AMSTERDAM, 22 October. Gisteren avond werd liet jaarlijksche verslag van bet Ned. Bijbelgenootschap gedaan, door Dr. II. J. Spijker, Predikant bij de Hervormde gemeente. De onlvangslen bobben bedragen 57,701.20waartoe door de gezamenllijke nfdcelingenin bijdragen en betalingen, was verstrekt 41,921.39. De overige inkomsten bestonden voornamelijk uit renten giften en gelegateerde gelden maar waren daaronder niet medegerekend twee legaten, zijnde twee Obligation Rusland 5 pCt. en een Certificaat IV. S. 2j pCt.ieder groot kapitaal 1000. De uitgaven hadden daarentegen bedragen ƒ07,575.37, zijnde bet meerder bedrag hiervan gedekt door bet aanzienlijk saldo van een vorig jaar, hetwelk voor de vercischte ongewone kosten van een nieuwen hijbeldruk was bestemd en bewaard gebleven. Er zijn in dit jaar uitgegeven 31,450 cxempl. van Bijbels en N. Testamen ten zijnde veel meer dan in vorige jaren, waarbij werd opgemerkt, dat het getal van uitgegeven exemplaren sedert 1847, achtereenvolgende van 18 tot 24, 25, 26, en nu tot 31 duizend geklommen was. liet Genootschap blijft met grootc geldelijke opofferingenvoor de vertaling des Bijbels in bet Javaanscb MakassarschBoegineesch en in de Battaas-taal zorg dragen. Zijne afgevaardigden GcrickcMallhesNeubronner van der Tuuk cn Hardcland zijn met dut doel op Java, Celebes, Sumatra en Borneo werkzaam. Deze bcmoeijingen hebben, in liet afgcloopcn genootscliapsjaar eene uitgaaf van meer dan 20,000 vcreischtmaar deze kostbare onderne mingen worden geacht, slechts eene aanvankelijke en gedeeltelijke voldoening te zijn van de schuld, die de O. I. bezittingen sedert lang op liet moederland gelegd hebbenterwijl nog bovendien de inlandschc bevolkingen van die ge- j westen als door de Voorzienighccd zelve aan Nederland zijn aangewezen als bet deel van den akker der wereld, hetwelk bij voorkeur door ons ontgind en bebouwd moet worden, oplat bet vruchten drage voor liet zedelijke en geestelijke rijk van God. Bij de vermelding van de namen der Bestuurders werd herinnerddat iedere afdecling der Prolestanlsebc kerk in bet Hoofdbestuur werd vertegen woordigd dewijl liet Bijbelgenootschap als zoodanig, boven iedere kerkelijke belijdenis op een algemeen christelijk standpunt staat. In zijne opwekkende rede beeft de Spr. de bijbelverspreiding aangeprezen als een voornaam en krachtig wapen in den strijd van onze dagen. HAARLEM21 October. In de bijeenkomst van den Gemeente-raad van heden is door de Cornmis- j sarisscn van de Bank van Lcening berigt, dat, bij opneming van den toe- j stand dier Bank is bevonden, dat aanwezig waren 15540 panden, ter waarde van ƒ60,981; dat, overeenkomstig de boeken, aanwezig hadden behoo- ren te wezen 18686 panden, ter waarde van ƒ102,337.25 en er alzoo een te kort is ontdekt van 3146 panden, ter waarde van ƒ41,606.25. Op voorstel var. den Heer de Vries is beslotenom Commissarissen uit te I noodigente onderzoeken, welke de vermoedelijke oorzaken zijn, dat het bevonden te kort heeft kunnen ontstaan en verborgen blijvenaan den Raad deswegens verslag te doenen tevens de middelen voor te dragendoor welke eene herhaling van dergelijke verkeerdheden zoude kunnen worden verhoed. HARDERWIJK21 October. Op 6 November c. k. zal van hier vertrekken een detachement suppletie- troepensterk 150 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden Kapt. der artillerie Simons en onder medcgclcidc van de 2I,C Luitenants der infanterie de Petit en de Cocncnsden Luitenant der artillerie Kilian en den Officier van Gezondheid 3dc kl. Frank; ten einde den 7llcn daaraanvolgende op stroom te Rotterdam over te gaan aan boord van het barkschip Nijverheid, Gezagvoerder Bus, om naar Java te worden