Tin is na afloop van flit ten en ander Procesverbaal opgemaaktin tegen woordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Lcyden den 3dcn November 1852. J. C. HUCAILLE, Voorzitter. M. G. ten SANDE.I HUGO GEVERS, \St^<>pnemers. Met het meeste genoegen verneemt men dat de roepstem uit Helle- voelsluis ook voor bet Studenten-Corps der Lcydscbc Iloogeschool niet te ver geefs is opgegaan daar er door de zorg van Commissarissen der Sociëteit Minerva eene lijst ter inteekening ligt op genoemde Sociëteit. Zoo zal Lcy- dens Studenten Corps ook tbans weder medewerken tot leniging cener schrik kelijke ramp en zoo wij vertrouwen, door ruime bijdragen, een vernieuwd bewijs leveren, dat edelmoedige zclopofTeringdoor ben op hoogen prijs wordt gesteld. Burgemeester en Wethouders hebben, na ingewonnen rapport der Plaat selijke Schoolcommissie, aan de Hceren J. A. Alberdingh ThijmW. Cra mer, G. E. Dommer van PoldersvekltJ. II. van Gent, C. F. Lurasco, T. van Rijckevorscl van llijsenburg en N. J. A. Steins Bisschop vergunning verleend tot oprigting eener normaal of kweekschool voor Roomsch-Katholic- kendie den onderwijzersstand willen omhelzen. Een fraai Concert was en blijft steeds eene van de weinige, maar meest gcwcnscble uitspanningen en genietingen, welke onze goede, maar aan open bare vermakelijkheden juist niet overrijke stad, gedurende bet ingetreden saizocn met zijne lange avondenbaren inwoncren van tijd tot tijd aan biedt. Wij zijn in staat gesteld, er tbans een aan te kondigen, dat, naar onze mccning, belang zal inboezemen en op de krachtige medewerking van bet publiek zal mogen rekenen. Op Donderdag den 18Jcn dezer zal een Concert worden gegeven door den Heer Froschhart, die zelf nooit zonder bij val geboord is en van wiens concerten men steeds reden beeft gehad te vrc- den te zijn. Bij die gelegenheid zal worden gedebuteerd door Mej. zijne dochter, elèvc van de Koninklijke Muziekschool te 'sHage, eene zangeres, die door den lieer Directeur Lubeck bevoegd is gekeurdzich als eene kunste nares van zijne opleiding en vorming, in het openbaar te doen liooren: zeker de meest afdoende aanbeveling, die, naar ons oordeel zal kunnen worden ingeroepen. Voegt men hier nu nog bij, dat ook de, op bet Leipsiger Con servatorium, zoo klassiek gevormde elèvcde lieer Bremer, van Rotterdam, dien avond zal optreden met het bier nog niet gehoordegroot Piano-Concert van Robert Schumann, dan gcloovcn wij regt te hebben, onzen stadgenooten eenen belangrijken avond, een rein kunstgenot, en den verdienstelijken Con certgever ecnen gcwcnschten uilslag te beloven. Wij hopen zulks mede in het belang van den ijvcrigcn kunstenaardoch vooral ook in dat van de jeugdige zangeres, wier eerste schrede op de mocijclijke loopbaan der kunst met hare geheele toekomst in zulk een naauw verband staat. Ingea De opgaven, dd. 30 October 11. door de directie der Nedcrlandsclie Bank gedaan, luiden als volgt: Omloopende Bankbillettcn 74,589,235, saldo's van rekening-courant 24,350,910.19,munt- en muntmateriaal /9C,320,855.99. Op den Ilollandschen spoorweg zijn in October vervoerd 07,029 perso nen en is ontvangen ƒ70,773op den Rijnspoorweg zijn vervoerd 30,015 personen en is 53,904 ontvangen. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer wordt het volgende in de Staats-Cour. opgegeven: De menigvuldige regens in dc maand Octo ber, die aan dc oude droogmakerijen en polders grooten overlast van water hebben gegeven zijn ook van merkbaren invloed geweest op den waterstand in den nog weinig met kanalen doorsneden nieuwen Mecr-polcler. Dc stand van 4.02j el beneden Amst. peil, in de Staats-Cour. van 10 en 11 October j 1.voor liet gemiddelde op den 30stcn September aangegeven, is alzoo op den laatslcn Oclobcr bevonden 3.84 el beneden dat peil: het water is dus 0.18j el hooger geworden. Dc