meer dan 50 jaren als tooneelkunstenares onderscheiden en ieders bijval en bewondering weten te verwerven. Thans verneemt men, dat het publiek eerlang in de gelegenheid zijn zalook aan die verdienstelijke tooneelkunste nares regtmatige hulde te brengen, daar zij voornemens is, dit jaar hare langdurige toonecldienst bij dit tooneel plegtig te vieren. RIJSWIJK, 6 Januarij. Tot de ongewone verschijnselen van dit wintersaizoen behooren de ontelbare menigte zwarte vliegen, welke men hier aan de kade van het onder water staande land aantreft. Al deze insecten leven en bewegen zich in en boven het water en worden door den zuid- en zuid-westen wind aangevoerden niet op eene enkele plek vindt men ze, maar meer dan een kwartier uur gaans, zoover zich de kade uitstrekt en op verschillende plaatsen eene palm dik. Het lokt nieuws- en weetgierigen uit, om ze in oogenschouw te nemen. Hbl SNF.EK, 4 Januarij. Verleden Dingsdag, zijnde marktdag, zag men bij de partij boter van een der aanzienlijkste boterkoopers uit deze provincie ten toon gesteld eene mid den door gezaagde achtste tongevuld van binnen met goede kleurige boter, doch aan de kanten, vooral bij den buik van het vat, met witte, slechte boter. Dit vat was uit Londen terug gezondenen de boterkooper die zoo toegevend en inschikkelijk geweest is, om merken en namen op het vat onkenbaar te maken, heeft echter welgedaan, dit bedrog openlijk aan de kaak te stellen, ten einde ieder landbouwer zich vervolgens voor zulke kwade den boterhandel hoogstnadeeligepraktijken zorgvuldig wachtte. In het naburige dorp Hommerts overleed op den isten dezer, in den ouderdom van 94 jaren en 2 maanden, de persoon van Hette Rienks Grijpsma nalatende zijne vrouw, genaamd Antje Eelkes, oud 92 jaren. Op den 6den Junij gehuwd, moglen deze echtelieden zich alzoo gedurende 73J- jaar in hun onderling bezit verheugen. Weinige dagen voor zijnen dood ontving de oude man nog een bezoek van zijnen 72-jarigen zoon Rienk, die tot dat einde van zijne woonplaats Stavoren naar Hommerts, ruim drie uren gaans, was ko men wandelen. MEPPEL, 5 Januarij. Heden is door den Gemeenteraad besloten, op grond, dat de tijd tot het in orde brengen van het Drentsche kanaal verstreken is, en hetzelve niet op bepaalde diepte is gebragt, bij Deurwaarders-acte het verdere uitbaggeren te verbieden, alsmede om bij Ged. Staten aan te vragen magtiging, om te pro cederen tot ontbinding van het contract, met do Dr. Kanaalmaatschappij aan gegaan, ten einde weder in het bezit te komen van alles, wat door het be stuur aan de maatschappij is afgestaan, waaronder ook de kapitale Meppeler i sluis behoort. {Hbl.) IIOOGEVEEN, 4 Januarij. De 20-jarige zoon van zekere weduwe T. kreeg in het hoofd, om te be- proeven of hij met hagel door de achterdeur van de woning zijner moeder konde schieten. In plaats van zich vooraf te vergewissen of er zich niemand achter bevondschoot hij zijn zwaar geladen pistool zonder eenige waarschu wing af en ongelukkiger wijze juist op den oogenblik, dat de deur van bin nen geopend werd door zijne moeder, die, met haar jongste kind aan de hand, zich naar buiten wilde begeven. Het kind kreeg twee korrels in het hoofd; maar de moeder werd deerlijk getroffen in de onderbuik, en wel zoodanig dat men in het eerst voor het behoud van haar leven vreesde. en omtrent de resultaten, die zij tot nog toe heeft verkregen. Volgens het berigt van den Heer Mullens zijn in Indie thans 22 zendeling-genootschappen gevestigd, welke uit 443 zendelingen zijn zaraengesteld. Deze zendelingen zijn over 313 standplaatsen verdeeld en hebben 331 kerken voor de inlanders ge