over gevoerd. Mede moeten zich 6 November aan boord van het schip Ilendrika, Gezag voerder Admiraal, bevinden de 2<Ic Luitenant der artillerie Esscrs, Officiers van Gezondheid 3(,c kl., Boos, Dorndörfcr en Lammersc, en de Apotheker 3dc kl. Eckeina; alle bestemd voor O. I. Leeuwarden, 22 October. Wij vernemendat er dezer dagen te Zwolle eene bijeenkomst zal plaats hebben betrekkelijk den aanleg van spoorwegen in het noordelijk gedeelte van ons Vaderland en zijne verbinding met Duitschlandonderscheidene Ilceren uit deze provincie zijn derwaarts genoodigd, onder welken ook de tegenwoordige en de Oud-Burgemeester dezer stad, welke beide, zijn wij goed onderrigt, aan die uitnoodiging gehoor zullen geven. Op rle Gicthoornschc eendekooijen worden nu reeds aanzienlijke getallen vorstvogclen gevangen. De vroege overkomst dezer trekvogels verraadt eene aanmerkelijke koude in het noord-oosten en voorspelt ccncn digt op handen zijnde winter. GRONINGEN, 21 October. In den morgen van 8 October II. kwamen van Vierhuizen verschillende goederen en overblijfselen van een schip aandrijven. Onder de overblijfselen dreef eene flesch rond, welke eencn lloogduitschen brief bevatte, die in het Nedcrduitseh aldus luidt: Laatste Ure. Geliefde Lonende! Het schip is lek. Ik zink. Ik neem onzen Heinrich in den arm. Schip Marie van Roslock. Tien mijlen van Texel. E. 11. Aurens. Die brief bragt algemecnc verslagenheid te weeg. Dan, vijf dagen later verspreidde zich het gerucht,, dat op de Zollkamp schipbreukelingen waren aangebragt van den schooner Marie van Roslock. Zij waren dus behouden, maar hoe en door wien? door Kapitein F. Pronk, van Vcendam. In den namiddag van den 7Jon October II. ontdekte Pronk, bij een vlie genden storm een schip in nood. Hij wendde den steven derwaarts. Nader komende, ziet hij ten N.O. van Ameland, op gcer.c mijl afstands van het strand, op 10 vademen water, een schip onder water voor het marszeil drij ven met drie noodvlaggen boven elkander gchcschen. Negen personenwaar onder de 15-jarige zoon des Kapiteins, staan halverwege in het water en houden zich aan de verschansing vast. Akelig klonk hun gejammer om hulp. Herhaalde malen zeilt Pronk om het zinkende schip heen. Eindelijk roept hij, zich in de sloep te begeven. Ilct schip bereikt na vcrgcefsche pogingen ten laatste de sloep, en in hel volgende oogenblik staan de schipbreukelingen op het schip van hemdie goed en leven waagdeom hen te redden. Het zijn de manschappen van genoemde schooner van Riga naar Schiedam. Door storm op storm bcloopcnhad het schip een lek bekomen. Gedurende 36 uren had men het door pompen bovengehoudentoen kreeg het water de overhand, het schip ging te gronde en in dien toestand trof Pronk het aan. Een brik en eene stoomboot waren voorbij gevarenzonder pogingen om hen te redden. Dan nu verkeert het schip van Pronk in het grootste gevaar, het verliest een stuk zijner verschansing en hij slaat mede over boord. Hij grijpt eene plank, die nog een weinig aan het schip vastzit; men werpt hein een touw toe, weder komt hij op het dek en nu spoelt een stortzee alle goederen ook do booten van het dekhet volk geeft zich geheel aan moedeloosheid over en begeeft zich in de roef. Daar staat Pronk alleen en stuurt het schip door de woe dende golven, bij vertrouwt op God. Drie lange uren brengt de beid alleen op het dek door. Toen was hij op de hoogte van het Borkummerrif. Nu roept hij den stuurman en beveelt in dezelfde rigling voort te sturen en hem dadelijk te roepen, wanneer het schip iels lager mogt aanleggen. Nu eerst gunt hij het afgetobde lijf een weinig rust. Na twee uren wordt Pronk door den stuurman geroepenwant het schip was twee streken