Soiree Jttusirole SARDINIË. PltlTISSEW. HE KKNIE1TWS. IN DEN SCHOUWBURG Leydsclie Liedertafelde Avondster Eerste Afdeeling. Tweede Afdeellng. Thans is het Keizerrijk de vrede, de bedrijvige, vruchtdragende vrede, die ook glorierijke veroveringen najaagt maar op het verhevene gebied der we tenschappen en kunsten waar elke zege eene weldaad voor de menschbeid is. «Het volk heeft zich, ondanks zijn gezond verstand, eene korte poos door verleidelijke hersenschimmen laten verblinden; doch dank zij de wijsheid van hem dien het tot zijn hoofd had gekozen, het is weldra van zijne dwalingen teruggekomen. Lodewijk Napoleon heeft den gevaarlijken invloed van het socialismus weten te vernietigendoor zonder aarzeling den weg des vooruit- gangs te betredenen door verwezenlijking van al wat er in de wenschen van ongeveinsde volksvrienden edelaardigs en uitvoerlijks was. «Door zijnen oorsprong en zijne vroegere verrigtingen ver boven de partijen staande, zal het nieuwe gouvernement gematigdheid met kracht weten te parenen zal het altijd streven de groote belangen die het beleid schept en de vrede ontwikkelt" vruchten te doen dragen. Hij dien Frankrijk nu gekroond heeft, ziet in zijne verheffing tot eene nieuwe waardigheid alleen eene verzwaring der hem door het volk opgelegde pligteneene roeping van Godswege tot eener hoogere taak. «Frankrijk, zoude gaarne met openlijke vreugdehlijken eene gebeurtenis vieren, waarin eene zegepraal voor zijn juist oordeel en voor zijnen wil te vens gelegen is. Maar de nieuwe Keizer, doordrongen van de zware verplig- tingen welke dat sehitterend blijk van 's volks toegenegenheid hem oplegt, wil liever de natie deel geven in de verwezenlijking zijner edelhartige denk beelden. Met weldaden aan de arme en gedrukte volksklassenmet daden van goedertierenheid zal Lodewijk Napoleon zijne heerschappij inwijden." De Gemeenteraad alhier heeft 600,000 fr. bestemd om hij gelegenheid van de troonsbestijging van den Presidentonder de armen te worden uitge deeld. De Gemeenteraad van Straatsburg heeft besloten om hij die gelegenheid het kasteel dier stad aan den Keizer ten geschenke te geven. De Constitutionnel besluit eene beschouwing van den tegenwoordigen staat der geldmarkt en der volksbedrijvigheidin Frankrijk aldus: De ver laging van den rentevoet was het natuurlijk gevolg van de herstelling der aVemeene gerustheid, waardoor de assurantiepremie wegens gevaar van ver lies van kapitaaldie bij elke geldleening onder het bedrag van de bedongen rente begrepen isweder tot liet natuurlijke bedrag is verminderd. De verlaging van den rentevoet vordert thans onder den invloed van de door de Regering van Lodewijk Napoleon tot stand gebragte uitbreiding en vol making der crediet-inslellingen. Zij strekt zich ineer en meer uit over al de takken onzer volksbedrijvigheid en is eene algemeene zegening. Er blijft nu niets meer over, dan aan deze vreedzame revolutie tijd te geven om hare volle werking uit te oefenen en al de van haar te wachten vruchten tot rijp heid te brengen. Wij zullen zekerlijk niet lot de gesteldheid komen, waar van Proudhon en andere onzer socialistische tijdgenooten droomendat name lijk kapitaal om niet te bekomen is, Zoolang het gebruik van kapitaal voordeel oplevertzal voor den afstand van dat gebruik eenig voordeel eenige huur kunnen worden bedongenmaar deze huur zal door de gesta dige vermeerdering van het kapitaal en van de gelegenheid tot veilige plaat sing allengs meer tot niets naderenzonder ooit te niet te gaanen hoe meer de winst van het kapitaal afneemt, des te meer zal die van vlijt en overleg toenemen. Het berigt dat de Bey van Tunis overleden was, wordt thans ten stel ligste tegengesprokenzijn gezondheidstoestand was integendeel na het ge bruiken van baden zeer verbeterd. -In den avond van heden waren van 86 departementenvoor het Kei zerrijk bekend 7,465,160 stemmen voor, 237,066 tegen; landmagt 234,860 voor, 8,456 tegen, zeemagt 47,716 voor, 2,020 tegen, Algerië (provincie Algiers, burgerlijke bevolking) 5,167 voor, 721 tegen; totaal 7,752,903 voor248,263 tegen. TURYN22 November. De Minister Cavour is als lid der Kamer herkozen met 225 stemmen, zijn mededinger van de clericale partijGraaf della lorre, bad slechts 37 stemmen. De Kamer heeft de wet op den verkoop der dominiale goederen in Sardinië aangenomen. Daarentegen heeft ze verworpen het ontwerp van op- rigting van een gedenkteeken ter eere van wijlen Koning Karei Albert. ITALIË* ROME22 November. De Staatsraad is eergisteren alhier geopend. Hij heeft in last de Regering in te lichten nopens