ongunstige weersgesteldheid heeft mede de voortzetting der verkavel ings- werken zeer belemmerd, zoodat aan de doortrekking van de hoofdvaart tus- schcn den Lccghwaler en den Lynden nog ontbreekt 675 ellen. De stoomwerktuigen ter ontlasting van de droogmakerij hebben gewerkt wanneer de te hoogc stand van Rhijnlands boezem of het schoonmaken der ketels en vuurgangen niet in den weg stond; ter ontlasting van dien boezem is het stoomgemaal te Spaarndam meest altijd in werking geweest en zal ook daartoe dat te Halfweg eerlang dienst kunnen doen, De weduwe Marchand, tbans stads-vroedvrouw te Haarlem, heeft, met het begin der maand November dezes jaars, gedurende 50 jaren bet bedrijf van vroedvrouw uitgeoefend en bij de geboorte van 15,450 kinderen dienst bewezen. Door IIH. Commissarissen der boter- en kaasmarkt te Delft, zijn jl. Zaturdag uitgereikt de uitgeloofde premiën als: eene premie van 20 aan den bouwman S. van der Eijk, uit de gemeente 'tWoudt, als hebbende dc grootste hoeveelheid kaas in bet afgcloopcn saizocn ter markt gebragt, te weten 13 stapels, waarvan de wigt op stads waag 6,629 Ned. ffi bedroeg; eene dito premie aan den Heer J. van der Chijs (firma wed. J. van der Chijs Zoon) te Delft, als hebbende gedurende dien tijd dc grootste hoeveel heid kaas gekocht, zijnde 93 stapels, die op stads waag 36,034 Ned. ge wogen hebben. Donderdag jl. werd in het Wapen van Amsterdam gehouden eene bijeen komst van de Amstcrdamsche afdceling der vereeniging Ncdcrlandsch Mcttray op Rijsselt bij Zutphen. De Heer Mr. B. J. Ploos van Amstclmedebestuur der en Secretaris, bragt te (lier gelegenheid een uitvoerig en belangrijk verslag uit over de oprigting en den toestand der Iandbouw-kolonie en over de vesti ging en staal der Amsleidamsche afdceling. Ten slotte werden bcriglen mede gedeeld over de kinderen, die van wegc de Anjstcrdamsche afdceling derwaarts waren gezonden, liet aantal medestichters binnen Amsterdam bedraagt 123, dat der leden 208 en dat der begunstigers 28. Bij de veld-artillerie te Utrecht wordt een Trompetter gevraagd, die het een of ander koperen instrument kan bespelen en ongehuwd is. Men kan zich aanmelden bij den Staf-Trompetter aldaar. De Sb Huberts beestenmarktden 29stcn October jl. te Gorinchcin ge houden, is veel levendiger geweest, dan in dc laatste jaren. Er waren 4000 stuks vee aan dc lijn. dat is ruim 1200 meer dan verleden jaar. Er was 5 veel handel en de prijzen waren over 't algemeen redelijk. Uit Coevorden wordt van den lsle" gemeld: De aardappelenoogst, hoe wel beneden bet gewone geblevenbeeft toch zulk eenen uitslag opgeleverd dat dc toekomst geenzins zorgwekkende is. De boeren uit het benedengraaf schap Hanover bergen zeop hoop van meerdere duurte in het voorjaarin kuilen, ofschoon zij deze hoop twee achtereenvolgende jaren verijdeld zagen. In weerwil hiervan wordt bier gemiddeld niet meer dan 2 per mud besteed. De hoedanigheid is over bet algemeen vrij goed. De ganzenwaarop wij ons jaarlijks om dezen tijd vergasten, worden sedert een drietal jaren in massa bij de boeren aan huis opgekocht en naar Engeland vervoerdzoodat ons niets dan de naam van Ganzenmarkt ter herinnering is overgebleven. Dc herfst-veemarktenin de onderscheidene gemeenten van Groningen ge houden, waren niettegenstaande het min gunstige weder en de slechte klei wegen over bet algemeen druk bezocht. Dc aanvoer van hoornvee was groot cri de handel zeer levendig. Dc prijzen zijn zeer willig; voor puik vette koeijen is zelfs tot ƒ140 besteed, d. i., naar 800 oude ponden gerekend, 18 cents per pond. Toen vóór eenige jaren dc wetten op den uitvoer van vee veranderd werden, voorspelden, zooals algemeen bekend is, vele tegenstanders, dat de veestapel der Noordelijke gewesten allengkcns zou verminderen, en men in het vervolg naauwclijks aan de binnenl. verbruik zou kunnen voldoen, 't Is echter meermalen gebleken en bet blijkt wederom dit jaar, dat, naar mate de uitvoer grooter isde veestapel ook in die mate toeneemt. Een Fransch dagblad geeft aan dc I,andbouwers die bij de aanhoudende regens het ontkiemende zaad op hunne akkers door de slakken zien vernie len, den raad om 's ochtends en 's avonds fijne kalk te slrooijcn en dit te herbalen tot de slakken verdwenen zijn. 