FRAWARyR. PARIJS6 December. De receptie van den Keizer Donderdagavond op de Tuileriën gehouden •was zeer schitterend. Hij ontving er den Senaat, de Wetgevende Vergade ring, den Staatsraad, den Aartsbisschop van Parijs, de Kardinalenenz., allen varen in groot kostuum, ook Abd-el-Kader was er bij tegenwoordig. Ilij heeft zich vrij lang met den Aartsbisschop van Bordeaux en met den Kardinaal Gousset onderhouden. Ten 9 ure in de receptiezaal gekomen is hij na een half uur naar zijne bijzondere vertrekken teruggekeerd. Den 2den steeg de luchtbol Napoleon op om 500,000 bulletins, het be- rigt van de afkondiging des Keizerrijks bevattende, overal te verspreiden. Den 3den heeft de Keizer zijne regering ingewijd door een bezoek in de hospitalen dezer stad. Het zegel van het Keizerrijk zal bestaan uit den Keizerlijken gekroon- den Arend, op den bliksem rustende. Er zijn door de laatste benoemingen thans 7 Maarschalken en 101 Senatoren. Een zeer bekwaam schilder is naar Karlsruhe vertrokken, om het por tret van de Prinses van AVasa te vervaardigen. Den 2den is door onzen Gezant te Brussel den eersten reispasin naam des Keizers afgegeven aan den Generaal Chargarnier, naar Duitschland en Italië. De Móriiteur behelst de staten der volksstemming, zooals die door het Wetgevend Ligchaam zijn vastgesteld, waaruit blijkt dat 9,823,078 personen j op de kiezerslijsten ingeschreven waren, en dat daarvan bijkans een vierde, I te welen 2,340,215, zich van stemming hebben onthouden. Het aantal uit- i gebragte stemmen in de departementen, bij de land- en de zeemagt en in Algerië, bedraagt gezamenlijk 8,140,660, waarvan 7,824,189 voor en 253,145 tegen de herstelling van het Keizerschapterwijl 63,326 stembiljetten ongel- i dig verklaard zijn. De Senaat heeft heden eene zitting gehouden en drie besluiten behan deld, als: over de wijzigingen in de Staatsregeling; de civiele lijst van den Keizer, en de dotatie en het inkomen van do Prinsen van den bloede; en do betrekking dier Prinsen tot het Keizerlijk Huis. SPANJE. MADRID, 1 Deceembcr. De Regerings-Candidaat is tot Voorzitter der Kamer van Afgevaardigden benoemd, maar slechts met de geringe meerderheid van 14 stemmen, zoodat men denkt, dat de Cortes zullen ontbonden worden. De spoortrein van hier naar Aranguez is bij Cerro Negro nit het spoor geraakt, drie beambten zijn doodelijk gewond, 26 personen meer of min gewond, en de stoker is er bij omgekomen. SARDINIË. De Aartsbisschop van Turin zou, volgens het dagblad van Savoye, het interdict uitgesproken hebben over al de Priesters, ten bedrage van bijna 80, die de begrafenis van den Abt Gioberti hebben bijgewoond, als zijnde in slaat van afval van de R. K. kerk overleden. Te Milaan zijn 12 personen wegens staatkundige misdrijven ter dood veroordeeld, anderen zijn voor korter of langer tijd naar de galeijen verban nen. De Aartsbisschop van Milaan is dadelijk naar Weenen vertrokken om voor cerstgenoemden genade te vragen. PRUIS SEN. BERLIJN5 December. Het vierde deel van de Kosmos van A. v. Humboldt zal eerstdaags in het licht verschijnen; ook van de kleinere geschriften van den beroemden ge leerde zal eerstdaags het eerste deel uitgegeven worden. Als een bewijs van de groote belangstellingwelke bet eerstgenoemde werk Kosmos vindt meldt men, dat in het Engelsch reeds 4 vertalingen er van verschenen zijn; buitendien zijn er 2 Spaanscbe, 2 Fransche, eene Hollandsche, Italiaansche, ZwccdscheDeenschePoolsche en Russische vertaling van verschenendus in het geheel 14. De Hertog van Saksen-Weimar is den 2den van Frankfort naar Koblentz vertrokkenomnaar men verneemtbinnen kort naar Java terug te kee- ren en er zijne betrekking als Opperbevelhebber van het Nederl, leger weder te aanvaarden. RUSLAND. De Gouverneur-Generaal van Moskou heeft berigt, dat er van een' onbe kende 300,000 roebels zilver gegeven waren, ten einde eene instelling van liefdadigheid op te rigten. De recrutering is hier te lande dit jaar veel sterker geweest dan in de laatst voorgaande jaren, zoodat de regementen voltallig zijn gemaakt; te voren werden zij slechts tot op de helft der nominale sterkte gebragt. PALESTINA. De Augsburger Allgemeine Zeitung deelt een berigt uit Jerusalem van het laatst van October mede, waarin aangaande het geschil over de Heilige oorden het volgende gezegd wordt: De Commissie, welke herwaarts gezon den was, om de door Rome en Frankrijk opgeworpen quaestie wegens het bezit der kerk van liet Heilige Graf te onderzoeken, is sedert een paar dagen uiteengegaanzonder tot eenig ander resultaat gekomen te zijndan misschien tot de overtuiging, dat het uitzigt op eene schikking tusschen de partijen thans