LEYDSCHE C O U R A iV T 1852. WOENSDAG, 17 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven-öie waw Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Zie liet uitvoerig Verslag van de drie laatste Zit tingen van clcn Gemeenteraad in liet afzonderlijk bij dit Nonimer gevoegde berigt. BINNENLANDSCHE BERIfiTEfl. LEYDEN16 November. De Amst. Cour. schrijft dat omtrent eene voorziening in de open plaats bij de Theologische faculteit alhier, tot dus ver onvervuld gelaten, thans over wegingen aanhangig zijn, die vermoedelijk weldra tot eene beslissing zullen leiden. Te Delft waren den 13den de prijzen van de kaas ƒ14 de 100 Ned. ffi 4 stapels werden ter markt gebragt, wegende 1287 ffi. Uit Nijmegen wordt van den li4™ gemeld, dat den 9den door een amb tenaar bij 'sRijks belastingen, op de Oude Kleefsche Baan, in de rigting van de buiten- naar de binnenHnieaangehouden was eene kar, beladen met knolgroen, doch waaronder later bij visitatie bleken verborgen te zijn ca. 300 kannen spiritus in fusten en blazen, ongedekt met het gevorderde document. Men meldt uit Tiel van den 12den, dat de Arrond.-Regtb. uitspraak had gedaan in de belangrijke regtszaak van het bestuur der domeinen tegen het Gemeentebestuur van Haaften en de commissie van ingezetenen uit Tiel; be treffende het beheer der vicary-goederen aldaar. Gelijk gemeld is, eischte het bestuur der domeinen overgifte van het beheer der vicary-goederenmet reke ning en verantwoording. Die eisch in zijn geheel toegewezen, is ook deze zaak, even als die der geestelijke goederen te Kossem, in het voordeel van het domeinbestuur beslist. Uit Medemblik wordt van den 8stea geschreven, dat den vorigen avond, de Heer Hoekstra, Predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Twisk, om streeks 9 uur, na het vervullen der predikbeurt in de Doopsgezinde kerk aldaar, vergezeld van zijnen zoon, onlangs uit de Oost-Indic terug gekomen en van nog eene bloedverwant en huisgenoot, een meisje van 24 jaren, in een roeischuitje naar zijne standplaats terug keerendehun schipper, op de zoogenaamde Braakdoor den hevigen stormgeen stuur meer in het vaar tuig kon houdenwaardoor het ongelukkiger wijze omsloegen de vier per sonen in het water stortten. De zoon van den Heer Hoekstra, een wakker zeemanwist zijnen vader en zijne nicht te vatten en beiden den rand der schuit te doen grijpen, terwijl hij zelf aan den anderen kant in de boot meende te klimmenom hen beiden zoo mogelijk weder aan boord te helpen. De beide drenkelingen intusschen schijnen zeiven zich, door pogingen aan te wenden, om in de schuit te klouteren, te hebben willen redden, althans de schuil kantelde wederom, en op nieuw stortten allen in de golven. De zoon had nog het geluk zijnen vader te grijpen, met veel inspanning grond te vinden, en dezen vervolgens met hulp van den schipper, die intusschen ook grond gevonden hadaan wal te brengendoch het meisje was reeds verdwe nen en later is haar lijk opgehaald. De Pruissische oorlogschepen de Gefion en de Amazone hebben den lld™ Vlissingen verlaten en zijn naar zee geslevend. 's GRAYENHAGE16 November. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J. E. Slot, als Burge meester van Meppel en benoemd tot Burgemeester van BergenEgmond-Ein- nen en Wimmenum S. C. S. Holland. Z. M. heeft bepaalddatwegens het afsterven van den Prins van Wa terloo, Veldmaarschalk bij het Nederl. leger, door de Officieren van het leger den rouw, bestaande in een floers om den linkerarm, gedurende drie dagen zal worden gedragen, te beginnen op den dag, waarop de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben, zijnde den 18dca dezer. De Minister van Financiën heeft ƒ18.56 ontvangen onder de letters q. q. tot voldoening van verschuldigd successieregt. De Minister van Financiën en van Ilerv. Eeredienst zal den 17den en 18den geen gehoor verlecnen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bekend gemaakt, dat tot oplei ding en oefening van telegraphistenvoor de dienst der Tiijkstelegraphen in 1853, na vergelijkend onderzoek, hoogstens 24 leerlingen onbezoldigd zullen worden toegelatenzij kunnenna voldoende