LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 22 NOVEMBER. BINiYENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is /12 in het jaar; de afzonderlijke nonimers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 20 November. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HeerenBake, Bucaille, Ilartevelt, Cock, van Kaalboven Luzac, van Oulcren, Taels van Amerongen Gevers, Kranlz, Olivier en Leembruggen. De Burgemeester opent de Vergadering. De notulen der voorgaande Vergadering zijn gelezen en vastgesteld. Vervolgens is door den Voorzitter mcdcdeeling gedaan eener dispositie van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den Gdcn dezer maand, waarbij door dat Collegie wordt goedgekeurd de onderbandsclie verhuring voor den tijd van één jaar van de Gehoorzaal aan Commissarissen van bet Muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst. Aangenomen voor notificatie. Terwijl nog door hem is overgelegd een adres van eigenaars en bewoners van buizen gelegen op de Papengracht en Papenstraatnader aandringende op bun gedaan verzoek om deze straten weder met boomen te beplanten. Waarop wordt besloten dit in de Leeskamer neder te leggen. En een Rapport van de Commissie voor de verordeningen betrekkelijk de buishouding der Gemeenteomtrent de instructie der Keurmecsteren van bet vleesch. Wordt besloten dit stuk te stellen in banden van de Commissie tot de verordeningen waar tegen straf is bepaald. Alsnu is aan de orde der beraadslaging 1°. De voordragt omtrent den verkoop der boomen op den Singel tusschen de Rijnsburger- en Morscbpoortenen de voorwaarden voor dien verkoop. Met welke voordragt de vergadering zich met algemeene stemmen beeft vereenigd. 2°. De voordragt omtrent de verpachting der poortgelden. En is hierop met algemeene stemmen besloten de AVilte, Rijnsburger en Koepoorten onder de band te verpachten voor den lijd van écn jaar aan de tegenwoordige pachters. 3°. Het ontwerp-Adres aan den Minister van Justitie betrekkelijk de toelage aan den Commissaris van Policie voor de waarneming van het Openbaar Mi nisterie bij het Kantongeregt. Dit stuk wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 4°. Benoeming van 2 leden om met den Burgemeester uit te maken de Com missie voor het leekenen en afgeven van Certificaten voor de Nationale Militie. Nadat de HH. Adriaans, van der Boon Mesch en Lezwyn waren aangewe zen om met den Burgemeester het bureau van stemopneming uit te maken, worden bij 13 slembilletlen overeenkomende met het getal aanwezige leden, uitgebragt op de I1H. Gevers 12 en Ysselsleyn 1 stemmen. En is alzoo de Heer Gevers tot lid dezer Commissie benoemd. Tot de benoeming van een tweede lid overgegaan zijnde, zijn bij 13stem briefjes uitgebragt op de 1111. Ysselsteyn 12 en ten Sande 1 stemmen. En is alzoo de lieer Ysselsteyn tot 2,ic lid dezer Commissie benoemd. Eindelijk draagt de Burgemeester nog voor, om bet gebruik van de Ge hoorzaal voor ecnen avond gratis te verleenen aan eenige Toonkunstenaars, die het voornemen hebben te kennen gegeven een Concert te geventen behoeve van de Weduwe van den Melkboer Theodorus van der Meel, die bij zijne pogingen om eenen zijner natuurgenooten te reddenongelukkiglijk bet leven heeft verloren. En is zulks algemeen goedgekeurd. Hierna is de Vergadering gesloten. Gisteren middag beeft de Heer Nicolaï, die zich drie jaren aan het Conservatorium te Leipzig in de toonkunst heeft geoefend, voor de leden van de Maatschappij van Toonkunst en verdere begunstigers die hem daartoe in staat hadden gesteld een Orgelconcert gegeven op het schoonc en krachtige orgel in de SU Pieters kerk alhier, dat met veel genoegen door eene talrijke menigte aangeboord en door bevoegde kunstkenners geprezenhet bewijs heeft geleverd dat hetgeen aan dien braven, nederigeo en verdienstelijken kweeke- ling, voormalige Wees in het Luthersche weeshuis alhier, besteed, allezins goede vracht beeft gedragen, die hem het begin moge zijn eener eervolle loopbaan. Even voor bet afdrukken dezer ontvangen wij omtrent dit Concert een verslag van ccn bevoegd kunstkenner, 'twelk wij in ons volgendnommer zullen plaatsen. De weduwe van T. v. d. Meel wordt in haren zwangeren toestand met hare twee kleine kinderen aan hel mededoogen en de Christelijke liefdadigheid van weidenkenden aanbevolen. Het droevig omkomen van v. d. Meelbij