LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 13 DECEMBER. Do Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt TE /.EGEL Do Prijs der Courant is f\2 in het jaar; de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXNENLAXDSCIIE BERIGTEX. LEYDEN, 11 December. Gisteren heeft de Faculteit der Godgeleerdheid onzer Iloogcschool een treffend verlies geleden. De hij zijne leerlingen zoo geliefde, zoo ijverige lloogleeraar J. F. van Oordt JWz.is haar na een vreesclijk lijden van vele maanden ont vallen. Wij achten ons onbevoegd om hier als den lijk- en lofredenaar des gecstvollcn mans op te tredenmaar toch verpligt om de tolk te zijn der rouwe, waarin de Iloogcschool door zijn afsterven is gedompeld. Omtrent den dollen hond die zich hier heeft vertoond, ontvangen wij van den Heer Commissaris van Policie Kemna het volgend berigt. De hond had Woensdag morgen heimelijk het huis zijns meesters verlaten en was den volgenden morgen daarin, ziglbaar zeer erg mishandeld, weder teruggekeerd. Bij afwezigheid van zijnen meester, heeft de lieer Kemna den Heer Veearts Gaasbeek bij den hond ontboden, welke cenige middelen voorschreef, doch tegelijker tijd zeide dat wanneer hij begon te hijten, hij gevaarlijk zoude worden. Eenige uren daarna is de hond ontsnapt en heeft dadelijk een zevental honden voor de Sociëteit Minerva gebetenwaarna hij voor het Stadhuis een hond opnamden keel openreet en het bloed uitzoog. Oogenblikkelijk laadde de Heer Kemna zijne pistolen en vervolgde hem tot aan de Iloogewoerd (hebbende in dien tusschen tijd weder drie honden gebe ten) alwaar hij hem een schot in den nek gaf, hetwelk hem echter niet belette verder te loopen. Buiten de poort onmoetle de Heer Kemna den Heer Gaasbeek met zijn rijtuig, die den hond in zeer dollen toestand had gezien. Met dien Heer vervolgde hij den hond tot onder Koudekerk en gaf hem weder een schot in den nek, zoodat hij bloedde, doch de hond schudde even met zijn kop en liep voort, terwijl hij met de duisternis niet mce^ was na te sporen. Gisteren zou de hond onder Koudekerk zijn doodgeschoten, doch de Heer Kemna staat voor de waarheid daarvan niet in. Het is eene groote geheel donkerbruin langharige hond met lange staart, zijnde reu. Hij heeft ook 's morgens nog onder Rijnsburg en Oegstgeest andere honden gebeten. De hondenwasscher Essing aan den Apothecarsdijk alhier, heeft twee der gebetene honden in bewaring, en weigert zich van dezen te ontdoen. De zitting van den Gemeenteraad te Haarlem van II. Woensdag is, ten gevolge eener beraadslaging over het verslag van de commissie voor de verzoekschriftenbetreffende het rekest van de lijkbezorgers Boesman c. s. hij welke de Heeren de Vries, de Heer Salvador rapporteur, en de Heer del Court het woord hebben gevoerd, op verzoek van laatstgenoemden Heer, ten gevolge van woordenwisseling tusschen den Heer de Vries en den fleer Salvador, door den Voorzitter opgeheven, en de Vergadering in wanorde gescheiden. Hoe kan, zou men zeggen, een verzoekschrift van aansprekers zulk eene opschudding in eene achtbare raadsvergadering doen ontstaan; of waren er misschien leden die met het oog op de geschiedenis van Amsterdam voor een oproer der aansprekers vreesden Aldaar toch brak in Januarij des jaars 1696 onder die beambten, wegens zekere in hun nadeel gemaakte keur, een zoo hevig oproer uitdat zijgeholpen door 'tgraauw, drie aanzienlijke huizen plunderden, waarop zij gewapender hand werden uiteen gedreven en twee der belhamels des nachts bij toortslicht uit de stadswaag, daags daaraan nog drie en den 7dcn Februarij zeven plunderaars werden opgehangen. Zoo'n vaart zou het te Haarlem in 1052 toch met de aansprekers niet loopen! De 2de Kamer der Arrondissement-Regtbank te Amsterdam heeft bes'ist, dat de gefailleerde, die een accoord heeft tot stand gehragt, doch niet na komt, door zijne schuldeischers voor de gansche geverifieerde som kan worden aangesproken. Uit Amsterdam meldt men dat zich eene commissie heeft vereenigd lot het stichten eener kerk voor de Hervormden in den drooggemaakten Anna- Paulowna-Poldcren dat deze commissieonder goedkeuring en aanbeveling van het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland, zich aan de onderschei dene gemeenten in die provincie gewend heeft, met het verzoek tot het hou den eener kerkelijke collecte, ten einde haar in staat te stellen, om haar zoo loffelijk voornemen te volbrengen. Uit Borger in Drenthe wordt gemelddat in de omstreken van die jdaats de zenuwzinkingkoortsen in eencn ergen graad hecrschten. In een huis in die gemeente zijn vier kinderen overleden, terwijl de vader en moeder nog in een bedenkelijken toestand ziek liggen. Van een ander huisgezin van drie menschcn in de kom dezer gemeenteis de moeder gisteren gestorven en zijn de twee volwassene kinderen huiten kennis. 