's GIUVENHAGE16 December, Z. M. liceft op bun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan M<\ C. A. van Munster Jordens, als Olllcler bij de Arr. Reglbanlc te Deventer, en aan den lieer J. van Loon, als Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Kamerik c. a.behoudens aanspraak op pensioen. De Minister van Financiën heeft ƒ10 ontvangen van een onbekende nit Boxmeer, ter voldoening cener schuld aan 's Rijks schatkist. Bij vonnis van de Arr. Regtbank alhier, van den 13,lcn dezer, zijn Coenraad Kcmmc en Petrus Mingelen, drukkers en uitgevers van liet geschrift Verlor genlieden van 's Gravenhageveroordeeld ter zake van laster en boon in gedrukt geschrift, en de eerste, als twee malen wegens 'misdaad zijnde veroordeeld, tot een jaar, en de tweede tot zes maanden gevangenis, ieder hunner in twee geldboeten van 1000 en ƒ250, met ontzetting van hunne burgerregten gedurende 10 jaren en solidair in de kosten. Verder is liet geincrimincerde artikel verklaard te zijn lasterlijk, honend en belee- digend, en de beleedigde partij, die zich als zoodanig in het geding gevoegd had gemagtigdom het vonnis ten getale van 20 exemplarendoor aan plakking te publiceren. Uit Sb George d'Elmina is de tijding aangebragt, dat de Gouverneur A. van der Eb aldaar den 21stcn September, in den ouderdom van 39 jaren is overleden. De Minister van Justitie heeft tot Directeur van het Huis van Arrest en Justitie te Amsterdam benoemd den Ileer P. AV. AVittebolthans Protes- tansch onderwijzer in de gevangenissen te Leeuwarden. Eerste Bianter <1 er Staten-fïeneraal. Zitting van Dingsdag 14 December. In deze zitting zijn ingekomen de wets-ontwerpen1". tot verhooging van i het hoofdstuk der Staalsbegrooting van 1851 (bijdrage aan het fonds van het Haarlemmermeer); 2°. bet tractaat met de Vereenigde Staten; 3°. de conversie wet. A'erder zijn aangenomen met algemeene stemmen: 1°. zonder beraadslaging, liet wets ontwerp, tot regeling van de ontvangst en de uitgaven van het pen- i sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1853; 2°. na eenige woordenwis seling. het wets-ontwerptot regeling van het koloniaal batig slot over 1850. Donderdag, des namiddags te 2 ure, zal worden beraadslaagd over het wets-ontwerptot heffing der belastingen bij admodiatie in de provincie Lim burg, waarover het verslag der Commissie van Rapporteurs ter tafel is ge- bragt. De zitting is daarna opgeheven. IIARDERAVIJK12 December. Op den 23slen aanstaande zal van hier vertrekken een detachement snp- pletie troepensterk 80 Onderofficieren en manschappenonder commando van den van verlof terugkeerenden ls,cn Luitenant der artillerie Boer, ten einde den 25sten daaraanvolgende te Nieuwe Diep ingescheept en vervolgens naar Suriname overgevoerd te worden. (17ir. Cour.) EINDHOVEN, 14 December. Gisteren avond bespeurde men in de rigting naar Son een verschrikkelijken brand. Heden verneemt mendat aldaar 4 huizenbestaande in 5 woningen met eene schuur, in de asch gelegd zijn; van den inboedel is weinig gered; ook zijn er 2 of 3 koeijen verbrand, een en ander gedeeltelijk legen brand schade verzekerd. Men beeft bij deze ramp ook een menschenleven te be treuren zijnde de zinnelooze zoon van den landbouwer AV. V. K. in de vlam men omgekomen. Hij lag op eene opkamer vastgebonden, en, ofschoon men alles heeft aangewend, om hem te ontkluisterengelukte dit echter niet omdat men den sleutel miste, om de schroeven los te maken; hartverscheu rend was dan ook het jammeren van dezen ongelukkige. De oorzaak van den brand is onbekend. N. li. C. Bl;lTi:.\LAM)SCHK BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 13 December. De beraadslagingen over de hegrooting zijn heden den geheelen dag in het Lagerhuis voortgezet, zonder dat het nog tot stemming is gekomen. Onder de tegenstanders der plannen van den Kanselier der schatkist behoordezoo als te voorzien was, de Heer Cobden. Uit eenen staat van in- en uitvoer alhiergedurende de eerste 10 maanden van dit jaar, blijkt onder anderen dat er zijn verbruikt 95,114,824 eijeren. De Morning Advertiser geeft beden eene vertaling van het synodale adres der Nederl. Hervormde kerkgerigt aan den Groothertog van Toscane over de Madiai's. Berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 6 November melden, dat de oorlog nog altijd voortduurt. Aan de Ilottentottendie zich in benarde om standigheden in de AValerkloof bevonden, bad de Gouverneur, met eenige uitzonderingen, lijfsbehoud aangeboden, indien zij zich overgaven. FRANKRIJK. PARIJS15 December. De Keizer heeft heden den Baron Fagel, Nederlandsch Gezant, in een bij zonder gehoor ontvangen. Z. Exc. overhandigde aan Z. M. de geloofsbrieven waarbij hij als Gezant bij de Keizerlijke Regering wordt gehandhaafd. De Keizer heeft een groot diner gegeven aan de Maarschalken, de Ge neraals en hoofden der corpsenvoerende den staf der afdeelingen van het leger van Parijs. In de zitting van den Senaat van Dingsdag is door den Heer Casabianca verslag uitgebragt over het ontwerp van het senalus-besluit, betreffende de civile lijst des Keizers. De commissie heeft met eenparige stemmen voorge steld, om