van de opgelegde straf geheel ontheven en in hunne eer hersteld worden, nis getrouwe burgers zoowel van uw Vorstelijk gebied als van bet Koningrijk Cods, of anders, dat zij buiten bet Groothertogdom van Toscane verwijderd cn aan do liefde der Evangeliseh-gezinde Christenen van ons werelddeel, aan wio zij dierbaar zijn, vrij en zonder oneer worden overgegeven; terwijl ook wijzoo deze Vorstelijke gunst aan de veroordeelden kan worden toegestaan haar beschouwen cn erkennen zullen als ware zij aan ons geschied." 's GRAVENHAGE9 December, Bij Zr. M». besluit van 30 Nov. wordt do lsle Officier van Gezondheid der l<t0 klasse Doctor L. P. j. Snabilié, met den laatsten December aanst. eervol onthoven van de waarneming der werkzaamheden, verbonden aan de betrek king van Inspecteur van de geneeskundige dienst, voor zooveel de zcernagt betreft, onder dankbetuiging voor zijne in dezen bewezene diensten; en met ingang van den eersten Januarij 1853 wordt benoemd; tot Inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt, bij keuze, de Officier van Gezondheid der I,t4 klasse G. F. Pop, voorloopig met rang van Kapitein-Luitenant ter Zee; naar ouderdom in rangtot dirigerend Officier van Gezondheid der lste klasse de Officier van Gezondheid der l9tc klasse A. B. Marinkellc; bij keuze, tot dirigerend Officier van Gezondheid der 2d« klasse, de Officier van Gezondheid der lste klasse H. Slot; en tot eersten Apotheker der zeemagt, de Apotheker der 2dd klasse P. C. da Winter, Ook heeft Z. M. pensioen verleend aan den Officier van Gezondheid lste kl. II. Schillet. Bij 7.f. M'. besluit van den l8teB dezer, worden mot dat tijdstip, de Officier van Gezondheid der 2do klasse H. L. Oudenhoven en de Officier van Gezondheid der 8d« klasse P. J. Idenhurg bevorderd, de eerste tot Officier van Gezondheid der 1"° klasse, en de ander tot Officier van Gezondheid der 2dt kl. Do opleiding voor geneeskundigen voor de zeemagt zou voorlaan niet meer zoo als thans aan do kweekschool te Utrecht, maar afzonderlijk plaats hebben, indien althans de daaraan verbonden bezwaren dit niet beletten. Z. M. heeft benoemd tot Arrond.-IJkers der maten en gewigten de Heeren D. Krol en I. J. Boeije. Z, M. heeft aan den Generaal-Majoor C. W, J. Storm de Grave, Com mandant der reserve-brigade belast met de functien van provincialen Com mandant van Zuid- en Noordholland en van Gouverneur der residentie, en aan al zijne wettige afstammelingen, adeldom verleend met bet pracdicaat van Jonkheer. Naar men verneemt heeft de Baron Fagel, Nederlandse!; Gezant in Frankrijk, nieuwe geloofsbrieven erlangd, waarbij hij gevolmngtigd wordt bij Z, M. den Keizer der Franschen. Z. M. de Keizer der Franschen heeft den Hoogleeraar C. L. Blume be noemd tot Ridder der Orde van het Legioen van Eer. De Minister van Binnenl. Zaken beeft bekend gemaakt, dat uit hoofde van bot menigvuldig gebruik, dat van den Rijkstclegraaph wordt gemaakt, het noodig is de voornaamste kantoren sterker te bezetten en bet personeel der minder belangrijke daarover te verdoelen; dat dien ten gevolge de kantoren Breda en Dordrecht tot nadere aankondiging gesloten worden, doch de ge meenschap tussehen de kantoren te Amsterdam's GravenhageRotterdam en het buitenland voortdurend geopend blijft. Ruim 9 weken geleden werd een portier op de goederen van Z. K. H. Prins Frederik door een hondje in een der vingers gebeten. Dit scheen in het begin geen ernstig gevolg te zullen hebben, maar in de laatste dagen is de toestand van dien man zoozeer verergerd, dat hij in staat van volkomen razernij verkeerendc, heden na een