brengt, en in velo gevallen, althans in ruim dertig waarvan bijzonderheden werden medegedeeldhet ontstaan of ten minste het uitbreken der kwaal niet belet had. Het eenparig besluit was dat de vereeniging hare goedkeuring niet aan het door den Heer Willems aanbevolen middel konde hechten. De bekende schrijver A. Dumas heeft in de laatste 8 maanden, 8 wer ken geschreven, uitmakende 37 deelen. FRANKRIJK. PARIJS7 December. Bij besluit van den Keizer wordt kwijtschelding verleend aan de onder officieren en soldaten, die in staat van desertie verkeeren en nog niet ver oordeeld zijn. Behalve den Napelschen Gezant hebben ook de overige hunne geloofs brieven aan den Keizer reeds overhandigd; de Belgische zal het eerdaags doen. De Keizer heeft heden ochtend de Mis gehoord in de Kapel der Tuileriën. Den 4dcn hebben de leden van de Wetgevende Kamer de weder-invoe- ring van den Keizerlijken regeringsvorm plegtig herdacht, door het houden van eenen luisterrijken maaltijd. Al de Ministers waren aanwezig, behalve de Maarschalk Saint Arnaud die door een sterfgeval verhinderd was. De Mi nisters waren eerst in den ochtend uitgenoodigdnadat men zich had overtuigd dat zij die uitnoodiging zouden aannemen. Het schijntdat deze uitnoodiging aanleiding heeft gegeven tot verschil van gevoelens in den ministerraaddoch dat de Keizer de zaak heeft uitgemaaktdoor te verklarendat men alles wat mogelijk was behoorde aan te wenden, om bij de natie de overtuiging te doen ontstaan, dat ereene goede overeenstemming blijft heerschen tusschen de Regering en de Volksvertegenwoordiging, en de uitnoodiging uit dien hoofde niet mogt worden van de hand gewezen. Al de Parijssche dagbladen zijn door den Minister van Policie verwittigd dat zij het niet als geoorloofd mogen beschouwen al de artikels en nieuws tijdingen zonder onderscheid over te nemen uit de vreemde, en met name uit de Belgische dagbladen, al worden deze niet door den post aangehouden. Volgens het Senaatsbesluit door den Keizer ter goedkeuring aan den Senaat medegedeeld, zijn de leden der eigenlijke Keizerlijke familie, drie in getal: de Keizer, de ex-Koning Jérorne en Prins Napoleon, diens zoon. Dan volgt de burgerlijke familie, bestaande uit de ledenwier huwelijken de Kei zerlijke autorisatie behoevende kinderen uit die huwelijkenbehooren niet meer tot bovenstaande kategorie. Het cijfer der Keizerlijke dotatie is niet ingevuld, maar voor den troons- opvolger, nog niet aangewezen, is millioen fr. uitgetrokken. De Senatoren ontvangen eene jaarlijksche toelage van 30,000 en de Afge vaardigden van 6000 francs. Op de 80,000 dienstpligtige manschappen, blijven er thans 40,000 te huis, zonder eenige militaire opleiding. Dit zal veranderd worden. Men wil het geheele cijfer onder de wapenen hebben, onder deze bepaling, dat een ze ker aantal hetwelk in de dienst zijn fortuin zoekt, zeven jaar zal dienen en de overigen slechts een jaar. De nieuwe kroon van Napoleon III zal een meesterstuk van juweliers kunst zijn, en door haren rijkdom aan edelgesteenten en paarlen uitmunten. De juwelier temonier is, ter aankoop van edelgesteenten, naar Rusland ge reisd. De krooningskocts zal niet minder door fraaiheid en rijkdom schitteren, en de rijtuigfabriekanlen Dcnière en Tomire verceren. De krooningskoets van Karei X zal daarmede niette vergelijken zijn. De koets, met de paardentui gen, die ook allerprachtigst zijn, wordt op 600,000 frs. geschat. De kroo- ningsmantel zal 140,000 frs kosten. Op het plein der Tuilleries, dat met zijne ontelbare