LEVDSCHM COURANT MAANDAG, 20 DECEMBER. BWNENLANDSCHE BEP.IGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 13 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN18 December. De groote jagt in deze provincie wordt met den 25stcn dezer gesloten, en die op het waterwild den 28stcn Februarij 1853. De N. Rott. Cour. bevat bet volgende omtrent wijlen den Gouverneur van der Eb: Gedurende ruim 16 jaren, beeft de Heer van der Eb op de kust van Guinea de belangen des vaderlands met onmiskenbaren ijver, be kwaamheid en trouw behartigden was in die kolonie reeds sedert geruimen lijd tot den hoogsten rang opgeklommen. In deze zeer vereerende, maar moeijelijke betrekking, wist bij de hoogachting onzer Regering in groote mate Ie verwerven en door zijne gelukkige eigenschappen, den inlander, op uien bij eenen onbeperkten invloed uitoefende, hoogachting en eerbied in te boe zemen. Meermalen mogt het hem gelukken, alleen door het te kennen ge ven van zijnen wenschdatgene Ie verkrijgenwat anderen alleen door ge weld zouden hebben erlangd. In den vollen zin des woords was hij door de Negers bemind, die meermalen toonden, ongevergd zelfs hun leven voor den geachten landvoogd veil te hebben. Uit een geacht Rotlerdamsch geslacht gesproten, waarvan vele leden zich aan den handel gewijd hebben, is zijne vaderstad niet alleen, maar ook het vaderland het voor een groot gedeelte mede aan hem verschuldigd, dat de handel en de vaart op die bezittingen zich hebben verlevendigd en uitge breid. Door zijne bekwaamheden en minzaam karakter, wist bij zich overal vrienden te maken. Hij was met de gezaghebbers en handelaren op de nabu rige Engelscbe en Fransche bezittingen niet alleen op den besten voet, maar ontving meermalen bewijzen van hunne achting en onderscheiding. Het vaderland verliest derhalve in hem een getrouw, bekwaam en ijverig ambte naar de handel een warmen voorstander zijner belangen. Als een bijzonder bewijs van de zachte weersgesteldheid wordt uit Gouda gemeld, dat in de korte Akkeren, eene grootc-boonenplant in bloei staat; ter wijl men elders eeue aardbezienplant niet alleen in bloeimaar zelfs vruchten ziet dragen. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft eene waarschuwing tegen het beschadigen van den telegraafdraad doen afkondigen, naardien tusschen die stad en Amsterdam gebreken aan dien draad ontdekt waren, welke blijkbaar door baldadigheid zijn veroorzaakt. 's GRAVENHAGE 18 December. Z. M. heeft goedgevonden, met intrekking van het besluit van 21 Jul ij, voor zooveel de benoeming van eenen Burgemeesler der gemeenten Ilendrik- ldo-Ambacht en Sandelingen-Ambacht betrefttot Burgemeester dier gemeen ten te benoemen A. Kluit Ilz. Z. M. heeft aan den lslen Luitenant IV. Sutherland, van het 8stc regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de dienst verleend, met vergunning tot het voortdurend dragen van de uniform van gemeld corps. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw J. A Keurenaar, Majoor der genie bij het leger in Oost-Indië; II. D. Potter, resi dent van Samarang; E. C. C. Steinmelz, Luitenant-Kolonel der genie bij bet leger in Oost-Indië, en G. Wassink, dirigerend Officier van Gezondheid der l5te klasse bij het leger in Oost-Indië. Nog heeft Z. M. ter belooning voor gedragingen bij de jongste krijgsverrig- tingen in het Palembangsche, goedgevonden: buitengewoon te bevorderen tot Kolonel der infantex'ie, den Luitenant-Kolonel C. A. de Brauwzijnen Ad judant in buitengewone dienst; te bevorderen van Ridder der 4ie klasse tot Ridder der 3de klasse in de Militaire Willemsorde, den Luitenant-Kolonel der infanterie A. II. Helbach. Verder heeft Z. M. benoemd tot Ridders der ge noemde Orde 4dc klasse de Majoors der infanterie L. Pison en J. II. Meiss, benevens 7 Kapiteins, 8 eerste Luitenants, 15 tweede Luitenants, den Officier van Gezondheid, lslc klasse, L. Lindinan, den Sergeant-Majoor C. W. J. Castall9 Sergeanten, 8 Fouriers, 6 Korporaals, 1 flankeur, 1 soldaat, 1 fusilier, 3 kanonniers, en den surnumerair ambtenaar der lslc jklasse J. Wal- land. Ook heeft Z. M. benoemd tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw den O.