vreeselijk lijden overleden is. Volgens beriglcn uit Stockholm van den 308tc|1 November bleef de toe stand van Z. M. den Koning voldoende. Tieecrfe Clamer der Stnten-Generaat, Zitting van Woensdag 8 December. ïn deze zitting zijn aangenomen; de conclusie voorgesteld omtrent gelijk stelling der vlaggen met opzigt tot de loodsgelden met Frankrijk; het wets ontwerp tot bet tijdelijk in omloop blijven van tien millioen der muntbil jetten van 1849; bet wetsontwerp tot opneming van de veenderijen onder 's Gravenhage cn Monster onder do irreguliere veenderijen; de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingenbet wetsontwerp tot aanvulling der wetten op de pensioenen der zee- en landmagt; de wetsontwerpen tot na turalisatie van tien personenen het wetsontwerp tot bekrachtiging ecner provinciale belasting in Zeeland. De overige aan de orde gestelde wetsontwerpen zullen morgen in behan deling genomen worden. De Commissie voor de Verzoekschriften heeft eenige verslagen uitgebragt met welker eonelusien de vergadering zich achtereenvolgens vereenigd heeft. De Commissie van Rapporteurs voor bet wetsontwerp houdende de begroo ting nopens den arbeid der gevangenenheeft baar eindverslag ter tafel ge- bragt. De beraadslagingen over dat wetsontwerp zullen gevoerd worden na afloop van die over de wet op de middelen. De beraadslagingen over de wet op de middelen hebben heden geen voortgang gehad. Zitting van Donderdag 9 December. In deze zitting is aan de orde do beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling der kosten van ontvangst van belastingendoor het Rijk voor de provinciën en gemeenten, cn door de gemeenten voor bot Rijk geïnd, hetwelk is aangenomen met 50 tegen 3 stemmen. Tegen, de Heeren Zylker, Rein- ders en van der Heyden. Vervolgens wordt in beraadslaging gebragt het wets-ontwerp betreffende de bewaring der oude hypotheckrcgisters, hetwelk wordt aangenomen met alge- rneene (54) stemmen. Morgen zal de Kamer beraadslagen over bet ontwerp tot vaststelling der middelen voor de Staatsbegrooling voor 1853. HAARLEM, 8 December, Gisteren heeft de Arr.-Regtbank alhier uitspraak gedaan in de door ons vermelde zaak van den Heer Nygh. Zij heeftop de in haar vonnis ontwik kelde gronden, de voor bet weigeren van getuigenis aangevoerde redenen ver worpen als niet op de wet gegronden overeenkomstig art. 68 Wetb. Slrafvord. gelast, dat de getuige in gijzeling zal worden gebragt en gehouden, tot dat hij aan zijne verpligting voldaan zal hebben. Door de vereeniging, door Vermaak tot Nut, werden op gisteren avond, bij gelegenheid van het St. Nicoluas-feestin den nieuwen schouwburg ont haald een 300-tal kinderen uit de burger klasse, cn wel op chocolade en be schuit. De Heer Bamberg voerde bij die gelegenheid eenige tours d'adresse uit, tot niet weinig vermaak der aanwezigen; nadat die kleinen een drietal uren op die wijze waren bezig gehouden, ging alles in de beste orde en vrolijke gemoedstemming huiswaarts, ieder voorzien van een St. Nicolaas-pop. GRONINGEN, 5 December. Men hoopt bier zeer en meent, dat er nog allezins kans bestaat, dat de Graaf van Limburg Slirum voor deze provincie zal behouden blijven. Dit is zekerdat er van bier pogingen daartoe worden aangewend. Overigens zijn de geruchten in deze streken algemeendat ook de Com missaris des Konings in Drenthe zal worden vervangen en wel door iemand, die van zeer nabij bekend is met den staat en de behoeften van Drenthe, en het hoogste belang stelt in ontginningen, kanalisatien, enz. COEVORDEN, 6 December. Oj) den 17dcn Januarij zal door bet domein