Het Munt-Collegic te Utrecht /.al den 25sten ter Raadkamer van voor noemd Collegia, in 'sRijks Muntgebonw aan de Nende, in het openhaar aan Besteden, de levering van 3,845 Ned. ffi koperen plaatsjes voor halve cents. Van Harderwijk zal den 20s,cn een detachement van 40 man naar West-Indië vertrokken. Van den Helder zijn in 1852 naar Engeland uitgevoerd 2,376 koeijen, 1522 kalveren, 31,293 schapen en 207 varkens. 's GRAVENIIAGE11 Januarij.. Z. M. heeft tot Burgemeester van Anlo Benoemd T. Braams, met toeken ning van eervol ontslag als Burgemeester van Gasselte. Bij besluit van den 10(lcn dezer, is door Z. M. benoemd tot Burge meester der gemeente Dolckum, MC Ei. Jongsma. Bij Kon. besluit van den 8stcn dezer, is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse, de Heer R. van de Kasteele, thans Ontvanger der registratie cn domeinen ten arrondissements-kantore Eindhoven. Door den Minister van Binnenl. Zaken zijn tot correspondenten benoemd om de Hoofdcommissie tot de geologische kaart en beschrijving van Neder land in hare werkzaamheden te ondersteunen: Dr. A. Brants, lid der Gede puteerde Staten van Gelderland, op den huize het Joppe bij Zutphen; J. J. BruinsmaApotheker te Leeuwarden; A. Fokker, Med. Doctor te Middelburg; J. II. Stork, Predikant te AVeerselo. Op Woensdag en Donderdag zal de Minister van Finantien, voorloopig heiast met het Bestuur van het Departement voor de Zaken der Hervormde Eeredienst enz., geen gehoor verleenen. Op den avond van den 6den had hier weder eene openbare vergadering plaats van de afdeeling 's Gravenhage der Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van sterken drank. De Voorzitter, de Heer Canter Visser, opende de vergadering, de eerste in het nieuwe jaar, met eene toepasselijke aan spraak. Daarna trad de Oud-Bestuurderde Heer Mr. C. C. E. d'Engelbronner, op, die eene rede hield over de valsche schaamte, die soms werd aangeno men om zich aan de vereeniging aan te sluiten. Die rede werd door de tal rijke menigte, die was opgekomen, met veel belangstelling aangehoord. De afdeeling mag zich over de voortdurende toeneming van het getal harer leden verheugen. HAARLEM8 Januarij. De hier bestaande Gymnastie-schoolvan welker oprigting wij voor eenige weken berigt gaven, cn die in een bloeijenden toestand verkeert, is nu ook dienstbaar gemaakt aan de bevordering van het belang der minvermogende kinderen in deze stad. Door de zorg van het departement Haarlem der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen is voor een zeker aantal knapen en meisjes uit den minvermogenden stand de gelegenheid geopend, om in die school kosteloos geregeld in de gymnastie geoefend te worden. Heden zijn deze oefeningen begonnen. NIJMEGEN, 8 Januarij. De uitgever der Nieuws Nymeegsche Courantwerd heden bij vonnis van de Arr. regtbank alhier, ter zake van den Wel-Eerw. Ileer J. M. Triebeis, Deken cn Pastoor der R. K. Augustijnen kerkin een ariikel zijner courant te hebben gelasterd, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden, geldboete van ƒ500 en gemis der burgerregten gedurende den tijd van 10 jaren, met toewijzing van den eiseh der beleedigde partij tot aanplakking van het vonnis aan al de kerken van het district en verwijzing in de kosten. Naar men verneemt zal de veroordeelde zich van dat vonnis in hooger beroep voorzien en alsdan door den Ileer Mr. LipmanAdvokaat te Amsterdam, worden bijgestaan. MIDDELBURG, 8 Jannarij. Eergisteren heeft de nienw benoemde Commissaris des Konings in deze provincie, Jhr. van Tets, zijne eerste gehoor verleend. Het werd talrijk bezochtbijna alle collegiën en notabiliteiten waren tegenwoordig. