LEYDSCHE COURANT 1852. m\.\E.\LAM)SCHE BERIGTEN. I De Courant wordt MaandagWoensdag en rijdag uitgegeven, uit Zuturdug Avond. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG 8 NOVEMBER De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de at sonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN6 November. Gisteren is eenc hoe in een aanval van dolheid op de markt losgebro ken, en heeft een vijfjarig zoontje van J. Frankhuizen gesloken. Het jongetje is aan het hoofd gewond en hier en daar gekneusd, doch niet gevaarlijk. De koe is vervolgens een erf opgeloopen, waarvan de deur openstond, heeft daar in een muur van een varkenshok een groot gat gestoolen, tot dat het met veel inspanning gelukt is, de koe in een strik te vangen en haar zwaar ge bonden de Rijnsburgschc poort uit te leiden. Te Voorscholen is 11. Woensdag de eerste Veemarkt gehouden, die goed geslaagd is, er waren ruim 100 koeijen, de handel was levendig, noch het een noch het ander is door prcmiën bevorderd, alleen bestond de meest mogelijke vrijheid. Men mag vertrouwen dat die veemarkt zich meer en meer zal uitbreiden en gelijk worden aan de alhier bestaande beroemde Paardenmarkt. Curatoren van het stedelijk Gymnasium te Gouda vragen eenen Doctor in de Letteren, tot het onderwijzen der Nederduilsche Taal en Letteren en Geschiedenis, legen eene jaarwedde van ƒ700; zich aan te melden persoon lijk vóór den 27sten dezer. De Volksvriend meldt dat het Hoofdbestuur der Nederlandschc Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank eene lijst van geldelijke bijdragen heeft ontvangen door eenige ingezetenen van Nederl. Oost-Indie aan de Vereeniging verleend tot bestrijding der onkosten, die vergezeld gaan met de gratis ver spreiding barer geschriften aldaar, onder anderen van den Gouvern.-Generaal Mr. Duymaer van Twist, ƒ100, te zamen 224. Men verneemt, zegt het Handelsblad, dat er maatregelen genomen en plannen worden beraamd tot het houden van eene algemeene vergadering in 1353, van Afgevaardigden uit alle afdeelingen der Prolestantsche kerk in ons Vaderland. Uit Nijmegen wordt door het Handelsblad het volgende medegedeeld Zondag 11. zat in de diligence van Arnhem herwaarts, iemand met eene vrouw die zeide: »dat hij naar Arnhem terug moest om opgehangen te wor den." Onmiddelijk het portier openende, verliet hij met éénen sprong den wagen, en spoedde zich in allerijl terug, doch sprong toen in het Grifikanaal. Zekere Willem Roest dit ziende school toe en hielp met zijne vrouw, den reeds gezonken drenkeling er uit, die in eene naburige herberg gebragt en aan de zorg van geneeskundigen overgegeven werd, zoodat hij na verloop van eenige uren teekenen van leven gaf en gisteren naar zijne woonplaats is teruggekeerd. De ongelukkige was door misbruik van sterken drank door eene beroerte in de hersenen getroffen geweest en behoorde tot den fatsoenlijken stand. Voor de vierde maal is van een onbekenden gever voor de diakonie en de kerk der Hervormden te Dokkumƒ2000 ontvangen. Uit Middelburg wordt van Donderdag gemelddat de nieuw gebouwde meekrap-fabriek van den Heer v. d. Bosch te Wilhelmina-dorp in volle vlam stond. De Nederlander vermeldt dat onlangs twee Chinezen eenen aanval ge daan hebben op den Ned. Zendeling van Gennip. Voormiddags 16 Aug. 11. keerde hij van Shek-Pai-Wan naar Hongkong te- rng, toen ongeveer een half uur van zijne woning, twee mannen achter hem kwamen en zijn geld opeischten. Hem ingehaald hebbende, grepen zij hein aan, en, uit zijn krachligen tegenstand opmakende, dat hij aanzienlijke som men bij zich had, werden zij te woedender en bragten hem met groole messen verscheidene wonden aan lioofd, borst en armen toe. Eindelijk werden zij hem meester en sneden zijn Chineschen gordel open, om zijne beurs magtig te worden. Een gouden horologie gleed gelukkig door zijne onderkleederen in zijne kou sen en zoo het schijnt bemerkten de roovers dit nietwant zij verwijderden zicli op geringen afstand en gingen daar op den grond zitten, om het geld te tellen. Nadat zij hem hadden verlaten ging de Heer van Gennip, met zijn hoofd voorover in zijne handen zitten; en terwijl hij zoo zat, naderde hem een der onverlaten van achteren en bragt liem eene vrij gevaarlijke wonde in den nek toe. De 1'Ieer van Gennip stond op en spoedde zich naar den top van den heuvel. Zoodra zij hem zagen loopen, vervolgden de roovers hem op nieuw, maar toen bij in liet gezigt van de stad kwamlieten zij van hem af. Hij bereikte geheel uitgeput het militaire hospitaal en werd terstond verpleegd door Dr. Donnell. Thans, 22 Aug., is hij in zoover hersteld, dat hij buiten gevaar is. 