FRANKRIJK. PARIJS20 December. Z. M. is gisteren naar Compiègne vertrokken en zal er tot den 24steB ver toeven. Geen der Minister vergezelt hem. In een' Ministerraad, door den Keizer zelf gepresideerd, liet de lieerde Persigny, Minister van Binncnl. Zaken, zich met groole heftigheid nit over een der leden van den Ministerraad, dien hij niet noemde, maar wien hij van kwade trouw beschuldigde. Toen de Keizer vertrokken waseischte men van hem, den naam van den bedoelden Minister. Hij zeide, dat hij den Mi nister van Staat, den lieer Fould bedoeld had. Op deze woorden ontstak de Heer Fould in groote gramschap en de geheele Ministerraad geraakte in hevige twist. Den volgenden dag had er andermaal cene buitengewoon hef tige woordenwisseling plaats tussehen den Heer Fould en den Heer Vieillard, den boezemvriend van den Heer de Persigny. De gemeenschappelijke vrien den der beide Ministers zijn daarna tussehen beide getreden en is er eene schijnbare toenadering tot stand gekomen. Overeenkomstig het besluit van 26 Maart 11. en de nader gegeven in- structien betreffende het bestuur der Protestantsche kerkgemeenten, hebben den 5den en 6den dezer bijkans allerwege de verkiezing van de leden der Ker keraden plaats gehad. De oude Kerkeraden, alvorens zich te ontbinden, heb ben adressen aan den Keizer gerigt; een van deze wordt medegedeeld, namelijk van den Kerkeraad van Quincy-Ségy (in het Depart, van de Marne). het be helst onder anderen het volgende: »Wij danken U. M. voor de welwillende zorgvuldigheid ons betoond door eene regeling van het Kerkbestuur die beter aan de vereischten onzer kerkelijke tucht beantwoordt, en die ons doet hopen dat wij nimmer vruchteloos tot uwe verhevene regtvaardigheid de toevlugt zullen nemen, zoo vaak er iets te doen is om de vroomheid en de welvaart onder ons te doen leven. Onder de hoede der godsdienstvrijheid die gij ons eerlijk gewaarborgd hebt, zullen wij allen met vereende krachten werkzaam zijn om de beginselen der vroomheid, der geregtigheid en der liefde, welke wij uit onze heilige Evangeliën puttenvruchten te doen dragenen het er kentelijke vaderland zal den naam van Napoleon III aan den roemrijken naam van Napoleon I paren." Den 15deB is het bosch van Breteuilbchoorende tot de nalatenschap van Lodewijk Philips, verkocht voor 3,810,000 frs. De ex-Koning had het in 1830 van den Heer J. Laffitte voor meer dan het dubbele dier som ge kocht. Ook is het schoone boschdomein van Sl. Dizier gisteren insgelijks aan een rijk kapitalist van Reims verkocht. Eindelijk zullen ook de domeinen van Are en Chateauvillaintoebehoorende aan den Prins v. Joinville, en dat van Randay, door Mad. Adelaide aan den Hertog van Montpensier nagelaten, eerlang verkocht worden. Op deze wijze zal de familie Orleans weldra vol daan hebben aan de bepalingen der hesluiten van 22 Januarij, welke haar bevalen binnen een jaar tijds al de haar toebehoorende goederen te verkoopen. De weersgesteldheid is hier zoo buitengewoon zacht, dat vele hoornen en planten in bloei staan even als of het voorjaar was. De gezondheids toe stand laat ook niets te wenschen over. SPANJE. MADRID, 15 Deceember. De Koningin heeft aan de Bank van S'. Ferdinand uitdrukkelijk bevel gegeven, voorschotten te doen, om in de behoefte der staatsdienst te kunnen voorzien. Er is een nieuw Ministerie tot stand gekomen: de Generaal Roncali is benoemd tot President van den Ministerraad; de Generaal Lava tot Minister van Oorlog; Vahey