raad van Jutpliaas ook 1 arc burgers aan de duisternis heeft prijs gegeven. Dergelijke voorheelden geven aardige contrasten met de veldwinnende gasver lichting in andere gemeenten. BREDA3 November. lieden namiddag werd aan Officieren en Beambten der Koninklijke Acade mie voor de zee- en landmagt in het hotel des Flandres alhier, een keurig afscheids diner aangeboden door den afgetreden Gouverneur, den Luitenant- Generaal Seelig en den Kommandant, den Kolonel Delprat. m;iTE.\LAXDSCIlË BER1GTEN. ETC CE LAW®. LONDEN, 3 November. De Regering zal de belasting-wetten eenigzinS wijzigen. De regten op de mout cn op de inkomsten der pachters zullen worden afgeschaft, terwijl de inkomsten-belasting ook van werking zal verklaard worden op de inkomsten van 50 tot 150 's jaars die tot dusverre vrij waren. De regten op den I landeigendom zullen ook verhoogd worden, terwijl er sprake is van de instel ling cener belasting op de ijzeren spoorwegen. Te Nottingham is eene fabriek opgerigt tot liet vervaardigen van eene nieuwe soort van kant- en gaaswerk. Het ijzerdraad vervangt hier de katoe nen en linnen draden en het is zoo taaidat bet gemakkelijk op de gewone wijze kan worden bewerkt. Dit kantwerk is buigzaam genoeg om voor venster- en bed-gordijnenmutsen, garen en eene menigte andere einden te dienen. In de wateren van Malta heeft den 20s'c,1 October een zware storm ge woed waardoor 4 schepen zijn vergaanen een daarvan met man cn muis. De gehcele iriolo van Malta is vernield, alsmede een gedeelte van de forten Sl. Angelo. B E L G I Ei BRUSSEL, 5 November. De Moniteur vermeldt thans officieel de benoeming tot de Leopolds-Orde van de Heercn Tliorbecke, Minister van Binnen!. Zaken van Nederland, tot Grootkruis; van der Kun, Inspecteur Generaal van den Waterstaat, tol Com- mandeur; Mazel, Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Buitcnl. Zaken te 'sHage, idem, en Eysselt, Referendaris bij het Departement van Binnenl. Zaken te 'sHage, tot Officier. Deze benoemingen zijn gedaan bij gelegen heid van het sluiten der overeenkomst over den Hollandsch-Bclgischen spoorweg. De Emancipationeen orgaan van de Geestelijkheidmeent dat de zamenstelling van het nieuwe Ministerie tot de herstelling van de vriendschaps- j betrekking met Frankrijk zou kunnen leidenen het bij de behoudende partij geene vijandige tegenkanting zal vinden. In de aanspraakwelke de nieuwe Bisschop van Luikde Heer de Mont- pellier, dezer dagen bij het aanvaarden zijner betrekking heeft gehouden, beeft hij in het algemeen zijne tevredenheid uitgedrukt met de tegenwoordige verordeningen op het lager onderwijs, cn met de tocpasssing daarvan van de zijde der burgerlijke overheden. Alhier is eene nieuwe Verhandeling over de Fransche marine van den Prins de Joinville in het licht verschenen. Te Antwerpen zal door medewerking der Regering en van het Gemeente bestuur eene inrigting voor hooger bandels-onderwijs worden tot stand gebragt. Prof. Gloessener, te Luik, heeft de Parijsche administratie der telegra- phen bekend gemaakt met eenen door hem uitgevondenen nieuwen electrische telegraaph, welke door een claviatuur wordt in werking gebragt, en eene omgekeerde strooming heeft. De proeven zijn even verrassend als doelmatig bevonden. FRAHIHlIIJIIl. PARIJS4 November. De Voorzitter der Republiek heeft heden uit Saint Cloud den Senaat de j volgende boodschap gezonden MM. IIH. Senatoren! De natie openbaart luid haren wil tot herstel van 't Keizerrijk. In vertrouwen op uw vaderlandsliefde en doorzigt, hch ik U