LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 29 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de at zonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BïMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN28 October. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig tie HII. M. G. ten Santle, Mr. H. Cock, Dr,. J. Adriaans, Dr. C. W. II. van Kaatboven, Mr. G. P. van OuterenJ. II. Baron Taels van Ame- rongenA. H. van der Boon MeschM*. D. Tieboel Siegenbeek en M1'. N. Olivier. De Notulen der vorige Vergadering zijn gelezen en vastgesteld. De Burgemeester brengt rapport uit omtrent een bezoek in de Armbakkerij. Is medegedeeld: 1». Missives van de Ilil. Siegenbeek en Olivier, houdende dat ter zake van ambtsbezigheden de le eerst later, de 2e in het geheel niet, deze ver gadering zullen kunnen bijwonen. 2'. Dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolland van den 20sten dezer maand Lit. B. N°. 6192. (3 Afd.) G. S. N°. 16, houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende de teruggave van 9.45 aan P. van Geer zoo voor zich als zijne medeeigenaren van de Sociëteit de Vriendschaplater de Nieuwe Sociëteit. 3°. Dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolland van den 19lll?n dezer maand Lit. B. N°. 6055 (2 Afd.) G. S. N°. 19, houdende goedkeuring van de begrooting der Dienstdoende Schutterij alhier over 1853 sluitende in Ontvang en Uitgaaf ter somma van 6046.G0. Overeenkomstig des Burgemeesters voorstel is goedgevonden deze aan te ne men voor kennisgeving. Vervolgens is door den Voorzitter overgelegdeen request van Laurens Noordeloos, om te worden benoemd tot Commies bij de Plaatselijke Be lastingen. Is besloten overeenkomstig des Voorzitters voorstel dit even als vroeger ten fine van berigt en raad te stellen in handen van den Hoofd-Commissaris van Politie en Hoofd'-Commies der Plaatselijke Belastingen. Wordt voorts met algemeene stemmen overeenkomstig art. 149 der ge meentewet de Heer M>'. Nicolaas Sikkel Groos benoemd ter waarneming der betrekking van ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Alsnu is aan de orde de beraadslaging over de bcgrooting, der plaatselijke ontvangsten en uitgaven dienst 1853. Bij het wisselen der algemeene consideration, gedurende welke de leden Cock en Adriaans in de Vergadering komenstelt het lid Bake voor om de behan deling der begrooting nog cenigen tijd uit te stellen en alzoo aan 1111. Ge deputeerde Staten te verzoeken dat deze Baad gedurende eene maand voor diligent wordt gehouden met de inzending der bcgrooting van inkomsten en uitgaven over 1853. En zulks in rondvraag gebragt zijnde is daartoe met 10 tegen 8 stemmen besloten. Tegen hebben gestemd de I1II. Groos, de Moenvan der Hoeven, Cock, Krantz, Gevers, Stoffels en Lisman. Waarna de Vergadering wordt gesloten. Bij besluit van den 25stcn dezer, heeft Z. M. het eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, onder anderen nog toegekend aanG. W. Koningvoormalig Kapiteinwonende te Koude kerk; A. P. van Dishoeck, voorm. Kapitein; D. van Wijk, voorm. sergeant- majoor; W. F. van Hartrop, voorm. sergeant; J. Stikkelorum, voorm. korpo raal; P. Lens en N. J. AVetrens, voorin, muzikanten; II. Tigelaar, A. Kiel en A. M. Hendriks, voorm. schutters; alle wonende alhier. Het Hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van Fabriek en Hand werknijverheid heeft ter kennis gebragt van alle industriëlen in ons Va derland, dat het voornemens is, ben behulpzaam te zijn in al hetgeen voor de Tentoonstelling te New-York in 1853 wenscbelijk zal worden geacht, en noodigt derhalve allen uit, welke genegen zijn voorwerpen in te zenden, zulks aan den Secretaris op te geven, ten einde daarna te kunnen opmaken of de inzending genoegzaam belangrijk zal zijn, om de Nationale Industrie waardiglijk le vertegenwoordigen, in welk geval het alle pogingen, ook bij de Regeringzal aanwendenom de noodige medewerking en ondersteuning te verkrijgen. Ter herinnering dient, dat het vervoer der goederen uit Nederland en te rug kosteloos geschiodt. Men wordt verzocht de opgaven in te zenden, uiterlijk vóór of op den 6Jcn November a. s. aan den Secretaris des Iloofdbestuursden Heer J. B. F. Nievergeld, te 's Gravenhagebij wien alle inlichtingen dienaangaande ver krijgbaar zijn. Te Rotterdam is den 245ten overleden, in den ouderdom van 86 jaren, do Heer C. Dalen, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, de oudste op de lijst der Geneeshecren aldaar. Hij was sedert 61 jaren met uitstekende kunde en als waar menschenvriend werkzaam, tot dat zijn' vergevorderde leeftijd hem noopte zijn praktijk vaarwel te zeggen. Te Gorinchem zijn proeven genomen met eenen N.