LEYDSGHE COURANT. N°. 141. WOENSDAG, 24 NOYEMBER. f^rlijke nommers worden tegen 10 BIXiVENLANDSCIIE BERIGTEX. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar Centen afgegeven. LEYDEN23 November. Z. M. lieeft tot Ridder der Orde van de Eikenkroon benoemd den lstcn Luitenant van het 5de regiment infanterie van Sassenberg. Oj) Vrijdag den 19JcD dezer was voor een groot aantal inwoners onzer stad een genot bereid, dat bij allen te meer gewaardeerd moet worden, daar zoo zelden de gelegenheid zich aanbiedt om hel te erlangen. De oud-kwee- keling van de Muziekschool der hier gevestigde Maatschappij voor Toonkunst, W. F. G. Nicolaï, later student aan het Conservatorium der Musik te Leipzig, was, na nog gedurende een halfjaar zich onder de bijzondere leiding van den beroemden Johann Schneider te Dresden, op het orgel verder toegelegd te hebbensedert korten tijd herwaarts teruggekeerden Commissarissen der ?,Iaatschappij voldeden aan eenzeker wel algemeen gekoesterd verlangen toen zij allen die, in of builen Leyden, gedurende 2) jaar bet fonds voor de studiën van onzen jongen stadgenoot, ondersteund hadden, en de leden der Maatschappij voor Toonkunst, aan welker Muziekschool hij zijne eerste oplei ding genoten heeftnoodigdenom op boven vermelden dag van 13 ure in de SE Pieterskerk alhier, de uitvoering van eenige muziekstukken op het orgel door Nicolaï, met hunne Dames te komen bijwonen. Behalve de Commissiën uit de Stedelijke Regering, Plaatselijke Schoolcommissie, de Muziekgezelschap pen Musis Sacrum, Sempre Crescendo, de Liedertafel de Avondster en de leden der Kerkelijke Commissie, bevonden zich onder de genoodigden ook de weezen uit het Lulhersche Weeshuis, die, toen Nicolaï het gesticht verliet, zeiven naar vermogen tot het opgemelde fonds bijgedragen haddenen thans er op mogten roemen, dal hij, die nu zooveel lof verdiende en inoogste, eenmaal hun broeder was. Over de wijze waarop onze jonge kunstenaar zich van zijne taak gekweten heeft willen wij hier niet uitweiden; de onafgebroken aan dacht, de plegtige stilte bij zulk eene talrijke schaar toehoorders van verschil lenden leeftijd en standen, en de algemeen genoeg bekend geworden oordeel vellingen van ben die bevoegd zijn om op het gebied der kunst uitspraak te doenzijn zoovele getuigen dat de feestelijke bijeenkomst tot aller voldoening plaats had, en dal Nicolaï aan de schoone verwachtingen die men van hem had opgeval, volkomen voldaan heeft. Het Programma bevatte de volgende stukken: jste Afd. N°. 1. Praeludium in A-mol van J. S. Bach; N°. 2. vrije voor- dragt op het choraalWie maar den goedeti God laat zorgen (Evang. Gez. 17) N°. 3. Sonaat (N°. 1) in F-mol van F. Mendelssohn Bartholdy. IIdc Afd. N°. 4. Fuga (N°. 6 Doppelfuga) op naam van Bach van B. Schumann; N°. 5. An dante (quasi trio) uit de Sonaat N°. 4, in B-duur van F. Mendelssohn Bar tholdy; en 6 vrije voordragt met invlechting van onderscheidene (het Oosten- rijksche, Engelsche en Nederlandsche) Volksliederen. Wij gelooven hier in den geest van onze stadgenooten te spreken, wanneer wij den wensch uiten, dat Nicolaï ons spoedig in de gelegenheid zal stellen, om nog nader met hem als ComponistPianist en Dirigent bekend te worden en zeiven van hem te ondervinden wat de buitenlandsclie nieuwsbladen ons van zijne verdiensten in die opzigten gemeld hebben. Hij geve daartoe zoo mogelijkde gelegenheid door de aankondiging van een Concertwaarvoor bij zeker evenzeer op de medewerking van kunstbroeders en kunstminnaars, als op de welwillende ondersteuning en werkdadige deelneming zijner stadge nooten rekenen kan. Ingezonden. "Wij vernemen, dat het voorgenomen Concert voor de Wed. v.d. Meel, uitgesteld is tot aanstaanden Donderdag of Zaturdag over 8 dagenen welligt dan in den Schouwburg gegeven zal worden door eenige voorname Toon kunstenaars en de Leydsche Liedertafel de Avondster. Bij besluit van Z. M. van den 16den, is bepaald, dat met 1° Januarij bet onderscheidensteekcn door den Burgemeesters te dragen, bestaan zal in een zilveren penning, hebbende eene middellijn van veertig strepen en verloonende aan de eene zijde bet wapen des Rijks, aan de andere dat der gemeente, of, zoo de gemeente geen wapen heeft, den naam der gemeente; de penning hangende op de borst, hetzij aan eene zilveren keten, hetzij aan een oranje zijden lintde kelen of het lint op beide schouders aan den rok of het opper kleed vastgehecht, en dat hij dat zal dragen wanneer hij voorzit in de ver