Kranen, .3. G. Vcening en W. C. van Vollenhoven, door het hcstuur van het Collegie Zeemanshoop uitgenoodigdzich tot ccne commissie van uitvoering te vereenigenten einde gevolg te geven aan een reeds vroeger besproken plan tot oprigting van een Zeemanshuis alhier, in navolging van dergelijke instel lingen in andere landen, vooral in Engeland, hebben in eene circulaire, de behoefte geschetst aan dusdanige inrigting in onze stad, waarvan de kosten, tot vestiging en onderhoud ongeveer ƒ150,000 zullen beloopen. Deze gelden zullen worden gevonden door deelneming, bij aandeelen van ƒ100 die bij uilloting worden afgelost; na aflossing van alle aandeelen, gaat de Inrigting over aan het Collegie Zeemanshoop. De Commissie zegt in hare circulaire De matroos, aan den wal komende van eene gevaarvolle reize, ziet zich onmiddellijk overgeleverd aan hebzucht en verleiding. »Wicn toch is het onbekend, hoe hij, na geruimen tijd in ontberingen en veelvuldig levensgevaar te hebben doorgebragt, bij behoudene aankomst wordt opgewacht door liedendie misbruik makende van de onbezorgdheid en ligt- zinniglieid, aan zijnen stand eigen, hem in bedwelmend zingenot weten rond te leidenten einde zich zoo doende meester te maken van het door hem zoo duur verdiende loon »In andere landen, en vooral in Engeland heeft men reeds vroeger begre pen, dat de menschelijkheid gebiedend vorderde, zich het lot van den matroos aan te trekken, en werden aldaar gestichten tot stand gebragt, waarin den zeeman bij zijne komst aan wal een te huis" werd aangeboden. «Deze instellingen, bekend onder den naam van Sailor's Homeverschaf fen den matroos niet alleen huisvesting en voedsel, tegen eene betaling van een matig kostgeld, maar zijn tevens bestemd, zedelijken invloed op hen uit te oefenen. Hij kan bovendien daar zijn geld in bewaring geven en op renten uit zetten of wel aan anderen ook op verwijderde afstanden doen uitkeerenhij heeft genot van bewassching en van verpleging in geval van ziekteeene vergaderzaal dient tot onderling verkeer en gezellig onderhoud, terwijl aldaar tevens boeken en kaarten ten zijnen gebruike aanwezig zijn." [Niet alleen te Amsterdam maar ook in de binnensteden verdient zulk een plan toejuiching. Ook uit die steden toch doen zich jonge lieden voor de zeevaart op, en ook voor hen en hunne betrekkingen is 't eene groote aanmoe diging om den zeemansstand te omhelzenwanneer men weet dat er voor den matroos als hij aan land is, naar ligchaam en geest wordt gezorgd.] MEDEMBLIK, 26 October. Vernamen wij dat gisteren een soldaat der klasse van discipline den kor poraal zijner chambrée op het onverwachtst en zonder de minste aanleiding een verraderlijken en nagenoeg doodelijken kolfslag op het achterhoofd toe- bragtzoo zelfs dat deze bewusteloos en bloedende naar het hospitaal is moe ten vervoerd wordenthans vernemen wij dat heden alweder een korporaal op het punt is geweest, het slagtoffer der baldadige woede van een de zer slechthoofden te worden. Wij weten met zekerheid, dat dit reeds het vijfde feit van dien aard is, hetwelk in minder dan één jaar bij dit bataillon heeft plaats gehad. Het is dan ook meer dan noodzakelijkdat er tot alge meen voorbeeld en afschrik eens éénmaal bij dat korps de letter der wet in al hare gestrengheid worde toegepast, opdat, alvorens het te laat is, men niet het leven van een of meer verdienstelijke superieuren te betreuren heeft, wier zware taak het toch is, die afgedwaalden tot verbetering en pligtsbe- Irachting aan te sporen. Hbl JiUITEXLAN D SC HE BERIGTEN. ED IV IE ïj A IV fid LONDEN, 27 October. De Koningin heeft eene jaarwedde van 900 geschonken aan Dr. Ri chardson voor de uitgave van een nieuw Engelsch Woordenboek. Volgens een weekblad, zou er een handels-tractaat tusschen Engeland en Frankrijk tot stand gekomen zijn, waarbij de wederzijdsche regten op de voortbrengselen der beide rijken tot op 15 pCt. verminderd worden. Frank rijk zou Engelands katoen, fabriekaat, steenkolen en ijzer nemen en daaren tegen zijne wijnen en zijden stoffen geven. De Atlas zegt, dat er een nieuw ontwerp van wet zal worden voorge steld tot beteugeling van den invloed der R. C. Geestelijken op de ver kiezingen. De Bisschop van Londen heeft geweigerd eene Anglikaansche kerk in te wijden, dewijl zij Sl. George genoemd was, en deze Heilige niet onder de aangenomenezooals S'. PaulusS'. Barnabas enz.behoort. Er zullen 10 linieschependie thans op stapel staanmet schroefboot- machines worden voorzien. Te Dublin is den 25sll,n de eerste steen gelegd van het groote gebouw voor de aldaar in Mei 1853 te houden Tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid van alle volken. Een particulier, de Heer Dargan heeft deze onderneming begonnen en de kosten voor zijne rekening genomen. De Ieren verwoesten steeds de woningen der landeigenaren en honden scherpe schermutselingen met