's GRAVENIIAGE 4 November. De Baron van Zuylen van Nyevelt, Kamerheer des Konings, heeft van den Koning van AVurlcmbcrg het Ridderkruis ontvangen der TVurtembcrg- sche Kroon. Sedert September zijn geligt een aantal van 17 door Z. M. verleende octrooijen op verbeteringen en uitvindingen in verschillende vakken van Nijverheid. Eerste Earner tier Staten-Generaat. Zitting van Woensdag 3 November. In deze zitting hebben de beraadslagingen plaats gehad over de beide aan de orde gestelde wetsontwerpennamelijk over dat tot wijziging der be staande tariven op bet eiland St. Martin (Nederlandschc gedeelte)en dat lot regeling van ontvangsten en uitgaven wegens verstrekkingen tot en met ul timo December 1852; welke beide met algemccne stemmen zijn aangenomen. De Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp houdende regeling van de vcrdecling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming van leden der Provinciale Staten enz., heeft in deze zitting haar verslag uitgebragt. Een voorstel van den Heer de Bruijn om de beraadslagingen over het wets voorstel nog heden te doen plaats hebbenis door de Vergadering met 26 legen 4 stemmen verworpen en voorts besloten om tot dc behandeling daar van over te gaan op morgen Donderdag den 4lIcn Novemberdes voormid dags ten elf ure. Provinciale Staten ran Zisitllintlantl. Zitting van Dingsdag 2 November. Tercnwoordig de Commissaris des Konings, Voorzitter, en 41 leden. Dc Voorzitter opent de vergadering in naam des Konings, en doet, inge volge art. 7 van het reglement van orde, bet gebed. Daarna neemt de Voorzitter het woord, en zegt: «Mijne IIeeren! «Ingevolge de bepalingen van arlt. 64 en 63 der Provinciale wet, wordt de vergadering der Staten van Zuidholland door mijin naam des Konings geopend. «Ik acht mij intusschcn vcrpligt, aan de vergadering mede te declcn, wat aanleiding heeft gegeven tol het beleggen der vergadering te dezer plaatse, [in de zaal van Diligeulia.] «Toen mij uit de Nederl. Staats-Courantvan den 22stcn October 11., bekend was geworden, dat de leden van de Eerste Kamer der Slatcn-Gcncraal ter vergadering waren opgeroepen tegen Vrijdag, den 29stcn October, verzocht ik Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken, op grond der beslaande wette lijke bepalingen, dat dc vcreischte maatregelen zouden worden genomen, ten einde de zaal, bestemd voor de vergadering der Prov. Stalen van Zuidholland, daartoe beschikbaar zou blijven. «Ik werd uitgenoodigdin overleg te treden met den Voorzitter van dc Eerste Kamer der Statcn-Gencraaldie mij echter te kennen gaf, dat Dings dag den 2,lcn November, eene zitting zou worden gehouden van dc Eerste Ka mer, en dat derhalve het bedoelde locaal niet beschikbaar kon blijven. «Ik stelde voor. om de zaal, althans voor een gedeelte van den morgen ter beschikking te laten van dc Prov. Staten, ten ciride hunne vergadering overeenkomstig de wet te kunnen openen. «Ook hier tegen werd bezwaar gemaakt, en ik vroeg daarop, dat een ge schikt locaal zou worden aangewezen voor de bijeenkomst der Prov. Staten. «Ik heb vernomen, dat hiertoe pogingen zijn aangewend, die echter vruch teloos zijn gebleven, terwijl mij geen locaal is aangewezen geworden. «liet is u bekend, dat aan het gebouw van het prov. bestuur do gelegen heid ontbreekt, om eene openbare vergadering van 80 leden te houden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2