het inkomen des Keizers te bepalen op 25 millioen fr., benevens de dotatien, die onder het Keizerrijk en de Monarchien aan de Kroon ver bonden waren, als: ameublement, paleizen, bosschen; enz., een zuiver in komen van 3 millioen fr. opleverendezullende echter bet onderhoud daar van ten laste komen van de civiele lijst. De dotatie der Prinsen van het Keizerlijk Iluis is vastgesteld op 1,500,000 frs.; het weduwegeld der Keizerin zal later door een senatus-besluit worden geregeld. Bij Keizerlijk decreet is bepaald, dat de Heer A. Fould den titel zal aan nemen van Minister van Staat en van het Keizerlijk Huis, en als zoodanig belast zijn met de algemeene administratie. De daling der fondsen bleef heden nog aanhouden. Men schrijft die, behalve aan de verrekening van den 15Jcn dezer, toe aan staalkundige ver schillen die in den Minister-raad zouden zijn ontstaan. De Heer de Persigny zou aftreden en men doodverwde reeds eenige Heeren als mogelijke opvolgers. Den eersten Januarij zullen er vele bevorderingen bij het leger en op pensioenstellingen bij het zeewezen plaats hebben, en vele Generaals in den Senaat worden benoemd. Heden bezoekt de Keizer de straat Rivoli verzeld van verscheidene In genieurs, Architecten, Ordonnans-Officieren en Aannemers. Den 10dcn Januarij zal de Heer Berryer bij de Academie zijne intrede doen. Ahd-el-Kader is naar Marseille vertrokken om zich daar in te schepen. Te Marseille zijn bij een fabrikant in lucifers, 5 geheime drukpersen in beslag genomen. Te Pontoise zijn in den nacht oproerige stukken aangeplakt, onder welke met groote letters stondLeve Hendrik Vleve de eenige wettige Vorst! De Keizer en het stedelijk bestuur worden met den dood bedreigd. Uit Constantinopel heeft men zeer ongunstige berigtener werd een krisis te gemoet gezien. De Bank bad geweigerd het door de Regering uit gegeven papierengeld in betaling te nemen. Blijkens een door den Nederlandschen Consnl te Bayonne medegedeeld herigtis aldaar door de Fransche brik Jeune Basquaise, aangebragt de manschap van het in zee verongelukte Nederlandsche vaartuig Ceres, Kapt. AA'. J. Zelling, met eene lading steenkolen van Cardiff naar Lissabon bestemd. De geheele equipage, bestaande uit zes koppen, is gered geworden, dank zij de onvermoeide inspanning en het edelmoedig gedrag van den Kapitein en de bemanning van genoemd Fransch vaartuig. A'olgens een van den Nederlandschen Consul te Nantes ontvangen be- rigt, zijn op de kust van Bretagne verongelukt de twee Nederlandsche sche- pau EchoKapt. Bonderen de Jonge CatharinaKapt. Mink. Gelukkig zijn daarbij geen menscben omgekomenzijnde de manschappen van het eerste vaartuig te Belle-Isle en die van laatstgenoemden bodem te Port-Louis behouden aangebragt. Men meldt, dat ons land door Hamburgsche huizen aanzienlijke inkoo- pen van tarwe in Pruissen laat uitvoeren. Men zegt dat dit geschiedt, of omdat de voorraad hier te gering is, of dat men de vestingen wil voorzien. Een klein erf, waarop zich een onaanzienlijk hotel bevonddoch uit komende op de hoofdstraat Rivoli en zoo men meende bewoond geweest door Gabrielle d'Estrées, is voor 251,000 fr. verkocht. BELGIË. BRUSSEL15 December. De Heer Chaberteigenaar van afgerigte struisvogels uit de schouwspelen van Parijs en Londen, is alhier aangekomen om eenige vertooningen te geven. Onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen, wandelde bier 11. Zon dag een echte en deftige Chinees uit de provincie Kwangh-si in zijn Chinesche kieedij met een ander Heer; zoodat de Chinezen zich thans ook in Europa's hoofdsteden beginnen te vertoonen. §PASJE, MADRID, 10 Deceember. In de Ministeriële aanschrijving, waarbij de bijeenkomsten tot voorbereiding der verkiezingen verboden worden, wordt onder anderen gezegd: dat een der eerste pliglenwelke de constitutie en de wetten aan de Regering opleggen de handhaving is van de openbare orde en rust; dat zij derhalve geene bijeenkomst mag gedoogen die rustverstoring of ook maar vrees daarvoor zoude kunnen te weeg brengen; dat de politieke bijeenkomsten, die laatstelijk al hier gehouden zijn, onder voorwendsel van zich omtrent het bij de aanstaande algemeene verkiezingen te houden gedrag te willen verstaaneene zekere mate van ongerustheid onder het publiek hebben veroorzaaktenindien zij herhaald wierdeneene spanning zouden kunnen ten gevolge hebben, die den gewonen loop der zaken zoude kunnen storen of op den wil der kiezers een zedelijken dwang zoude kunnen uitoefenenwaartegen de kiezers in het vrije gebruik van bun slemregt moeten worden beschermd. Toen die aanschrijving alhier bekend washebben de liberale Parlements leden die zich vereenigd hadden om de verkiezingen in constitutionelen geest te leiden, een ook door vele andere aanzienlijke burgers geteekend adres aan den burgerlijken Gouverneur van Madrid gezonden, houdende verzoek om eene bijeenkomst tot voorbereiding der verkiezingen te mogen houden. Dit verzoek is afgeslagen. De Generaal Narvaez heeft, ten gevolge van eene aanwijzing van rege ringswege, deze stad verlaten, en is naar Frankrijk vertrokken.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2