tot Minister van Justitie; Aristizabal Financien; Llorente Binnenl. Zaken; Mira Marine. Dit nieuwe Ministerie heeft heden in handen der Koningin den eed afgelegd. Gisteren is het kies-manifest door de gematigde oppositie uitgevaardigd; dit belangrijke stuk, waarin gezegd wordt, dat de ontwerpen, door de Rege ring voorgesteld, niet eene hervorming, maar eene omverwerping der consti tutie zijnis in beslag genomen. Het Ministerie zou voornemens zijnom dezelfde ontwerpenna die in na dere overweging genomen te hebben, weder aan te bieden. PRUISSEN. BERLIJN20 December. De Keizer van Oostenrijk wordt door zijne broeders Maximiliaan en Karei vergezeld. Het is de eerste maal dat een Keizer van Oostenrijk hier een be zoek aflegt. Hij is door de volksmenigte met luid gejuich ontvangen. De Koning van Hanover en de Hertog van Brunswijk zijn hier gisteren aangekomenom een bezoek bij den Keizer af te leggen. Zijn vertrek is op den 22steB bepaald. De smokkelhandel is aan de Pruissisch-Nederlandsche grenzen in den laatsten tijd verbazend toegenomen. Talrijke benden drijven dat handwerk met zooveel list, dat zij doorgaans de waakzaamheid der tolbeambten weten te ontduiken. Aan onze Hoogeschool zijn thans 1564 Studenten ingeschrevenbehalve nog 719 personen die verschillende cursussen volgen. Er zijn 161 Professoren. Prins Hendrik der Nederlanden is den 14dcn te Wcimar aangekomen om een bezoek bij het Groothertogelijk Hof af te leggen. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 December. De Heer Bergenczy, vroeger bekend als Magyaarsch afgevaardigde bij den landdag en commissaris van het revolutionnair bewind in Zevenbergen, beeft het geluk gehad gedurende zijn verblijf in China, niet alleen het huis waarin de beroemde Hongaarsehe reiziger, taal- en geschiedkundige Küreszy leefde en stierf, te ontdekken, maar ook de als verloren beschouwde schriftelijke nala tenschap in bezit te krijgen. Door de handleiding van wijlen Köreszy zeiven en de hulp der Engelsche zendelingen ijverig geholpenleerde Berzenczy het Sanscritiseh van een Braminen bezocht de Magyaarsche stammenwier be staan door Dr. Gützlaff medegedeeld was. Hij heeft steden van denzelfden naam als in Hongarije gevonden. FRANKFORT. 18 December. Wij hebben hier vrij warm en regenachtig weder; weiden en velden, bergen en dalen prijken dusvooral in de hooger liggende gewesten met het schoonste lentegroen. Terwijl aldaar rosen en resida haren aangena- men geur verspreidenzien men perziken- en appelboomen in vollen bloei. Op onderscheidene plaatsen ziet men zelfs erwten en boonen bloeijen en wor den rijpe aardbeziën geplukt. TURKTE. De Regering weigert de verantwoordelijkheid op zich te nemen, om ten behoeve van Frankrijk, Abd-el-Kaderte Brussa te bewaken, en heeft slechts het verblijf van den emir op haar grondgebied op dringend verzoek van den Keizer veroorloofd. Abd-el-Kader is de voornaamste voorvechter der Oud- Turksche partij. Hij wordt gehouden voor een afstammeling en hij gevolg, voor plaatsvervanger van den Profeet. Dit, gevoegd bij zijne ontzag ver wekkende houding, zijne natuurlijke begaafdheden en welsprekendheidals mede wat hij reeds voor het geloof geleden heeft, moet noodwendig op de dweepzieke Moslemim van Klein-Azië een' diepen indruk makenen hij wei- ligt nog eene groote rol hebben te spelen. MONTENECcRO. Bij de algemeene aandacht, die thans op dit land gevestigd is, wegens den aangevangen oorlog met Turkije, meenen wij de