Toor Je vroegere afwijzende beschikking zijn opgegevenbestreden, betoogende dat liet traetaat zich geenszins tegen hun plan verzet, en zich bereid ver klaard, om, indien de Regering de helling van een lig-geld mogt beschou wen als in strijd met het reglement voor de scheepvaart op de Scheldedie heffing op te offeren. Men stelt hier groot belang in het tot stand komen van de bewuste onder neming. als kunnende strekken tot bevordering van welvaart niet alleen in deze stad, maar ook in een groot gedeelte der provincie Zeeland. ZIERIKZEE, 3 Januarij. In het afgeloopen jaar 1852 zijn alhier 24 zeeschepen (zijnde 1 meer dan in 1851) binnen gekomen, en 18 zeeschepen (zijnde 1 minder dan in 1851) uitgezeild. Te Brouwershaven zijn in 1852 uit zee binnengekomen: 248 zeeschepen, waaronder 79 van Java, in 1851 220 zeeschepen, waaronder 78 van Java. Alzoo in 1852 22 zeeschepen meer, waaronder 1 van Java. 's IIERTOGENBOSCII4 Januarij. Wat sedert lang als gerucht te dezer stede verspreid werdheeft zich dezer dagen bevestigd, namelijk, dat met l°Meic.k., in het krankzinnigengesticht alhier de bedienden vervangen zullen worden door geestelijke orde-broeders. Dat deze maatregel bij de niet-Katholiekcn een onaangenamen indruk maakt, laat zich ligt hegrijpen. Jntusschen zijn zij niet de eenigen, die dit besluit afkeuren, en de vraag in hoeverre het bestuur over die inrigting de bevoegd heid heeft in een burgerlijk gesticht, voor alle gezindten bestemd, eene zoo danige wijziging te brengen, schijnt bij de moesten niet gereedelijk te beant woorden te zijn. Zijn wij wel onderrigt, dan zullen niet minder dan 24 bedienden op genoemd tijdstip buiten betrekking geraken. AmstCour.) BERGEN-OP-ZOOM, 4 Januarij. In het naburige dorp Ouden Bosch had eene arme vrouw in de bosschcn van zekeren Heer M. hout gesprokkelddoch wat meer genomen dan zij doen mogt. De eigenaar hiervan onderrigt, heeft haar op zijne eigene wijze ge straft, door haar met gebonden handen op de markt ten loon te stellen, als een voorbeeld en afschrik voor anderen. Iloe echter de policie over deze soort van regt zal denkenzullen wij nader loerendaar deze vrouw thans herstel ling van eer vordert, en er bereids een proces verbaal tegen den fleer M. is opgemaakt. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 4 Januarij. H. M. verkeert weder in gezegende omstandighedenmen ziet hare beval ling in April te gemoet. Men meent, dat het Ministerie Aberdeen eene groote meerderheid in de Kamer der Lords zal hebbenook in het Lagerhuis treden dagelijks meer leden tot het nieuwe Kabinet toe. Ook 40 of 50 vrienden van Lord Derby hebben zich aan de zijde van Lord Aberdeen geschaard. De Times levert heden volgens gewoonte zijne politieke beschouwing bij den aanvang van het jaar. De toestand van Europa wordt daarin zeer onbe vredigend, en de toekomst zeer duister voorgesteld, vooral met betrekking tot Frankrijk, welks lot thans geheel afhangt van den wil des Keizers, waardoor de regering in genoemd rijk zonder tegenpartij, maar ook zonder vrienden blijft. Dezer dagen heeft men alhier de electrische draden gelegd, die West- minster en het Parlement met het Postkantoor moeten vereenigen. De dra den, 25 in getal, zijn vereenigd tot een kabel, die gegalvaniseerd en besloten is in eene buis van gutta-perchabedekt met pek. Weldra zal de onderzec- schc lelegraaph van Lymington tot Osborne (eiland Wight) gereed zijn waardoor op elk uur het Kabinet met de Koningin