togt met schuiten zal vervangen worden door eene geregelde stoombootdienst. Heeds is in eene vergadering van gemagtigden besloteneene gebezigde stoom boot aan te koopeu; men hoopt, dat dus deze nuttige verandering spoedig in werking zal treden. UTRECHT, 16 December. Het maken van de fundering-werken voor eene nieuwe cellulaire gevange nis en het optrekken van het ingangsgebouw, de bewaarders-woningen, enz. op het bolwerk Wol venburgbij de Wittevrouwe poort, is aangenomen door F. W. van Vloten, aannemer alhier, voor 55,900. MAASTRICHT, 14 December. Een verscheurend dier, waarschijnlijk een wolf, heeft door het verscheuren van schapengeiten en hondensedert eenige weken groote schade verooor- nakt, vooral in de gemeente van MeerssenHouthem, Ulestraetenenz. Die gemeenten hebben eene algemeene jagt op het dier bevolen. De Keizer vertrekt morgen naar Compiègne, waar groote feesten zullen worden gehouden. Maandag na Kersmis zal er groot bal zijn op de Tuilleriën. Op last des Keizers blijven er alle avonden in het Cirque-Napoleon 400 plaatsen bewaard voor de verschillende afdeelingen van het garnizoen te Parijs, dat geheel in deze Keizerlijke mildheid zal deelen. De Keizer heeft een crediet van 500,000 francs verleend aan de afdee- ling van Landbouw en Koophandel bij het Ministerie van Binnenl. Zaken, om onder de maatschappijen van onderlingen bijstand te worden verdeeld. Men wil voor zeker welen, dat de Paus in Mei den Keizer zal komen kroonen. De Keizer zou over het mislukken van eenige zijner plannen en eenige stappen van sommige Noordscbe hoven zoo ontevreden zijndat hijvan die mogendheden sprekende, moet gevraagd hebben: «Houden zij mij voor een spuitgast, dien men in den oogenblik van brand roept, om hem den rug toe te keeren, zoodra de brand gebluscht is?" Thans wordt met zekerheid berigt, dat de Prinses Carola van Wasa niet met den Keizer, maar met den Prins Albert van Saksen zal huwen. De inkomsten zullen de raming ver overtreffen men had op een tekort van 54 millioen gerekend, het zal niet meer dan 40 bedragen. De Moniteur van heden verklaart alle geruchten van Ministeriële ver anderingen voor ongegrond. De gendarmerie voor de dienst der hoofdstad bestemd, zal den naam dragen van garde van Parijs, en de bataillons der mobiele gendarmerie dien van keur-gendarmerie. In eene gemeente van het Dep. du Var zong de Pastoor in vergissing door gewoonte Domine salvum fnc rempublicam (Heer behoed de Republiek) waarop de koorzanger onmiddelijk zongRequiescat in pace (zij ruste in vrede)! De Prefect in liet. depart, van de Boven-Garonnede Heer Chapuis de Montlaville, heeft, hij gelegenheid der invoering van den Keizerlijken rege ringsvorm, eene proclamatie afgekondigd, die in opgewondene bewoordingen niet onderdoet voor do laatstelijk door hem bekend gemaakte aanspraken. In die proclamatie leest menonder anderende navolgende uitdrukkingen Napoleon III heeft thans eene plaats ingenomen naast den stichter zijner dynastie. De nakomelingschap zal hen beiden bewonderen, en zeggen, dat de een niet volmaakt zou zijn geweest, zonder den anderen; dat zij zijn de twee halven, welke gezamenlijk een geheel uitmaken; dat zij de geheele om wenteling van 1789 vertegenwoordigenen optreden als de eenheid dier be langrijke gebeurtenis. Beiden zullen met den eernaam van de Grooten be stempeld worden. Zekere Abt Masson heeft een vertoog over de grenzen van Frankrijk ge schreven, waarin hij dood bedaard beweert: dat de Rijnde Schelde en de AlpenFrankrijks grenzen zijndat de vorige Regeringen na den Keizer ge vallen zijn omdat ze geen oorlog wilden voerenhij vraagt in naam van het heil en den vrede van Frankrijk, de inlijving van Savoye, Piemont en België. Dit vertoog schoon aan het zegel onderhevig, is echter ongezegeld. Een en ander zal vrij wat gerucht maken. Een 70 jarige weduwe die in de straat S1. Etienne twee vochtige kamers bewoonde, was in geen twee dagen gezien. Bij onderzoek vond men haar door een beroerte getroffenmaar nog in leven. In het ellendig verblijf vond men ruim 1500 fres, eenige brooden en takkebossen van het Bureau van Weldadigheid, 50 paar oude hoosblokken en meer dan 80.000 fres aan schuldbekentenissen met lang verschenen renten. Haar eenige zoon wien haar vermogen onbekend wasen die uit armoede plaatsvervanger was gewor den is nog even voor haren dood aangekomen. De correctionele regtbank van Beauvais (in het departement der Oise) heeft den 9den dezerovereenkomstig den eisch van het openbaar Ministerie, vier landlieden tot eene geldboete van 16 fr. en 30 fr. veroordeeld, als heb bende de uitoefening der Protestantsche eeredienst gestoord en beleedigingen tegen die door 's Rijks wetten erkende godsdienst geuit. SPASJE. MADRID, 12 Deceembcr. De Minister van Oorlog heeft zijn ontslag ingediend. De Maarschalk Narvaez moet zich met eene bijzondere zending naar Weenen begeven. Hij had naauwelijks 