opgeroepen om wettig over die belangrijke vraag te beraadslagenen U de zorg op te dragen om die nieuwe orde van zaken te regelen. Zoo gij haar aanneemt, zult gij zeker denkenzoo als ik dat de staatsregeling van 1852 moet wor den gehandhaafd cn dan zullen de als onvermijdelijk erkende wijzigingen nergens aan den grondslag raken. De verandering die zich voorbereidt, zal voornamelijk den vorm betreffen; evenwel heeft de wederaanneming van liet Keizerlijk symhool voor Frankrijk eene uitgebreide beteekenis. In de daad vindt het volk in het herstel van 't Keizerrijk eenen waarborg voor zijne belangen en eene bevrediging voor zijn regtmatigen trotsdit her stel waarborgt zijne belangen, door verzekering van de toekomst, door slui ting van het tijdperk der omwentelingendoor wijding der zegepralen van 1789; het voldoet aan zijn regtmatigen trots, omdat het volk, door vrij en welberaden te herstellenwat vóór 37 jarengansch Europa met kracht van wapenen te midden der onheilen des Vaderlands had omvergewor pen op eene edele wijze zijne tegenspoeden wreekt, zonder slagtoffers te ma ken zonder cenige onafhankelijkheid te bedreigen, zonder den vrede der wereld te verstoren. Ik ontveins mij echter al het bedenkelijke niet, dat er in gelegen is om lieden Napoleons kroon aan te nemen en op te zettenmaar die bedenkingen verminderen bij de gedachte dat, terwijl ik zoo vele aanspraken heb, om in mijn persoon de zaak cn den wil des volks voor te stellende natie zelve door mij ten troon te verheffen, zich zelve kroonen zal." Ten twaalf ure is de Senaat vergaderd. De Maarschalk Jéiómedie bij de opening der zitting het Voorzitterschap waarnam, heeft, uit welvocgc- lijkhcidden voorzitterstoel na eene korte toespraak verlaten. Tien leden hebben een voorstel gedaan betrekkelijk het Keizerschap, hetwelk in overweging is genomen met toestemming van den Minister van Staatdie hij eene soort van boodschap er den Voorzitter mededecling van gedaan heeft. Eene Commissie van tien leden, bij welke zich waarschijnlijk het bureau zal voegenis tot onderzoek van dit voorstel benoemd. De vergadering is verdaagd tot morgen Vrijdag. De Regering heeft de kroon doen opsporen, welke bij de krooning van Keizer Napoleon heeft gediend. Zij bevindt zich in banden van den Heer Bienaris, oud-juwelier des Keizers, die er een buitensporig hoogen prijs voor eischt; maar tot eiken prijs zal zij gekocht worden. De Arabier Mohammcd-bcn-Abdallah die tot 5 jaren gevangenschap veroordeeld was, is uit het fort Sb Louis te Celte ontsnapt. Tot dusver heeft men hem niet kunnen opsporen. Zondag 11. zou in de Arènes Nationales in zeker tooneelstukje een kunstenaar over een ijzerdraad loopen, die aan twee palen, de een 12 cn de ander 25 el hoog, bevestigd was. Op het derde gedeelte van den weg brak de draad en stortte hij van die aanzienlijke hoogte naar beneden, kwam op zijne Voeten te land, maar viel toen voorover, en bezeerde zich ernstig. Boven aan den hoogsten paal bevond zich echter op een klein plat een man, om hem bij zijne aankomst te helpen; door het breken van den draad ont ving de paal zulk een schok, dat hij omver kantelde, waardoor de man een eind ver weg gesmeten werd zijne ruggegraat brak en op de plaats dood bleef. SARDINIË. TURYN3 November. De onderhandelingen met de Graven Bulbo cn Revel zijn afgebroken. De Koning beeft den Graaf Cavonr tot het Voorzitterschap van den Ministerraad geroepenmet vrijheid om zijne ambtgenooten te kiezenzoodat de voor standers ecner vrije Staatsregeling het veld hebben