lantaarns nog slecht verlicht waszal een lichtbaak worden opgcrigt als op het Carroussel plein; maar omdat die lichtbaak op dag zou kunnen hinderen bij krijgskun dige manoeuvres die aldaar dikwijls worden uitgevoerdzal zij op dag onder den grond verborgen zijn en 's avonds er uit op rijzen, even als een spring- poppetje in een doos voor de kinderen. De uitvinder heeft zijn toestel aan den Keizer zclvcn onderworpen. Ahd-el-Kadcr, met zijn gevolg van ongeveer 50 personenvertrekt naar zijne aanstaande woonplaats, Brussa in Klein-Aziëmet de rijks-stoomboot Orénoque. Het getal studenten in de medicijnen, 'twelk in 1848 784 bedroeg, is thans weder geklommen op 1437. Het standbeeld der republiek te Rijssel dat op de trap der Mairie stond, is weggenomen en op last van het gemeentebestuur hij de archieven geborgen. Op den Noorderspoorweg zijn een goederen- en een passagierstrein tegen elkander geloopcnwaardoor vele reizigers hevig gekwetst zijn. De speculatie-drift die in den laatsten tijd aan de Parijsche Beurs heerschte, heeft ook vrouwen bevangen, en daar deze sedert eenige jaren niet meer in het beursgebouw worden toegelaten, stonden zij aan den ingang en deden zaken door tusschenkoinst van beunhazen. In het jongste nommer van den Constitutionnel leest mendat de over heid aan dezen voor de algemeene zedelijkheid nadeeligen staat van zaken een eind willende maken, eenige vrouwen, die zich niet van den ingang der Beurs wilden verwijderen, door policiebcdienden heeft doen wegjagen. SPANJE. MADRID, 2 Deceember. Zooals in het vorig herigt vermoed werdheeft de Regering de Cortes ont bonden en de benoeming van eene nieuwe vergadering geboden, welke in het begin van Maart zal bijeenkomen. De verkiezingen moeten voor 1° Maart afgeloopen zijn. De fondsen zijn op het bekend worden van dezen maatre gel gerezen. Volgens de Gaceta zal aan de nieuwe Cortes een wetsontwerp eener nieuwe staatsregeling worden aangeboden. Ook de Senaat zal hervormd wor den zijne leden worden voor hun leven benoemd en de waardigheid is erfelijk. De Kamer van Afgevaardigden zal bestaan uit 171 leden; om tot Afgevaardigde gekozen te worden, zal men den ouderdom van 30 jaren moe ten bereikt hebben en minstens 3000 realen (ƒ375.belasting betalen. De benoeming geschiedt door 150 der hoogst belaste ingezetenen van de plaats, voor welke een lid gekozen wordt. Nog andere ontwerpen regelen de waarborgen voor de persoonlijke veiligheid, voor het regt van eigendom, de openbare orde en de aangelegenheden van den Adelstand. ITALIË, ROME27 November. De Paus heeft eene commissie benoemdom de verborgenheden der ver meende onbevlekte ontvangenis van de H. Maagd op nieuw grondig te onder zoeken aan liet hoofd staat de Kardinaal Fornari. De Prins Borgheseonlangs uit Parijs teruggekeerdheeft den post van Senator aanvaard, opengevallen door de vlugt van Prins Altieridie door zijne schuldeischers vervolgd werd. O OSTENRSJK. WEENEN, 5 December. De inkomsten voor dit jaar worden begroot op 225 millioen. In 1851 bedroegen zij slechts 180, zoodat dit jaar eene vermeerdering aanwijst van 45 millioen. FRANKFORT. 