Alle die wets-voorstellen zijn naar de afdcelingen verzonden om aldaar le •worden onderzocht. De Commissie van Rapporteurs voor liet wets-onlwcrp tot regeling der ont vangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor Burgerlijke ambtenaren voor 1853 beeft deswege verslag uitgebragt. De dag dor beraadslagingen zal nader worden bepaald. Ttveede Wiametr dew Staten-fieneraat Zitting van Vrijdag 10 December. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp, aanwijzende de middelen tot dekking der uilgaven begrepen in de staalsbe- grooling voor 1853, aangevangen en ten einde gebragt. Nadat de onderschei dene artikelen waren goedgekeurdis het ontwerp tnet 48 tegen 12 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de Hecrcn ten Catc, van Wylick, Reinders, de Limpens, Zylker, Hengst, de Poorter, Ilugucnin, Verwcy, Westcrhoff, van der Ileyde en Jongstra. Heden is bij de Kamer ingekomen een gewijzigd ontwerp van wet voor de verwisseling van Nat. Schuld. De hoofdzakelijke wijziging bestaat daarin, dat in plaats van cene rente vermindering van 4 op 3J ten honderdZ,. M, die vermindering zal bepalen op 3J of 3J ten honderd. Zitting van Zaturdag 11 December. 'In deze zitting is beraadslaagd over het ontwerp van wet wegens bet ver kenen van eene bijdrage van 600,000 van de droogmaking van liet Haar- lemmermecr, en aangenomen met algemeene stemmen. De bijzonderheden der beraadslagingen moeten wij bij het ter perse gaan dezer, tot een volg. nom- j mcr uitstellen. ROTTERDAM, 9 December. Wij mecnen onzen lezers te moeien mededeclen, dat onze correspondent te Haarlem, niet willende dat onze Uitgever, ter zake van het verzwijgen van zijn naam als inzender der bcriglen, nopens de beleenbank aldaar, zou wor den gegijzeldzich bij den Regler-Commissaris der Arr.-Rcglbank heeft bogc- vcn om zich als zoodanig bekend te inaken, zoodat nu, tot ons leedwezen, deze, voor de drukpers zoo belangrijke zaak, niet in het hoogste ressort zal worden beslist. i Het afschrift van het vonnis hebben wij nog niet ontvangen en kunnen het derhalve nog niet mededeclen. [N. R. C.) Wij vernemen dat, door bemiddeling van den Heer A. F. Boelim alhier, voor de ongelukkige nageblcvene betrekkingen der omgekomen zeelieden van Ilcïlevoetsluisis ontvangen van de afladers van het schip Pegno de Amicilia te Odessa de som van ƒ75 en van een vriendenkring te Odessa de som van 95. Dezer dagen lieeft cene deputatieaan wier hoofd de Graaf v. Chaf- lesbury stond, zich naar het Ministerie van Binnenl. Zaken begeven tol het overhandigen aan den Heer Walpole van eene voor II. M. bestemde petitie ten behoeve der echtelingen Madiaï. Dit verzoekschrift is voorzien van 23,172 naamleekeningen. Onder deze telt men 21 leden van het Huis der Gemeen ten, 26 Baronets, 9 Generaals en 94 andere Officieren, 19 Admiraals en 71 andere Officieren der zeemagt, 321 vrederegters, 630 Advocaten, 1302 An- glikaansche en 230 Disscnter-geestelijken11,431 bankiers, kooplieden en ren teniers en 8894 andere achtingwaardige personen. Op den Noorder spoorweg zijn Zaturdag, ten gevolge van het afstorten van zand en aarde van eene nabijgelegen hoogte, twee achtervolgende treinen uit het spoor goloopenwaardoor twee personen het leven hebben verloren en een derde ernstig is gekwetst. BELGIE, BRUSSEL, 10 December. De Minister van Buitcnl. Zaken heeft gisteren aan de Kamer van Verte genwoordigers een wcts-oritwcrp voorgelezenstrekkende om eene nieuwe ban dels overeenkomst, den 9Jcn dezer lusschen Frankrijk en Belgic gesloten, te bekrachtigen. Door deze overeenkomst treedt hel tractaal van 15 Sept. 1845, met eene kleine