Artillerie Rossi. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Januarij. Z. M. zal in het voorjaar eene reis naar Italië ondernemen en al zijne Sta ten aldaar bezoeken. De in Hongarije zwervende benden Heidens zijn in den laatstën tijd veel verminderddaar sommigen het land verlaten en anderen zich in dorpen ge vestigd cn een bedrijf bij de hand hebben genomen. ZWEDEN. STOK1IOLM, 1 Januarij. De Engelsche Ingenieur John Rennic, die thans hier de werkzaamheden voorbereidt tot den aanleg van twee spoorwegen, heeft aan de Regering het voorstel gedaan tot het maken van eene elcktrisch-telegraphische lijn van Stokholm tot Helsingborg aan de Sondop welk punt de afstand tusschen Elseneur en Denemarken slechts 15 minuten is. De Regering beeft zich met dit voorstel vercenigd, en zoo zal de eerste elektrische telegraaph in Zweden tot stand komen. In Denemarken maakt men thans eene telcgraphische lijn van Elseneur tot Hamburgzoodat binnen kort Stokholm in bijna regtstreek- sche gemeenschap zal staan met Zuid-Europa. De Prinses Eugenia, dochter des Konings, is weder ingestort, en lijdt aan hevige koortsen ten gevolge van aandoening der ingewanden. VEREENICRE STATEN. Het volgende wordt medegedeeld aangaande Mevr. Stowe, schrijfster van het in de Vereenigde Staten en geheel Europa zoo veel opgang makende werk de hut van Oom Tomas. Haar uiterlijke is zeer eenvoudig, zij is zeer godsdienstighaar echtgenoot is geestelijkebeiden leefdenvóór het verschij nen van opgemeld werk, zeer zuinig, en verkeerden soms zelfs in bekrompen omstandigheden. Mevr. Stowe schreef een groot gedeelte van het boek in de keuken, met het papier op hare kniën geplaatst, terwijl zij er tegelijkertijd met een dienstmeisje den maaltijd voor den middag gereed maakte. Zij koes terde zóó weinig verwachting van haren arbeid, dat haar boekverkooper ge tuigt, dat zij zich met een honorarium van 400 voor het manuscript zou hebben tevreden gesteld. Zij heeft thans 3 i 4000 bekomenterwijl de boekverkooper mede goede zaken heeft gedaan. De Heer Stowe heeft Bruns wick (Maine) verlaten, ten einde zich te Andover (Massachusets) te vestigen, waar Mevr. Stowe eene nederige woning aangekocht en in gereedheid heeft doen brengen. Zij is bij de Amerikaansche bevolking thans bekend onder den bijnaam van Uncle Tom's Cabin, welken naam zij waarschijnlijk wel immer zal blijven behouden. Vroeger heeft zij aan de redactie van onder scheiden dagbladen medegewerkt. De winter was in deze Staten tot in het laatst van December nog zeer zacht; geen der kanalen was nog geheel digtgevroren. In Californië, 20 minuten benoorden Calaveras, bevinden zich twee zeer schoone en uitgestrekte grottenwelke tot dusver nog slechts gedeelte lijk onderzocht waren. Zij bieden de rijkste houwstoffen voor de studie der geologie aan, daar zij tot nu toe onbekende aardlagen en fossilien van de zeldzaamste soort bevatten. Onder anderen heeft men tanden en beenderen van dieren opgedolven, welke veel grooter dan die van den Mammouth zijn. Men heeft op eene diepte van 40 voet een' reusaehtigen tand gevonden wiens middellijn 5 duim en wiens lengte lj voet bedroeg. OOST-INDIE. De volgende hoogst opmerkelijke bijzonderheid wordt medegedeeld in den Java-Bode van 9 Oct. jl.Gisteren ochtend vondter gelegenheid van den puhlieken verkoop van drie slavcnfamiliënuit den boedel van wijlen de Chi- ncsche vrouw Tan Engnio, het navolgende, in onze oogen zeer merkwaardig en verblijdend voorval plaats. Toen namelijk de verkooping een aanvang zoude nemen, verzochten de in veiling gebragte twaalf slaven ampon (vergif fenis) aan het aanwezig zijnde buitengewoon talrijk publiek, en smeekten de gunst af, eenig door hen bespaard geld toonende, zich zei ven te mogen vrij- koopen. Beschaamdheid belette ben luide te sprekenzoodat slechts weini gen der aanwezigen hen konden verstaan. De Makelaar E. S. Vofttc herhaalde hun verzoek rnet luider stem cn zette het eerste bod voor hen in. Alhoewel bijna de gansche bevolking der Cbinesche kamp aanwezig was, verhief zich gcene enkele stem, om dat eerste bod te verhoogen, zoodat de eerste slaven familie zich voor 20, de tweede voor ƒ12 en de derde of laatste voor ƒ5 de vrijheid kocht. Het tooncel was waarlijk indrukwekkend en wij zien er een verblijdend teeken des tijds in.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3