schuld. De Minister is van 't zelfde gevoelen. De algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten, en die over de artt. geopend. Omtrent art. 11 (Amorti satie van schuld f 300,000) is door den Heer Rochusscn een amendement voorgesteld, strekkende om dit art. met 755,100 te verhoogen. De zitting duurt voort. ROTTERDAM, 29 November. Het Bataafseh Genootschap voor proefondervindelijke wijsbegeerte alhier, heeft tot lid benoemd den Heer D'. C. A. J. A. Oudemans, Lector in de Botanie alhier. Alhier heeft zich eene commissie gevormd voor het daarstellcn eener inrigting voor doofstommen-onderwijs naar de Duitsche methode, hierin van andere leerwijzen verschillende, dat men volgens haar niet de gebaren-taal noch deze met de toonspraak vereenigdmaar uitsluitend de toonspraak onder wijst, en alzoo de doofstommen werkelijk leert spreken. Donderdag avond 11. zijn in tegenwoordigheid van die commissie en van vele honderden genoodigde en belangstellende personenin de tot dat einde afgestane zaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenproeven van den goeden uitslag der gemelde methode gegeven door acht kweekelingen van den Heer D. Ilirschdie sedert vele jaren zijn onderwijs aan doofstommen naar die leerwijze inrigt. De Voorzitter der commissie, Dr. J. B. Molewater heeft de werkzaamheden met eene redevoering geopend, waarin hij herinnerde, dat de thans algemeen in Duitschland gevolgde leerwijze reeds in de vorige eeuw ook hier te lande, door van Amman aangeprezen en toegepast is, en erken de, dat in het voortreffelijke Instituut te Groningen niets onbeproefd gelaten wordt, om de voordeelen te verbinden van alles wat in vroegeren en in late ien tijd is voorgeslagen en aangewend voor de opleiding der doofstommen, en dat ook daar jaarlijks stommen in sprekende dooven herschapen worden doch op de daarvoor door hem ontwikkelde grondengestaafd vooral door het gezag van Kruse (zelf een doofstomme en thans leeraar aan het Instituut in Sleeswijk), drong hij aan op het uitsluitend aannemen van het toonspraak- stelsel. Nadat vervolgens ook de Heer Hirsch de grondslagen en voordeelen van dit stelsel ontwikkeld hadhebben de kweekelingen onder zijne leiding treffende blijken gegeven van hunne geoefendheid in het afzien van hetgeen gesproken werd, in het voortbrengen van verstaanbare woorden, sommige zelfs in het uitspreken van geheele volzinnen en versjes, en van bunne verstande lijke ontwikkeling. Deze proeven werden door de talrijke aanwezigen met groote belangstelling en zigtbaar genoegen bijgewoond. AMSTERDAM, 29 November. De Hoogleeraar aan de Kweekschool der Remonstrantsche Broederschap A. des Amorie van der Hoeven, vierde gisteren het 25-jarig feest van zijn Iloogleeraarambt. Vele treffende blijken van belangstelling en deelneming ontving hij van de leden der gemeenten, waarin hij werkzaam was geweest, van de collegiën tot welke zijn ambt hem in betrekking had gestelden van zijne voormalige en tegenwoordige leerlingen. Heden ten één ure hield zijn zoon Mr. M. des Amorie van der Hoeven, Hoogleeraar in de Regtenin de groote gehoorzaal van het Athenaeum Illus- tre, eene toespraak tot de gezamentlijke Studentenin bijzonder grooten ge tale opgekomen, terwijl de plegtigheid vereerd werd met de tegenwoordigheid van den Burgemeester en een der Wethouders, Curatoren. Hoogleeraren, le den der Reglerlijke Magt, Kerkleeraars, enz. In zijne geïmproviseerde rede kwamen twee hoofdpunten voor: 1°. Prof. A. des Amorie van der Hoeven oefende grooten en zegenrijken invloed uit op de Nederlandsche kanselwelspre kendheid; en 2°. hij werkte niet minder nuttig, vuor de Remonstranlsch- Gereformeerde broederschap. De spreker herinnerdedat gedurende den studietijd zijns vaders het rationalisme zich begon te verspreiden onder de