wijziging, wederom in werking. Er is een termijn van 6 maanden vastgesteld voor liet ratificeren van dit verdrag. De door de Fran- sche regering verhoogde regten op steenkolen en ijzer zullen ingetrokken wordenzoodra het verdrag van 9 Dec. geratificeerd is. De Kamer van Afgevaardigden heeft een crediet van bijna 8' tnillioen ten behoeve van het Dep. van Oorlog verleend tot herstel der vestingwerken van Antwerpen en de verbetering van het materieel des legers. FRANHKIJK. PARIJS9 December. Hel voorgestelde Senaatsbesluit tot wijziging der constitutie, behelst hoofd zakelijk de volgende bepalingen: «Do Keizer heeft het regt van gratie en amnestie. Hij zit voor in den Senaat en in den Staatsraad, wanneer bij liet dienstig acht. De krachtens art. 6 der constitutie gemaakte handelsverdragen hebben kracht van wet voor de daarin bepaalde tariefswijzigingen. Tot alle werken van algemeen nut, wordt bij Keizerlijk besluit magtiging gegeven. De gelden daartoe, worden volgens de vormendie voor de buitengewone credieten voorgeschreven zijn beschikbaar gesteld en daarop de goedkeuring van het Wetgevend Ligchaam gevraagd in de eerstvolgende zitting. De bepalingen van het organiek de creet van 22 Maart 1852 (lot regeling der betrekkingen van de groote staats- ligchamen onderling en met de uitvoerende magt) kunnen bij Keizerlijke be sluiten worden gewijzigd. De Fransche Prinsen (dat zijn de leden van het Keizerlijke geslacht, die tot de troonopvolging kunnen geroepen worden, en hunne afstammelingen) zijn leden van den Senaat en van den Staatsraad, wanneer zij den vollen ouderdom van 18 jaren hebben bereikt. Het aantal der regtstrecks door den Keizer benoemde Senaatsleden mag niet meer dan 150 bedragen. Aan de waardigheid van Senaatslid is levenslang een jaar- lijksch inkomen van 30,000 frs verbonden. De bcgrooting der staatsuitga ven wordt van elk Ministerie afzonderlijk en zonder verdeeling in hoofdstukken, aan het "Wetgevend Ligchaam voorgedragen en bij hetzelve in stemming ge bragt. De verdecling in hoofdstukken van de voor elk Ministerie bewilligde gelden wordt geregeld bij Keizerlijke besluiten. Bijzondere besluiten kunnen magtiging verlecnen lot overschrijving van één hoofdstuk op een ander. De leden van het Wetgevend Ligchaam ontvangen eene schadeloosstelling van 6000 fr. jaarlijks. Eindelijk zal voor de dagbladen een verslag van het verhandelde in elke zitting van het Wetgevend Ligchaam opgemaakt worden onder de zorg van den Voorzitter, bijgestaan door de Voorzitters der zeven afdcelingen, terwijl de notulen die in de volle vergadering voorgelezen en aan hare goedkeuring onderworpen wordenvoortaan alleen de stemmingen en verrigtingen zullen vermelden niet den inhoud der redevoeringen. De dagbladen zullen dus niet langer op den dag der zitting een kort berigt kunnen mededeelen. Voorts verlangt de Keizer dat de Senaat de civile lijst zoude stellen op 24 millioen frs. en 4 millioen bovendien tot onderhoud der kroondomeinen, welke zijn: de Tuileriën met het huis in de straat Rivoli, het hótel place Vendóme, de Louvre, het Elysée, het Palais Royal, Versailles, Marly, Sb Cloud, Meudon, Sb Germain en Laye, Compiègne, FontaincbleauRam- bouillet, Pau, Straatsburg, Villencuve l'Etang, Lamothe-Beuvronla Guil- lière, alsmede de manufactuur-inrigtingen van Sèvres, de Gobelins en van Bauvais, en eindelijk de bosschen van Vincennes, Sénart, Donrdan en Laignc. De beroemde staathuishoudkundige Michel Chevalier heeft dezer dagen een geschrift over de goud- en zilverproductie in het licht gegeven, waarin bij betoogt dal eene duurzame en aanmerkelijke prijsdaling