Simon Episcopios, den eersten Hoogleeraar aan het Remonstrantsche semina- riamvervaardigd door den Heer George te Utrechthetwelk alle eer aan a dien gunstig hekenden kunstenaar doet; hel beeld staat op een geel marme- ren voetstuk, waarop een bronzen tafeltje ten opschrift voert: Antecessoris J maximi ejjigiem magno successori optimo praeceptori obtulerunt grati discipuli. Dit was namelijk het geschenk van de Leeraars en Studenten, welke het Theologisch onderwijs van den Hoogleeraar mogten genieten. Het tweede, door al de Remonstrantsche kerken in Nederland en te Fredcrikstad aangebodenis eene zwart marmeren pendule in zeer ernstigen classieken stijl, strekkende tot voetstuk aan een bronzen beeld, dat een zaaijer voorstelt, in antiek costum, met rijpe schoven en werktuigen van den landbouw achter zich en een omgeplocgden akker bezaaijende. Dit uitnemende beeldje is het werk van den lieer Vcrdonck, onzen stadgenoot; voor op de pendule is op rood marmeren plinten tot opschrift geplaatst: Seminavit XXV Annosin crement um Deus de dit, en bezijden op twee bronzen platen een breeder op schrift, de gelegenheid van de gift behelzende. (Bbl.) Alhier is het eerste gedeelte der belangrijke bibliotheek van wijlen den Hoer J. Schouten, schecpbouwineestcr te Dordrecht, voor ƒ15,000 verkocht. Er zijn hier bijzonder aanzienlijke hoeveelheden ruwo diamanten uit Frankrijk en vooral uit Engeland aangevoerd. liUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENOEKANÖ. LONDEN, 29 November. Het ministerieel Avondblad berekent dat in de laatste twee of drie ja- ren de wereld een vijfde en de beschaafde wereld twee vijfden aan haren rijkdom van edele metalen heeft zien toevoegen en meent dat hieruit even ligt het uitblijven tot nog toe te regt van de invoering der handclsvrij- j beid gevreesde nadoelen te verklaren is als de tegenwoordige rijzing van den prijs der Engelschc 3 pCt. staatsschuld tot 1!- pCt. hoven pari. Een spreeuw, die op den telegraphischen draad nabij het station van i Stockport zat, viel plotseling dood neder, waarschijnlijk getroffen door den clcctrischen stroom van een overgebragt wordend berigt. Een R. K. Priester Dr. O'Toole, stond tot nog toe mede aan het hoofd van het bestuur van het Koninklijk Athenaeum te Galway, zijnde een der in Ierland van regeringswege opgcrigte scholen van middelbaar onderwijs voor jongelieden van alle kerkgenootschappen. Toen het gemengde staatsschool- wezen, door de meerderheid der Roomsche Praelaten op de Icrsche kerkver gadering van Thurlcs in beginsel afgekeurd, en deze veroordecling door den Roomschcn Stoel bevestigd was, begaf de Heer O'Toole zich naar Rome, ten einde vergunning te verwerven om aan het hoofd te blijven staan van de school te Galway, alwaar het beginsel van het niet-kerkgenootschappclijk onderwijs zoo eerlijk toegepast werddat ouders van alle gezindheden zonen derwaarts zonden. Doch hij is teruggekomen zonder zijn doel te hebben be reikt, en heeft nu zijne betrekking bij die school nedergelcgd. Van den slavenhandel op de Afrikaansche kust wordt thans niets meer vernomen; echter waren van 1° Januarij tot 9 October 11. nog 4,118 slaven op Cuba ontscheept; ook in Brazilië kwam nu en dan nog een slavenhaal- dcr aan. Dat de Regering alles in het werk stelt om den slavenhandel op de kosten van Afrika te doen ophouden, blijkt onder anderen uit het verdrag met den Koning van Lagos dit jaar tot stand gekomenen waarbij laatst- gemeldc zich verbindt: 1°. geen handel of uitvoer van slaven in zijn