Remonstrantenen dat zijn vader steeds met kracht en vrucht dit heeft be streden. Thans schijnt het rationalisme op nieuw te zegevieren en zich te verbreiden, doch spr. vreest de uilkomsten niet en beschouwt het noodig, om het Christendom gelegenheid te geven in den strijd daarmede eene glorie rijke zege te behalen. Aan het slot zijner rede gewaagde de redenaar van de verschillende gezind heden der Christelijke kerk, waarin hij ziet een kwaad, bestemd om te ver dwijnen, en om later te worden vervangen door eene algemeene vereeniging. De bestaande scheiding moet niet als absoluut, als altijddurend worden be schouwd, maar als een middel om later die verscheidenheden tot overeenstem ming te brengen. Dit is het beginsel der Remonstrantendit is het beginsel waarvoor de jubilaris steeds heeft geleefd en gewerkt. Des middags ten vijf ure vereenigden zich de leerlingen van den Hoogleeraar en verdere genoodigden op een maaltijdten huize van den spreker. De Gemeenteraad alhier besloten hebbende de Stads-Courant aan een bijzonder persoon over te dragenbij wijze van geldelijke storting in eens en jaarlijksche uilkeering, is na herhaalde stemmingen bepaald dat die overeen komst geschieden zal met de Heeren J. van Bonga, Directeur der Stads- Drukkerij en A. J. de Builthans aan de redactie van die Courant verbonden. SNEEK, 25 November. Heden morgen is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen in den stoom- korenmolen en de fabriek van den Heer J. Noyon. De stoker de klep of dek sel van den ketel, waarin zich sedert den vorigen avond nog stoom bevond, zullende openenom dien van versch water te voorzienhad de onvoorzigtig- heid om niettegenstaande de waarschuwing, die klep in eens te openen, zoodat de nog aanwezige sloommet cenen ontzagchelijken slag daaruit ontsnap pende, vier personen ernstig kwetste, met dat gevolg, dat een hunner dade lijk dood bleef; de tweede, zijnde genoemde stoker, die eene vrouw met drie kinderen nalaaten nog een werkzaam zijn na een verschrikkelijk lijden van eenige uren heden overleden, terwijl een vierde in zorgelijke omstandigheden verkeert. De lieer Noyon die zelf in de fabriek tegenwoordig wasop den slag toesnellende, is mede ernstig aan de voeten gebrand. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. EA'CiElLAlVB. LONDEN, 27 November. Het Huis der Gemeenten heeft dezen nacht de groote beraadslagingen over het belangrijke vraagstuk der handelsvrijheid geëindigd, welke den uit slag gehad hebben, dien men verwachtte. Het voorstel namelijk van den Heer Villiers, is met eene meerderheid van 80 stemmen verworpen; maar dat van Lord l'almerston aangenomen met de groote meerderheid van 415 stemmen. Men weet, dat dit amendement op eene even stellige wijze als de motie van den Heer Villiers den vrijen handel huldigt, en slechts daarin verschilt, dat de termen minder vijandig zijn jegens het kabinet. Onlangs heeft het bewind strenge voorschriften gegeven ten einde bij de toepassing der armenwet een eind te maken aan toegeeflijkheden van vele armbesturen jegens den onderstand-vragende, die het aangenomen stelsel van armverzorging van zijne klemmende werking dreigden te berooven. Van alle zijden zijn tegen die voorschriften klagten opgerezenzij zijn beweert men noodcloos hard jegens den arme en ontnemen aan de armbesturen alle vrij heid van handelen. Den 24sten dezer zijn die bezwaren aan den Heer Trol- lopedie thans aan het hoofd van het algemeen bestuur der burgerlijke arm verzorging staatwederom voorgedragen door eene deputatie van een aantal armbesturen, vertegenwoordigende twee millioen ingezetenen. Het bewind heeft echter tot nog toe volgehouden en vordert steeds de na- O O leving zijner gestrenge voorschriften. De Heer Trollope betuigde dat het hoofdbestuur gaarne alle bedenkingen