welligt verder verwijderd is dan ooit. Do Grieken waren bereid om inschikkelijkheid te tooncn"; maar toen nu aan de Roomschen gevraagd werd of zijingeval men op eenige punten aan hun verlangen toegaf, dan ook tevreden zijn en zich van verdere vorderingen onthouden zouden, werd te kennen gegevendat vermits de Katholieke kerk in beginsel elke andere van baar gescheiden kerk als kettersch en dus de heilige oorden als door ket ters ontwijd beschouwen moest, zij niet tevreden kon zijn dan met de erkenning van haar uitsluitend regt van bezit. Natuurlijk werd daarop ge antwoord, dat men het na zulk eene verklaring raadzaam achtte te behouden wat men had. De Sultan volhardt inmiddels bij zijnmen zou haast zeggen Christelijk besluit om den koepel der kerk op eigen kosten te doen herstellen, en betoont zich daardoor eigenlijk als de ware beschermer van het Heilige Graf. Bij dezen betreurenswaardigen strijd vinden overigens velen eenen troost daarin, dat men nog altijd gegronde reden heeft om aan de identiteit der gezamenlijke heilige oorden te twijfelen. En wat de Mohammedanen betreft, dezen hebben nu op nieuw kunnen zien wat er is van de zoo hoog geroemde broederlijke liefde en eensgezindheid tusschen de Christenen." STADS BERIGTEN. MEgaa—BaoMflpmMBmiJiJniiM'rw UI—n—aaa—a—a—r»MK—MPMa In de maand November 1852 zijn binnen de Gemeente Ley den overleden 55 personen, als: 15 Mannen, 9 Vrouwen, 19 Zoons en 12 Dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 8. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 129 Kinderenals65 Zoons en 64 Dochters, waaronder zijn begrepen één paar tweelingen. KERKNIEUWS. Ter vervulling der Predikantsplaats in de Herv. gemeente van Ommelan- derwijk en Zuidwending (Groningen), zijnde eene Koninklijke collatie, heeft Z. M. tot Predikant aldaar benoemd den Candidaat J. de Grient Dreuxover eenkomstig de kenze op dien Candidaat uitgebragt door de leden des Kerke- raads, Kerkvoogden en notabelen der gemeente, uit eene door het Dep. voor de Zaken der Herv. Eeredienst enz. opgegevene nominatie. Dr. A. Niemeyer, sedert zeer onlangs tot Predikant te Wemeldinge be vestigd heeft het beroep naar de gemeente van Rotterdam aangenomen. Ook heeft Ds. v. d. Pot alhier het beroep naar de Remonstransch-Herv. gemeente te Rotterdam aangenomen. BOLSWARD, 2 Deoember. Door den Broeden Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, is, ter vervulling van de bestaande vacature, gisteren het volgende alph. twaalftal van Pred. geformeerd: DD. van Berkum, te Stiens; van Duinen, te Vledder; van Hattum, te Welzum; van Ketwichte Schoon hoven; Bachiene Muntendam, te Groote Lindt; Richard, te Blauwkapel; Steen berg, te Dirksland; Steynfort, aan de Vuursche; van Toorenenbergente Polsbroek; Verver, te Mastenbroek; AVetsels, te Wommels, en Coolhaas van der Woude, te Nieuw Beerta. AKABEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 3den December de Heer G. G. II. Dull, van Nordhoorn, in de Regten, met Jheses. De Akademische Senaat van de Hoogeschool te Groningen heeft tot Doc tor in de Geneeskunde, honoris causabenoemd, den Heer A. Hanover, geneeskundige te Kopenhagen. Bij de Redactie is nog ontvangen voor de Wed. van der Meel van N. N. ƒ1.-** ADVERTENTIEN. Heden overleed in den ouderdom van 53 jarenMejufvrouw MARTHA JACOBA LETTE. Leyden, 5 December 1852. Eenige Kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van bijna 22 jarenna eene langdurige ziekte, mijne dierbare Echtgenoole MARIA ALDEGONDA IIERMINA SCHMIER; slechts 17 maanden mogt ik mij in haar bezit verheugen. Leyden, 5 December 1852. P. F. J. YSSELSTEYN. Voor de talrijke bewijzen van deelneming gedurende de laatste ziekte en bij het overlijden van mijne dierbare Echtgenoote, Vrouwe HELENA CATHA- RINA van der CHIJS, geboren Maas, betuig ik, ook namens mijne Kin deren mijnen hartelijken dank. Leyden, 7 December 1852. P. O. van der CHIJS. BESTUURDEREN van het WERKHUIS geven bij deze kennis dat de In- rigting zal geopend worden op Maandag 13 December's morgens ten acht uur in een deel van het Caecilia Gasthuis, waarvan de ingang is in de Dolhuissteeg. Met verwijzing naar hunne Missive van Augustus dezes jaars, herhalen zij het daarin vermeldedatom het gewenschte doel te bereikende meest mo gelijke medewerking der Ingezetenen noodig is, die nu met gerustheid kun nen zeggen Gij behoeft niet ledig te loopen en te bedelenga naar het Werkhuis, daar zal men u werk om brood verschaffen." Bestuurderen voornoemd B. F. KRANTZPresident. II. P. C. STOFFELSSecretaris. De lijd van bet verblijf in het Werkbuis is van 's morgens acht tot 's avonds zeven uur.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3