blijken van geschiktheid gege ven te hebben, dingen naar de betrekking van telegraphist 3dc of 2de ld., op eene bezoldiging van ƒ350 en van ƒ600 'sjaars; de telegraphisten, lste 11., tegen eene jaarwedde van ƒ800, worden gekozen uit de telegraphisten der 2de. Voor het vergelijkend onderzoekom als leerling te worden toege laten, moet men zich in de maand Mei 1853; met naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, schriftelijk aanmelden bij het Depart, van Binnenl. Zakenmet overlegging van bewijsstukkenwaaruit blijktdat men is: Nederlander, tusschen 18 en 30 jaren oud, van gezond ligchaams- gestel en van onberispelijk gedrag. Het vergelijkend onderzoek heeft plaats alhier in Junij 1853. De mededingenden moeten blijken geven, ervaren te zijn in: het schrijven van leesbaar schrift, de Nederduitsche taal, de Fransche of Hoogduilsche taalhet maken van een opstel in eene dezer drie talen de beginselen der cijferkunstmet de leer der evenredighedendie der gewone en liendeelige breukende kennis der Ned. maten en gewigten en het re kenen zonder foutende eerste beginselen van stel- en meetkunsthet regt- lijnig te teekenen; de mededingenden die blijken geven, behalve de opge noemde vakken ook de natuurkunde en de electro-magnelische telegraphic te hebben beoefend, zullen, onmiddellijk na voldoening aan een vergelijkend en praclisch onderzoekals telegraphist kunnen worden aangesteld. Van 30 Oct. tot 13 dezer zijn te Scheveningen nog 33 pinken aangeko men, aanbrengende 2,341,000 stuks bokkingen. Met de visscherij op kabel jauw en schelvisch is het nog treurig gesteld. Viveetle E£tasses' aSei' ia Se -e7>' e n es'ittaï. Zitting van Maandag 15 November. Aangenomen met 39 tegen 9 stemmen het ontwerp nopens de heffing bij admodiatie van accijnsen in Limburg. Daarna met algemeene stemmen het ontwerp, tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor 1835. Eindelijk is beraadslaagd over het voorstel van den Heer Bachiene, c. s.tot het houden eener enquête, omtrent den accijns op het zout. Na langdurige beraadslaging is dit voorstel aangenomen met 26 tegen 25 stemmen. Waarna de zitting is opgeheven. Zitting van Dingsdag 16 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet, tot regeling van het koloniaal batig slot over 1850. AMSTERDAM, 15 November. De voortzetting der 8stc algemeene vergadering der Nederl. Entomologische vereeniging had heden alhier in hel Odeon plaats. Op dezelve werden ver scheidene wijzigingen in de wetten gebragt en werden tol leden van hel be stuur gekozen, Mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, President; Mr. W. li. de Graaf, Vice-President; Dr. J. A. Herklots, Secretaris en Dr. M. C. Verloren, Conservator. Men adresseert zich om lid te worden bij den Secretaris D'\ J. A. Herklots, Conservator aan 'sRijks Museum voor Natuurlijke Historie te Leyden. DEN HELDER, 13 November. Maandag namiddag hadden drie Huisduincr sloeplieden zich met eene jol in zee begevenom hulp te verleenen aan een binnenkomend schip. Door twee achtereenvolgende stortzeeën sloeg de jol in de buitenbranding van het strand om, en men zag de drie sloeplieden, aan de golven ter prooi, zich krampachtig vasthouden van de ranke boot, ten einde hun leven, zoolang liet mogelijk was, te behouden. Aan vier wakkere zeelieden gelukte het eene jol van de duinen in vee te brengen, en met inspanning van alle krachten de drenkelingen te redden en behouden aan het strand te brengen. B I:TL- ISCUEIiE BIGTEiV I iGËliAHB. I OEN, 13 November. Op den eerste c~ c:tijk van den Hertog van Wellington in parade was gelegdwas uc aandrang van het volk zoo grootdat 6 menschen wer den doodgedrukt en onderscheiden andere zwaar zijn gewond. Het genootschap tot uitbreiding van het Christendom heeft in 1351 daarvoor 75,500 besteed. ERANRBIJI. PARIJS, 14 November. De Bisschop van Rennes heeft een brief aan a de Pastoors van zijn kerkelijk gebied gezonden om in de kerk te worden afgelezenten einde de kiezers aan te sporen om toch als een eenig man den 21slea en 22slcn Novem ber voor den Keizer te komen stemmen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1