»ïk zag mij dus genoodzaaktde vergadering liier ie beleggen om aan liet voorschrift der wet te kunnen voldoen; maar vermits het mij minder voeg zaam voorkwam, om in dit locaal lot hare gewone werkzaamheden over te gaan, heli ik aan de leden der Prov. Staten kennis gegeven, dat het mijn voornemen was, eene verdaging der vergadering voor te stellen tot heden over acht dagen. alk zal over het voorgevallene verslag doen aan Z. M. den Koning, en aan de Stalen overlaten oin te beslissen, wat zij vermeenen van limine zijde te moeten doen. alk stel u derhalve voor, om de bijeenkomst van heden te sluiten, met bepaling der volgende op Dingsdag den 9,lcu November ten 11 ure." De Voorzitter geelt vervolgens kennis, dat hij van cenigc Hoeren het bcrigt heeft ontvangen, dat zij, door ongesteldheid of ambtsbezigheden, verhinderd zijn, deze zitting bij te wonen, en stelt alsnu voor, de tegenwoordige bijeen komst te sluiten en de volgende te bepalen, op Dingsdag den 9Jcn dezer. Dienovereenkomstig wordt besloten. GOUDA, 3 November. Tengevolge van het raadsbesluit, waarbij aan de R. K. kerk der Minder broeders alhier, eene som van ƒ5,000 is toegelegd, circuleerde dezer dagen onder onze Protestantschc sladgciiootcn een adres aan Gcdep. Staten van Zuid- liollandwaarbij verzocht wordt de begrooling dezer gemeentevoor liet aanslaande jaar, waarin die som is uitgetrokken, niet goed te keuren, uit hoofde dit besluit, niet alleen als gevaarlijk antecedent, maar ook uit een finanticcl oogpunt voor eene zoo onbemiddelde stad, wel verdient te worden ingetrokken. Wij vernemen dat het adres thans bereids is opgezondenvoor zien van een zeer aanzienlijk getal handtcekeningen onzer nolahclste inge zetenen. N. Rott. Cour.). BUITENLANUSCUE BEU1GTEN. LONDEN, 2 November. Er zouvolgens den Morning Advertiser 100,000 worden aangevraagd ter goedmaking der kosten voor de begrafenis van het lijk van den Hertog van Wellington. Er heeft door het tegen elkander stoomen van twee treinen een ongeluk plaats gehad op den Rrigliton-spoorwegwaardoor twee menschen gedood en ceu aantal gekwetst zijn. Volgens een dagblad van Plymouth is de Hertogin van Orleans voor nemens in het graafschap Devon een bekoorlijk landgoed aan te koopen. BELGIË. BRUSSEL, 3 November. Ecnige onzer landgenooten leggen opentlijk hun verlangen aan den dag om met Frankrijk vereenigd te zijn, hetgeen aan de dagbladen aanleiding geeft, om den toestand der Franschen met dien der Belgen te vergelijken, en aan te toonendat deze laatste gelukkiger en vrijer leven. De Vlaamsche Stem wijdt onder anderen aan dat betoog een groot art., 't welk aldus eindigt: »Wy hebben dus Frankrijk met betrekking lot de stolFelyke verbeteringen j niets te bcnyden; hoegenaamd niets. Frankryk zal nog lang wachten, eer het zoo verre is als wy. En dan gelieve men in aenmerking te nemen, dat het weinige door Frankryk gewonnenmaer werd verkregen ten koste van de j vrylieid: dat Frankrijk dat weinige door eene opregte slaverny boet; dat Frankrijk om een luttel van datgene te hekomen, hetwelk wy met 't verlies van gecnc enkele onzer vryheden betaclden alles heeft moeten opofferenwat dry, vier omwentelingen het aen vryheid deden winnen. Waerde landgenoten, wy vleijen ons u zonneklaer te hebben bewezen, hoe wy, by onze vryheid, meer hebben verkregen dan Frankryk by zyne slaverny. Gelooft ze dus niet, de verraderlyke Belgen, die u soms zouden willen wysmaken, dat eene vcreeniging met Frankryk ons iets zoude kunnen doen winnen. Die vcreeniging, by al dat ze