BUITENLANDSCIIE DERIGTEN. De Kroonprinses en de jonggeboren Prins waren wel. De Doop zon den 22ston Jezer plaats hebben. Uit Scheveningen wordt bet volgende geschrevenAls een bewijs hoe zeer bet te bejammeren is dat de visscherij met de netten is gestaakt moeten wordenkan strekkendat de schuilendie ongeveer drie weken daarmede hebben mogen vissclien, niet minder dan ƒ5500 hebben besomd. Sedert staat te Scheveningen de visscherij weder geheel stil, want, zoo het schijnt, is er met bet hoekwant op deze kust niets meer te vangen, waardoor eene werkeloosheid geboren wordt, die zeer betreurenswaardig is. Men blijft zich dan ook vleijendat aan dien stand van zakenwelke zoo veel armoede doet geboren worden, spoedig een einde kome. AMSTERDAM, 29 December. Eergisteren nam de Prins van Oranje deel aan een diner, dat hem werd aangeboden door den Baron E. van Tuyll van SerooskerkenOpperjagtmeester van Z. M.en begaf zich later naar den Franschen Schouwburg, waar bij met liet volkslied en toejuichingen begroet werd. Gisteren woonde hij een diner bij door den Heer J. Luden, Kol.-Adjudant van Z. M.hem aangebo den en des avonds de voorstelling der Ilaliaansche opera. De Prins zal waar schijnlijk tot aanstaanden Dingsdag in deze hoofdstad blijven. Z. K. H. Prins Frederik heeft aan de afdeeling Natuurkunde van de Maatschappij Felix Meritis300 geschonkentot uitbreiding der verzame ling werktuigen bij die afdeeling. LEEUWARDEN, 27 December. De Heer 11. B. van der Haer, lid der Ged. Staten van dit gewest, die zich naar 'sGravenhage had begeven tot herstel van zijne gezondheid, is aldaar den 24sten overleden. Te Ilarlingen moeten op last der stedelijke Regering aldaar de honden 6 weken vastgehouden worden, omdat er zich een dolle hond heeft vertoond. Deze behoorde, naar men zegt, aan cenen vleeschhouwer ter dier stede, is buiten de stad geloopen naar den kant van Sexbierum en heeft daar eenige honden en schapen gebeten. Een manin het land bij die schapenheeft door over eene sloot te springen, liet gevaar nog kunnen ontwijken. Men heeft dien hond te Sexbierum afgemaakt. De mastmaker T. Bloksma te Sneek heeft een eendvogel uit Engeland afkomstig, die veel grooler is dan gewoonlijk, en van den 19den Januarij dezes jaars af, 139 eijeren lag in 110 dagen; sedert de laatst verloopen 15 dagen had de eend weder 15 eijeren gelegd. ASSEN, 27 December. De weduwe J. Lutke, te Roswinkel, hebbende vier kinderen, werd onlangs in den nacht verschrikt ontwaakt door baren oudsten zoondie een vreeselijk geluid van zich gaf. Uit het bed gesprongen en bij hem gekomen zijnde, zag zij hem als dood ter neêrliggen. Van de eerste hevige ontsteltenis weder eenigzins tot zich zelve gekomen zijnde, wendde zij eenige middelen aan, om hem weder bij te brengen, doch vruchteloos waren alle hare zorgen. Eindelijk bedenkt zij nog één middel; zij nam een mes en bragt hem daar mede eene kleine snede in het regteroorwaaruit eenig bloed kwamwaarop de lijder een gil van zich gaf, allengs beter werd en binnen een uur tijds herstelde. Naar men zegt, moet hij al vroeger door een gelijk toeval aange tast zijn geweest, (N. Dr. Cour.) MEPPEL, 27 December. Men stelt hier veel pogingen in het werk tot het verkrijgen van een derden Predikant. Er is daartoe een adres aan Z. M. ingediend, met verzoek om eene jaarlijkscbe bijdrage van ƒ600, terwijl uit de kerkelijke fondsen even zooveel voor de bezoldiging van den Predikant zou worden bijgedragen. Gisteren avond had hier een akelig tooncel