de poging otn zijn medemensch te redden, is in het vorig nommer vermeld. Wel heeft zij reden om den winter met bezorgdheid te gemoet te gaan. Haar vertrouwen op Ilemdie een Man van weduwen en Vader van wcezen wil zijn, worde door veler barmhartigheid bij haar bevestigd, en brenge baar troost aan in deze bittere beproeving. Van de liefdegaven die men aan bet Bureau dezer Courant wil bezorgenzal behoorlijk melding worden gedaan. Met genoegen vernemen wij dat eenige zeer gunstig bier ter stede bekende Ileeren Toonkunstenaren bet voornemen hebben opgevat om op aanstaanden Zaturdag in de Sads-Gehoorzaal eene Soirée Musicale te gevenwaarbij levens zal uitgenoodigd worden de mede zoo gunstig bekende Liedcrtafcl de Avondsteren zulks geheel ten voordeele van voornoemde weduwe. Wij hopen dan ook dat de lijsten welke rondgezonden zullen wordendoor een aantal naamteekeningen zullen worden voorzien. De Amsterd. Cour. vermeldt, dat er door eenige notabele.ingezetenen en door den handelstand te Batavia f 2,555 is bijeengebragt voor de drie schipbreukelingen van bet schip de Vice-Admiraal Rijk, waarvan door deze 1,150 naar Nederland werd overgemaaktom onder de nagelaten betrekkingen der verongelukten van dien bodem te worden uitgedeeld. De Ilaarlemsche Cour. deelt mede, dat aldaar eene goed geregelde gymnastie-school is opgerigt. Eenige ingezetenen hebben de handen ineenge slagen en zijn door veelzijdige medewerking en ondersteuning, ook van het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, geslaagd in bet daarstellen van eene goed ingerigte school, waarin de gymnastie, niet als eene halsbrekende kunstenmakerij, maar als middel tot ligchamelijke ont wikkeling en versterking door kinderen niet alleen van den meergegoeden maar ook uit den minvermogenden stand, meisjes zoowel als knapen onder de geregelde en zorgvuldige leiding van bekwame onderwijzers, - onder be hoorlijk toezigt van commissarissen en des verkiezende in .bijzijn van ouders en betrekkingen, in een geschikt locaal en voor een matigen prijs, be oefend kan worden. Verleden Vrijdag werd deze school geopend. De Heer Kleine, als Voorzit ter der commissarissen voor deze-inrigting, heeft bij die gelegenheid eene toe spraak gehouden, waarin hij haren aard en heilzame bedoeling schetste. Te- regt deed hij daarbij uitkomen, hoe uitnemend goed de opriglers geslaagd zijn in bet aanstellen van eenen hoofd-onderwijzer, daar als zoodanig aan deze school verbonden is de Heer C. Euler, welke zich sedert een aantal jaren, niet alleen in Duitschlandmaar ook bier te landeals een voortreffelijk leeraar der gymnastie beeft doen kennen. Het getal der ingeschrevene leerlingen is thans 72 jongens en 19 meisjes, te zamen 91 verdeeld (naar mate van het bedrag van het leergeld) in twee afdeelingenen voorts (naar gelang van ouderdom en geoefendheid) in klas sen. Ook voor personen van meer gevordenden leeftijd bestaat gelegenheid tot oefening. Het voor de lessen bestemde locaal (gelegen in Achterstraat) is daartoe behoorlijk ingerigtde oefeningszaalnevens welke eene kleedkamer gevonden wordt, heeft eene lengte van bijna 38 en eene breedte van bijna 8 ned. ellen; zij is goed verlicht, 'savonds met gaz. en voor verwarming is mede gezorgd. Uit Helvoirt wordt in eene aankondiging in de Haarl. Cour. het af sterven gemeld eener 86-jarige dienstmaagd, die gedurende zes geslachten van overgrootvader tot achterkleinkind met voorbeeldige trouw bij eene familie aldaar had gediend. Uit AVinterswijk wordt gemeld dat er de ingezetenen in zekere ongerust heid verkeerdentengevolge van bet losbreken van eenige misdadigers uit de gevangenis te Munster. Deze boosdoeners zwerven in die omstreken rond. Drie hunner zijn reeds weder in handen der Justitie gekomen, hoewel hunne aanhouding van een wanhopend verzet is vergezeld gegaan. Zij werden in een vijf minuten van AVinterswijk gelegen bosch gepakt. De policie zette baar onderzoek ijverig voort. De verdienstelijkste schrijfster Mevr. von Lützow, meer bekend onder den naam van Thercse, is den 16dcn September op een togtje in de binnen landen van Java overledende volgende maand dacht zij naar haar vader land, Duitschland, weder te keeren. Haar dagboek omtrent hare reizen in liet oostelijk gedeelte van Java moet geheel voltooid en hoogst belangrijk zijn.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1