zal kunnen corresponderen. De papier-fabriekanten Hock en Simpson houden zich thans bezig met de vervaardiging van eene soort papier, dat ook voor drukken en schrijven zeer geschikt is en tot welks fabriekaadje niets dan stroo gebruikt wordt. Dit papier is minder duur dan het gewone papier. FRANKRIJK. PARIJS5 Januarij. De Keizer heeft de vier groote militaire commandementen, in 1850 op- gerigt, opgeheven, maar de active legers van Parijs en Lyon in stand ge houden, welke geplaatst zijn onder bevel van den Generaal, die aan het hoofd staat van de militaire afdeclingen in de twee genoemde steden. Er is nooit te voren zulk eene uitdeeling van Ridderorden van het Le gioen van Eer gedaan als thans. Het volk dat onder Lodcwijk Philips niet kon duldendat deze zich door Ridderorden vrienden en aanhangers zocht te ver werven schijnt ten eenemale onverschillig over hetgeen thans door den Keizer wordt verrigt. De orde der Avocalcn alhier had beslotenom niet op 's Keizers eerste nieuwjaars-receptie te verschijnen, hetgeen niet weinig opzien baart, daar bet bekend geworden isdat het collegie eene uitdrukkelijke uitnoodiging daartoe van liooger hand ontvangen had. De Pauselijke Nuntius was bij de receptie op 1 Januarij bijzonder kort van stof, alleenlijk zeggende: »Sire, bet corps diplomatique, waarvan ik de tolk ben, biedt u zijne eerbiedige hulde aan." Den 25sten zal door den Senaat een luisterrijk feest worden gegeven, ter cere van den Keizer. De Groot-ReferendarisGeneraal d'IIautpoulis belast met de regeling en beeft de aan den Senaat verbondene ambtenaren ten sterkste uitgenoodigd, om bij het feest tegenwoordig te zijn, op grond, dat het ook door hen zou worden bekostigd, daar tot niet gering misnoegen dier ambtenaren, op zijne last eene gratificatie van 41,000 fr.welke aan vankelijk onder hen zou zijn verdeeld geworden, gevoegd was bij dc gelden, die bestemd zijn, om de onkosten der feestviering te dekken. Het paleis der Tuillerien heeft zijnen vorigen luister geheel terug beko men, en al de sporen van den verlaten toestand, waarin het gedurende vijf jaren was geblevenzijn verdwenen. Het zoogenaamde Paviljocn-Marsan 't welk vroeger werd bewoond door dc Hertogin van Orleanswordt thans naar men verzekert, in gereedheid gebragt voor Prinses Mathilde Demidoff. Koning Jeröinc Bonaparte zal het Palais-Royal betrekken en Prins Murat het Elyséc't welk vroeger door zijn vader bewoond is geweest. Dc Keizer heeft vier personen aangesteld, die uit zijne eigene fondsen zullen bezoldigd worden, cn aan welke de last zal worden opgedragen, om de verschillende deelen des Rijks te bezoeken, ten einde zich van de rigting der denkwijze van het algemeen te verzekeren, de handelwijze van hoog ge plaatste ambtenaren na te gaancn van een cn ander den Keizer zelvcn zonder tusschenkomst van eenig ander persoon verslag te doen. Den lstcn dezer hebben Maarschalk Jérömc, zijn zoon Prins Napoleon en zijne dochter, alsmede Prinses Mathilde den titel van Keizerlijke Hoog heid aangenomen. Allen hebben eene lijfwacht, bestaande uit 25 man en een officier, bekomen. Prinses Mathilde heeft bereids dc Gravin de Gouy tot hare hofdame gekozen, terwijl Prins Jéróme cn zijn zoon hun huis organiseren. De Moniteur verklaart, dat de Keizer geheel vreemd is aan het ge schrift van zekeren le Masson, ten betooge dat de Rijn, de Alpen en de Pyrenaeën met de Noord- en de Middellandsche Zee de natuurlijke grenzen van Frankrijk zijn, en