LEYDSCHE VRIJDAG, 26 NOVEMBER. BIMEflLAIVDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar j de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN25 November. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HH. Bake, Cock, Hartevelt, Taets van Amerongen, van der Hoeven, Krantz, van Onteren en le Poole. De Notulen der vorige vergadering zijn gelezen en vastgesteld. De Burgemeester doet voorlezen bet rapport van de HH. Wethouders Bu- caille en Lezwijn, omtrent de inspectie in de Bank van Leening op den 18dcn dezer maand. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens zijn nog door den Voorzitter de navolgende stukken overgelegd als 1°. Een adres van eenige inwoners dezer gemeente op de H. K. gracht, om de Zaturdagsche voddenmarkt weder aldaar te doen plaats hebben. 2°. Een adres van C. J. Temminck, Directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, bezwaren inhoudende tegen het door eenige inge zetenen van de Papengracht en Papenstraat gedaan verzoek om deze straten weder met boomen te doen beplanten. 3°. Een gelijk adres van Prof. P. L. Rijke, in qualiteit van Directeur van het Natuurkundig Kabinet op de Papengracht, gelijke bezwaren inhoudende. Is besloten alle deze stukken ter inzage van de Leden op de Leeskamer neder te leggen, Alsnu is aan de orde: 1°. De benoeming van eenen Commies bij de plaatselijke belastingen. Hieromtrent wordt door den Burgemeester voorgesteld dezen ambtenaar voor eenen bepaalden tijd aan te stellenwelk voorstel met algemeene stemmen aangenomen zijnde, wordt daarna mede met algemeene stemmen besloten, dezen tijd op drie jaren te bepalen. Vervolgens de IIH. Olivier, Gevers en Leembruggen aangewezen zijnde om met den Burgemeester het bureau van stemopneming uit te maken wordt tot de stemming overgegaan en bij 17 stembilletten overeenkomende met het getal aanwezige leden, uit- gebragt op F. W. Langguth, 9 stemmen, J. Scbreuder 3, W. de Koning 3, M. T. de Wildt 1I. Mark 1zoodat alzoo tot bovengemelde betrekking is benoemd F. W. Langguth. 2°. De voordragt tot onderhandsehe huur van een stuk lands, ten behoeve der Rijdende Artillerie. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten, en alzoo vastgesteld dat voor dit land 800 als jaarlijksche huurprijs zal worden betaaldwelke gelden voor 1853 onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zuidholland zullen worden gevonden uit de onvoorziene Uilgaven voor dat jaar. 3°. Een adres van de Iieeren J. Hartevelt Az. c. s.om de gebouwen der Stedelijke Linnenweverij tot school te mogen gebruiken. IVaarop door Burgemeester en Wethouders voorgedragenis, om hun deze gebouwen onder betaling eener huur van ƒ10 'sjaars voor den tijd van 5 jaren in gebruik te geven onder verdere bepaling, dat voor hunne rekening worde genomenovereenkomstig hun verzoekde inrigting en reparatie van het gebouw, en hetzelve in behoorlijken slaat bij het einde van den huurtijd op te leveren. Op deze voordragt is door het lid Luzac voorgesteld den adres santen geenen huurprijs op te leggen, welk voorstel na deliberatie in rondvraag gebragt zijnde met 10 tegen 7 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de HH. Groos, Lezwijn, Adriaans, Ten Sande, Ge vers, Lisman en de Voorzitter. Met deze wijziging de voordragt in rondvraag bebragt zijnde, is hiertoe vervolgens met algemeene stemmen besloten. 4°. Request van J. H. van Wensen, tot het stellen van gemetselde beeren of pilasters op het Utrechtsche jaagpad. Na deliberatie wordt besloten hem zulks toe te staan onder betaling eener recognitie van 00 cents voor elke beer of pilaster. 5°. Het adres van L. de Jong Lz.om vrijdom van poortgeldenvoor zijne omnihus, aan de Rijnsburgerpoort. Hierop is met algemeene stemmen besloten, dat in zijn verzoek niet kan worden gelreden, Waarna de Vergadering is gesloten. Aan boord van 's Lands fregatschip Doggersbank worden gevraagd drie muziekanten alseen lstc clarinettisteen klepboornnist en een trombonistals mede een hofmeester. Zich aan te melden bij den Boekbandelaar C. J. Hoogvorst aan het Nieuwe Diep met franco brieven, of aan boord persoonlijk van het fregat, aldaar. Er bevinden zich thans 50 O.