-Atnerikaanschen karn molen, welke te Londen op de tentoonstelling aanwezig en door den Heer Mr. J. W. Schuurman afgeleekendwas nagemaakt. Die proeven, in 't bij zijn der Commissie van Landbouw en van eenige landlieden gedaanhebben de waarde van dien molen zoo zeer overtuigend bewezen, dat een der aan wezige landbouwers dadelijk naar dit model een karnmolen voor zich heeft doen vervaardigen. - Het getal Predikanten bij de Hervormde eeredienst hier te lande, be draagt thans 1432, dat bij de Evangelisch-Luthersche 58, dat bij de Her stelde Evang. Luthersche 7, dat bij de Doopsgezinden 30 en dat bij de Rcmonstranlsche 24. Als bezoldiging, meest van candidaten, voor de hulp dienst bij de Hervormden en Lutherschen, betaalt het Rijk 4,600. Voor nieuwe standplaatsenverhoogingen of personele toelagenhare plaats ver vangende, is op de begrooling voor de Hervormde eeredienst, over 1853, ruim ƒ6.000 gebragt. Ofschoon de behoefte aan nieuwe Predikantplaatsen als dringend erkend moet wordenlaat het zich toch niet aanzien dat het daarvoor beschikbare in 1853 geheel zal moeten worden toegekendnaardien bij het toekennen van tracleinenlen voor nieuwe standplaatsen, gewoonlijk over het jaar waarin daartoe wordt beslotenhet bedrag ten deele of zelfs geheel beschikbaar blijft, daar zoodanige toekenning meestal verband houdt met de stichting van kerkgebouwen en pastorijenvan welker voltooijing de gelegenheid tot het beroepen van een Predikant, en mitsdien de ingang van zijn tractement afhankelijk is. Overigens houdt men steeds eenig gedeelte bestemd tot het verleenen van tijdelijke tegemoetkoming aan Predikanten, die anders de acht baarheid van bunnen stand niet zouden kunnen ophouden. Er zijn toch vele Leeraars, belast met talrijke huisgezinnen, wier lage bezoldiging voor de behoeften van die huisgezinnen niet toereikend is. Vermits hunne opvolgers eventueel in gunstiger omstandigheden kunnen verkeeren, is het in het be lang van 'sRijks kas, om de gezegde reden, geen vaste traclements-vcrhoo- ging te verleenen, maar zich te bepalen, zoo als geschiedt, bij lijdelijke ondersteuning, waar anders de last der zorgen, den ijver en de geschiktheid tot de waarneming van het gewigtig Leeraarsambt zou onderdrukken. De behoefte aan hulpdienst neemt toe en wordt te dringender, naarmate in de behoefte aan nieuwe Leeraars tractementen minder gereed voorzien wordt. Er kon dus voor 1853 niet minder worden geraamd dan voor 1852 is toegestaan, ofschoon in 1851 voor dit onderwerp minder is uitgegeven. Deze post staat overigens in naauw verband met de posten voor Leeraars tractementen, daar hetgeen er uitbetaald wordt, strekt, tot tijdelijke voor ziening in Leeraarsdiensl, ook in gemeenten, die nog geen eigen Leeraar bezitten. Ten einde te gemoet te komen aan de reeds lang gevoelde behoefte aan eene vermeerdering van bet getal Luitenants ter Zee der 2lle kl. en Adel borstender lsle kl.is het getal der cerstgemelde bij de begrooting voor 1853, in raming gebragt op 200 en dat der laatstgemelde op 100. Het corps Officieren van Gezondheid ter zee is niet compleet, en bet laat zich niet aanzien dat men daartoe in 1853 zal geraken. Uit hoofde van de voortdurende behoefte die er bestaat aan geneeskundi gen bij 's Rijks zeemagt, is voor 1853 het getal kweekelingen bij 's Rijks hospitaal te Utrecht, tot 30 moeten opgevoerd wordeil. Voor daggelden van werklieden op de werf le Amsterdam is op de begrooting 234,452.72, te Ilellevoctslnis 98,643.251 le Missingen 171.692.07^ en te Willemsoord 107,537.65^. uitgetrokken. Dé verkoop van bij het typograpliisch bureau vervaardigd wordende kaartenwaarvan de kosten aan vervaardiging door het Departement van Oorlog wordep gedragen, beeft lot nu toe opgebragt ƒ8,703.50.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1