De Prins Jerome Bonaparte is bij Keizerlijk besluit ontslagen als Gou verneur der Invaliden, met behoud echter van den titel; de Generaal d'Arrighi, Hertog van Padua, is tot Gouverneur benoemd. Bij een ander besluit is de Heer Troplong benoemd tot Voorzitter van den Senaat, en de Heer Baroche tot Voorzitter van den Raad van State. De Keizer heeft aan zuster Massin, sedert 50 jaren superieure van de hospitalen te Compiègne, eigenhandig de Orde van het Legioen van Eer uitgereikt. Omtrent de huwelijksplannen des Keizers verneemt men, dat hij in het huwelijk zal treden met de Prinses Stephanie von Hohenzollern Sigmaringen, kleindochter van wijlen den Groothertog van Baden en dochter van den Prins Karei von Hohenzollern, die in 1319 zijn klein vorstendom aan den Koning van Pruissen heeft afgestaan. De Prins von Hohenzollern verkreeg bij Kon. besl. van 20 Maart 1850 den titel van Hoogheid. Hij voert in den rang van Luitenant-Generaalhel bevel over de militaire divisie van Dnsseldorp. Deze Prinses is slechts 15 jaren, zij werd geboren den 15dcn Julij 1837. Men zegt dat zij zeer bevallig is. De Gezanten, die hunne nieuwe crcdiethrieven reeds hebben overhan digd beginnen hunne feesten te geven. Zoo heeft de Nederlandsclie Gezant Baron Fagel, Zaturdag een diner gegeven, waarop onder anderen de Minister van Buiten!. Zaken tegenwoordig was. Men verhaalt dat een der leden van den Staatsraad, tot dusverre geene equipage houdende, daartoe door den Heer Baroche aangezocht, als voor wendsel geeft, dat hij zijne kleur van paarden nog niet kan vinden. Intus- schen is dezen Heer eene tegemoetkoming bezorgd; thans was hij genoodzaakt iets te doen, en heeft een feest gegeven. Het heeft nog al verwondering verwekt, dat bij de zitting van den Senaat, in welke over de wijziging der staatsregeling is gestemd, geen der vier Kardinalen noch de Aartsbisschop van Parijs tegenwoordig was. Uit Rome meldt men dat er dagelijks op nieuw schimpschriften worden aangeplakt op den Keizer der Franschen. Op bevel van den Franschen Generaal waren ernstige nasporingen gedaan, ten gevolge waarvan reeds 87 personen meest van den fatsoenlijken standin hechtenis waren genomen. FRAWKFORT. 29 December. Uit Gotha wordt van den 24sten geschrevendat de policie aldaar door de Erfurter-policie was aangeschreven, om de exemplaren in beslag te nemen van bet werk: Bloemlezing der Jesuiten-moraaldoor Dr. Bergmann, te Erfurt gedrukt, doch dat de policie van Gotha, den inhoud onderzocht hebbende, geene reden beeft gevonden om beslag op dit werk te leggen. Gisteren is te Hamburg een gedeelte van de voorloop-fabriek der Heeren J. en W. Peters, door brand vernield. De schade wordt op ruim 100,800 mb. geschat, [een mark-banco is 88 centen Ned.] Te Reutlingen zijn eergisteren een kruidmolen en kruidmagazijn in de lucht gesprongen, waardoor groote schade aan behuizingen en openbare gebou wen is veroorzaakt, hoewel er gelukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. O OS TE STRIJK. WEENEN, 28 December. De Keizerin van Rusland wordt in de volgende maand op hare reis naar Venetië hier verwacht om er eenige dagen te vertoeven. Omtrent genoemde stad wordt het volgende medegedeeld: In weerwil van de herstelling van Venetië als vrijhaven, bevindt de groothandel er zich in een kwijnenden toestand en is die geheel naar Triëst verplaatst. Venetië bezit, wel is waar, nog vele rijke kooplieden, maar het ontbreekt aldaar aan eenen speculativen middelstand, door welken alleen de handel bloeijen kan. Deze bestaat thans enkel in het vertier der lands voortbrengselenals olie wijn, vischhout, enz. De sedert lang ontworpen bank van disconto schijnt voorshands, niet tot stand te zullen komen. Met de nijverheid ziet het er beter uit; de oude fabrieken worden verbeterd en vergroot en nieuwe aan gelegd. Over het geheel biedt Venetië voor het fabriekwezen vele voordeelen aan waarvan tot dusverre nog geene behoorlijke partij is getrokken. Op de scheepstimmerwerven heerscht voortdurend veel bedrijvigheid en men schat er het aantal der arbeiders op meer dan 1200. Er zijn 37 Duitsche staatkundige bladen in ons land verboden, waar onder 10 Pruissische, ook al de Sardinische, behalve de Moniteur van Turynzijn in het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk verboden daaren boven de meeste Belgische en Engelsche, doch bijna al de Fransche worden toegelaten. Onder Metternich konden bijzondere leesinrigtingen nog verlof krijgen, om de voor het publiek verboden dagbladen te lezen, maar thans niet; zelfs kan men ze niet door den boekhandel verkrijgen. Het