LEYDSCHE COURANT. s VRIJDAG, 31 DECEMBER. N°. i riè^gi BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt w'v ^5 T E j^.ZEGEL De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN30 December. De Arrondisscments-Reglbank te Amsterdam (eerste kamer) beeft den 2oslcn, in zake bet incident van onvoldoende productie, opgeworpen door den Staat der Nederlanden gedaagden, tegen deze stad, eischcres (ir. zake bet Haarlemmermeer), zich niet vercenigcnde met de conclusie van bet Openbaar Ministerie, beslist ten voordeele van de eischeres cu dus de exceptie van den Staat verworpen. Het Tweede Genootschap van Teylers Stichting heeft, voor het jaar 1853, de volgende prijsvraag voorgesteld »In hoeverre heeft het Protestantisme de verpligting, die het had aan de beoefening der klassieke litteratuur, vergolden door de latere beoefenaars de zer litteratuur voor het Heidensche te bewaren, 't welk vooral in de tweede helft der vijftiende eeuw in de denkbeelden van vele geleerde Italianen was ingeslopenten gevolge van de studie der Klassieken? Is er later in hel be studeren dezer Klassieken cene practisch verschillende rigting aan te wijzen tusschcn Protestantschc en R. Kath. geleerden, en zoo ja, hoedanig is die verschillende rigting, en kan zij thans nog van invloed zijn op de beoordec- ling van de waarde of onwaarde der klassieke studiën bij de opvoeding?" De prijs voor de best gekeurde verhandeling, in antwoord op deze prijs vraag, is cene gouden medaille, ter innerlijke waarde van vier honderd Ilol- landsche guldens. De Verhandelingen moeten in het NederduitschFransch Engelsch of Iloogduitsch, goed en leesbaar met eene Nederduitsche Letter, geschreven zijn door een andere hand, dan die van den opsteller. Ook moeten zij in haar geheel worden ingezonden vóór den lstcn April 1854, ten einde vóór, of in de maand April 1855 te worden beoordeeld. De in te zendpn antwoorden moeten, zonder naam en alleen met eene spreuk ondcrtcekendvoorzien van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerende, en van binnen den naam en de woonplaats des schrijvers, gezonden worden aan het Fundatie-huis van wijlen den Heer P. Teyler van der Mulst, te Haarlem. Te Rotterdam zal over de Wijnhaven een nieuw basculerende brug ge legd worden, die op Rottepeil wijd is 14 GO el, de 10 ijzeren brugleggers daarvan zijn gesmeed in de fabriek van de Heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdamterwijl het niet minder belangrijke gegoten ijzerwerk is vervaardigd in de fabriek van den Heer Sterkmante 's Ilage. Voorts munt deze brug in sierlijkheid van ordonnantie, hoewel bij eene schijn bare ligtheid levens bij eene voldoende sterkte, boven reeds vroeger daarge- stelde uit en doet in allen deele den ontwerper eer aan. Rij vonnis van het Prov. Gercgtshof van Gelderland van den 5Jcn Oct. 11., is hevestigd een vonnis der Arrondissemcnts-Reglbank te Zutphcn van den 7Jen Julij 1852, waarbij een vrachtrijder aangehaald wegens het vervoer van een pak papierenwegende beneden de 5 oneenwas vrijgesproken op grond dat het pak ingenaaide boeken bevatte, dewijl dal onder brieven, onder paketlen, papieren bevattende, naar het gewone spraakgebruik, geene ingebonden of ingenaaide boeken kur.ncn worden verstaan, welke meening door de uitdruk kingen, gebezigd in art. 13 der wet, wordt bevestigd, alwaar onder anderen niet-ingebonden boekenbij derzelver vervoer door den Staatmet een ver minderd porto worden bezwaard dat hieruit volgt, dat alleen boeken in bladen, zoowel in den zin van art. 1 als van art. 13 der wet, als posfpliglig kunnen worden beschouwd, doch, na te zijn ingebonden of ingenaaid, niet meer met brieven of papieren kunnen worden gelijkgesteld dat ook in art. 2G dcrzelfde wet het verbod voorkomt, onder bedreiging van straf, tegen het vervoer van brieven en pakettenpapieren bevattende zonder dat bij dit artikel het vervoer van ingebonden boeken en van gedrukte papieren, in art. 13 vermeld, wordt verboden, waaruit is af te leiden, dat de post-administratie, zich het vervoer van alle gedrukte papieren en niet-inge bonden boeken niet bij uitsluiting heeft willen voorbehouden, maar alleen de ingezetenen door die bepaling in de gelegenheid heeft willen stellen, om tegen verminderd port die voorwerpen door den Staat te laten overbrengen. In het Maandblad N°. 