sticht, welke 18,410 leerlingen en in het geheel 112,191 gemeenteleden tellen. De zendelingen onderhouden 1347 volk-scholen met 47,504 scholieren, 93 kostscholen met 21,414 leerlingen. Zij hebben het opzigt over 126 middel bare en hoogere scholen (waar onderrigt in de Engelsche taal wordt gegeven), aan welke 14,502 leerlingen onderwijs erlangen. Daarbij komen nog 437 lagere meisjes-scholen met 11,519 scholieren en 165 meisjes-kostscholen met 2775 leerlingen. De gezamentlijke jaarlijksche kosten beloopen 190,000 waartoe in Oost-Indie zelf voor 33,000 wordt hijgedragen. Nabij Liverpool heeft men gisteren een met instorting dreigenden schoor steen van de chemicalien-fabriek der HII. Muspratt, onder inachtneming der meest mogelijke zorg, door middel van 150 ffi buskruid neder doen vallen. Deze schoorsteen was, op een na, de kolossaalste van het geheele rijk. De oprigting had 7000 (f 84,000 Nederl.) gekost. In den stormachtigen nacht van 11. Dingsdag is het van Eernambuc met suiker en katoen naar Liverpool bestemde schip Broadoak op de kust van het graafschap Cork verongeluktwaarbij de Kapiteinde stuurman en 8 matrozen het leven hebben verloren; 5 anderen werden gered. De schepen vour landverhuizers naar Australië zijn in den laatsten tijd zoo zeer overladen gewordendat onder anderen op een paar schepen die elk 600 a 800 landverhuizers aan boord hadden, op het eene 55, op het an dere 88 personen zijn overleden. Uit Australië zijn 8,959 oneen goudeene waarde hebbende van 196,000 aangebragt. BELGIË. BRUSSEL, 7 Januarij. Aan vele huizen alhier zijn thans bussen geplaatst tot het ontvangen van brieven, dagbladen en pakjes van kleinen omvang, waardoor voor de openbare dienst der postadministratie veel tijd wordt bespaard, vooral omdat de meeste brieven van postzegels voorzien zijn. Een postbode legt nu slechts den brief in de bus, schelt aan en gaat verder. ANTWERPEN, 7 Januarij. De telegraphische beriglen van hier naar Nederland bestemdworden eerst naar Brussel en dan naar Rotterdam of Amsterdam verzonden. Door deze onverstandige inrigting worden dikwijls belangrijke depêches, langen tijd op gehouden. Het is te wenschen, dat het hoofdbureau van den Nederl. tele- graaph alhier gevestigd worde, van waar men zonder oponthoud voor de be langhebbenden de berigten naar binnenslands zou kunnen verzenden. FR11VKRMK. PARIJS7 Januarij. Tengevolge der benoemingen door den Keizer gedaan en de toegelegde tractementenis de begrooting vermeerderd met bijna 2 millioen fr. De Russische Gezant heeft zijne geloofsbrieven aan den Keizer overhan digd; die van Oostenrijk en Pruissen hebben ze van hunne Hoven ontvangen. De Prins Murat verklaart het berigt, dat de Koning van Napels hem 12 millioen fr. als schadevergoeding voor de goederen van zijn vader, in 1815 verbeurd verklaard, zou toegewezen hebben, bezijde de waarheid is. De Heer Guizot is op de beide Candidaatslijsten geplaatst als lid voor het Consistorie der Gereformeerde kerk alhier. Het is niet twijfelachtig dat hij zal benoemd worden. Van de redevoering van den Aartsbisschop van Parijs, den Heer Sibour, bij de inwijding van het Pantheon tot kerk, wordt in de Regeringsbladen met veel lof gewaagd. Nadat hij eerst over de vorige Regering had gesproken en onder anderen gezegd dat het altaar en de troon meer dan wenschelijk was, voor elkander aansprakelijk werden, liet hij zich over de tegenwoordige Regering aldus uit: «Een volk heeft voorzeker ook andere regtrnatige behoeften die voldoening vorderen; maar zijne eerste behoefte is, te blijven leven, zonder bestendig met aanranding van hetgeen voor het bestaan der maatschappij