Staatsblad zal voortaan alleen in de Duitsche taal uitkomen. De bergwerken hebben in 1852 aan goud en zilver opgebragt 4,833,068 fl. c. m. De Augsburger Allgemeine Zeitung meldt op grond van bij haar ont- vangenezoo zij meent te kunnen verzekeren allezins geloofwaardige mede- deelingen, dat de Keizer van Oostenrijk tijdens zijn verblijf te Berlijn een besluit heeft uitgevaardigd, ten gevolge waarvan het Oostenrijksche leger eene aaanmerkelijke vermindering ondergaan en geheel op den voet van vrede ge- bragt worden moest. Ook uit Weenen wordt aan dat blad geschrevendat aldaar van eene sterke vermindering des legersmet name bij de ruiterij en artillerie, sprake was. De Koning van Beijeren is den 27sten van Mnnchen naar Italië vertrok ken; hij blijft 4 maanden afwezig, en heeft aan het Ministerie uitgestrekte volmagt tot handelen gegeven. Onlangs zou te Pompeji in eenen Egyptischen tempel een gedeelte ge vonden zijn van de rol der AVet van het O. Verbondeen AVurtemhergsch geestelijke zou het in bezit hebben. RUiLAN®. In den nacht van den 16dtn op den 17den Dec. heeft in Polen de ligling der rekruten plaats gehad. Dit geschiedt onverwachts in den nacht. De ambtenaren alleen weten eenigen tijd te voren wanneer de ligting bepaald is, die zooveel mogelijk geheim wordt gehouden. Te middernacht worden plotselings de rekruten uit hunne bedden geligt en naar de depóts geleid. Al leen zorgen de meest gegoeden, dat ze den tijd der ligting weten, en dat hunne kinderen dan uit de voeten komen; in hunne plaats vallen natuurlijk dan anderen in. ***T 11 Ml" amass ft' f1 g M STABS BERSSTEIV. dVationale Jföilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Militie, van den 8stcn Januarij 1817, waar hij aan manschappen, dienende bij de Nationale Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten hebben bekomen, die hij art. 21 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ingedeeld; Roepen hij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vaderof limine moe derweduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een' of meer broedersvoorgevallen na hunne in- lijving, zijn geworden: Eenige wettige zonentevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regtcn gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters, Of eenige broeder van een onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5den Januarij 1853, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen in te leveren of te doen leveren op de Secretarie dezer Gemeente, tusschen 's morgens tien en 'snamiddags drie uren, Heden overleed tot onze groote droefheid op den leeftijd van zeven en twintig jaren, mijne geliefde jongste Dochter CATHARINA, na een geduldig en onder worpen lijden van ruim zeven maanden. Leyden 31 December 1852. J. P. RINGELING. De Ondergeteekende betuigt, ook namens zijne Familie, zijn dank voor de deelneming, bij het overlijden van zijn Vader ondervonden. Door zijn aan staand vertrek naar Gouda ziet hij zich belet, om lien, die hem in deze dagen bezocht hebbenin persoon van zijne erkentelijkheid te verzekeren. J. W. G. van OORDT. De DIRECTEUR, der novdvechtsche dfSaatschappij van OSvand-Vevseteering, berigt met deze, dat wegens vertrek naar elders van den Heer A. ANDRESON Jr.tot ACwSC^TT voor Leyden en Omstreken is benoemd de Heer J. J. PYNACKERwonende aan den Iloogen Rijndijk onder Soeterivoude. De Directeur voornoemd, Dordrecht 1 Januarij 1853. F. VERSCHUURPzn. en in de opgave almede ten duidelijkste te vermelden, bij welk Regiment en Bataillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienendezijn; Zul lende, na opgemelden dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en AVethonders mede bij deze op, alle zoo danige Jongelingen, die aan de inschrijving voor de Nationale Militie in het aanstaande jaar behooren deel te neinen, en niet zijn geboren binnen deze Gemeentebijaldien zij niet mogten zijn voorzien van eene gehoorte-acte om zich van heden af tot en met den 31sten December aanstaande aan te melden ter Secretarie dezer Gemeente, tusschen des morgens tien en 's namid dags drie uren, tot het doen cener juiste opgave van den tijd en de plaats hunner geboorte, ten einde van Regeringswege hunne geboorte acte zal kunnen worden aangevraagd, en alzoo bun belang ten dezen bevorderd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 16 December 1852. De Secretaris v. PUTTKAMMER. AfiFVERTEWlTIEW. Op den 28sten December 1852, overleed te Rotterdamin den ouderdom van 71 jaren, de Heer MICHIEL V1RULY van VUREN en DALEM.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2