ley i) si; hp: courant MAANDAGJ5 NOVEMBER. BÏMENLANDSCHE BERÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN13 November. Zitting van den Gemeenteraad van lieden. Afwezig; zijn de Ileeren Mr. J. C. Bucaille, Abr. Hartevelt Jz.Mr. G. P. van Oateren, G. H. Ysselsteyn en A. C. Leembruggen. De aanteekeningen van de Vergaderingen van den 4dcn5<lco6(,CQ en 8slen dezer maand worden gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester heeft medegedeeld Dat Gedeputeerde Staten dezer Provincie bij hunne dispositie van den 6den dezer maand, Lilt. B. N°. 6622 (3dc afd.) G. S. N°. 3, op het gedaan verzoek om gedurende ééne maand diligent te worden gehouden met de in zending der begrootinghebben te kennen gegeven ingevolge art. 207 der Gemeentewet, geene vrijheid te hebben het gevraagde uitstel te verleenen en dat alzoo de bedoelde begrooting ten spoedigste bij hunne Vergadering wordt ingewacht. Aan de orde der beraadslaging is alsnu 1°. De voordragt tot verkoop van boomenen daarop betrekkelijke voor waarden. Na deliberatie is met algemeene stemmen daartoe besloten, en tevens het raadsbesluit vastgesteld waarbij deze verkoop aan de goedkeuring van Gede puteerde Stalen dezer provincie zal worden onderworpen. 2°. Het adres van A. Arts en IL Leeuwenburgh omtrent het aftoppen der boomen op den Singel tussehen de Rijnsburger- en Morschpoorten. Door het lid Taels is als amendement voorgesteld op het rapport van de Commissie van Fabricage, strekkende om dit verzoek voor geene gunstige be schikking vatbaar tc achten, dit adres weder aan de Commissie van Fabricage in handen te stellen, met verzoek daaromtrent een nader onderzoek in te stellen. Dit amendement nader bij de deliberatie teruggenomen zijnde, is de conclusie van het rapport in rondvraag gebragt, en met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de HH.Le Poole, Taets van Ameron- gen, Sikkel Groos, van der Hoeven, Olivier, Kranlz, Bake, van den Boon Mesch, van Kaalhoven, Lezwyn en de Moen. Vervolgens is door den Heer Taets van Amerongen voorgedragenom al de boomen op den Singel tussehen de Morsch- en Rijnburgerpoorlen te rooijen en daarvoor jonge boomen in te planten. YVaartoe met 13 legen 7 stemmen wordt besloten. Tegen hebben ge stemd de HIJ. Luzac Coclc, Sicgenbeek van der Hoeven, Adriaans, Gevers en Lisman. 3°. De adressen van aangelanden aan de Pieterkerkgrachtalsmede de Papen gracht en Papenstraattot het weder beplanten dezer straten. Tijdens de behandeling van welk stuk de Heer Bucaille ter Vergadering verschijnt. Bij de deliberatie door den Heer van der Hoeven is voorgesteld om deze zaak tot eene volgende Vergadering uil te stellen, ten einde, bijalclien ecnige aangelanden aan deze stratentegen die verzoeken eenige bedenkingen moglen hebben in te brengendeze als nog in te dienen. YVelk voorstel met algemeene stemmen is aangenomen. 4°. Het rapport van de Commissie, benoemd in de vergadering van 6 Maart 1852 in zake het Huiszittenhuis. Nadat ook de Heer Hartevelt ter vergadering verschenen wasis tot het wisselen van algemeene consideration overgegaan aan welke, uit hoofde van bet vergevorderd uurop eene motie van orde door den Heer Taets van Ame rongen, met algemeene stemmen een einde is gemaakt, terwijl de Burgemees ter de voortzetting beeft bepaald op heden avond Jen 7 ure. [Die Commissie is toen benoemd op voorstel van het Raadslid van der Boon Meschten einde middelen te beramen om in hel welbegrepen belang der stad en ingezetenen, de geschillen in zake het Huiszittenhuis te eindi gen, en is toen hieromtrent door bet Raadslid Bake als amendement voorge steld het benoemen van eene Commissieaan welke wordt opgedragen het mededeelcn aan den Raad van hare consideration, en, zoo mogelijk van een bepaald advies, omtrent de middelen die zouden kunnen en behooren aange wend te worden, ten einde de financiële ongelegenheden weg tc nemenwaarin de stedelijke kas gebragt is, en met welker voortduring en verzwaring zij bedreigd wordt, ten gevolge der belemmering welke de Raad ondervonden hoeft, in het beslechten der hangende geschillen betreffende het