6 December. De reeks predikatiën der missionarissen van de orde der Redemptoristen, alhier op 21 November geopend, is gisteren geëindigd. Velen der talrijke toehoorders waren drie uren ver gekomende geheele Katholieke bevolking van het stadje Oberwesel was o. a. tegenwoordig. De Aartsbisschop van Maintz en de Bisschop van Limburg zijn herwaarts gekomenom de laatste leerrede te hoorenen deel te nemen aan het gast maal, 'twelk ter eer der Redemptoristen zal worden gegeven. In al de Pro- lestanlsche kerken is heden gepredikt tegen de voornaamste grondstellingen, welke door de genoemde zendelingen zijn voorgedragen en verdedigd. Van den geleerden Rabbijn Joseph Schwarzuit Jeruzalemis hier onlangs een voortreffelijk werk verschenen over de vroegere en tegenwoordige geographische gesteldheid van het Heilige Land, vergezeld van critische aan merkingen over het werk van Karl Reaumur, over Palestina. Een exemplaar hiervan werd door den schrijver aan den Hertog Maximiliaan van Beijeren aangebodendie daarvoor in een eigenhandigen zeer vleijenden brief, verge zeld van eene gouden medaille met zijn horstbeeld, aan den schrijver zijn dank heeft te kennen gegevenonder de betuigingdat dit veel omvatlende werk bij hem de aangenaamste herinneringen heeft opgewekt van dit histori sche land, dat hij vroeger zelf heeft bezocht. RUSLAND. Aangaande de zamentrekking van een Russisch legerkorps in den omtrek van Kalisch meldt men van de Pruissisch-Poolsche grenzen, dat reeds ette lijke centenaars hooi aangekocht zijn en dat ook groote aankoopen van haver plaats gegrepen hebben omdat het grootste gedeelte der aanrukkende troe pen uit ruiterij bestaat. Als redenof liever als voorwendsel voor deze zamentrekking van troepen geeft men op, dat de streken, die zoo lang van troepen verstoken geweest en bovendien door de cholera zijn bezocht gewor den, eene vergoeding verdienen! Men klaagt uit Polen, dat daar het land geheel door Russische koop lieden overstroomd wordt, het handelsverkeer met de naburige staten bijna geheel is vernietigd. OOST-INBIE. De Java-Bode deelt het volgende mede: Wij zijn welwillend in de gele genheid gesteld het volgende merkwaardige voorbeeld van moed en tegen woordigheid van geest eens Javaans mede te deelen. Dezer dagen baadde een Javaan te Rawa Boewaja in de westerommelanden van Bataviain een der meertjes, zoo als er zoo velen op Java gevonden worden, en ge meenlijk tot verblijfplaats der kaaimannen (krokodillen) strekken. Het hier bedoelde heeft zijne benaming daaraan te danken. Een driejarig zoontje dartelde en speelde in het water om hem heentoen onverwachts een dier vreese- lijke dieren met open muil uit de diepte opschoothet arme kind aanpakte en er voor den verschrikten vader weder mede in de diepte verdween. Een verschrikkelijke gil ontglipte den ongelukkigen vader, maar hij verliest zijne tegenwoordigheid van geest niet. In vertwijfelde woede sprong bij het ondier na, trok het met volle kracht hij den staart en dwong het met zijn slagt offer weder boven te komen. Op het vreeselijke noodgeschrei des vaders was een groot aantal kampongbewoners naar de plaats des ongeluks toegeschoten en deze zagen nu den heftigen strijd tusschen hun kampongenoot en den kaaiman. Maar hoe ongelijk ook, toch bleef de vaderliefde overwinnaar en hij dwong het monster, door met den arm tot aan de schouders in den vree- selijken muil te grijpen, zijn kind los te laten. Beiden, vader en kind, hadden diepe, doch geene gevaarlijke wonden door de tanden des kaaimans gekregen. Zoodra zag de eerste zijn kind niet in veiligheid gebragt of in razende woede vervallen, werpt hij zich op nieuw met een puntigen bamboe gewapend in het water, om den kinderroover te vervolgen, zijne makkers toeroepende hem bij te staan. De kaaiman, vervaard door al het geschreeuw en geraas, vlogtte in de diepte, maar het hielp hem niet. De vader ver-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3