dat dit geschrift geheel strijdt tegen des Keizers staatkunde cn vredelievende bedenkingen. De Heer La Rochejaquclin heeft gisteren bij den Keizer ontbeten. Men wil thans zeker weten, dat bij lot Gezant te Constanlinopel zal benoemd worden Gisteren was er sprake, dat Graaf de Béarn in plaats van den Hertog de Bassano lol Gezant te Brussel zou benoemd worden. De Heer His dc Bn- tenval bevindt zich thans in deze hoofdstad. Naar men gelooft, zal hij niet weder naar Turyn terugkeeren. Men begroot de jaarlijksche inkomsten van den Maarschalk de Sl. Arnaud op 130,000 fr. als Minister, 100,000 fr. als Groot-Stalmeester, 40,000 fr. als Maarschalk cn 30,000 fr. als lid van den Senaat; te zamen 300,000 fr. De Generaal Magnan zal, ter zake zijner verschillende betrekkingen, 210,000fr. bekomen. Aan den Heer Proudhon is de vergunning geweigerd, een staatkundig overzigt uit te geven. Het eerste artikel van den Heer Proudhon moest het betoog behelzen over de noodzakelijkheid van den oorlog. Prins Lucien Murat cischt van den Koning van Napels terugbetaling van het kapitaal cn de renten der meubelen enz.welke Koning Joachim Murat toebehoord hebben en nooit teruggegeven zijn; de Prins vordert in het geheel eene som van 12 millioenen. In antwoord op de gedane eischcn zon de Koning van Napels gemeld hebben, dat hij bereid is de primitive waarde der voorwerpen, zonder de renten der verloopen 35 jaren, terug te geven. De Prins moet hierop nog niet nader geantwoord hebben. Sedert het herstel van het Keizerrijk is de waarde van de onroerende goederen in ons land tot eene hoogte gestegen, die zij sedert 1800 niet had den bereikt. De Parijsche spaarkas heeft gedurende het jaar 1852 ontvangen dc Som van 33,703,578 fr. en 19,650,368 fr. uitbetaald. Deze laatste som is 601,411 fr. hoogcr dan in 1851, maar de stortingen bedragen 8,398,144 fr. meer dan in dat zelfde jaar. De ontvangsten op de spoorwegen hebben in 1852 bedragen 110 mil- lioen fr.dat is 30 millioen of 27) pCt. meer dan in 1851. BELGIG. BRUSSEL, 5 Januarij. Dc Brusselsche Hoogcschoolde stichting der liberalende mededingster der Katholieke Hoogeschool le Leuvenheeft bij de receptie van het hoofd van het tegenwoordige Kabinet op Nieuwjaarsdag een openlijk blijk van hoog schatting ontvangen. Toen namelijk deze deputatie bij den Koning binnen geleid werdstond de Heer de Brouckere met de overige Ministers achter den Koning; hij verliet aanstonds deze plaats en schaarde zich onder de Iloog- leerarcncn daar is hij gebleven tot dat de vertegenwoordigers der Hooge school zich verwijderden. De lieer de Brouckere, een van de stichters der Brusselsche Hoogeschoolis thans nog als honorair Hooglceraar aan die inrig ting verbondencn van het hem krachtens dien titel toekomende regt heeft hij bij deze gelegenheid gebruik gemaakt. Dit voorval baarde opzien en heeft de Hoogleeraren der vrije Hoogeschool diep getroffen. Dc nieuwe wet tot beveiliging van buitenlandsche staatshoofden tegen belccdigingen door middel van druk- of prentwerk beeft reeds de prentwin- kels van een aantal voorwerpen gezuiverdwelke geacht konden worden onder de strafbepalingen dier wet te vallen, en een der weinige nog in België be staande bladen van ultra-demokratische strekking, de te Soignics uitkomende Annoncehoudt met 1 Januarij op te verschijnen, omdat het onder de genoemde wet niet met dc noodige vrijheid konde geschreven worden."

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2