-I. ambtenaar J. F. R. S. van den Bossche. Terwijl onderscheiden Officieren, Onderofficieren en manschappen bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Indië, eervol vermeld zullen worden. Den 16den heeft ten IIovc een groot diner plaats gehadwaaraan de Voorzitter en ccnige leden van de Eerste Kamer hebben deelgenomen. De Minister van Financien beeft 25 ontvangen door tusschenkomst van een R. K. Pastoor, als schadevergoeding voor nalatigheid in het afmaken van rivierwerken. De Minister van Marine zal Vrijdag den 24sten geen gehoor verleenen. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk niet dan na twee maanden weder bijeenkomen. Eerste Kamer tier Sta ten-i?* etter a al. Zitting van Donderdag 16 Decemler. In deze zitting hebben de beraadslagingen plaats gehad over bet wels ont werp tot wijziging der bepalingen nopens de heffing bij admodiatie van som mige accijnsen in Limburg, dat met 33 tegen 3 stemmen is aangenomen. Door de betrokken Commissien van Rapporteurs zijn de verslagen uitge- bragt omtrent de verschillende bij de Tweede Kamer aangenomene wets ontwerpen die dezer dagen bij de Eerste Kamer waren ingekomen. De Commissie voor de Verzoekschriften heeft eenige verslagen uitgebragt met welker conclusion de Vergadering zich vcreenigd heeft. Zitting van Vrijdag 17 Decemler. In deze zitting zijn aangenomen de wets-ontwerpenover de veenderijen onder 's Gravenhage en Monsterhet tijdelijk in omloop blijven van 10 mil- lioen muntbiljettentot verdere regeling de pensioenen der zee- en landmagt elf ontwerpen tot naturalisatie, en dat over de uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1853. Voor Maandag aanstaande zijn aan de orde de wetsontwerpen over de prov. belastingen. Zitting van Zaturdag 18 Decemler. In deze zitting is bet ontwerp nopens de conversie met algemeene slem- men aangenomen als ook dat over de bijdrage ten behoeve van de droog making van het Haarlemmermeer. Met 30 tegen 2 stemmen dat tot regeling der kosten van ontvangst en van belastingen door het Rijk voor de provinciën. Met 30 tegen 1 slem dat tot goedkeuring eener addition, overeenkomst van handel en scheepvaart met de Vereenigde Staten van Noord-Amerikaen dat nopens de bewaring van de oude hypolheck-registers. AMSTERDAM17 December. Bezorgers van het legaat van wijlen J. Monnikhoff alhier hebben ter kennis van belanghebbenden gebragtdat het legaat voornoemdten gevolge van regterlijke uitspraak, is opgeheven, en de gelden aan de regtliebbende erfgenamen zullen worden uitgereikt, ten gevolge waarvan de nog loopende prijsvragen worden ingetrokken en alzoo komen te vervallen. liet Prov. Geregtshof van N.-Ilolland heeft J. II. N. Eisenloffel wegens moedwillige brandstichting veroordeeld tot de straf des doods. Men schrijft van hier aan de Weser Zeitungover het kanaal naar zee door Holland op zijn smalst en als gevolg van de verwezenlijking van dat planover de droogmaking der Zuiderzee «Volgens den Heer van Digge len, zegt de schrijver, zou laatstgenoemd werk kosten 326j en de droogge maakte gronden waard zijn 237A millioen gulden, terwijl er 'sjaarlijks tot het in toom houden der Zuiderzee noodig zou zijn 1millioens guldens. De Nederlandsche Ingenieur van Diggelen wil een nieuw Nederland schep pen, eilanden lot vast land, land tot water, zeehavens lot binnensteden, zandgrond tot weiderijen, kusten tol havens en stapelplaatsen voor den han del maken." GORINCIIEM15 December. Eenige dagen geleden beeft door den Garnizoens-Commandant, in vereeni- ging met de eerst aanwezende Ingenieur en Officier van Gezondheid, eene inspectie plaats gehad van alle bewoonde en onbewoonde militaire wachthui zen hoofdzakelijk in betrekking tot hunnen gezondheidstoestand voor den sol daat. Deze maatregel strekt zich over het ge'neele rijk uit. en is een ver blijdend bewijs, dat de tegenwoordige Minister van Oorlog zijne roeping be grijpt, en dat weldra onderscheidene verbeteringen zullen worden aangebragt, die in schijn kleinigheden evenwel voor den soldaat van groot gewigt zijn. Eerlang zal eene belangrijke verbetering worden gemaakt in het veer van bier naar Sleeuwijk de veeltijds moeijelijke en gevaarvolle over-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1