volgende mededceling niet van belang ontbloot Dit bergachtig en bijna ontoegankelijk gewest, gelegen tussehen de Herze- gowina en Turksch en Oostenrijksch Albanië, heeft eene uitgestrektheid van nagenoeg 100 Q mijlen; het telt cene bevolking van 100,000 a 110,000 zie len, waarvan 18,000 strijdbare mannen, zonder de jongelingen en grijsaards, die bij hunne oorlogzuchtige inborst niet achterlijk zullen blijven, hij een strijd tegen de bij hen zoo zeer gehate Turken. Zij zijn van Slavonischen afkomst en behooren tot de Grieksche kerk. Behalve eene schatting, die door hen van tijd tot tijd aan de Turksche regering werd betaald, hebben zij sedert eeuwen de heerschappij van Turkije niet erkend. Sedert het einde der 15dc eeuw was de hoogste geestelijke waardigheid en de wereldlijke magt in den persoon des bisschops (Vladika) vereenigd, die zijnen opvolger be noemt en in een klooster verblijf houdt. Naast hem bestaan, met een de- mokratischen regeringsvormeene volksvergadering en een Senaat. De nieuwe Vladika moet zich telkens naar Rusland begeven, om zich daar als Bisschop te laten wijden. Toen de tegenwoordige Vladika zich onlangs daarom ver wijderde, maakte hij de hoofden van zijnen stam bekend met zijn besluit, dat voortaan de geestelijke van de wereldlijke magt zou gescheiden worden. Dit voornemen werd goedgekeurd, door de nationale vergadering bekrachtigd, en werd tevens besloten den Prins Danielo tot onafhankelijk wereldlijk vorst te verklaren. Door een buitengewoon gezantschap daarvan kennis hekomen hebbende, heeft de Keizer van Rusland niet geaarzeld, om zulks goed te keuren en den Prins als onafhankelijk, wereldlijk vorst van Montenegro te prk'pnnpri VEREENIGDE STATEN. De schepen die tot de expeditie naar Japan behoorenzullen zich bij de Canarische eilanden bij elkander voegen. Het smaldeel bestaat uit 13 sche pen, waaronder 8 van de eerste klasse, voerende te zamen 236 stukken en bemand met 3,125 man. Men rekentdat in de 10 eerste maanden van dit jaar 400,000 land verhuizers uit Europa zijn aangekomenonder welke 160,000 Duitschers. KA AF DE GOEDE HOOP. 4 November. Door de Synodale Commissie der Ned. Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika zijn voor de op te riglen Theologische kweekschool te Slellenboschtot Hoog leeraren in de Theologie benoemd Dr. N. BeetsPredikant te Heemstedeen Dr. F. C. van den Ham, Predikant te Utrecht. Onder de in de Synode behandelde punten was de voorziening in de behoefte aan Onderwijzers, en werd, tegen het gevoelen van Ds. Spijker, die gewild had, dat de vergadering zich tot de algemeene Synode in Nederland gewend zou hebben, eene Commissie te Amsterdam, bestaande uit de Wel- Eerw. Heeren de Voogt, Posthumus Meijes en Bruinier, benoemd, aan welke het voornamelijk opgedragen zal zijn, Kerkeraden of personen in de kolonie, die wenschenonderwijs te verkrijgendaarin behulpzaam te zijn. In eene der zittingen is het adres der genoemde algemeene Synode aan de Synode in Zuid-Afrika met groot genoegen aangehoord. OOST-INDIE. BATAVIA, 27 October. Reeds in 1844 werd van wege 's Rijks Museum van Natuurlijke His torie te Leydende bemiddeling der Regering ingeroepen ter verkrijging van het geheele geraamte of karakteristieke deelen daarvanvan cenen Suma- traanschen olifant, en zulks om reden men vermoedde dat, even als Afrika zijne eigene soort van dit dier bezit, zoo ook op Sumatra cene derde soort

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3