COURANT. LEYDSCIIE VRIJDAG, 17 DECEMBER. BmyEWLANDSCHB P>ERIf»TEN. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Dc Courant wordt Vrijdag uitgegeven vit Zaturdag Avond MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDENlö Deceml)er. Gisteren middag werd liet stoffelijk overschot van den Iioogleeraar J. F. van Oordt, op de stedelijke begraafplaats, ter aarde besteld. Die plegtig- licid was alleraandoenlijkst en de begraafplaats kon, te dier ure, wel eene heilzame oefenplaats voor geloof en liefde lieeten. Daar zag men bet graf, waarin voor weinige dagen meer dan één jaar, bet overschot van 's mans tccdergcliefdealgemeen geachte gade geborgen werd, geopend om ook hem te omvangen, die in de kracht zijnes levens, voor een langdurig en onbeschrijfelijk ligchaamslijden bezweek. Men was daar getuige van de diepe smart van 's mans broeders, die, hoewel zelf ver slagen over het verlies van een' broeder, aan wien zij met echt broederlijke liefde gehecht waren, noglhans ondersteuning buden aan den eenigen zoon, dien God sterke en vertrooste in zijnen diepgevoelden, dubbelen rouw! De talrijkheid der toegestroomde menigte, die uit lieden van verschillenden rang en stand, uil Hoogleerareu en Studenten van onderscheiden Faculteiten, uit Predikanten, Kerkeraads- en Gemeenteleden van onderscheiden belijdenis, uit aanzienlijken en geringen en armen bestondde blijkbare aandoening die bij deze schare heerschte, getuigde van dc hooge achting, die den ontsla pene werd toegedragen. Het werd openbaar boe lief men hem had en hoe velen zich aan hem verpligt rekendenMaar zoo gevoelde men toch ook te levendiger de zwaarte van het verliesdoor de Hoogeschooldoor dc Hervormde kerk, door de Leidsche gemeente, door den Kerkeraad, door hoevelc inrigtingen van heilzame en weldadige strekking, door bloedver wanten en vrienden en door de armen geleden! Voor dat geopend graf, bij die bare, heerschte diepe droefheid op dat verblijf der dooden. En toch w ie daar warenzullen levenslang te getuigen hebben Het was ons goed daar te zijn." De nagedachtenis van een' brave werd er geëerd, geëerd door velen, die zoo hartelijk deelnamen, en diep gevoelden en zwij gend baden; geëerd op eene wijze die een edelen, vroomen ijver tot een le ven, dat zulk een eind verwerft, wekte. Een veertiental dankbare leerlingen, aanstaande verkondigers des Goddelijken Woordsdroegen hel lijk. Zij droegen het met de voorzigtigheid van aandoeningen door eerbied geheiligd. Den schier verbrijzelden zoon, den weenenden broederswas het aan te zien, ook zij worstelden met biddend gemoed, om den overledene na te volgen in onder werping aan Gods beslcllingeuin eenswillendheid met hunnen Ilcmelschcn Vader. Wat de Iioogleeraar N. C. Kist daar ter nagedachtenis van den ont slapene en tot diens Ambtgenootenen leerlingen en bedroefde betrekkingen en vrienden, en allen die daar vergaderd waren, sprak en afsmeekte van den Vader der lichtende ontboezeming van hetgeen de Eerwaarde Rut gers van der Loeffvoor den overledene, die vroeger zijn Leermeester was, en dien bij nu zijn' vaderlijken \riend en leidsman noemde, gevoelde, wat hij tot den weenenden zoon en de treurende broeders zeide, wat hij bun toe- wcnschte en voor lien bad, dat was de taal, die slechts door bet geloof in Christus wordt gesproken. Dat drong tot nadenken. Dat wekte heilige voor nemens op. Dat stemde tot ootmoedig berusten in Gods aanbiddelijk welbeha gen maar ook tot een vast en werkzaam vertrouwen op Gods liefde en trouw. Van het daar gesprokene eeriig verslag te gevenware gewaagd. Het worde bun, die er niet bij tegenwoordig waren, niet onthouden! Moge het eerlang verbreid worden en ook anderen treffen, slichten en sterken in dat levendige, liefde inboezemende en hoop instortende geloof in Jezus Christus, waartoe de ontslapenvoor ons onvergetelijke manons zoo vaak vermaande en opwekte en waarin hij Ons voorging, voorging ook in zware beproeving; waarin hij volstandig bleef, ook in langdurig en zoo zwaar een lijden. Zoo worde de uitvaart van den man, die velen ten zegen, arbeidde in zijn leven, ook na zijnen dood nog bevorderlijk aan veler heil. Wij hebben in onze vorige uit de Utreclitsclie Courant vermeld dat de Iioogleeraar dc Vricse van bier, in het Natuurkundig Genootschap te Utrecht eene botanische voorlezing had gehoudende spreker berigt ons dat deze op gave onjuist cn onvolledig is; dat verder toen ook is voorgedragen eene Nederduitschc vertaling van de uitstekend schoone Elegie van Gülhe, getiteld: Die Metamorphose der Pjlanzenaan welke vertaling in dezelfde dicht maat, vervaardigd door onzen Vaderlandschcn Dichter den Heer J. J. L. ten Kate, voorzeker dc goedkeuring van alle bevoegde beoordeelaren zal te beurt vallenwant de lieer ten Kate heeft deze moeijelijke taak op eene allerge lukkigste wijze volbragt. Dit gedicht zal in ccncn bundel eerlang door den Heer ten Kate uit te geven, verschijnen. Heden heeft het Openbaar Ministerie, bij monde van den lieer Mr. F. F. Karscboom, Subsi.