voor het goud aan staande en voor het zilver eerst op een verwijderd en niet met cenige zeker heid le bepalen tijdstip te verwachten is; dat derhalve de waarde van het goud in verhouding tot die van het zilver dalen moet; en dat het Fransche muntstelsel, beide metalen als standaards behoudende, daardoor, tot groote schade voor het algemeene vermogencene geheele stoornis te gemoet gaat. SPANJE. MADRID, 4 Dcceember. De Koningin heeft de Regering gemagtigd, om de ontwerp-begrooting voor 1853, zooals die aan de nu ontbonden Cortes moest aangeboden worden, van 1° Januarij af, van kracht te verklaren. Later zal zij aan de Cortes die in Maart bijeenkomen, moeten onderworpen worden. De openbaarmaking der ontwerpen tot wijziging der Staatsregeling, is door de Koningin bevolen. Doch terwijl de ontwerpen van grondwetsherzie ning door het ministerie aan de bcoordeeling van het publiek voorgelegd wer den, is door den Minister van binnenlandsclic zaken het volgende bevel afge kondigd: »IIet is de wil van Hare Majesteit, aan de periodieke pers geene vrijheid te geven om over de heden openbaar gemaakte ontwerpen van grond wetsherziening in discussie te treden, ten einde de levendigheid der hartstog- ten niet een beletsel zij voor het onpartijdig onderzoek hetwelk stukken van zooveel gewigt vereischen." Tevens is de staking gelast der openbare voorle zingen die aan het athenaeum van Madrid over de geschiedenis der welspre kendheid en der representative regeringsvormen gehouden werdenop grond «dat daarin ook gehandeld werd over politieke aangelegenheden niet in verband staande met het doelwaartoe die voorlezingen oorspronkelijk bestemd waren." Terwijl men hier den domper op liet licht tracht le zettenwordt in En geland eene Commissie henoemd om middelen te beramen, om aan de staats stukken de meest mogelijke openbaarheid le geven. Zoo 't Spaansche volk er nog niet rijp voor is. waar ligt dan de oorzaak hiervan. SARDINIË. TURYN3 December. In de bcgrooting, die bij de Kamer der Afgevaardigden is ingediend, wor den tot aanvulling van 's Rijks middelen eensdeels nieuwe belastingen en ver beteringen van bestaande, en anderdeels de uitgifte van 2 millioen staalsrente voorgesteld; tevens wordt ook dc conversie van staatsschuld opgenoemd, iets hetgeen bij velen bevreemding heeft gebaardbij een tekort van ruim 19 mill, Ned. BMTEiXLAiVDSCHE BEIUGTEiV. ENGELAND, LONDEN, 8 December. Het Huis der Gemeente heeft 80,000 (dal is bijna een millioen Neder- landsch) toegestaan ter bestrijding der kosten van de begrafenis van den Hertog van Wellington. Ook heeft het Huis bewilligd in de gevraagde ver booging der posten van de loopende bcgrooting voor oorlog en marine, ten einde de Regering in staat te stellen, om de zeemagt en de stoom vloot, als mede de artillerie op eenen voor 's Lands verdediging voldoenden voet te brengen. Dit crediet bedraagt 113,100 voor het aanwerven van 5000 matrozen en 1500 zeesoldaten ter versterking van de vloot, 100,000 voor stoom machines der oorlogschepen en 92,658 voor de vermeerdering der landmagt met 2000 man en lot aankoop van 1000 paarden voor de artillerie. Deze gelden werden zonder veel tegenspraak, maar die voor de begrafenis eerst na eene scherpe beraadslaging toegestaan. In 1851 heeft het getal belaste woningen bedragen 461,919, en het beloop der regten was 707,013 Het bedrag van het venstergeld was bijna 2 milioen Men berekent nu, dat volgens het nieuwe ontwerp der Minis ters het ilmisregt voor particuliere woningen zal bedragen 1,189,058 en voor winkels 534,922 le zamen 1,723,980

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2