LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 1 NOVEMBER. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de a/ zonderlijke notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 30 October. Eergisteren avond vierde de Leydsche Afdeeling der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid een belangwekkend feest. Toen de Ilollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem op den 25sten Mei 1777 haar 25-jarig bestaan vierde, vestigde zich een Afdeeling uitsluitend toegewijd aan de bevordering van Inlandsche Industrie, onder den naam van Oeconomische Tak. Een groot aantal der aanzien lijkste ingezetenen en fabriekanten hier ter stede namen daaraan deelen vormde dadelijk eene onder-afdeeling van dit nieuwe genootschap. De tak is allengs een zelfstandige boom gewordenen de ijverige en volhardende po gingen van het Leydsche Departement hielpen steeds zijn wasdom bevorderen. Door alle tijdwisselingen heen, bleef dit Departement werkzaam aan het algemeene doel, mogt dikwerf ruime vruchten van zijn arbeid plukken, en menig een Medaille en Premie aan Leydens nijvere Fabriekanten zien toewijzen. Heden zijn 75 jaren sedert die oprigting verloopen, en het Departement mag zich verheugen 89 Leden te tellen, welke in dien werkkring arbeiden. Wie zal het misduiden dat het dien stond op eene feestelijke wijze heeft willen herdenken. Het kerkgebouw der Waalschegemeente, daartoe heuschelijk door het Kerk bestuur afgestaan, vereenigde dezen avond in zich, behalve de Leden der Afdeeling, de voornaamste Autoriteiten en Commissicn uit de hier gevestigde lloogesehool en de wetenschappelijke Maatschappijen en Genootschappendaar toe door het Bestuur der Afdeeling beleefdelijk nitgenoodigd. Terwijl eene aanzienlijke vrouwenschaar, en nog talrijker toehoorders van de algemeene belangstelling in dit feest getuigden. De Hooggeleerde Heer A. II. van der Boon MeschDirecteur der Maatschappij had de taak op zich genomen de feestrede te houdenen heeft die op zijne eigenaardige en welsprekende wijze ten uitvoer gebragt. Zijn Iiooggel. schetste het doel der Maatschappij en de geschiedenis van dit Departement en wees voorts op de goede vruchten welke het van zijne bemoeijingen mogt pluk ken in de tot stand gebragte verbeteringen in de Vaderlandsche Nijverheid. De spreker besloot zijne rede met een toepasselijk woord aan de Heeren N. van Beeflingh en C0., J. C. Zaalberg en Z"., J. Zuurdeeg en Zn.Gebr9. van Wijk en C°.J. J. Hoogeboom en Za.J. Schellema en J. Cazeaux welke in 1851de voortbrengselen uit hunne Fabrieken naar de Algemeene Tentoonstelling te Londen hadden ingezonden, en aan wie door de Konink lijke Hoofd-Commissie te Londen een bronzen Medaille, een Diploma en een exemplaar van het Rapport der Jury als aandenken waren toegekend. Bij zonder was dit woord gerigt tot de Heeren J. C. Zaalberg en Zn., wier inge- zondene goederen met de groote bronzen Medaille waren bekroond. De uit reiking van die eerblijken aan de belanghebbendenondersteunden de op wekking waarmede de Spreker zijn rede eindigden, om elk in zijn kring en betrekking aan te sporen tot medewerking ter bevordering van de Neder landsche Nijverheid. Uit Hellevoetsluis wordt het volgende gemeld: Eene vreeselijke ramp heeft deze gemeente met droefheid en ontsteltenis vervuld. Negen wakkere varensgezellen, die zich 1. 1. Maandag namiddag in eene ijssloep naar den Ooster begaven, om het aldaar in nood verkeerend en later verbrijzeld Oos tenrijksch brikschip Pegno d'Amicitia bijstand te bieden, zijn door een uit- schietenden wind met hevigen storm uit het noordwestengepaard met hemel- hooge zee, overweldigd, en hebben allen hun graf in de golven gevonden. Acht der verongelukten waren vaders van huisgezinnen en laten weduwen, gezamentlijk met 26 kinderenachter. 