-Officier, conclusie genomen in dc zaak tusschen de stad Leyden, oorspr. eisch., incid. ged. en den staat, oorspr. ged.incid. eisch. De geachte spreker heeft eerst eene uitgebreide statistiek medegedeeld der gewisselde dingtalen en daaruit het besluit getrokken, dat de vertraging in de voortzetting der procedures niet geacht moest worden met opzet te zijn ge schied, maar hoofdzakelijk aan een verschil in de opvatting van de wettelijke bepalingen omtrent de proces-ordebehoorde te worden toegeschreven. Vervol gens heeft hij zijne meening geuit omtrent het incident zelve, en uitvoerig de gronden voor de stad Leyden in bet midden gebragt, onderzocht. De slotsom zijner beschouwing was, dat voor de stad Leyden niet volkomen was voldaan aan het voorschrift van art. 148 van het Wetb. van Bur?. Reetsv. O O en dat zij gehouden was om alsnog mededceling in originali tegen rccief of door middel der griffie te doen van eenige der door haar in het geding ge- bragte stukken, weshalve bij heeft geconcludeerd tot toewijziging der namens den staat genomen incidentele conclusie, met veroordeeling van dc stad Ley den in de kosten van het incident. De regtbank zal heden over veertien dagen uitspraak doen. Eergisteren is er weder een dolle hond geweest onder Oegstgecst die van deze stad scheen te komen. Zoo ver men weet heeft bij drie honden ge beten. Allen zijn onmiddelijk afgemaakt. Te Gouda wordt gevraagd een Opzigter bij de gemeentewerkenop eene jaarwedde van ƒ800, bij vergelijkend Examen, dat voornamelijk zal loo- pen over de'navölgende punten: de grondige kennis der vijf Bouworden; die der Bouwmaterialen en hunne toepassing; die der Metselverbandcndie der lloutverbindingende Hoofdzamenstellingen van Gebouwen en andere Kunst werken; het Teekenen en geven van onderwijs in de Bouwkunde. De belanghebbenden moeten hunne aanvragen, met duidelijke opgave van naam, voornaam, ouderdom, geboorte en woonplaats, op gezegeld papier, vrachtvrij aan Burgemeester en Wethouders inzendenvóór den lslcn Januarij aanstaande, waarna aan hen tijd en plaats van het Examen zal worden be kend gemaakt. Te Utrecht heeft beden de aanbesteding plaats gehad van het maken van een fort te Vreeswijk. Het is aangenomen door den Heer Joh. Schouten, te Haarlem, voor eene som van ƒ31,700. Te Ommen is de Christel. Afgescheidene gemeente die reeds vrij groot was, eene eenige kerk en ook eene school bezat, thans weder vereenigd met de zoogenaamde groote kerk. Terwijl den Leeraar der gevestigde kerk onlangs het verzochte emeritaat was verleend, hebben de beide gemeenten onderling goedgevonden, eerien leeraar te beroepen, waarin beide partijen genoegen vin den. De vele opofferingen, die de Afgescheidene gemeente voor kerk cn school moest doen, kunnen wel mede zooals men vermoedt, als aanleidende oorzaak tot dezen stap van vereeniging beschouwd worden. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat dezer dagen onder de gemeente Bennekum overleden is eene vrouw van niet minder dan 107 jaren. Uit Aken van geboorte, had zij haar leven lang rondgezworven als schooister, nooit goede dagen gekendin geene halve eeuw misschien op een bed gesla pen dan in de laatste jarentoen zij meer gevestigdde algemeene liefdadig heid gaande maakte door haren hoogen ouderdom en de bijzondere verzor ging van het hoofd der gemeente ondervondzij was echter nog zóó sterk van gesteldat zijeen uur ver gaandevan tijd tot tijd te voet de kerk en hare weldoeners te Wageningen kwam bezoeken. Uit Londen schrijft men aan de Amst. Cour.liet adres van de Synode der Hervormde kerk in de Nederlandenaan den Groothertog van Toscane ter zake van de MaJiai's, hoewel nog niet algemeen bekend, beeft hier veel genoegen gegeven, vooreerst omdat het uitgaat van een kerkelijk ligchaam en ten andere, wijl het een echt Cbristelijken geest ademt. Men heeft het hier zelfs met eenige beschaming gelezen, bij de gedachte dat de zich als Proteslantsche kerk zoo hoog achtende gevestigde Engelsche kerkin eene han deling als deze, door de Nederlandsche Hervormde kerk is vóórgekomen. Eéne aanmerking wordt hier echter op het stuk gemaakt en wel deze: dat de uitdrukkingen van eerbied daarin jegens de Toscaanschc regering te lezen te sterk zijn, ook zelfs met behoorlijke inachtneming der regtcn van be slaande autoriteiten.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1