plaats. De persoon J. L. in beschonken toestand verkeerende, poogde zijne vrouw te vermoorden, het geen welligt gebeurd zoude zijn, ware bij door de policie daarin niet ver hinderd. Voor de tusschenkomst der openbare rnagt had hij de vrouw reeds geschopt, geslagen en de kleederen met woestheid van het lijf gerukt, ja, een mes haar onder de keel langs gehaaldwaardoor ecliter gelukkig zijn doel niet is bereikt. Zijnen schoonvader, die hem tot bedaren wilde bren gen, heeft bij met het mes eene belangrijke wonde in den arm toegebragt. Donderdag 11. was een schipper te Vollenhove bezig met de vuilnis die hij gekocht bad, uit het secreet-riool onder bet stadhuis weg te ruimen. Na eenigen tijd kwam hij in eenen toestand terug, dat hij niet meer op zijne heenen kon staan. Hij vertrok daarop naar Zwartsluis, waar hij overleed. Het riool was in langen tijd niet open geweest, zat dus vol bedorven lucht, welker inademing de oorzaak van zijnen dood is geworden. Ilbl MIDDELBURG, 28 December. Als eene weinig bekende bijzonderheid nopens de onbrandbaarheid van het zeewier komt bet ons niet ongepast voor het volgende mede te deelcn. Bij het bonwen der fabriek van meekrapbereiding te Wilhelminadorpis bet eene gedeelte van het andere gescheiden door eene dubbele rij latten, aangevuld met zeewier. Bij den onlangs aldaar plaats gehad hebbende brand, heeft zich het opmerkingswaardig verschijnsel voorgedaandat de latten aan de eene zijde, waar de brand fel woedde, geheel weggebrand zijn, zonder dat de vlammen eenen doortogt hebben gevonden door het zeewier, zoodat de latten aan de andere zijde volkomen gaaf zijn gebleven. Men schrijft uit Goes, dat aldaar in den morgen van den 25sten dezer, tusschcn half 6 en 6 ureeen schok is waargenomenhetgeen men aan eene schudding van den grond toeschrijft. Bijzonderheden zijn daarvan echter niet bekend. ENGELAN», LONDEN, 23 December. Het nieuwe Ministerie is dus zaamgesteldde Graaaf van Aberdeeneerste Lord der Schatkamer (eerste Minister); Lord Cranworth, Lord Kanselier; de Heer Gladstone, Kanselier der schatkist; Lord Palmerston, Secretaris van Staat voor de Binnenl. ZakenLord John RussellSecretaris van Staat voor de Bui- tenl. Zaken; de Hertog van New-Castle, Secretaris van Staat voor de Koloniën; Sir James Graham, eerste Lord der Admiraliteit; de Graaf Granville, Voor zitter van den Ministerraad; de Hertog van Argyle, Bewaarder van het Staats- zegel; de Ileer Sidney Herbert, Secretaris voor het Krijgswezen; Sir Ch. AVood, Voorzitter van het Collegie van toezigt op de Indische zakenSir W. Moles- worth, eerste Commissaris voor Openbare werken. De genoemden zullen den Kabinetsraad uitmakenwaarin Lord Lansdowne zonder portefeuille zal zitting hebben. Buitendien zullen de Heer Cardwell als Voorzitter van het bestuur der handelszaken, Sir Cockburn en Sir AV. P. AVood in hooge regter- lijke posten aan het bewind deelnemen. De eerste Minister Graaf van Aberdeen, heeft, in de zitting van het Iloogerhuis op gisteren, het programma van het nieuwe bewind bekend ge maakt. Het stelt zich voor, zich buiten alle inmenging in zaken van andere natiën te houden, vrede en vriendschap met alle Regeringen lebewaren, de formaliteiten bij de heffing der in- en uitgaande regten te wijzigen, de Israëliten te emanciperenhet kiesregt uit te breidenen een stelsel van op voeding in te voeren, dat aan alle kerkgenootschappen voldoen zal. De Times hecht aan de verwerping der Sardinische huwelijkswet, ook uit het oogpunt van Engelands