'sGRAVENHAGE, 30 October. Z. M. heeft tot Burgemeester van Horst benoemd F. J. van ter Velden, II. M. de Koningin is Donderdag middag van hare buitenlandsche reis hier teruggekeerd. De Minister van Binnenl. Zaken is door den Koning der Belgen tot Grootkruis, de Heeren v. d. Kun, Inspecteur van den Waterstaat en Mazel, Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Buitenl. Zaken, tot Commandeurs, en de Heer Eyssel, Referendaris bij het Ministerie van Binnenl. Zaken, tot Officier benoemd van de Leopolds Orde. De Minister van Binnenl. Zaken heeft Donderdag, vergezeld van den Heer Inspecteur van der Kun, den Hoofd-Inspecteur Conrad en andere des kundigen, met cencn extra trein, een groot gedeelte van den Hollandschen spoorweg geinspecteerd. In de geregelde aankomst der gewone morgentreinen is daardoor eenige vertraging ontstaanzoodat de trein die te Amsterdam ten 12 u. 30 m. had moeten aankomen, eerst te 1 u. 45 m. aankwam. - Aanst. Dingsdag den 2lie>1 November worden in de hoofdplaatsen der provinciën, de Provinciale Staten geopend. Eerste I£amer der tSlaten-Generaal. Zitting van Vrijdag 29 October. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Onderscheiden wets ontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen, zijn naar de afdeelingen verzonden. Voorts is nog ingekomen het verslag der Rekenkamer over 1851 dat over het Armwezen over 1350; en eene mededeeling door den Minister van Koloniën cener publicatie van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië betrekkelijk eene verandering in de tariven van in-uit- en doorvoer. De Heer E. W. van Dam van Isselt, nieuw benoemd lid der Kamer heeft zitting genomen. TTiveede SSamer der State n-tm ener aal. Zitting van Donderdag 28 October. Een half uur na den bepaalden lijd geen genoegzaam getal leden tegen woordig zijnde, om zitting te kunnen houden, laat de Voorzitter de lijst der afwezigen voorlezen. Is ingekomen eene missive van den Minister van Koloniënten geleide eener publicatie van den Gouv.-Generaal van Neèrl. Indië, houdende verande- dering in de tariven van regten voor den in-, uit- en doorvoer. De Voorzitter geeft kennis, dat door de afdeelingen zijn benoemd tot rap porteurs: over het ontwerp van wet, tot hel in omloop houden van 10 millioen muntbilletten van 1849, de Heeren Bachiene, van Goltstein, Sloet, van der Veen en Verweyen over datvaststellende de begrooling voor het pensioen fonds over 1853, de HH. Beens, Schooneveld, van Voorst, Jaspers en Verwey. Nog deelt de Voorzitter rnede, dat gereed zijn de eindverslagen over de ontwerpen van wet: 1°. regelende de ontvangsten en uitgaven wegens de ver strekkingen tot 31 Dec. 18522". tot afschaffing der doorvoerregten op het eiland St. Martin (Ned. gedeelte). Zitting van Vrijdag 29 October. In deze zitting is omtrent de publicatie van den Gouv.-Generaal van Neèrl.- Indië, tot verandering der tariven van den in-, uit- en doorvoer besloten, dat stuk te doen drukken ronddeelenen in handen te stellen eener commissie van vijf leden. De beraadslagingen over de beide wetsontwerpen wegens de verstrekkingen en Sb Martin, zijn bepaald op morgen ochtend ten elf ure. Zitting van Zaturdag 30 October. O O De Ministers van Financiën, Buitenl. Zaken en Marine zijn tegenwoordig; de Minister van Oorlog is door ongesteldheid afwezig. Aan de orde is nu genoemd ontwerp, hetwelk na beraadslaging wordt aangenomen met 31 tegen 4 stemmen. Daarna is aan de orde de beraadslaging over het wets-ontwerp lot vrijla ting van den doorvoer op het eiland St. Martin (Nederl. gedeelte), hetwelk zonder beraadslaging met algemeene stemmen (35) wordt aangenomen. Beide voordragteu zullen aan de Eerste Kamer worden verzonden. De zitting is daarna opgeheven. De Afdeelingen zullen zich nu bezig houden1°. met het onderzoek van het voorstel tot enquêle nopens den toestand der visscherijenen 2°. met de voordragten omtrent het beleid der Regering in de Nederl. O.- en W.-Indië. Men rekent, dat de beraadslagingen over de begrootings-wettcn tegen half November zulleu aanvangen. AMSTERDAM 29 October. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van Woensdag avond jl.bij de beraadslaging over de stedelijke begrooting, een voorstel van den Heer Koenen om den accijns op het schapenvleesch af te schaffenverworpen met 23 tegen 10 stemmen. Dc Heeren J. F. BoodeMr. A. BrugmansC. P. van EeghcnA. van Geuns D. L. W. Hooglandt, P. Huidekoper, J. S. Kistemaker, B. Kooy Jz., P. Kraay, J. L. Gregory Pierson, E. Sillem, S. J. de Graaf van Limburg Stiruin, N. Tra-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1