man te zijn, dien hij in jeugdige ligtzinnigheid heeft bestolen, alleen met bel doel om een pleizierreisje te kunnen doen. (Waarschijnlijk de zoon van den Heer de Jongh aan den Helder, en een ongenoemde medepligtige, die met aanzienlijke waarden, van den Heer de Jongh ontvreemd, den 2den dezer zijn doorgegaan.) ÖOSTESBW IC. WEENEN, 5 .Januarij. De invoerreglen hebben voorleden jaar ruim 2 millioen fl. meer opgeleverd dan in 1851, maar de uitvoerreglen eenige duizende fl. minder. ZWEDEN. STOKHOLM, 31 December. II. K. II. de Kroonprinseswelke zich gedurende de laatste dagen ten gevolge van krampachtige pijnen in den onderbuik minder wel bevonden hadheeft gisteren avond een ligten aanval van koorts gehad. De nacht is rustig geweest; echter was H. K. H. dezen morgen niet vrij van koorts. De overleden Prins Gustaaf heeft een aantal, door hem gecomponeerde muziekstukken nagelatenwelke thans het licht zien. Onder deze bevindt zich een treurinarsch, die hij op zijn eigen dood vervaardigd heeft. YEltEEXIftDE STATEN. Den 19den December kwam een Britsche kruiser ter reede van Ha- vannah met drie prijsgemaakte slavenschepen. Dit zigtbare blijk van En- gelands vast besluit om den slavenhandel te weren en niet door de oogluiking der Spaansche overheden te laten voortduren, had onder de bevolking van Cuba diepen indruk gemaakt. De lengte van de brng over de Niagara zal 800 voet zijnde brugge- torens aan de beide einden zullen de hoogte van 60 voet hebbende brug zelve bestaat uit twee over elkander loopende bogen ter breedte van 20 voet; over de bovenste zal eene spoorbaan worden gelegdde brug zal 40,000 ctr. hebben te dragenterwijl er des noods nog 10,000 ctr. meer op zouden kunnen ruster,. Over New-York heeft men uit Buenos-Ayres het belangrijke berigt ontvangen, dat de wet, waarbij de rivier Parana geopend wordt verklaard voor de vrije vaart van alle volken, door het hnis der vertegenwoordigers was aangenomen en het verkeer tusschen Paraguay en Buenos-Ayres insgelijks vrij was verklaard voor alle vreemde vlaggen. Gedurende het jaar 1850 zijn in de Ver. Staten aangekomen 212,796 emigranten, in 1851 289,590 en in 1852 tot 16 Dcc. 295,722. CAEIFOKNIE. Als met een tooverslag herstelt zich de stad Sacramento van den vreese- lijken brand. De bevolking der voornaamste straten woont in tenten; de Chinezen hebben zich buiten de stad gelegerd. Een particulier liet, zoodra de brand in hevigheid toenam, zijn huis ten prooi der vlammen, verloor daardoor 10,000 dollars, reed naar eene zagerij buiten de stad, kocht daar al het timmerhout op en verkocht het met een winst van 20,000 dollars. STADS BIRIffilEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 13den Januarij 1853, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Verordening op den verkoop van vleesch. 2°. Besluit tot het instellen ecner vleesch markt. 3°. Instructie voor de Keurmeesters van het vleesch. 4°. Benoeming van eenen Opziener over de straten. 5°. Ontslag van den Ambtenaar der plaatselijke belastingen, C. J. la Rivière, tot Bode dezer gemeente benoemd. 6°. Verkoop van roerende goederen dezer gemeente. 7°. Voordragt omtrent de Bank van Lcening. JVationale Jflilitie. Ligting van het Jaar 1853. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEiVgezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 lot 68, en 166 der wet van den 8sten Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van deri 27slca April 1820; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, alsmede van bendie vroeger onder de Gemeenten ÖegstgecstLeyderdorp en Soeterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot het gebied dezer Gemeente zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar geschieden moet voor ben, die geboren zijn in het jaar 1834. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebbenen of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire dienst bevinden verpligt zijn zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naast- bestaanden of pupillen, mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van bun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen alzoo zijeven als de Inboorlingenverpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staatwelke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Dingsdag den 11 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van het buiten-territoir der Gemeente. Op Woensdag den 12 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Donderdag den 13 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Vrijdag den 14 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tol 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk de belanghebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeeligc gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort vloeien; de boven opgegevene tijdsbepaling in het oog te houden, en hij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte acte, alsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats, en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaats, waardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter aigifte der geboorte-acten voor diegenen, welke binnen deze Gemeente zijn geboren, 's morgens van 10 tot 3 ure. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 3 Januarij 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 3 Januarij 1853. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leyden, VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris y. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. MIDDELBURG, 6 Januarij. Door den Groolen Kerkeraad der Evangelisch- Lnthersche gemeente alhier is, in zijne vergadering van heden, met zeer groote meerderheid van stemmen beroepen, als Leeraar, Dr. P. A. Roll, te Edam. 219de Ütaats-Eoterij. Trekking der Tweede Klasse. 1ste Trekking. N°. 8478 een prijs van ƒ2,500. N°. 13714 een prijs van ƒ1,250. N<» 536, 5853, 8991 9009, 17737 en 19114 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de No. 14532 een prijs van ƒ20,000. Nos. 162 en 10367 ieder een prijs van ƒ1,000. ADYERTENTIEN. Heden beviel door Gods goedheid van eene welgeschapen DOCHTER, E. S. HASEBROEK, geliefde Echtgenoote van Bieiswyk 8 Januarij 1853. Mr. F. J. TOLLENSBurgemeester. Eenige Kennisgeving. Leyden 8 Januarij 1852. Heden ontsliep kalm en gelaten Vrouwe MARIA GEERTRUIDA NISSEN, in den ouderdom van ruim 53 jaren. Zij was gedurende 36 jaar mijne getrouwe Levensgezellin; onze Kinderen en Behuwd-Kinderen betreuren in haar de teederste Moeder, en hare Zuster eene liefdevolle Vriendin. J. C. F. KOCII, Luit.-Kolonel. Op uitdrukkelijk verlangen der Overledene zullen geene uiterlijke teekenen van Rouw gedragen worden. Eenige Kennisgeving. Ds. J. TICHLER en ECHTGENOOT, getroffen door de veelvuldige bewijzen van deelneming ter gelegenheid van hunne vijf en twintig jarige Huwelijks- Vereeniging, van onderscheidene zijden ontvangen, betuigen daarvoor langs dezen openlijken weg hunnen hartelijken dank. Even als voor eenigen tijd aan 't publiek is kennis gegeven dat er zich binnen deze gemeente eenige dolle bonden vertoonden, zoo meent de onder- geteekende het nu te moeten kennis geven dat er zich een paar dolle iiBensclieoa in ophouden; als zoodanig of als kwajongens beschouwt hij ten minsten beschaafde menschendie zich niet ontzien iemand des avonds op de straat schandelijk uit te schelden en van achteren aan te vallen en te slaan, welke behandeling hij ondergeteekende 11. Zondag avond op de Breedestraat heeft ondervonden. Leyden, 10 Januarij 1853. Mr. A. SCHMIDT. Bij Vonnis van de Arrondissements-Regtbank te Leydenis JACOB de HARTOGKoopmanwonende aldaar aan de Hoogewoerd verklaard in Staat vs» BfaaSJasseizieutaanvangende op den elfden dezer. Tot Regter- Commissaris is benoemd de Edel-Achtbare Heer Mr. J. van OUTERENRegter in voormelde Regtbank en tot Curator de Ondergeteekende, Advocaat te Leyden. C. G. LUZAC. De onbekende Schuldeischers van MARIA CORNELIA QUALM, Weduwe van Jan yan Smeerdyk, overleden te Jlazerswoudeworden nevens de genen die bekend zijn, Elpgeroegieaom bij te wonen de Biekening; welke door den Voogd over de Erfgenamen onder het voorregt van Boedelbe schrijving, wegens hare Nalatenschap zal worden afgelegd in het Gemeentehuis van Ilazerwoude, den 18dcu Januarij 1853, des voormiddags ten elf ure en aldaar naar gelang van het overschietend bedrag der Nalatenschap hunne Schuldvorderingen te ontvangen. Men verlangt, tegen genot van eenig Salaris, een' S E.ISiCr, die eene goede en vlugge Hand Schrijft, ten einde op een Kantoor te kunnen werkzaam zijn. Brieven onder Letter S. bij den Boekhandelaar JACOBUS HAZENBERG Cornszoon alhier.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3