alhier verkocht worden: 2 ka zernen, de kornmandantswoning, die der genie, de hoofdwacht, eenige tuinen en de buiten-vestingwerken met de ravelijns, terwijl de rijksdomeinen, tot de voormalige vesting Bourtangc bchoorende, op den 25steD zullen te koop worden gepresenteerd. Van deze vesting zal alzoo niets dan de hoofdwal overblijven. Wegens den slechten toestand der wegen in dezen omtrek, is de post wagen van bier naar Groningen, in stede van eergisteren avond, gisteren middag aangekomen; ook te Groningen kwam bij een dag later aan. Met bet van hier op 1 dezer vertrokken detachement vesting-artillerie is een 12-jarig kind naar Amsterdam mede gegaan, dat door de manschappen bijzonder bemind werd. Ieder hunner gaf het jongetje eiken leeningsdag eenige centen, zoodat zijn tractement soms grooter was dan dat van een artillerist. Toen deze nu vertrekken zouden, was het kind niet te houden, het moest mede. De artilleristen beloofden voor hem te zullen zorgen, en volgens den goeden dunk, welken zij hebben nagelaten, is hieraan ook niet te twijfelen. Met klompen aan de voeten, en met een zakdoek waarin eenig goed was, werd hij onder een hoeraatje door zijne speelmakkertjes uitgeleid. VEENHUIZEN, 6 December. In dit voorjaar is er van hier in het Handelsblad melding gemaakt, dat twee kolonisten alhier eene schilderij met de pen vervaardigd hebben, tevens tot eene korte levensbeschrijving dienende van den Admiraal van Heyden geboren te Zuidlarenin deze provincie en overleden in Rnslandwelke schilderij zij aan den Graaf van Heyden, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal enz.opgedragen hebben. Men ziet bier thans een gunstig berigt voor deze kolonisten uit Rusland te gemoet, doordien zij eene tweede schilderijdoch op grooter schaalaan den Keizer van Rusland opgedragen hebbendie gewis dit kunststuk naar waarde zal schatten. Sommige tee- keningen kan men met het bloote oog niet beschouwen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN BELGIE, BRUSSEL, 8 December. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft de wet op de drukperszooals die door de centrale Afdeeling was geamendeerd, met 67 tegen 21 stemmen aan genomen. Een Vlaamsch blad deelt, onder het opschrift: «Holland cn België," een artikel mede over 't geen in de Tweede Kamer van Nederland dezer da gen is in 't midden gebragt over de drukpers-aangelegenhedenmet betrekking tot Frankrijk. Zie hier het slot, de toepassing van dit artikel: «Zoo spreekt men in Holland, in het land, waervan wy in 1830 scheid den, omdat het niet vryheidsgezindniet vryzinnig genoeg was voor ons Belgen, en zoo spreekt men er op het oogenblik, dat men by ons beproeft do vrybeid van scbryvende vryheid van spreken, van denken in te korten, op 'toogenblik dat men, Lodcwijk Napoleon ten believe, misschien voorne mens is andere van onze vryheden te bedreigen. Wy achten het onnoodig onze lezers te doen opmerken, hoe de Hollanders sedert 1830 zyn vooruit gegaen, en bevredigen ons met te vragen, of wy Belgen, in vergelyking met onze vroegere broeders, geencn kreeftengang beginnen?" In een der voorname Brusselsche dagbladen leest men het volgende: Den 5den dezer is alhier eene bijeenkomst gehouden van veeartsen uit onder scheiden oorden des lands. Onder de behandelde ponten behoort de behoeding van bet vee tegen de longziekte door inenting met smetstof. De aanwezigen hebben elkander hunne waarnemingen en denkbeelden daarover medegedeeld. Algemeen werd erkend dat die bewerking het leven der dieren in groot gevaar

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2