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 9 Januarij. Volgens eene uit officiële bronnen geputte opgave, bestaat de Britsche zecmagt thans uit 545 oorlogsvaartuigen, voerende elk van 2 tot 120 stuk ken geschut. Daaaronder 180 gewapende stoornbootenvan 100 tot 800 paardekrachten. Deze vloot, de grootste die eenige zeemogendheid immer heeft bezeten, gebruikt in vredestijd de dienst van 140,000 zeelieden, 2000 scheepsjongens en 15,000 mariniers. -Volgens de officiële opgaven hebben de gewone staatsinkomsten van Groot-Briltannie in het met den 5dcn dezer maand geëindigde dienstjaar 48,802,833 bedragen, tegen 48,042,914 in het voorafgegane jaar. Het ge- heele staatsinkomen heeft in het afgeloopen dienstjaar 50,468,193 bedragen en in het vorige 49,489,267zoodat het in een jaar met 978,926 is toe genomen. Het overschot der middelen, waarvan een vierde tot schulddelging bestemd is, heeft, niettegenstaande de aan de belastingpligtigen verleende verligting en de buitengewone uitgaven voor den Kafferoorlog enz.in het afgeloopen dienst jaar 4,915,078 bedragenwelke batig slot echter door nog te doene uitgaven eenige vermindering kan ondergaan. De bovenstaande uitkomsten van het financiële jaar worden als heugelijke blijken van de toenemende welvaart en van de weldadige werking der handelsvrijheid aangemerkt. Onlangs overleed in het kerspel Kilmore een der oudste inwoners, namelijk J. M. Innes, in den hoogen leeftijd van 105 jaren. Hij legde niet lang geleden nog een weg van ruim een uur te voet af. De Ingenieur J. Nasmyth, reeds door de uitvinding van den naar hem genoemden kraehtigen stoomhamer bekend, heeft een .nieuw werktuig van- vernieling uitgevondendoor middel waarvan hij gelooft het grootste vijande lijke schip dat eene landing zou durven wagen, in éénen slag te kunnen ver nielen, en waaraan hij den naam van Nasmylhs vlottende mortier gegeven wil hebben. Hij heeft verlof lot het nemen van proeven met dat werktuig gevraagd. FRAHKRIJH. PARIJS, 10 Januarij. De Keizer heeft den 7den en den 8stc" dezer van de Gezanten van Wurtem- hergBeijerenHannoverBaden cn Toscane de geloofsbrieven ontvangen waardoor zij bij het Keizerlijke gouvernement worden geaccrediteerd. De Porte heeft, gelijk de Fransche Moniteur berigt, aan haren gezant te Parijs nieuwe geloofsbrieven afgezonden. In genees- en heelkundige hulp voor 's Keizers Hnis wordt voorzien door niet minder dan 20 zoo genees- als heelkundigenbehalve zijn lijfarts den Heer Conneau, waarvan 4 ieder 3000 fr. en 16 ieder 6000 fr. tracte- ment genieten, dat met nog een Secretaris h 6000 fr.134,000 fr. bedraagt. De Heer Berryer, de beroemde redenaar van de legitimisten-partij, en thans Deken van de orde der Advocaten, heeft in eene zaak van twee lieden die waren veroordeeld wegens het verspreiden van het protest van den Graaf van Chambordonder anderen gezegddat men thans op den weg was die tot een volstrekt verbod der gedachtenwisseling leidde; hij kwam op tegen het dwangstelselen gewaagde van de «schending der aloude vrijheden." Verder weidde hij uit in den lof der oude Fransche monarchie en betoogde dat zij aan Frankrijk èn vrijheid èn grootheid had geschonkonterwijl men thans van beide slechts beloften