onmisbaar is, te worden bedreigd. Toen die groole krisis op het hoogst gekomen was, ver schijnt een mandien God voor dit beslissende tijdsgewricht had bewaard. Hij begrijpt al de innige verlangens van de bewoners des lands, en is als 'tware de verpersoonlijking derzelve. Zijne zending werd eerst miskend; maar als door een wonderwerk trad hij uit den schoot des volks te voor schijn: daarin was zijne sterkte en zijn regt gelegen. De hand op het hart des volks houdende, heeft hij geregeerd: hij heeft zijne verbazende bekwaam heid te baat genomen om te begrijpen en des noods te radenwat in dat hart omging, en zijne magt om het te verwezenlijken. Hij heeft de voor- oordeelen weten te minachtenzelfs die welke door de zege waren toegeno men. Hij heeft luide zijne deelneming in het lot der lijdende volksklassen verkondigd. De Godsdienst is in eere hersteld, en haar grootste schat, haar voornaamste regt, te weten hare onafhankelijkheid van de staatsmagtcndie met den partijgeest niets gemeen heeft, die onafhankelijkheid is geëerbiedigd, en de kerk geniet onder zijne Regering eene volle vrijheid, het eenige we- reldsche goed dat zij begeert en dagelijks van God en van de hoofden der volkeren vraagt." Volgens het jaarboekje voor de geneeskunde, bedraagt het aantal doc toren in de genees- en heelkunde alhier 1337; 179 Officieren van Ge zondheid; 423 apothekers, 277 vroedvrouwen. Het aantal drukwerken, gedurende het afgeloopen jaar in Frankrijk, uitgegeven beloopt 8261, BUITENLANDSCHE BERlfrTEN. ENGELAND. LONDEN, 6 Januarij. Door de Regering worden voorbereidende maatregelen genomenom in het aanstaande voorjaar op nieuw stoom- en zeilschepen uit te zenden naar de Noordpoolzee, ten einde Sir J. Franklin op te sporen, of narigten in te winnen van de vaartuigen, welke zich tot dat einde reeds daar bevinden. Een gedeelte van die schepen zou bestemd zijn naar Smiths- en Jones-Sounds om de belangrijke ontdekkingen van Kapitein Inglefield voort te zetten. De andere zouden naar de Behring-straat stevenenom de expeditie van Kapi tein Collinson, van welke eene belangrijke uitkomst verwacht wordt, te ondersteunen. Kapitein Inglefield zou aan een dezer togten als Bevelheb ber deelnemen. Den 4den heeft een allerbedroevendst ongeluk op den spoorweg van hier naar Oxford plaats gehad. De trein die in den ochtend om half 6 ure van hier vertrok, stoomde tegen den Oxfordschen trein in, die 18 of 19 zwaar geladen kolenwagens met zich voerde. De stoker werd gedood benevens ver scheidene passagiers, terwijl een aantal gewonden hopeloos liggen. Het on geluk ontstond door een misverstand. Men had per telegraaph gevraagd, of een kolentrein van den weg gebruik kon maken. Dit werd toestemmend beantwoord. De passagierstrein wachtte dus. Daarop kwam een trein aan met ballast, en de machinist van den Londenschen passagierstrein, dezen voor den aangekondigden kolentrein houdende, vertrok. De opzigter van het station dit zienderiep uit al zijne magt den stoker toe om op te houden terwijl hij den trein naliepdoch zijne stem werd verdoofd door het geraas van den stoom. Spoedig daarop kwam de kolentrein op hetzelfde spoor, dewijl er ten gevolge van het invallen eener tunnel geen twee lijnen warenen hierdoor werd de noodlottige botsing veroorzaakt. De Heer J. Mullens, van het Londensche zendeling-genootschap, heeft in de Calcutta Review een overzigt gegeven van den toestand der Christelijke gemeenten in Indië, dat vele belangrijke inlichtingen bevat omtrent de mid delen, welke de Protestantsche kerk in Oost-Indie ter barer uitbreiding bezigt,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2