gadering van den Raad; in geval van brand, of van oproerige beweging, van zamenscholing of andere stoornis der openbare orde zich in het openbaar ver toont; uit krachte van art. 188 der gemeentewet of van eenige andere wet persoonlijk in het openbaar bevelen geeft; of bij plegtige gelegnhedcn namens de gemeente opkomt. Voorts dat bij ontstentenis van den Burgemeester dit teeken zal worden gedragen door dengecn, die hem vervangt. Thans verneemt men, dat aan het Consulaat van Oostenrijk te Amster dam voor de weduwen en weezen te Helvoelsluis, uit Triëst ontvangen is, 2,622. De Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Hervormde Kerk beeft den 13den dezer hare najaars-vergadering gesloten. Zij heeft vele en ge- wigtige werkzaamheden voorbereiden ter hand genomen. De door de Synode, krachtens het algemeen reglement gewijzigde, artikelen in de bij zondere reglementen zijn door haar geredigeerd en zullen aan de kerkelijke besturen medegedeeld worden. De aanvragen van noodlijdende kerken om subsidie uil het synodale fonds zijn in handen der correspondenten gesteld. Oin uitvoering te geven aan haar mandaat ter zake van de nieuwe Bijbel vertaling, is eene commissie benoemd, bestaande uit de Heeren Dr. Spijker, van Doesburgh en Dp. Tiininers Verhoeven. Ten einde tot de kerkelijke regeling van de geestelijke goederen te gerakenheeft de Commissie maatre gelen genomen ter verkrijging van een reglsgeleerd advies. Ook heeft zij be sloten tot eene aanschrijving aan de Kerkeraden, welke bepaaldelijk ten doel heeft de handhaving der regten op de kosters woningen. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Toscane op welke het oog van alle Protestanten met hoogen ernst en hartelijke deelneming gevestigd is, besloot de Commissie tot een adres te dezer zake aan den Groothertog van Toscane, of zijne Regering, indien ten minste voorkomende gewigtige omstan digheden de Synodale Commissie niet leiden zullen om daarvan af te zien. Eindelijk is eene Commissie tot de spoed vorderende zaken benoemd, waar toe behooren de Heeren Dr. Spijker, van Doesburgh en Dp. Timmers-Verhoeven. Naar men nader verneemt is genoemd adres van de Synodale Commissie aan den Groothertog van Toscane gereed ter verzending en zal eerlang open baar bekend worden gemaakt. 's GRAYENHAGE 23 November. Z. M. heeft vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Orde van S'. Anna lstc klasse in diamanten aan den Luitenant-Generaal Baron Nepveu, Chef van den Generalen Staf, en van de Orde van St. Stanislas 2d(! klasse, aan den Ritmeester Graaf van Lynden, Adjudant van Z. M. hun door den Keizer van Rusland geschonken; en van de Orde van het Zwaard, aan den lsten Luitenant der rijdende artillerie von Goedccke, hem door den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De Koning van Pruissen heeft aan den Luit.-Kol. Barré, Adjudant van Z. K. 41. Prins Frederik der Nederlanden, de Orde van den Rooden Adelaar 2de kl.; aan den Heer F. W. van Olterloo, Secretaris van Z. K. H., dezelfde Orde 3de kl.en aan den lstcn Luit. der rijdende artillerie v. Gocdecke, Kamerheer van Z. K. H.de Johannitcr Orde geschonken. li. M. de Konirigin-Moeder heeft, ten behoeve van de nagelaten betrek kingen der negen verongelukte zeelieden te Hellevoetsluis eene gift van 200 geschonken. Aan de Vrouwen-Vcreeniging van liefdadigheidte Woerdenheeft II. M. even als vroeger, eene som van ƒ50 toegekend. De Minister ven Financiën en van Eeredienst zal Woensdag en Donder dag geen gehoor verleenen. Ook de Minister van Koloniën zal Woensdag geen gehoor verleenen. De Minister van Justitie heeft aan de Heeren Comm. des Konings in de provinciën te kennen gegeven, dat andermaal militaire detachementen be schikbaar zullen worden gesteld, ten einde weder, gedurende den aanstaanden winter, de dienst der hulp-maréchaussées zou kunnen worden ingevoerd. Aan de gemeente-besturen is daarvan mededeeling gedaanonder opmerking dat, aan het verstrekken van eene brigade maréchaussees de bepaalde voor waarde wordt gestelddat de betrokken gemeenten zich uitdrukkelijk ver binden, om ten haren laste te voorzien in hetgeen de huisvesting en voeding der brigades meer zouden kosten dan de schadeloosstelling van 35 cents daags, die per hoofd van Rijkswege wordt verstrekt en dat zij zich verpRgtentot vergoeding van hetgeen voor de fourages der paarden meerder dan in dc gar nizoensplaatsen zou moeten worden hetaald.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1