u een hatelyk juk zoude op de schouders leggen; by al dat ze u van al uwe vryheden, van uwe nationali teit, uw karakter, uwe tael zoude berooven, zoude u nog oneindig veel van uw sloffelyk wclzyn doen verliezen. FRAIVliRMH. PARIJS2 November. De President heeft ten gehoor ontvangen een' Gezant van den Koning van Achem, op het eiland Sumatra, welke den President eene zeer rijk ver sierde doos ten geschenke heeft aangebodenen hem tevensnamens zijnen Souverein, den wcnsch heeft te kennen gegeven om bepaaldelijk eene goede vcrslandhouding met Frankrijk te onderhouden. De Constitutionnel merkt aan, dat wel is waar de Nederlanders op Sumatra zijn gevestigd, maar dat een groot gedeelte van dat belangrijke eiland geplaatst is onder het beheer van onafhankelijke Vorsten, en daartoe behoort het Koningrijk Achem, 'twelk gelegen is in den westelijken hoek van dat land. Er zijn hier te lande thans 5 Kardinalen, 15 Aartsbisschoppen en 69 Bisschoppen. De oudste Bisschop is de Sauliac Belcastel, Bisschop van Pcr- pignangeboren 13 Januarij 1765, en dus nagenoeg 88 jaren oud. In het departement Dordognc werd onlangs een Priester ziek ten gevolge van hoogen ouderdom. Zijne min werd geroepen om hem op te passen. Zij kwam dagelijks cenigc mijlen ver om hem te bezoeken en hield dit vol tot aan den dood van den geestelijke. Zij is lid jaren oud. Te Marseille heeft men eene geheime drukkerij en vele oproerige vlug schriften in beslag genomen. SAKOI1VIE. TURYN20 October. De gezamenlijke Ministers hebben hun ontslag aangeboden; de Koning had, omdat de Graaf Caïour geweigerd had het wetsontwerp over liet burgerlijk huwelijk in te trekken do taak tol het vormen van een nieuw Kabinet op gedragen aan den Graaf Balbo. Men meende dat de nieuwe Ministers tot de uiterste regterzijde zouden behooren. ITALIË, ROME, 22 October. Eenige Duilsche Officieren en soldalen van hel ontbonden S lees wijk- Ilolstcinsclic leger, die Protcslantsch zijn, en herwaarts waren gekomen om hij onze troepen dienst te nemen, vinden zich bedrogen, daar als stellige voorwaarde is bepaald dat zij tot de Roomschc godsdienst moeien overgaan. De Pauselijke Consul te Hamburg heeft hun diets gemaakt, dat dc Protes tanten hij het Gallisch-Germanischc legioen te Rome werden aangenomen. I'.cnigc dier Officieren, die te voet van Florence zijn gekomen, en zonder lie- staan zijn, bevinden zich in groolcn nood en moeten door hunne landslieden ondersteund worden. Een Overste heeft zieh naar Macerata hegeven om den Pauselijken Generaal over deze misleiding te spreken; dit zal hem echter weinig baten. PRUISSEltf. Onder de studenten dor Hoogesehool te Brcslangaat eene petitie aan den Koning rond inhoudende verzoekom Jezuitcn te beroepen tot leeraren in dc Theologie. Dit verzoek werd o. a. gemotiveerd door het veel besproken mi nisterieel rescriptwaarhij den Pruissischcn Theologen het bezoeken van het Jczuiten-Collegie te Rome verboden wordt. OOSTENRIJK, WEENEN, 31 October. Onze Regering schijnt ongaarne te zullen zien, dat Louis Napoleon door den Paus gekroond wordt, on zich nog met dc hoop te vleijen dat deze zich van 't plan zal laten afbrengen. De Presse zegtHet voorbeeld door zijn voorganger Pius VII gegeven, die den eersten Napoleon kroonde geheel tegen den zin der Kardinalen, kan voor liet tegenwoordige niet als geldend be schouwd worden, dewijl de Paus destijds te zeer verstrikt en gekluisterd was door de staatkunde van 't Fransche Kabinet, om een aanzoek te durven wei geren door den Keizer met den degen in