Huiszittenhuis, wélk voorstel met het amendement alstoen met 20 tegen eene stem is aan genomen en zijn voorts bij stemming tot deze Commissie benoemd de HH. van der Boon MeschBake en van Stirum.] De Utreclitsche Courant deelt in haar nommer van 11. Woensdag de volgende officiële opgaaf medehaardoor tusschenkomst van den Rector Magnificus, verstrekt, betrekkelijk den staat der Hoogeschool aldaar. Van 26 Maart lot 1 Julij zijn ingeschreven19 Studenten 1 Sept. 1 Nov. 142 te zamen161 Onder dit getal bevinden zich tot het doen van examina, en zijn daarna weder vertrokken, 29 van de Athenaeaverder 6 heelkundigenen 6 die inscriptie hebben genomenom later hunne studiën aan te vangen41 Van de ingeschrevenen zijn dus te Utrecht studerende 120 Het getal gerecenseerden in de maand April bedraagt 377 a totaal497 Sedert 26 Maart tot 1 November zijn gepromoveerd of als proponenten vertrokken 24 Het getal der studenten, op den lsten November 1852 te Utrecht aanwezigbedraagt derhalve473 Tn zijn nommer van den lstcu dezer had die Courant dat getal opgegeven te zijn 495, en daarbij gepaslelijk gemeend »dat de Utreclitsche Academie de meest bezochte der Vaderlandsche Iloogescholen was." Uit onze officiële opgave van 8 October bleekdat in de Rolle onzer Hoogeschool waren inge schreven de namen van 588 Studenten, van welke 132 elders, maar dan toch 456 werkelijk binnen Leyden aanwezig te Leydcn studerende. Heden, 13 November, is, ten gevolge van 7 sedert nog ingeschreven, en van 2, vroeger (1851) ingeschreven, en sedert eerst aangekomen, maar rekening houdende van 4 sedert gepromoveerd, bet totaal 593, van welke 456 te Leyden, en 137 elders. De Utreclitsche Courant had ook moeten opgeven of, onder het getal van 377 gerecenseerden in Aprilgeene aan Athenaea studerendenof geene kweekelingen der militaire school voor komen. Hoe dit evenwel zij, wij laten de conclusie over aan liefhebbers van schermen inel getallen. Z. M. heeft den fleer Mr. P. G. van Outeren benoemd lot Hoogheem raad van Rijnland. Den 22slra zal Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper te Amsterdam in de ge hoorzaal van het Athenaeum zijn Hoogleeraarsambt met liet houden cener redevoering aanvaarden. Uil Nijmegen wordt het volgende gemeldYYrij vernemendat door de Arr.-Rcgtbank ter dezer slede, op den 9dcn dezer is verleend regtsingang met bevel van dagvaarding in persoon, tegen den Heer Langendam alhier, als drukker en uitgever van het dagblad de GelderlanderNieuwe Nijmeegsche Courantter zake van laster jegens den Hoog Eerw. Heer J. M. Triebeis, R. K. Pastoor en Deken le Nijmegen, door middel van een gedrukt en open lijk uitgegeven geschrift, en wel bepaaldelijk, door in het nummer van het voornoemde dagblad van den 16dcn Sept. jl. N°. 75, aan genoemden Ileer J. M. Triebeis ten laste le leggendat verblindheid met bet belang zijner familie hem, bij de verkiezingen te Nijmegen, bet belang der Katholieken deerlijk beeft doen vergeten, en, dat hij bet bevel om neutraal te blijven, dat hem door Zijne Itoogw. den Bisschop was gegevendoor slinksclie streken heeft ontdoken." De beklaagde is dien ten gevolge, tegen Vrijdag aanstaande, voor den Heer Rcgter-Commissaris geroepen. Uit Bremen wordt gemelddat die stad thans veel moeite doetom grooleren uitvoer van Duitsch laken naar Noord-Amerika te verkrijgen. Zij bragt in 1851, alleen naar New-York, aan wollen lakens en andere wollen en half wollen stoffen voor 21 millioen gulden. Ook heeft zich te Ham burg eene maatschappij gevormd tot bevordering van den uitvoer van Dnitsche manufacturen naar Amerika. Aan bet hoofd daarvan staat bet Huis Saalfeld, en dat stelt zich ten taak om aan de fabriekanten monsters van de in Amerika gewilde stoffen te bezorgen. De Heer Saalfelddie eene veel jarige ondervinding in uilvoer-ondernemingen beeft, maakt mondeling zijne bestellingen in Saksen en laat die vergezeld gaan van velerlei technische raad gevingen. Zelfs in Engeland wordt thans vrij veel Duitsch laken gebruikt. In bet weeshuis dér Hérvormden te Schiedam wordt een Kleermaker

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1