BUITEiVLAiVDSClïE BERIGTEN. ZWOLLE23 December. Heden beefl de onthulling plaats gehad van het gcdcnkteeken ter gedachte nis van den geliefden Leeraar D3. van Senden, uit vrijwillige bijdragen ver vaardigd en op 't kerkhof opgerigt. Deze' treurige plegligheid vond plaats onder bijzijn van ecne talrijke schaar belanghebbenden. filVGELAND. LONDEN, 26 December. Eergisteren is ecne steenkolenmijn te Elsecar door gaslucht ontvlamd waardoor 9 menschen het.leven hebben verloren. Volgens berigten uit Manilla, dd. 12 Oct., hadden in de laatste tijden herhaalde schokken van zware aardbeving vrij wat schade aan de gebouwen te weeg gebragt en voor zoo ver inen weet aan 4 of 5 personen het leven gekost. Een oude krater was op nieuw begonnen vuur en asch te braken en zelfs op 100 mijlen van den wal hadden schepelingen de aardschokken bespeurd. FRANKRIJK. PARIJS22 December. De Keizer heeft zijnen Oom Jerome Napoleon Bonaparte of zijne afstamme lingen uit zijn huwelijk met Prinses Catharina van Wurtemberg, met uit sluiting der vrouwen, bij ontstentenis van eenen eigen afstammeling, tot troonopvolger benoemd. De Senaat heeft het Senaatsbesluit tot wijziging van de grondwet met 64 tegen 7 stemmen aangenomen. De Senaat heeft, zegt een Belgisch blad, ten aanzien van de verande ringen in de Staatsregeling, bewilligd hetgeen de Keizer verlangde, maar met j blijkbaren tegenzin en als zijns ondanks. De Keizer schijnt zich bijzonder in de gunst der Dames te willen aan bevelen. Toen onlangs Prinses Malhilde een kleedingstuk had vergetenzond de Keizer terstond een buitengewonen spoortrein naar Parijs om het te halen; vier uren later was liet te Compiègne. Eergisteren was er voor de schoone gasten ecne bijzondere avond jagtparlij beraamd. Op een gegeven teeken opende zich eene deur en twee knechten bragten een gueridon binnenwaarover een prachtig kleed was gespreid. Kom aan Dames! zeide de Keizer, dat ieder van u, van onder dit kleed, een der voorwerpen die het bedekt, wegnemc en zie wat zoodanige jagtpartij op goed geluk, haar schenkc; en nu trokken de Dames alle hoogstprachtige en smaak- I volle prijzen. Bij gelegenheid van bet Kersfeest zijn er belangrijke partijen gemeste j kalkoenen naar Engeland verzondenden 20slen beliep het gewigt reeds 10,000 Ned. ffi. Tot den 17''<'n dezer bedroeg de opbrengst der octrooijen te Parijs nage noeg 37 j millioen francs, zijnde bijkans 3J millioen meer dan voor hetzelfde tijdperk in 1851. De Heer Xavier Marmier, conservator van de bibliotheek Sainte-Gene- nicve, zal Dalmatië, Illyrië en Montenegro bezoeken, om er een wetenschap pelijk onderzoek te doen, naar de tot nog toe weinig bekende gedenkstukken en den oorsprong van de talenwelke in die streken gesproken worden. De gewezen Arabische ScherifBou-Mazadie te Ham gevangen zatis in vrijheid gesteld, onder voorwaarde dat hij in Frankrijk zou blijven. Een rijk grondeigenaar te Dyon was, terwijl zich niemand in den omtrek bevondin een put gevallen. Op zijn geroep, kwam een werkman uit een na burig huis toeschietenhet was hoog tijd, hij was op het punt van te bezwij ken. Men verzekert dat de geredde den werkman een kapitaal heeft geschonken van 20,000 francs. Een Pruissisch handelsschip is in de Straat van Gibraltar door zceroovers geplunderd. De laatste berigten uit Algerië meldendat de toestand er zeer vol doende is; de inneming van Laghouat had op de inlandsche bevolking eenen zeer goeden indruk gemaakt. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft het handelsverdrag met Frankrijk aangenomen, met 62 tegen 8 stemmen, terwijl 16 leden zich van de stemming onthielden. ITALIË, liet Dagblad van Rome deelt een besluit mede van de Congregatie voor de lijst van verboden boeken van den 7dcn dezer; waarbij onder andere wer ken, Leerstellige en redekundige Godgeleerdheid van L. Bailly, een werk dat meer dan 60 jaren op al de Fransche Seminariën werd gebruikt, verboden wordt, tot dat het verbeterd zal zijn. Te Lugano stierf in 87-jarigen ouderdom Philip de Meester van Hoyel voormalig Generaal der Italiaansche Republiek en van het Koningrijk Italië. Hij werd met veel plegtigheid ter aarde besteld, en had bepaald dat 50 be- hocfligen tot den stoet zouden behooren. Zijne democratische gezindheid welke hij in alle omstandigheden des levens getrouw bleef, loonde hij ook in zijn uitersten wil, bij welken hij beval, dat zijn geheel vermogen tot een ondersteuningsfonds voor Italiaansche staatkundige uitgewekenen zal strekken, en dat het op de eerste democratische regering, in Italië ontstaande, zal over gaan. Hij werd in 1765 te Milaan geboren en stamt af van een aanzienlijk geslacht uit Middelburg in Zeeland, van waar zijne familie in 1720 naar Milaan verhuisde. De Graaf von Ilarrach uit Silczië is dezer dagen te Napels met zijn ge heel gezin tot de Prolcstanlschc geloofsbelijdenis overgegaan. SARDINIË. TLRYN23 December. De Bilancia bevat een brief van den Paus aan den Koning, betrekkelijk het vraagstuk der burgerlijke huwelijken. De brief is reeds gedagteekend