11, Nov. dezes jaars, van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, komt een stuk voor: Over het Christelijk begin sel in de gemengde schoolvolgens de ondervindingdat in dezen tijd van strijd over beginselen de meeste aandacht verdient. Het is ingezonden door de Afd. Amsterdamdoor cene commissie uit haar midden opgesteld en door de gehcele afdeelingbestaande uit 109 leden, meest Hoofd Onderwijzers der hoofdstadals hare overtuiging erkend. Dit stuk verdient daarom zoo zeer de aandacht, omdat het in klare en krachtige woorden geheel naar waarheid uitspreekt, hoe men in gemengde scholen handelt, ten opzigte van het onderwijs in de Vaderlandsche en Bijbelsche geschiedenis, het Godsdienstig onderwijs, het gebed en gezang, terwijl het eindelijk een antwoord geeft op de tecdere vragen: Is er een Christelijke geest op uwe scholen bevorderde Hebben uwe bemoeijingen ergernis gegeven aan eene der bestaande ge zindten? Het veld der bespiegelingen is geheel onaangeroerd gebleven, men weet nu wat men doet, en hoe men handelt. Voor alle partijen is dit stuk merkwaardig, terwijl hoofdbestuurders van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap, daarbij verklaren, dat het met hunne overtuiging geheel strookt. II bl De Graaf van Limburg Slirum heeft vrijdag 1.1. het bestuur der pro vincie Groningen overgedragen aan den Heer Homan, Lid der Gcd. Staten, ten gevolge van zijne benoeming tot Commissaris des Konings in Gelderland. De Staats-Courant heeft dezer dagen medegedeeld den .volgenden staat van de op den 15den December 1852 in de entrepots te Amsterdam, Rotter dam, Dordrecht en Middelburg aanwezige hoeveelheden der hierna vermelde goederen Goederen. Maatstaf. Amster Piotter- Dord Mid dam. dam. recht. del Totaal. burg. Asschen,pot- en parel- ponden 1713624 1387413 3101037 u weed- en soda- id. f Gerst lasten G29 76 705 id. 17417 6528 477 24422 id. 10528 2591 13119 Boekweit id. 349 36 385 waarde 77359 2700 2740 81799 ponden 89836 1435 91271 id. 1852269 133431 1985700 Rijst id. 6G3634G 368263 7004609 Suiker, ruwe id. 9392942 5593889 180970 65384 15233685 Tabak in rollen of bla id. 585131 327498 912629 den en ongeplelte stelen Tin id. 1702934 1702934 Traanwalvisch- en vaten. 275 159 434 robben- Traan, lever- id. G72 11 683 's GRAVENHAGE 30 December. Z. M. beeft benoemd tot Raadsheer in bet Prov. Gereglshof van Fries land, Mr. G. Hiddema JongsmaPresident der Arr.-Reglbank te Sneek, en tot Regter in de Arr.-Regtbank te Amsterdam, Mr. A. van Eyk Bylcvcld Subst. Griffier bij het Prov. Gereglshof in Noord-Holland. Z. M. heeft onderscheidene benoemingen gedaan van Officieren bij de administratie van 's Lands zeemagt. Ook zijn bij Z. M. besluit van den 28slco uit het corps Zee-Officieren eervol afgevoerd, onder toekenning van pensioen, de Kapitein-Luitenants ter zte: F. Sluyler (met rang van Kapitein ter zee), P. A. Talma, N. C. J. van Voss en I!. Durleu, en de Officieren van admi nistratie der lste klasse AY. C. II. Halverhout en C. Kohier. A'erder heeft Z. M. benoemd tot Kapitein ter zeeden Kapitein-Luitenant ter zee A. J. A'oet tot Kapitein-Luitenants ter zee, de Luitenants ter zee der lsle klasse: J. II. MallhysenG. II. Buschman, B. 11. Staring, L. NicolsonII. D. Kramp, F. A'. C. Engelbert van Bevervoorde, M. C. van Vreeland en R. van A'oss en tot Luitenants ter zee der lste klasse die der 2',c klasseJhr. J. AA'estpalin van Hoorn van BurghJ. F. Koopman, AV. de Fremery, L. G. Brocx, S. II. Binkes, L. Sehuyt Korver, AAT. C. Klis, Jhr. A. KlerckJ. O. II. Arnlze- nius en J. II. G. Jordens. De Koning van Zweden neemt wel in beterschap toe, doch blijft zoo zwak, dat hij ondersteund moet worden als hij in zijne kamer wandelt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1