de vuist gedaan. AVare het hoofd der R. K. Christenheid destijds vrij geweest, hij zou er niet toe gekomen zijn, om in strijd met alle tradition der Katholieke curie, liet gelauwerd hoofd van den zegepralenden veldheer niet de gewijde olie te zalvenzoo lang er nog een nakomeling des wettigen Konings van Frankrijk, den oudsten zoon dei- kerk bestondwien deze eere alleen toekwam. Het is eene bekende daad zaak dat deze meening niet slechts de algemeen heerscliende in Europa was waar zij openlijk werd uitgesprokenmaar ook dat Pius VII zijne medewer king tot dc krooning van Keizer Napoleon als eene diepe vernedering be schouwde hetwelk hij bewees door in 1805 dezelfde rolhem hij de krooning te Milaan toegedachtte weigeren en laterniettegenstaande de Fransche Generaal Miollis hem in 't Quirinaal belegerde en geene vernede ringen spaarde, had Pius VII zich in zoo verre vermand dat hij aan dc Europesclie Mogendheden onverbloemd bij akte verklaarde, dat het Fransche Kabinet hem dwingen wilde om Jozef Bonaparte tot Koning van Napels te zalvenhetwelk hij niet kon doen zonder zijne zending ontrouw te worden dewijl de regtmatige Koning van Napels, Ferdinandnog leefde. Na deze feitenzouden wij haast vermoedendat bij eene eventuele beraadslaging van liet collegie van Kardinalen over de vraag of Pius IX in Mei naar Parijs zal gaan of niet, de laatste verklaringen van Pius VII beslissender zullen wer ken op het te nemen besluit, dan het voorbeeld zijner eerste toegeeflijkheid uit zwakheid. Dezer dagen gaf de Engelsche GezantGraaf Westmoreland een di plomatiek diner, waarop al de aanwezige Gezanten genoodigd waren. De herstelling van het Keizerrijk was het hoofd-onlwerp der gesprekkenen dc meeningen waren, naar men verzekert, zeer uiteenloopend. De vredes-verze- keringen, door den President te Bordeaux in zijne merkwaardige redevoering gelaseht, werden cellier eenstemming betwijfeld. T U EB K TE. Omtrent liet niet ratificeren van de aangegane geldlcening behelst de Lon- densclie Morning Herald het volgendeDe ongunstige voorspellingen onzer oppositie-bladen betrekkelijk de jongste gebeurtenissen in Turkije, zijn geluk- kiglijk door het mannelijk en eervol gedrag des Sultans wederlegd. Zijne Majesteit heeft geweigerd de leening te bekrachtigenwelke zijn trouwcloozc of onbekwame Gezant te Parijs, Prins Callimachihad aangegaan op voor waarden die geheel met de hem gegeven inslructien in strijd warenrnaar hij heeft ter zelfder tijd verklaard dat de tot voldoening van den eersten termijn gestorte gelden, die reeds van Parijs waren verzonden, zullen worden terug gegeven en dat dc aandeelhouders, die door zijnen Gezant bedrogen zijn ge worden niet zullen te klagen hebben. Al liet geld hetwelk noodig was om dit loffelijk voornemen uit te voeren, is, naar gemeld wordt, in weinige dagen bijeengebragt door inroeping der vaderlandsliefde van des Sultans on derdanen en het voorval hetwelk de Porte met ernstige moeijelijkheden be dreigde, heeft, tot verbazing van Europa, ecu blijk opgeleverd dat dc natio nale geest en de nationale hulpbronnen barer onderdanen veel groolcr zijn dan men had kunnen denken. BEKIGTEN. In dc maand October 1852 zijn binnen de Gemeente Legden overleden 61 personen, als: 16 Mannen, 15 Vrouwen, 19 Zoons en llDochters; daaren boven als levenloos aangegeven 4. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 111 Kinderen, als: 59 Zoons en 52 Dochters, waaronder zijn begrepen één paar tweelingen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3