van September. De Minister van Justitie evenwel heeft de echtheid van dien brief ontkend. De Paus verzekert, dat de geestelijkheid geenszins vijandig gezind is jegens de Regering. Maar toch protesteert bijna de geheele geeste lijkheid tegen een maatregeldie in andere Roomsche landen overal beslaat. Een der leden van den Senaat vroeg dan ook, of de Roomschen in Frankrijk en Belgie eene andere godsdienst hadden dan in Italië. Nadat de Senaat de algemeene beraadslaging over het burgerlijk huwelijk had gesloten is men overgegaan tot de beraadslaging van de afzonderlijke artikels. Bij het lste art. had de Heer d'Azeglio het volgende amendement voorgesteld »Voor de burgers, die de godsdienst van den staat belijden, zal het huwe lijk geen burgerlijke kracht hebben, dan na de godsdienstige ceremonie." Dit amendement werd verworpen, en daarna het art. zelf met 39 tegen 38 stemmen. Hierdoor zal de geheele wet vervallen. De zitting is vervolgens opgeheven. Het publiek toonde over dezen uitslag luide zijne ontevre denheid. De Opinions meldt dat Zaturdag de meeste Bisschoppen van Sardinië zich hier hebben verccnigd om een brief op te maken waarin zij die de wet op 'tburgerlijk huwelijk mogten goedkeuren, met den banvloek worden bedreigd; zij zijn nadat de brief gereed was, in stilte weder vertrokken en hebben 's Zondags dat stuk in al de kerken doen voorlezen. Voorts handelen de Bisschoppen zooveel mogelijk in 'l geheimen eenige Pastoors hebben den brief nog nader van den leerstoel aangedrongen. In de zitting van den Senaat van den 22slcn heeft de Minister van Jus- stitie aangekondigddat de Regeringhet betreurende dat die vergadering niet gemeend heeft eenen maatregel te kunnen goedkeurendie door de natie zoo levendig verlangd werd, het ontwerp van wet op het burgerlijk huwe lijk introk. De Voorzitter van den Senaat heeft daarop verklaard, dat ofschoon de Koning te dezen opzigte in de vergadering tegenstand had ont moet, zij echter in niets de eendragt zou slooren, die er tusschen de drie Wetgevende magten bestond. Daarop heeft de Senaat met 45 tegen 6 stem men het ontwerp van wet aangenomendat de Regering magtigt om de be grooting voor de twee eerste maanden van 1853 uit te schrijven. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 December. De Keizer is gisteren alhier uit Berlijn teruggekeerd na Dresden te hebben bezocht. De Regering trekt van het tabaks-monopolie jaarlijks eenen zuiveren winst van 17 millioen gulden. Het rondventen aan de huizen is door het geheele rijk verboden, tenzij do policie daartoe bijzondere toestemming heeft gegeven, die alleen aan Oos- tenrijksche onderdanen boven de 30 jaar mag verleend worden en slechts kan bestaan in inlandsche waren. In de gemeente van Zurich in Zwitserland had dezer dagen een zon derling proces plaats. Zekere Katholieke geestelijke had namelijk de vrijheid genomen in zijne predikatie de «amen van eenige personen te noemen, welke de biecht niet bezochten. De genoemde personen hebben den geestelijke ge- regtelijk ter zake van laster vervolgdterwijl deze met kracht de bevoegdheid van den wereldlijken Regter ontkent, ja zelfs een der Regters met ex-com municatie heeft bedreigd, in geval hij in deze zaak uitspraak zoude doen. Het vonnis is nog niet uitgesproken. Men schrijft uit Warschaudat twee Russische legercorpsen bestemd zijn, vermoedelijk om naar de westelijke grenzen op te trekken. Uit Jeruzalem had men berigten tot den 30stcn November, volgens welke in de quaeslie wegens de gewijde oorden eene nieuwe beslissing gevallen was en wel ditmaal geheel in het voordeel der Grieksch-Katholieken. KAAP DE GOEDE S5©OP# KAAPSTAD, 20 November. De vergadering der synode van de Nederd. Ilerv. kerk, den 12,Icn October geopendis dezer dagen gesloten. De Predikant van der Hoff, per Gouvern. Gener. Rochussen juist alhier aangekomenhad alzoo nog het genoegeu kennis te maken met onderscheidene Predikanten. Onze onafhankelijke broederen uit het Overvaalsche, die thans in onze kerkgemeenschap zijn ingelijfd, zullen eindelijk in hem een' eigen Predikant bezitten. Met dezelfde scheepsgelegen heid zijn wederom drie onderwijzers aangekomen. Het is weinig, bij de zoo algemeene behoefte. Men meent, dat twee dier onderwijzers eene uitnoodi- ging naar de Souvereiniteit zullen volgen. Met den Kafferoorlogop de zuidoostelijke grenzen is het nog niet te best gesteld. Het zoogenoemde Britsch Kallerland is bij voortduring voor het grootste gedeelte in handen der weerbarstige Kaffers en Iloltentottenwel waren op de grenzen de Kaffers uitgeput; doch de hoofden der Gaika's wei gerden nog zich te onderwerpen. De Gouverneur-Generaal Cathcart was op den 16den November met 2000 man naar de Souvereiniteit vertrokkenom eenige stammen te bevredigen. De kolonisatie en landbouw daar gaan zeer vooruitzoodat steden in woeste plaatsen verrijzen. In het zuidoosten der Kaapkolonie, aan de Brak- rivier, negen uren van Cradock, zal welhaast een groot dorp bestaan, dat

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2