lager aange legen. Vol moed grijpt hij het roer, wendt het over den anderen boeg; daar stuift het vaartuig weder naar zee. Den 12dcn October liep Pronk onder Ooslmahorn binnen. Hij had aanzien lijke schade bekomen, en moet hier vertoeven tot hem zijne lading wordt afgehaald, waarna het schip eene herstelling van meer dan 600 gulden zal behoeven. De schipbreukelingen werden vervolgens overgezet op een Zoltkampcr vis- schersvaartuig. Kapt. Ahrens smeekte hemhen naar de Zoltkamp te ver zeilen. De goedhartige Pronk gaf toe en zoo kwamen ze gezamenlijk Dingsdag namiddag te Zollkamp aan en werden door den kastelein gulhartig gehuisvest. Allen lof verdient het gedrag der Zoltkampers in de behandeling der schip breukelingen. Hetgeen door hen was opgevischt en door de schipbreukelingen voor het hunne werd erkend, werd dadelijk met blijdschap, zonder eenige terugbondingweder gegeven. Zelfs het geldin een der aangespoelde kisten gevonden, werd den matroos, aan wien het behoorde, met zijne andere klce- deren terstond weder ter hand gesteldzoodat deze man al het het zijne terug ontving. Zoo had de onverschrokken en inenschlievende Pronk die vroeger elf menschcn redde, thans weder negen aan den dood ontrukt. BUITEiMLANDSClIE BERIGTEN. ETC (SELA WIS. LONDEN, 20 October. Heden verneemt men omtrent de begrafenis-plcgtighcid van den Hertog van Wel ling Ion weder het volgende De plcgtighcid zal op 17 of 18 No vember plaats hebben. Het lijk zal tot den 13dcn November op Walmer Caslle blijven en in Chelsea Collcgie in staatsie gelegd worden. Do lijkstoet zal uitsluitend van militairen aard zijn, met uitzondering wclligt van het Koninklijke rijtuig. Bij de troepen die den stoet uitmaken, zullen zich de Officieren der Biiitcnlandschc legers, waarin de overleden Hertog den rang van Veldmaarschalk bekleedde, aansluiten, zij zullen den Maarschalkstaf dragen, en de legers van Oostenrijk, Pruissen, Rusland en Spanje voorstel len. Prins Wilhelm van Pruissen wordt alhier verwacht. Do stoet zal be staan uit zes regementen voetvolk, acht escadrons ruiterij en 17 stukken ge schut, als uitmakende liet getal troepen, verbonden aan den rang van den Hertog. Zijn oude krijgsmakker, de Markies van Anglesey, zal des Ilertogs Maarschalksstaf dragen. Do weg dien de togt nemen zal loopt van de hoofd wacht door Charing Cross, het Strand, Flcclslrcct en Ludgale Ilill naar de Sb Paulskerk. Het bezoek door de Koningin op hare laatste reize aan de kokerbrug over den Menai gebragt, geeft de dagbladen aanleiding om met regtmatigen trots nog eens op dit wonderwerk van Engelschc werktuigkunde, het mees terstuk van den ingenieur Stephenson, terug te komen. 700,000 werden aan deze twijfelachtige proeve, om hel spoorwegnet op dit eene punt te kun nen vollooijcn, zonder de scheepvaart te stremmen, gewaagd, cn dat wel door eene particuliere compagnie met slechts 20,000 ondersteuning voor 7 jarenbij wijze van post-contract. Welk ander land heeft zoo iets aan te wijzen? Waar is het niet eene onmogelijkheid? De ontwerper Stephenson heeft in persoon zijn werk aan het Koninklijk echtpaar verklaard. Ilct was een heerlijke herfstmorgende ochtendnevel was langzaam opgetrokken en de hooge bezoekers hadden bij hunne aankomst aan de geweldig hoogc kokerbrug een prachtig vergezigt over de zee en de rotsige kusten. Uit voorzigtighcid cn ook opdat de Koningin het werk bedaard zou kunnen bezien, werd de loco motief van haar waggon los gehaakt, toen zij door de 1850 voet lange ko kerbrug hoog boven de zee. passeren zou, en eenige werklieden schoven het rijtuig over de sporen voort. Inlussckcn wandelde Prins Albert met den Prins

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2