belangengroot gewigt. Het was niet enkel de vraag, zegt dat blad, of in Piemont huwelijken mogten gesloten worden zonder toestemming der Kerk. Het betrof ook een beginsel van oneindig grooter gewigt; het gold de vraag, of de Roomschc Kerk van de laatstelijk ontvangen slagen genoegzaam hersteld is om aan constitutionele regeringen de wet te kunnen stellen. Ileeft Rome dit pleit gewonnen zoo kort na de mislukte diplomatieke openingen die van onze zijde te Rome gedaan zijn, dan wapene Engeland zich tegen een anderen aanval dan waartegen bet zijne Kanaal-vloot bemand en zijne burgermilitie op de been gebragt heeft. Volgens de Times is er voor de Madiai's weinig hoop op bevrijding, dewijl de Toskaansche Regering laatstelijk de doodstraf ook weder op misdrij ven legen de godsdienst heeft toepasselijk verklaard, en hem, die zich ook maar verdacht van zoodanig misdrijf maakt, met 3 jaren gevangenis strafbaar gesteld heeft, terwijl alle scholen, die niet onder onmiddelijk bestuur der geestelijkheid staan, volgens eene Groothertogelijke verordening, binnen 12 maanden zullen moeten worden gesloten. In het boscli van AVindsor zijn eenige meesterlijk bewerkte marmeren groepen en afzonderlijke beelden opgedolven welke den beroemden beeldhou wer Pietro Francuvelia tot maker hebben, die in het midden der 16dc eeuw leefde. Dezer dagen is aan den oever van de Theems met de eb een zooge naamde zeeaal van 15 voet lengte en evenredige dikte, op het strand achter gebleven en gedood. Het schip Marco Paolo is uit Melbourne in Australië te Liverpool aange komen in den voorbeeldcloos korten tijd van 68 dagen. De uit- en tehuis- reis had slechts 5 maanden en 21 dagen geduurd. Bcrigten uit Californië loopen tot 16 November. De stad Sacramento was bijna geheel door brand verwoest, waarbij vele menschen waren omgeko men. Ook te San Francisco en Marysville, hadden vernielende branden ge woed. De brandschade te Sacramento werd op 10 millioen dollars begroot, die te San Francisco op 150,000. SS E SJ G 35. BRUSSEL, 29 December. De Senaat heeft in de zitting van den 27sten dezer het wets-ontwerp tot herziening der beide eerste boeken van het strafwetboekmet 28 tegen 8 stemmen aangenomen. Het gemeentebestuur heeft de onteigening verkregen van eene reeks buizenter verbreeding van de Stadhuisstraat en den ingang der Brouwers straat. Men is reeds met afbreken begonnen. Te Molenbeek-St.-Jan eene voorstad van Brusselzijn drie klokken twee beelden en eene kostbare kroon voor de Maagd ingewijd. Na de formu liergebeden is aan de klokken de doop toegediendwaarbij de burgemeester en zijne vrouw en nog een paar dames en de inspecteur van de registratie als peters en meters optraden. Daarna zijn de beelden en de kroon ingezegend. Alles was uit bijdragen der gemeente bekostigd. Ten slotte is de lofzang Te Deum Wij loven u o God enz.) gezongenen is de plegtighcid met een maaltijd besloten. FRAKfiRIJK. PARIJS29 December. De verkoop van het domein Chantilly, met het bosch van Ilez, toebc- hoorende aan den Hertog van Aumale, heeft over de 11 millioen fr. opge- bragt. Het domein besloeg 10,300 en het bosch 17,150 bunders. Den Heer Geniller, Leeraar in de AAriskunde en een der standvastigste maar ook der gemaligste voorstanders der Republiekis bevel gegeven om dadelijk het land te verlaten. De daguerreotype is tot zulk eene hoogte geklommen dat men daar mede reeds zeekaarten vervaardigt en opnemingen der oevers en kusten bc-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2