24 uren uitstel voor zijn vertrek kun nen erlangen. Aan de Belgische Indépendance wordt van hier geschreven dat de Gees telijkheid het plan zou hebben gevormdom de oprigting van eene nieuwe instelling te bewerken, en wel van eene zoogenaamde Apostolische kamer, aan welke de letterkunde geheel en al ondergeschikt zou zijnen daar de Minister van Justitie zwak en oud is en geheel onder den invloed van den Pauselijken nuncius staat, zou dat doel ligtelijk bereikt kunnen worden en dan, naar de meening van sommigen, de inquisitie zich weder vertoonen. De staatsbegrooting over 1853, die met den lsten Januarij aanstaande, in afwachting van de nadere goedkeuring der Cortes, in werking komt, is in het regeringsblad openbaar gemaakt. Zij raamt de staatsuitgaven op 1,228,296,530 realen, dat is 71,535,074 meer dan voor het loopende jaar; van die som is 213,271,423bestemd voor uitgaven wegens de staatsschuld; buitendien behoudt de Regering zich voor, des noodig, spoorwegaandeelen uit te geven, zijnde daarvoor eene som van 3,000,000 realentot rentebetaling en aflossing op de begrooting gebragt. PRUIS SEN. BERLIJN, 17 December. De Keizer van Oostenrijk is hier heden middag aangekomen. De Koning was hem tot Juterboch te gemoet gereisd. OOSTENRIJK. AVEENEN, 15 December. De Keizer is heden naar Dresden vertrokken en zal zich van daar naar Berlijn begeven, om een bezoek bij het Hof aldaar af te leggen. De slechte toestand der openbare veiligheid in Hongarije heeft van hoo- ger hand de volgende premien doen uitloven, als: voor de aanwijzing van een gewonen roover, of zulk eenen, die met zijne rotgezellen verscheidene roove- rijen bedreven heeft300 fl.voor den aanvoerder van eene rooverbende 500 fl-, en eindelijk voor eene geheele rooverbende van ten minste 10 man 1000 fl. Naar men verneemt, zon, niettegenstaande de bepaling, dat de Chris tenen van alle belijdenissen gelijk regt zouden hebben op den vrijen toegang tot de kapelwaarin zich het graf van den Verlosser bevindtten gevolge van de jongste onderhandelingen van den Heer de Lavalette, den katholieken patriarch de sleutel der kapel in bewaring worden gegeven en het protectoraat van de heilige plaatsen aan Frankrijk opgedragen zijn. Men ziet men ge spannen verwachting te gemoet, hoe Rusland zulks zal opnemen. HAMBURG. 15 December. De Hamburger Börsen-Halle zegt, dat de Roomsche kerk in de Neder landen vrijer is tegenover den staat dan eenige Protestantsche kerk in Eu ropa en dat ook nergens de leeken dier kerk zoo veel regten en vrijheden genieten als genoemde Hervormde schenkt. De Börsen-Halle tracht de waarheid van deze getuigenis te staven door het adres van wege de Hervormde Nederlandsche kerk aan den Groolhcrjog van Toscane toegezondenter zake der Madiai's. IIMTENLANDSCIIE BERIGT EN. ENGELAND, LONDEN, 17 December. Het Lagerhuis heeft gisteren de begrooting met 305 tegen 286 en dus met eene meerderheid van 19 stemmen verworpen. Uit Shields meldt men van den 13den, dat, ten gevolge van den hoo- gen waterstand in de rivierveroorzaakt door de menigvuldige en aanhou dende regens, de schepen, welke nabij de kust ten anker lagen, de haven werden binnengedrevenwaarop een tooneel volgde, dat men onmogelijk naar waarheid zou kunnen beschrijven. Ongeveer 40 schepen werden van hnnne ankers geslagen en daaronder stoomschepen en zeil vaartuigen van allerlei grootte; eenige dreven tegen elkander aan, anderen werden tot aan den in gang der haven voortgestuwd, weder anderen stootten op de klippen en zonken. Het noodgeschrei der schepelingen, vermengd met het donderend geluid der op elkander stootende schepenmaakte het schouwspel nog vreeselijker. De schade aan de schepen is niet te berekenen, en men heeft ook vele men- schenlevens te betreuren. BELGIK BRUSSEL, 17 December. De Senaat heeft met 17 legen 15 stemmen beslist, dat de doodstraf niet mag worden uilgesproken over een persoon beneden de 24 jaren. Ook heeft de Senaat met 30 tegen 9 stemmen de wet op de drukpers aangenomen. Uit Namen wordt gemeldEene der belangrijkste en beslissendste ope- ratiën der chirurgie, de tracheotomie, of opening der luchtpijpen, werd bin nen deze stad voor de eerste maal uitgevoerd en met een gewenschten uitslag bekroond. Een meisje van 20 jaren, door de croup aangetast, zoude zonder twijfel gestikt zijn, toen eene opening aan de ademhalings-wegcnin den om trek van den hals, aangebragt, haar de ademhaling en plotseling het leven terug gaf. Alles doet geloovendat niets de geheele genezing zal verhinderen. FRANKRIJK. PARIJS17 December. De Keizer heeft tot Bisschop van Grenoble benoemd, den Abt Ginoulhiac, Vicaris-Generaal bij het Aartsbisdom van Aix, en tot Bisschop van Coutances, den Abt Daniel, lid van den Hoogen Raad van Onderwijs; beide vorige titu larissen zijn benoemd tot kanunnikken van het Keizerlijk kapittel van S'. Denis.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2