LEYDSCHE COURANT. N". 12 MAANDAG, 25 OCTOBER. BÏNNEIVLANDSGEIE BERÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de atzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 1 U LEYDEN, 23 October. Wij vernemen dat de Horticultural Society te Londen den Hoog Gel. Heer W. II. de Vriese, Hoogleeraar in de Kruidkunde aan onze Iloogescbool in bare laatste vergadering met algcraeene stemmen, tot eenen harer twintig buitenlandscbe leden beeft benoemd. Uit een bijzonderen brief van 20 Sept. 11., van een landverhuizer die thans als timmerman te Kalamazo, staat Michigan, woont, aan zijne ouders alhierontleenen wij bet volgende: De drie oudste kinderen zijn aan het dienende oudste reeds zoo groot als mijne vrouw verdient vijf schellingen, de tweede drie schellingen (Eng. scb. is 60 Cts.) met de kost, kleederen en slapen, de derde kost, kleercn en slapen. Veel kinderen is hier bij uitnemendheid een zegenwant al bad ik er meer, de Americanen willen ze gaarne hebben. Ik verdien daags een dollar (ƒ2.50) en heb den gebeelen zomer bij Hollanders gewerkt. Er zijn bier 52 llollandsche buisgezinnen, en 'sZondags komen er wel ongeveer 300 Hollanders te kerk. Wij hebben nu om de 4 weken een Predikant maar hebben van de Americanen een kerk gekocht met grond, klok, kagchel, lampen en verder toebehooren voor 700 dollars; als die betaald is, hopen wij een Predikant te krijgen. »De tarwe is best en goedkoop, 3) dollar de 200 ffi best bloemmeel, 'tvleescb 4 a 6 Cts., 't spek 6 it 10 Cts., aardappelen per mud 10 schellin gen (ƒ3.00), zoo ook appelen. Er zijn veel vruchten. Er wordt veel verdiend met kuipstavcn te maken voor de kuipers en boombast voor de leerlooijers te verzamelen. Dat gaat scheep naar Cieago, eene groote koopstad in den slaat Wisconsin; men kan daarmede G a 8 sch. daags verdienen. »Er worden hier thans twee IIoll. Couranten uitgegeven, de eene de Hol lander door Doesburg, de andere de Nederlander door van de Wall. Ik zie uit de Courant dat de Heeren Hartevelt en Leembruggen ook werkzaam zijn om eene andere belasting te Leyden in te voeren. Daar is dit land vrij van. Ik betaal 32 Cts. in het jaar, voor de scholen en de wegen, dat is het al van mijn huis en grond." Wij vernemen met belangstellingleest men in bet Handelsbladdat bet bestuur van bet Nederl. Zendelinggenootschap op bet gelukkig denkbeeld gekomen is, om aan de k weekei in gen die zich voorbereiden om als Zende lingen het Evangelie onder de Heidenen te verbreiden, ook eene praktische opleiding te geven, en ben daartoe gedurende eenigen tijd onder de leiding te stellen van Predikanten in gemeenten ten platten lande. In de maand Dcc. aanst. zal een kwcekeling met dit doel vertrekken naar eene gemeente in de Ovcr- Betuwe, waar de Predikant het aanbod tot zoodanige opleiding beeft gedaan. Wij achten liet der vermelding waardig, zegt de Nieuwe Rott. Cour.. dat op dit oogenblik in den Hortus Botanicus alhier een gewas bloeit, hetwelk dit verschijnsel, even als de zoogenaamde 100-jarige Aloë, slechts éénmaal gedurende zijn gansche leven vertoont, om daarna te verdorren en te sterven. Deze plant, Littaea geminiflora T. (Bonapartea juncea W.) geheeten, werd reeds ongeveer 16 jaar in den kruidtuin bewaard, en gelijkt veel op een bun del bijeengebonden biezen. Thans rijst midden uit dien bundel een bloem stengel omboog, die alreeds eene lengte van ongeveer 3j Ned. el bereikt heeft en met bonderde gele bloemen bezet is, welke langzamerhand van on der naar boven ontluiken. De betrekkelijke zeldzaamheid van bet verschijn sel niet de schoonheid der bloemendoet ons de aandacht onzer stadgenooten daarop vestigen. Aan het Instituut te Barneveld van den Heer G. J. Kapteyn, wordt een Doctor in de Letteren verlangd van de Hervormde Godsdienstlegen eene bezoldiging van 1000; en bet gemeente-bestuur .van Bergcn-op-Zoom ver langt aan de aldaar opgerigte Teekenschool een' Bouwkundige en een' Hand- teckenmeesterwaartoe men zich bij de Commissie dier school moet aan melden. Uit Alphen (Maas en Waalwordt bet volgende van den 16den geschre ven Dezer dagen reed een landbouwer met vrouw en vier kinderen naar de kerk. Door het roepen eener vrouw om mede te rijdenhoudt de zoon van den boer bet reeds schichtige paard schielijk op, zoo dat bet paard achteruit met de kar, van den dijk in de Maas schiet. De zoon met zijne moeder springen nog van