de behoeften der provinciën en zich met haar te verstaan over het finantiewezen. Kardinaal Brignole is er Voorzitter van. Den 18dcn heeft de Paus de leden ontvangen en zijnen wensch te kennen gegeven, dat zij, als goede huisvaders, het evenwigt zullen herstellen tusschen de ontvang sten en uitgaven. Twee ontwerpen zullen hun ter goedkeuring worden ingediendeen ter intrekking van 't papieren geld en een tot het leggen van eenen belangrijken spoorweg. Prinses Marianne der Nederlanden bewoont thans eene villa in eene der voorsteden alhier, en haar verblijf schijnt van langen duur te zullen zijn. Uit Florence wordt gemelddat er thans ijverige pogingen in het werk worden gesteld, om de Madiai's tot de R. K. kerk terug te voeren. De Univers vermeldt uit Napels de voor dat blad zoo heugelijke tij ding, dat het hloed van den H. Januarius weder op eene volledige wijze is begonnen te vloeijen, zoodat er vooreerst aan geene ramp voor dat Rijk te denken is. BERLIJN27 November. De veelvuldige klagten in den laatsten tijd aangeheven over de te geringe bezoldiging der onderwijzers in het algemeenmaar alhier in 't bijzonder hebben te weeg gebragt dat deze posten op de begrooting aanzienlijk zijn verhoogd. De onderwijzers aan de scholen der lste klasse zijn van 28,005 Thlr. gebragt op 32,600, en de salarissen van die der lagere scholen, tot heden 44,060, op 55,100. De spoortrein van Keulen naar deze stad is den 26sten bij Lehrte uit het spoor geraakt, waardoor een beambte de beide voeten verpletterd werden. De Regering van Tessin in Zwitserland heeft bevolen dat al de monni ken, die geen ingezetenen zijn en den ouderdom van 65 jaren niet hebben bereikt, het land moeten verlaten, omdat er geen orde en eenigheid meer onder hen bestaanzij ten koste der arbeidzame burgers levenen de gewone geestelijken aan de behoeften der geloovigen voldoen. Te Waddingsveen is beroepen Dr. T. W. B. v. Bell, Pred. te Noordwijkerhout. Ds. Stronck vierde Zondag te Dordrecht gedachtenis van zijne 50-jarige Evangeliedienst bij de Ilerv. gemeente aldaar, hetgeen, sedert de hervorming nog nooit in die stad aan eenen leeraar was te beurt gevallen. A IB V JE II TEW TIEN. Getrouwd: H. T. de BLAAUW, en Middelburg, 30 November 1852. M. A. TAK. Algemeene Kennisgeving. Heden beviel van een' ZOON W. G. MULLERgeliefde Echtgenoot van Letden 26 November 1852. G. H. BERTRAND. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, J. D. PARMENTIER geb. Planjer. Leiderdorp, 28 November 1852. Alle degenen welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen CHR1STIAAN VOSWINKEL, in leven Bouwmanen zijne nagelatene Weduwe ELISABETH tan den IJSSEL, beide gewoond heb bende en overleden binnen de Stad Ley denworden verzocht daarvan opgave of betaling te doen, ten Kantore van den Notaris C. KLA- VERWYDENte Soeterwoudevóór den 15dett December aanstaande. Te geven op uitnoodiging van den Hoog Geb. Heer Mr. A. O. E. Grave VAN LIMBURG STIRUM, Op Donderdag den 2 December 1352 door de reeren BREMER (Piano), FROSCHIIART (Ff.), HOSEL Oboe~)m A. J.WETRENS, Viool) alsmede door de En zulks ten voordeele der Weduwe van den op den 18dea Nov. jl. zoo noodlottig omgekomen T. v. D. MEELbij zijne poging tot redding van eenen Natuurgenoot. PROGRAMMA. N°. 1. Grabgcsang van Lindpaintnerdoor de Liedertafel. 2. l'Espérance, Fantaisie par Robert Sidney Pratlen, door den Heer Froschhart. 3. Trio in C-mol van L. van Beethoven, door de Heeren Bremer, Wet- rens en de GrAAEF. 4. a. Ballade voor Oboë en Piano, van J. B. H. Bremer, b. Romance voor Oboë en Piano, van Rob. Schumann, door den Heer IIösel. d 5. a. Standchen van J. Otto, b. Jagerabschied van F. Mendelssohn- Bartholdy, door de Liedertafel. 6. a. Abendlied van Fr. Abt, b. An den Sonncnschein van Lachncr, door de Liedertafel. 7. Air varié sur la Romance: de ma Celine amant modeste, par Ludovió Le Plus, door den Heer Froschhart. 8. Elegie van Ernst voor Viool en Piano, door den Heer Wetrens. 9. a. Praeludium en Fuga in C-mol, van Seb. J. Bach, b. Auf Flügeln des Gesanges. Improvisata van II. Heller, op een lied van F. Men- delssohn-Bartholdydoor den Heer Bremer. 10. Introductie en Variatiën uit den Don Juan van Mozart, voor Oboë van Griebel, door den Heer IIösel. 11. Kriegersgebet van Lachner, door de Liedertafel. Aanvang des avonds ten zeven ure. Toegangkaarten zijn a ƒ1.verkrijgbaar aan den Schouwburg, alsmede Tekstboekjes a 10 Cents De deuren zullen ten zes ure worden geopend. (Tpr^ De Inteckenlijst ligt ook bij de Kunsthandel. SCHREUDER y. BAAK.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3