zoude in overweging nemen, dat het ook de tot nog toe begane overtredingen der nieuwe voorschriften door de vingers zien zoude, maar dat het van derzei ver doelmatigheid, ook door de toepassing en weldadige werking in vijfhonderd districten, overtuigd was en zich verpligt achtte aan de naleving de hand te houden; dat de voorschriften in het algemeen ten doel hadden om den behoeftige lot eigen krachtsinspan ning en spaarzaamheid te nopen, en om voor te komen dat de armen-onder- stand tot verlaging der arbeidsloonen strekte. In een den 22slen alhier gehoudene vergadering van het Kon. Geogra- phisch Genootschap, welke door een groot aantal aanzienlijke personen en geleerden werd bijgewoondheeft Kapitein Inglefield verslag gedaan van den togt naar de Noord-streken, met het door Mevr. Franklin uitgeruste schroef- stoomscheepje Isabel, waarvan hij onlangs in Engeland teruggekomen is. Dit verslag, hetwelk merkwaardige ontdekkingen behelst, is met groote belangstel ling aangehoord. Kapitein Inglefield heeft verklaard, dat hij overtuigd was, dat Franklin nog gevonden kon wordenen bereid was om een nieuwen togt te ondernemen. Volgens een schrijven aan Daily Newsgedat. Florence 13 November, zou de Groothertog van Toscane vast besloten zijnin zijn stelsel te volhar den, en gezegd hebben, dat hij de ketterij in zijne staten zou uitroeijen, al mogt men hem ook deswegen met den bloeddorstigsten dwingeland, in de geschiedenis bekend, gelijk willen stellen. De aanstaande bevalling der Groot hertogin werd nog als het oogenblik beschouwdwaarop de Madiai's in vrij heid gesteld zouden worden. De briefschrijver eindigt dusIndien die in vrijheidstelling plaats vindt, dan is het te hopen, dat zoo vele honderden, die zich in een gelijken toestand als de Madiai's bevinden, doch zonder En- gelsehe vrienden, niet vergeten mogen worden, daar hunne zaak evenzeer die van het Engelsche Protestantisme en van de regten der menschheid is. Engeland heeft toch dezen zelfden Groothertog, die hen nu met verach ting behandelt, in Februarij 1849 vergund aan boord van een Engelsch oorlogschip de wijk te nemen voor zijne eigene onderdanen. FHA1VHR1JK. PARIJS28 November. Het Regeringsblad van gisteren behelst een artikeldat begint met den aanhefFrankrijk geeft aan de wereld een heerlijk schouwspel." Verder leest men daarin onder anderen nog het volgende: «Sedert het be gin dezer eeuw was de natie niet opgeroepen geworden om over haren rege ringsvorm te beraadslagen; nu heeft zij met volle kennis van zaken uitspraak gedaan. Frankrijk is aldra tot de overtuiging gekomendat eene natie van 36 millioen menschen, met hare zoo onderscheidene belangen, en zoo hoog in de wereld geplaatstniet gediend was met de woelingende onzekerheden en gevaren der republikeinsche regering: daarom heeft het beslist, dat het door het gezag van een enkel persoon wilde geregeerd wordenen dat dit gezag erfelijk zoude zijn, om niet aan staatsstormen bloot te staan. Alzoo wil Frankrijk de monarchie en wel de dynastie des Keizers omdat deze dynastie de eenige isdie zonder uilsluiting beantwoordt aan zijne belangen en zijne instinctmatige wenschen, gelijk aan de regtmatige veroveringen van de beschaving des nieuwen tijds; kortom, omdat, gelijk de nieuwe Keizer heeft gezegd, tusschen de Keizerlijke dynastie en de natie eene onverbrekelijke gemeenschap van denkwijze en roem beslaat. In het oog des volks is het Keizerrijk de heerschappij der gelijkheid en de bescherming van alle belangenhet is de demokratie gepaard met een krachtig en geordend staatsbestier, met geregelden arbeid, met veiligheid voor het bezit, eerbied voor de godsdienst, roemruchtige herinneringen aan vroe gere tijden, met welvaart binnen en achting builen 's lands.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2