-Indische ambtenaren met verlof, van welke 39 tot herstel van gezondheid, die gezamenlijk bijna 130,000 verlofs- traclement genieten. Naar wij van eene welonderrigte zijde vernemen zegt de Amst. Cour.vindt de vervolging van enkele boekverkoopers te dezer stede, ter zake van het uitgeven of verspreiden van Fransche brochures, waarvan sommige dagbladen melding maken, alleen plaats op grond van art. 283 van het wetboek van strafregt, straffen bedreigende tegen de uitgaaf of verspreiding van gedrukte werken, waarin de ware naam, het beroep en de woonplaats van den schrij ver of drukker niet is vermeld. De hoofd-commissie tot oprigting van een metalen standbeeld ter eere van Lourens Janszoon Coster, den uitvinder der boekdrukkunst, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt: 1°. dat het groot pleistermodel, ter hoogte van twaalf Rijnlandscbe voeten, door den Heer Royer afgewerkt en te Amsterdam in de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten geplaatst is; 2°. dat echter, om aan het eenmaal opgevatte denkbeeld geheele uitvoering te kunnen geven, besloten is een op dit onderwerp toepasselijk, met houtsnee gravuren opgeluisterd, werk uit te geven; en 3°. dat bij eene genoegzame deelneming, aan elk inteekenaar, voor eene niet mindere som dan van ƒ2.50, een exemplaar van het bedoelde werk zal uitgereikt worden. Uit eene goede bron zijn wij weder in staat gesteld de navolgende be- rigten betrekkelijk de Engelsch-Nederlandscbe internationale telegraaph-com- pagnie mede te deelen: De lijn in en tusschen 's Gravenbage en Scheveningen is gelegd. In het primitive plan heeft eene wijziging plaats gegrepen; namelijk, deonderzeeschc lijn zal van het Scheveningsche strandniet zooals bepaald was en wij vroe ger mededeelden, naar Harwich, maar naar Lowestoft gelegd worden, en zulks op verzoek van laatstgenoemde plaats, die een fraai hardsteenen gebouw gezet en aan de compagnie voor hare bureaux kosteloos ten geschenke heeft aangeboden. Insgelijks beeft de stad Londenten blijke harer belangstelling in deze onderneming, aan de compagnie een terrein geschonken, tot het daar- stcllen van een centraal bureau, in het beste gedeelte van Regentstreetwelk terrein tot heden voor een ander einde geweigerd was, en van zeer groote waarde is. De compagnie heeft nu prijsvragen ingesteld voor bet beste plan voor een gebouw. Deze premiën zijn van 400, 300 en 100 Daarenboven zal de compagnie nog een hoofd-bureau in het Strand en een dito bij de beurs hebben, behalve 8 a 10 hulp-bureaux in Londen. Van de jongelieden, die, na het vereischte examen in 4 (alen te hebben afgelegd, te 's Hage aan het telegraaph-bureau het noodige onderrigt, gcnolen hadden, zijn er G naar Londen vertrokken. Het schijnt, dat dit zestal aldaar goed bevallen isimmers men berigt ons bierbijdat er in Engeland ernstig aan gedacht wordt, om aan de boofd-stations aldaar zoo veel mogelijk Hollanders, de vier talen magtig, aan te stellen. (Amst. Cour.) Te Maastricht zijn de slalions-gebouwen van den Maastricht-Akencr spoorweg aangenomen voor G8,960. Uil de berigten van 15 October omtrent de Maatschappij van Welda digheid ontleenen wij het volgende: De bevolking is wederom met 74 personen vermeerderd. De ontvlugting was nog al talrijk, doch meest van Bedelaars-kolonisten. De sterkte op den isten Oct. 1852 bedroeg 10.175 zielen, Onder de overledenen uit de contri bution van de leden der Maatschappij geplaatst, is J. Franken van Leydcn. De granen zijn door de buitengewono hitte, op de ligte zandgronden al thans niet tot volkomen wasdom gekomenwaardoor de korrel buitengewoon klein is gebleven cn de zaadgeving gering. Bovendien is de aardappelziekte, reeds in het begin van Julij, ten achtste male ontstaan. Op de zandgronden zijn er wel minder zieken gevonden dan op zwaarderen of sterk bemesten grondmaar dc plant is niettemindoor de ziekte zoowel, als door de groote droogte, overal in haren groei gestuit, zoo dat de knol, over het geheel, weer klein van stuk en de uitkomst alzoo wederom verre beneden een vroeger gewoon goed gewas is gebleven. De roggeoogst leverde op 811 bunders, 10,419 mud of 12.34 mud per bunder, dat maar een klein gewas kan heeten. De gerst is weinig beter uitgevallen en heeft op 76 bunders opgebragt 1430 mud of 18.65 per bunder. De haver die het minst tegen droogte kanis niet minder ongunstig uit gevallen, 155 bunders gaven 3952 mud of 25.48 per bunder.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1