had. Onder de toehoorders waren er die door toejuiching hunne goedkeuring over het gesprokene luide te kennen gaven. De tegenwoordige sterkte van het leger alhier bedraagt thans nog 18 regementen infanterie; 3 bataillons jagers; 4 bataillons van bijzondere wapens; 36 eskadrons ruiterij en 600 manschappen van de genieinet 42 stukken veldgeschut, te zamen nagenoeg 35,000 bajonetten en 4500 paarden. Bui tendien beeft de Opperbevelhebber van het Parijsehe leger, de Maarschalk Magnanhet bevel over de overige troepen in de eerste militaire divisievan 10,000 man. Het landgoed Chantilly, aan den Hertog van Aumale toebehoorende is voor ruim 11 millioen fr. verkocht. Alhier zijn in 1852 overleden 29,585 personen, geboren 32,324 kinde ren en 10,233 huwelijken voltrokken. Men is hier druk bezig aan de uitgave der werken van Napoleon I. Het Comité Historique heeft eene commissie benoemd om die werken te rang schikken. De Zweedsche Gezant alhier de Graaf Löwenhjelm is bijna 80 jaren ouden geaccrediteerd geweest bij het Consulaathet KeizerrijkLodewijk XVIII, Karei X, Lodewijk Philips, de voorloopige Regering, den President der Republiek en Napoleon III. Zijne functiën werden slechts geschorst, toen Zweden tot de coalitie toetrad en gedurende de honderd dagen. Hij is in Frankrijk gehuwd. TOSCANE. Het Turynsche dagblad de Opinione behelst een berigt uit Florence, van den 2den dezervan den volgenden inhoudMadiai is gestorven in de ge vangenis waarin hij was opgesloten omdat hij de Evangelische godsdienst had omhelsd. Het lijden had zijne levenskracht verteerd. Zijne vrouw zit nog altijd gevangenmen hoopt echter dat de Groot-IIertog zich door den aan drang van de vertegenwoordigers der Protestantsche hoven zal laten bewegen om dit ongelukkige slagtoffer der godsdienstige onverdraagzaamheid te bege nadigen." pruis seist. BERLIJN9 Januarij. De bevolking van de Staten van het Duitsch-Verbond bedraagt 68,766 zielenvan welke Oostenrijk ruim 36j en Pruissen ruim 16 millioen bevat. De landverhuizing schijnt nog geenen ongunstigen invloed uitteoefenen op het cijfer der bevolking aan den Neder-Rijn; althans uit officiële opgaven blijkt, dat die van het regerings-district van Dusseldorp, 't welk in 1849 op 900,533 werd gerekend, op het laatst van het jaar 1852 is bevonden 951,354 te bedragen. Die bevolking is alzoo binnen den tijd van drie jaren met 50,821 hoofden vermeerderd. In 1849 bedroeg het aantal bewoners op eiken geogra-, phischen mijl 9150 hoofden; in 1852, 9600 hoofden. Het werk van den bekenden Hoogleeraar Gervinus, te Heidelberg ver schenen, onder den titel van Inleiding tot de Geschiedenis der 19dc eeuw is in beslag genomen, op grond dat het opruijingen tegen de Monarchie behelst. Te Florence worden de echtgenooten Madiaï met meer zachtheid be handeld en men verwacht spoedig hunne invrijheidstellingdie men zal te danken hebben aan den volhardenden ijver van onzen Koning ten hunnen voordeele. Uit Dusseldorp wordt van den 7dcn gemeld, dat aldaar twee Nederlan ders waren gevangengenomendie Hollandsche staatsschuldbrieven en coupons poogden te verkoopen. Bij onderzoek bleek het, dat zij voor verscheiden duizenden aan klinkende munt en eene menigte kostbaarheden in hun bezit haddenzoo men vermoedt afkomstig van een voor vier maanden te Roermond gepleegdcn diefstal. Een der gearresteerden zegt de zoon van een zeer rijken

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2