rijk loc te laten; 2°. alle personen, die zich met dien verfoeijclijken handel in zijn rijk onledig houdenhet land te doen ontruimen3°. de magazijnen en gebouwen, tot factorien voor den slavenhandel gebruikt, te doen afbreken; 4°. om de menschenoffers hij godsdiensl.plegligheden te verhinderen 5". om het gebruik om de gevangenen ter dood te brengen voor altijd te verbieden6°. om de zendelingen toe te laten tot de invoering van het Christendom. Uit Oost-Indie heeft men berigt ontvangendat de stad Promo den 6,1<>n October door de Engelschc troepenmet zeer weinig verlies van man schappen was ingenomen. De Admiraal Austen, die in 1791 in zeedienst was getredenis gedurende den togt aan de cholera overleden. In Bombay waren volgens de laatste volkstelling 334,000 mannen en slechts 212,000 vrouwen. Dit beduidend verschil is gegrond op de ge woonte der Indianenom de kinderen van 't vrouwelijke geslacht meerendeels tc vermoorden, daar het er voor schande geldt ongehuwde dochters te heb ben. Zij, die zich nu niet bij magte rekenen hunne dochters een huwelijks gift tc schenken, brengen haar liever om, dan deze schande van haar te be leven. Alle pogingen van de Engelschc Regering om deze barbaarschhcid te onderdrukken zijn tot nog toe vergeefs geweest. ES E JL. S E. BRUSSEL, 1 December. Bij de uitdeeling van de prijzen bij het Koninklijk Conservatoire voor de muziek alhier hebben zeven Nederlanders prijzen bekomen, onder wclko een uit Leyden. Tc Vierset zijn twee marmergroeven ontdekt, die zeer veel schijnen te zullen opbrengen en welker exploitatie reeds is begonnen. Ook is in de gemeente Bihain in Luxemburg in eene steengroeve eene goudader gevonden. Er zal in het arrondissement Turnhout een spoorweg gemaakt worden die zich aan den Ncderlandschen zal aansluiten door eene lijn over 's Ilcrto- genbosch lol aan den Rijn. FRAMHiaWK. PARIJS, 1 December. De Moniteur kondigt de onraiddelijke in vrijheidstelling' aan en kwijtschel ding van boelen voor ieder die gevonnisd is of vervolgd wordt wegens mis drijf of overtreding. Délit ou contravention'). Wijders verklaart dit blad dat bij de afkondiging van het Keizerrijk, die op morgen Donderdag voor het stadhuis zal plaats hebbenhet leger en de burgerwacht vertegenwoordigd zullen worden. Het getal der ja stemmenden is thans tot ongeveer acht millioen ge klommen. Dat der neen stemmenden is ongeveer 250,000. Er zijn kostbare geschenken naar Praag gezonden voor de Prinses van Wasa, SPAÏJE. MADRID, 25 November. Dit land was eenmaal het grootste op aarde, en noch het rijk van Alexan der, noch dat van de Russische Keizers kon er bij vergeleken worden. De zon ging nimmer in Spanje's gebied onder; in uitgestrektheid telde het 80,000 Q mijlen en aan inwoners 60 millioen. In een paar eeuwen verloor het J hier van: in 1565 Malta, 1620 Beneden Navarre, 1649 Roussilon, 1648 de Ne derlanden, in diezelfde eeuw nog Barbados, Jamaica, Dominico, Granada, Guadeloupe, Sb Domingo; in de 18ie eeuw Gibraltar, de Lukayschc of Ba- hama's eilanden, Trinidad, Oran, Sardinië, Padua, Piaecnza Lucca, Napels en Sicilië; in de 19,lc eeuw Louisiana, Florida, Mcxiko en de Zuid-Amcri- kaansche koloniën Peru, Chili, Grenada, Venezuela, enz. In een besluit van de Koningin van Spanje op het verblijf en de vcs- tiging van vreemdelingen in dat land, komt voor: dat geen vreemdeling eene andere godsdienst zal mogen uitoefenen dan de R. Katholieke. SAIE5INIE. TURYN25 November. De dagbladen behelzen omstandige beriglen aangaande de plegtige begrafenis