behouden. TOSCANE. FLORENCE28 October. De deputatie van aanzienlijke Protestanten, den 24sten alhier aangekomen, wendde zich dadelijk tot den Minister van Buitcnl. Zaken met schriftelijk ver zoek om bij den Groot-Hertog te worden toegelatenals afgevaardigden van de Evangelische Christenen van onderscheiden landenbuiten alle staatkundige tusschenkomst. Hierop heeft de Minister den 25,tc[1 hoofdzakelijk geantwoord: »Z. K. H. het voegzame erkennende van den vorm dien gij aan dezen stap hebt gegeven zoude zekerlijk eiken aandrang van politieken aard hebben*afgewezen. De personen van Madiai en zijne huisvrouw, beiden Toscaansche onderdanen, zijn door de gewone regtbanken tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens het misdrijf van verbreiding van Proteslanlschc leeringen, hetgeen eene aan randing der staatsgodsdienst en als zoodanig door onze wetten strafbaar ge steld is. Z. K. II. zich voorbehoudende van zijne hooge bevoegdheid gebruik te maken in de gevallen cn op het tijdstip waarin Hij het zal dienstig achten kan geene tusschenkomst van iemand toelaten in eene aangelegenheid die de rcglsbedceling in zijne Staten en de uitoefening van zijn gezag jegens zijne eigen onderdanen betreft. Mijn Doorluchtige Vorst miskent de bedoelingen van uwen stap niet, maar meent aan geenerlei tusschenkomst in deze zaak het oor te moeten lecnencn is derhalve lot zijn leedwezen niet in staat u ten gehoore toe te laten." Hierop heeft de deputatie zich schriftelijk tot den Groot-Hertog gewend met het volgende adres: «Uwe K. II. weet reeds met welk doel en in welke hoedanigheid wij de eer hebben ons hij haar aan te melden. Niet alleen hebben wij geene diplomatieke tusschenkomst te baat genomen, als waardoor de uitsluitend godsdienstige aard van onzen slap zoude geschonden worden; maar wij geven uitdrukkelijk liet verlangen te kennen dat deze stap niet de aanleiding worde tot cenige toekomstige politieke bemocijingen. Het zijn hier alleen eenvoudige Christenen, millioenen andere Christenen vertegenwoordi gende, en die met geen ander wapen komen dan het gebed en in geene an dere kracht dan die van hun Goddelijken Meester. Ilct is een gezantschap van eene nieuwe soort, en hetwelk, gelijk wij mogen denken, doet blijken van onzen eerbied voor de gezindheid van den Vorst tot wien liet afgevaar digd is. Onze broeders hebben tot ons gezegdGaatniet in den naam van deze of gene Protestantsche Mogendheid, maar in den naam van den Heere Jezus; brengt aan den Souverein van Toscane de betuiging onzer innige deelneming in het lot van den Heer Madiai en zijne huisvrouw. Wij durven hopen dat deze zoo algemcene deelneming door zijne K. II. zal in aanmerking genomen worden." »IIct voegt ons niet, een oordeel te vellen over dein dezen toegepaste wet en de wijze der toepassing. Wij mogen ons niet mengen in de wetgeving of de regtsbcdeeling uwer Staten. Alleen gevoelen wij behoefte nog een woord te zeggen om onzen stap te regtvaardigendoor aan te toonen dat wij aan menschen van een ander geloof niet ontzeggen hetgeen wij voor onze geloofs- genooten vragen. De R. K. godsdienst is vrij in de Proteslanlschc landen die wij vertegenwoordigen. Uwe Hoogheid begrijpt waarom wij dit feil herin neren: hoe zouden wij U ons verzoek ter gunste onzer broeders, Madiai en zijne vrouw, hebben durven aanbieden, indien wij zclvcn de vrijheid der R. K. godsdienst niet konden dulden? »Wij zouden te kort gedaan hebben aan den diepen eerbied dien wij U

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2