de kar, maar de vader met zijne drie kinderen, welke ach ter hem gezeten waren, worden met kar en paard aan de 30 voet diepe Maas prijs gegeven. Ontzettend schouwspel! Zekere Piet Otten dit hoorende, loopt naar de Maas, ontdoet zich van zijn duffel en springt met twee zware klom pen aanin de diepte om de ongelukkige te redden. De vader grijpt zich aan een boom vast, en twee meisjes een van 19 en een van 13 jaren worden beiden door Oltcn gered, die reeds driemaal met die twee meisjes was wegge zonken, voor bij behouden aan wal kwam. Een jongelje van 9 jaar, reeds een vijftig voet de Maas afgedreven, wordt met een bootje gered. De gemeenteraad van 's Hertogenhosch heeftin zijne zitting van Dingsdag avond, een belangrijk besluit genomen. Hij heeft namelijk met algemeene stemmen vastgesteld, dat die stad in de kosten tot daarstelling van bet uilwaleringskanaal zal bijdragen eene som van ƒ100,000. Volgens de Belgische Indépendance zouden 12 van de Franscbe verban- nenen te Guyane den 8slcn September, des nachts met eene boot zijn ont- vlugt, en zonder kaart, zonder compas zich op den oceaan hebben gewaagd. Zij hadden eenig brood mede genomendoch aan water hadden zij niet ge dacht. Na 3 dagen zwervens zouden zij bij den Ilollandschen post Brandwacht (Suriname) zijn aangekomenen van daar naar Paramaribo gebragt. Zij hadden verzocht niet aan de Fransche Begering uitgeleverd te wordenen zich met dit hun verzoek ook gewend aan de Engelsche en N.-Amerikaanscho Consuls. De tegenwoordigheid van het Franscbe stoomschip le Voyageur op de reede van Paramaribo verontrustte ben. 'sGRAVENIIAGE, 23 October. IIH. KK. IIH. Prins en Prinses Frederik, benevens Prinses Maria worden morgen van hunne buitenlandscbe reis op bet buis de Pauw terug verwacht. De Minister van Binnenl. Zaken beeft bepaalddat de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in plaats van Mr. J. P. P. Baron van Zuylen van Nvevelt, in bet kiesdistrict Zutphcn den llden November zal plaats hebben. De Minister van Justitie heeft de belanghebbenden herinnerd aan de bepalingen van art. 9 der wet van den 28stcn Julij 1850, volgens welke bet genot der regten door de naturalisatie verkregenaanvangt zoodra de wet waarbij zij is verleend, van verbindende kracht is geworden, de genaturali seerde aan bet bestuur zijner woonplaats de geregistreerde brieven van natu ralisatie vertoond, en de verklaring afgelegd heeftdat bij dc naturalisatie aanneemt; en verder, dat de naturalisatie vervalt, indien dc aanneming niet beeft plaats gehad binnen zes maanden volgende op den 20stcn dag na de dagteekenirfg van bet Staatsbladwaarin de wet is geplaatst. Ter Algemeene Rekenkamer is weder overgebragt voor eene som van 54,460 aan ingetrokken munlbillettcnzoodat de gebeele som der ingetrok ken muntbillellen thans bedraagt ƒ16,893,190. De Minister van Binnenl. Zaken zal den 23slcn geen gehoor vcrleencn. Uit de Memorie van beantwoording, aangaande bet wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor de verlenging van den spoorweg van Arnhem tot de Pruissische grenzen blijkt, dat de spoorweg te Weslervoort met den IJssel en daardoor ook met den Rijn bij Arnhem in verband zal worden gebragt. De kosten van verlaging van hel station te Arnhem worden op ƒ719,000 begroot. De Graaf dc Marogna, Minister-Resident van Beijeren bij ons Hof en dat van België, is alhier aangekomen, alsook is van Parijs aangekomen de Prins d'IIenin d'Alsan, belast met depêches voor Z. M. den Koning. 'JTivee de fiï. amer e'er Ai taf ün-<Se tier ttts l. Zitting van Zaturdag 23 October. In deze zitting is voorgelezen een voorstel van den Heer Wintgcns, strek kende tot bet houden eener enquête nopens den toestand der zeevisscberijen en, indien daaruit blijken mogldat die locstand ongunstig ware, alsdan de oorzaken daarvan en de middelen tot herstel op te sporen. Drukken, ronddeclen en verzenden aan de afdeelingen. Even als in vorige zittingenis er een adres ingekomen tot behoud der premiën voor de visschcrij. Verzending naar de commissie. De wetsontwerpen tot onteigening voor den Rijn-Spoorweg naar de Pruissi sche grenzenen tot eene bijdrage van 200,000 als eersten termijn van een millioenaan dien wegzijn na cenigc beraadslagingen met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is de zitting opgeheven.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1