de troepen. De Regering heeft 100 uitge loofd voor hem die de moordenaars van den Heer Maniford zal aanwijzen. De vermindering van bevolking in vier Iersche provinciën sedert tien jaren is treffend. Munster heeft 564,344 inwoners minder; Connought 406,942; Ulster 382,084, en Leinsler 305,960. De misdaden, gewoonlijk bestempeld met den naam van landelijke aanrandingenzijn 25 pCt. af genomen. BELGIË. BRUSSEL, 29 October. De stemming van den lieer Delfosse tot Voorzitter der Kamer van Afge vaardigden schijnt de bezwaren te hebben verligt of weggenomen die het door den Heer de Brouckerc gevormde gematigd-liberale kabinet weder in duigen hebben doen vallen. Dit wordt althans door de Emancipation be- rigt: «Terstond na den afloop der zitting is een bode naar Auderghem ge zonden, alwaar de Heer de Brouckere zich bevindt. Hij is bij den Koning ontboden. De benoeming van het bewindmet welks vorming hij belast is, zal morgen den 28stcn of 29sten in den Moniteur worden afgekondigd." Ondertusschen wordt heden als zeker gemeld, dat de Heer de Brouckere geweigerd heeft zich met de zamenstelling var. een Ministerie te belasten. Er was eene lijst in omloop bij de Kamer van Afgevaardigden, waarop als Mi nisters geplaatst waren, de Baron deVrière, Gouverneur van West-Vlaanderen, als Minister van Binnenl. Zaken de Baron Prise, Adjudant-Generaal des Ko- ningsals Minister van Buitenl. Zakende Heer NoëlDirecteur-Generaal der bruggen en wegen, als Minister van Openbare Werken, en de Generaal Anoul, die Minister van Oorlog zou blijven. De handel, in 1851 met Nederland gedreven, beliep eene waarde van 70,200,000 fr.waarvan 39,500,000 fr. aan invoeren en 30,700,000 fr. aan uitvoeren, zijnde eene vermeerdering van 5 pCt.zoowel in vergelijking met het vorige jaar als met het 5 jarig tijdperk. De weduwe van wijlen Lodewijk Philips, is met den Prins de Joinville uit Duitschland komende, den 28slc te Ostende naar Engeland scheep gegaan. FKADiliBU K. PARIJS28 October. De President vereerde den dichter Iloussaye eene tabaksdoos, omringd van diamanten, voor zijn dichtstuk: Het Keizerrijk dat is de vrede! en aan Rachel een armbandvan groote waarde. De tooneelspeelster ontving daarbij een eigenhandigen brief van haren hoogen begunstiger. De bekende Abt Vincenzo Gioberti, die in de gebeurtenissen van 1848 zulk eene belangrijke rol heeft gespeeldis dezer dagen alhier overleden ten gevolge van een aanval van beroerte. Hij had slechts den ouderdom van 45 jaren bereikt. Gioberti was President van den raad en Minister van Buitenl. Zaken in het demokratisehe kabinet van Koning Karei Albert en na den slag bij Novarra (20 Maart 1849) werd hij als Gezant naar Parijs ge zonden. Hij was onder anderen de schrijver van het beroemde werk11 pri- mato dell' Italia. Abdel-Kader is hier aangekomen en zal er eenige dagen vertoeven. De Keizer der Turken heeft de uitgeschreven leening niet geratificeerd. Men weet de eigenllijke reden van deze handelwijs niet. De heerlijkheid Randon, een der fraaiste domeinen, dat den Prins de Joinville, als erfgenaam van zijne tante Adelaide toebehoort, zal den laatsten November in 17 percelen worden verkocht. De Prefect der Seine heeft dezer dagen een nieuw reglement vastgesteld op de begrafenissen. Het materiëel is verdeeld in: 1°. Voorwerpendie volstrekt noodig zijn. 2°. Die het plegtige eener be grafenis verhoogen en aanduidentot welke klasse de doode behoorten 3°. voorwerpen van groote weelde of fantaisie, en geheel bijzondere voor werpen. Zoo is het tarief in 9 klassen en de zeven eersten daarvan in twee afdee- lingen gesplitst. Het verschil tusschen de hoogste en laagste klasse is als volgt: Godsdienstige plegtigheid l ^oltoncn2/2 fr. 5 v J Materiëel584 1ste klasse. 1 1 Aan het sterfhuis. 582 lste Afdeel. Kosten aan de onderne- f Voor den lijkstoet. 1,636 ming te betalen. J Voor de kerk4,113 J Voor de stad40 7,184 fr. 1 Personeel. 8 fr. 25 c. Godsdienstige plegt.gheid 50 x> 9le klasse. Kosten aan de onderne- 1 Aan het sterfhuis. 3 ming te betalen. Voor de stad. 6 18 fr. 75 c. Pil II* SEN. Van wege het Vicariaat-Generaal te Culm, is een klein geschrift uitge geven over den kerkdijken toestand der Katholieken in de provincie Pruissen alwaar men 24,689 Katholieken telt, die als verstrooid en tot geene kerk gemeente vereenigd zijn. 00§TENBIJK. WEENEN, 25 October. Koning Otto van Griekenland is gisteren aan boord van de stoomboot Otto naar zijn Rijk teruggekeerd. Het gebrek aan woningen alhier is zoo groot, dat onderscheiden wel gestelde familiën besloten hebben den winter in bun zomerverblijf door te brengen. VEREEMGDE STATEST. De bevolking van de stad New-York beloopt thans 515,547 zielenwaar onder slechts 277,752 inboorlingen der Vereenigde Staten. Het overig ded bestaat uit van elders overgekomen vreemdelingenmeestal Ieren.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2