's GRAVENHAGE 11 December. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan B. H. v. d. Haer, benoemd lot Lid der Gedep. Staten van Friesland, als Burgemeester te AVestdongeradcelen aan Mr. H. A. van Ysselstcin als Procureur der Arr. Regtbank te Zierikzec. Bij Koninkl. hesl. van den 8slCD dezer, is aan de na te melden ambte naren hij de onderstaande kantoren van waarborg der gouden en zilveren werkenmet den laatsten December aanstaande verleend een eervol ontslag uit 's Lands dienst, behoudens hunne aanspraak op pensioen of wachtgeld, te wetenaan de HeerenG. LeembruggenHoofdcontroleur te Amsterdamop zijn verzoek aan J. F. Nijs en Ph. A. KempsControleurs te Roermond en Breda J. L. Verschuer, tweeden Controleur te Rotterdam; M. A. van Pecne Pz. Ontvanger te Amsterdam, op zijn verzoek; J. L. Lehoux, .Jhr. J. W. Barchman Wuytiers en A. A. Gevers Deynoot, Ontvangers te 's Gravenhage, Utrecht en Rotterdam; en A. Hoffman, Essaijeur te Groningen. Voorts zijn bij hetzelfde besluit benoemd: tot Hoofdcontroleur bij het kan toor te Amsterdam, de Heer J. W. Smit Jr., thans tweede Controleur aldaar, tot Controleur bij hetzelfde kantoor de Ileer A. van der Voort, thans Contro leur te Zwolle; tot Controleurs, bij het kantoor te Breda, de Ileer H. D. Erde- gaingh, thans Essaijeur te Utrecht; bij het kantoor te Zwolle, de Heer II. Oudorp Kortebrant, thans Essaijeur te Middelburg; bij het kantoor te Roer mond, de Heer P. van Steenbergen, thans Commies-stempelaar te Schoonho ven; bij het kantoor te Alkmaar, de Heer H. W. Vrijdag, thans Commies stempelaar te Amsterdam. Bij Koninkl. besl. van den 309tcn November 11., is aan den Ritmeester J. Popp, van het reg. O.-Indische ruiterij, thans met verlof hier te lande, op het daartoe door hem gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag onder toe kenning van pensioen, met vergunning van het blijven dragen van de uniform. Z. M. heeft benoemd hij den Staf der artillerie tot Kapitein van de 3dc klasse (naar ouderdom van rang), den Ist™ Luitenant P. C. Swaving, van dien Staf; bij het regement vcld-artillerietot lstcn Luitenant (naar ouderdom van rang), den 2dcn Luitenant F. J. C. Broers; hij het 2de regement vesting artillerie, tot Kapiteins van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), de lstc Luitenants A. A. Keyzer en P. S. Mommers; hij het 3de regement; tot Kapi tein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten Luitenant J. G. J. Oldenbarncveld genaamd Witte Tullinghtot Kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den l"len Luitenant der artillerie op non-activi teit E. O. K. van Ingcn, met bepaling dat hij in zijne tegenwoordige positie zal verblijven. Men verneemt met genoegen, dat door den Minister van Marine on langs is bepaald, dat de fraaije en aanzienlijke verzameling van scheeps modellen enz., hij het Depart, van Marine aanwezig, dagelijks, van 9 ure des morgens tot 4 ure in den namiddag, voor ieder zal te bezigligen zijn, tegen betaling van 25 cents per persoon, ten behoeve van het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden. De biljetten van toegang kunnen ter secretarie van het Depart, verkregen worden. Wij vestigen op dit berigt de aandacht onzer lezers, zoowel om het merkwaardige en uitmuntende van de verzame ling zelve, als om het weldadige doel, dat daarmede alsnu verbonden is. De Minister van Financiën heeft van een onbekende onder het post merk Eindhoven 22.37) ontvangen, wegens aan de schatkist verschuldigd successieregt. Regenten van het Diaconie Oude Vrouwen- en Kinderhuis der Ned. Herv. Gemeente alhier, hebben van een onbekende ontvangen 12 parapluies, ten gebruike voor de Weezen. Eet'sie Mtamer dei' Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 9 December. In deze zitting heeft de Voorzitter kennis gegeven dat benoemd zijn door de afdeelinger.tot Voorzitters de Heeren: Borski, van Foreest, Cost Jordens en Martens van Sevenhoven; tot Onder-Voorzitters de Ileeren: de Jonge van Ellemect, van Aylva van Pallandt, van Nispen van Pannerden en Blankenheym. Voorts zijn ingekomen de door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerpen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1