van het lijk van den abt Gioberti, een dergenen die het ijverigst en geluk kigst voor de verbreiding van liberale en conslilulionnele staatsbegrippen in Italië gewerkt hebben. Zijn lijk is van Parijs, waar hij overleden is, op kosten van het stedelijk bestuur herwaarts overgevoerden in den stoet die het grafwaarts leidde, zag men de leden van eenige staalsligchamen in ambts gewaad en de nationale garde der hoofdstad. Men heeft opgemerkt dat de revolutionairen en aanhangers van Mazzini aan den algemecncn rouw over het afsterven van Gioberti weinig of geen deel namen, en schreef dit daaraan toe dat uit eencn van hier ontvangen brief van zijn Geneesheer gebleken was dat hij, de diepdenkende wijsgeer en bestrijder van onbeperkt gezag, als een ge- loovig Christen is gestorven. OOSTENRIJK. WEENF.N, 28 November. liet omwentelings jaar 1848 schonk aan de Israëliten in Oostenrijk gelijke burgerlijke en staatkundige regten met de Christenen, doch die zullen hun waarschijnlijk zeer spoedig worden ontnomen, althans men verzekert dat cr een wets-ontwerp wordt zaamgcstclddat de bewuste gelijkheid vernietigt en de Israëlilen ook belet om even gemakkelijk als vroeger in burgerlijke en militaire betrekkingen te worden geplaatst. Dit onderwerp zou het uitvloeisel zijn van de steeds toenemende verwijdering tusschen de Christenen en de Israëliten en veroorzaakt worden door de groote aankoopen van vaste goederen van laatstgenoemden, in streken, waar zij vroeger het regt van woonplaats niet hadden, van den handel op het platte land, die bijna geheel in hunne handen is overgegaan en eindelijk van het beginseldat Oostenrijk een Chris- lijke staat is. Er heerscht thans in de haven van Triëst eene buitengewone levendig heid, omdat aldaar in de laatste dagen alleen 160 koopvaardijschepen uit de Levant zijn aangekomenbehalve de schepen uit andere streken. FRANKFORT, 29 November. Dezer dagen is hier de oudste en een der verdienstelijkste acteurs ten tooneele dezer stad in 76-jarigen ouderdom overleden. Hij laat een aanzienlijk vermogen na aan de inriglingen van weldadigheid alhier. Zijne groot ste kwelling was de vrees, dat hij levend begraven zou worden. Hij beval in zijn testament, dat zoodra zijn dood bewezen zoude zijn, hij van hot hoofd tot de voelen zou worden gevild en zijne huid aan het museum van natuur lijke historie der stad ten geschenke gegeven. Hij heeft eene aanzienlijke soni toegezegd aan den Geneesheer, die dit zou verrigten. Het museum heeft verklaard het geschenk te zullen aannemen indien de huid bereid en voor bederf gewaarborgd werd, waarna het testament terstond door de Reglbank is gehomologeerd. Bonn telt thans 866 studentenbehalve nog 30 jonge liedendie niet zijn ingeschrevenmaar toch de lessen volgen. Onder de studenten bevinden zich twee Prinsen; er zijn 63 Evangelisch- en 212 R. Kath. Theologanten, 269 Juristen, 96 Medici en 226 Philosophen. De Spenersclie Zeitung berigtdat Abbas-Pachadia zijn woord ge geven had om het bcnoodigde hout voor den spoorweg van Alexandrië naar Kaïro, ten bedrage van ongeveer een millioen Thlr.uit Pruissen te trek ken, door den Pruissischen Consul heeft doen aanbieden, om voor dezelfde som voortbrengselen van Pruissische nijverheid te nemen, dewijl bij nader onderzoek bleek, dat het terrein van den spoorweg geen hout maar ijzer ver kieslijk maakte voor de leggers. Ten gevolge van deze overeenkomst zijn er voor 200,000 Thlr. geweren naar Egypte verscheept.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3