's GRAVENHAGE 6 November. Z. M. heeft den Heer H. F. Straatmanamanuensis bij de directie der weduwen- en wezenkas voor de Officieren van de landmagt, benoemd lot Ridder van de Eikenkroon. Z. M. heeft agreatie en goedkeuring verleend aan de benoeming van den Opperrabbijn van het synagogaal ressort van Limburg, uitgebragt door de Kiesvergadering te Maastricht op Dr. S. CohnRabbijn te Oppelo in Silezië. Z. M. de Koning wordt voor het einde der aanstaande week van het Loo terug verwacht. Gisteren heeft de Loge der Vrijmetselaars een maaltijd gehouden waar aan 137 Broeders deelnamen en die vereerd werd met de tegenwoordig! e.d Z. K. II. Prins Frederik. De Ilooge Raad heeft zich bij een adres lot Z. M. gewend met ver zoek, dat het aantal zijner Raadsleden weder tot 14 mogt worden gebragt en de Raad alzoo gernagtigd worde om twee lijsten van Candidaten aan te bieden ter vervulling van de twee nog openstaande Raadsheerplaatscn. De Afdeelingen der Tweede-Kamer zijn nog bezig met het onderzoek van de ontwerpen van wet, wegens het beleid der Regering in Ned. Oost- en West-In die. Fierste ECamer tier Siaten-Vnecterteal. Zitting van Donderdag 4 November. In deze zitting hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ont- werp tot regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ter be noeming der leden van de Provinciale Stalen enz. In stemming gebragt is het ontwerp met 26 tegen óéne stem, zijnde die van den lieer van Nispen van Pannerden, aangenomen. Daarna is de Vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. AMSTERDAM, 5 November. Bijna dagelijks leveren de teregtzittingen der Correctionele Regtbank alhier menigvuldige bewijzen der rampzalige gevolgen van de dronkenschap. Zoo ook op den 12, 13 en 14den Oct. jl. Op die dagen stonden Ie regt: 1°. eene gehuwde vrouw, die, voortdurend aan het misbruik van sterken drank over gegeven, in den morgen van den eersten kermisdag, reeds ten 9 ure beschon ken was. In dien toestand heeft zij in de woningwaar zij een nieuwen voorraad drank kwam halen, een paar gouden oorbellen ontvreemd. Zij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenis, in eenzame opsluiting te ondergaan; 2°. een jeugdige zeeman, die in staat van dronkenschap, zonder eenige aan leiding een hem onbekend persoon, een armen venter, met een mes twee steken in den arm heeft toegebragt. Hem werd eene eenzame opsluiting van drie maanden opgelegd; 3°. een jeugdige sjouwer, die, gewoonlijk dronken, op zekeren dag eerst aan eenen knaap, die om hem lagchte, slagen heeft toe gebragt, en daarna ook aan twee manspersonen, die tot hulp waren toege schoten, bij welke worsteling hij in het water gevallen en daaruit getogen zijnde, zijne gewelddadigheden op nieuw begon en aan dien persoon door een slag of stoot met een zwaar stuk hout eene kneuzing aan den arm toe- bragt. Over hem is eene gevangenisstraf van drie maanden uilgesprokenen 4°. een scheepsluigerdieechtgenoot en vader van vier kinderenop zekeren dag op den buitenkant alhier, na in dronkenschap verschillende vrouwen aangerand en onderscheidene baldadigheden gepleegd te hebbeneenen voor- bijganger, die zijne afkeuring liet blijken, zoodanige vuistslagen in bet aan- gezigt heeft toegebragt, dal hij half bewusteloos op de straat is nedergevallen. Daar liggende, zijn hem nog meerdere slagen toegebragt, zoodat hij verwond en bebloed in een winkel is gevlugt, waar hem de dader is gevolgd om hem op nieuw aan te grijpen, hetgeen echter is belet. Ilij werd tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld en op last der regtbank dadelijk in hechtenis gesteld. Moge deze eenvoudige vermelding medewerken tot de overtuiging, dat dron kenschap tot allerlei misdrijven leidt en misdrijven in die toestand geenszins verschoond, maar streng worden gestraft, en dat de kroegen de kweekscholen zijn voor de gevangenissen. UTRECHT, 5 November. Te Delfzijl heeft, volgens Raadsbesluit, de stads verlichting opgehouden. Ook in onze provincie doet een dergelijk geval zich voor, daar de gemeente-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1