strekkend Senaatsbesluit aan bet. volk ter bekrachtiging worden voorgelegd, zullende het opnemen der door het volk uitgebragte stemmen aan het Wet gevend Ligcbaam worden opgedragen. De President heeft zich weder te St. Cloud gevestigd, waar hij blijft wonen. j)e Courrier de Bourges meldt dat men zich aldaar met de vraag bezig houdt die ten doel zou hebben om die stad te doen verkiezen voor de krooning van den President tot Keizerdoor den Paus. I)e stad beroept zich op de liooge oudheid van haar Aartsbisdom dat reeds van de derde eeuw da,rteekenten op de vriendschap van den President voor den Kardinaal Du- pont die al het vertrouwen van den Paus bezit. Reeds heeft de Regering onderzocht hoe veel menschcn men in de logementende casernen de palei zen en burger-huizen van de meer groote den bevolkte stad zou kunnen plaatsen. De stad ligt bijna juist midden in Frankrijk, en behoort voorzeker onder de oudste steden des lands. Caesar stak haar in brand, 52 jaren voor Ciiristus. Zij bezit een fraaije hoofdkerken bevat 25,000 inwoners. De Moniteur herigt dat de President het eind zijner reis gekenmerkt heeft door eene groote daad van nationale edelmoedigheid en regtvaardigheid hij heeft den gewezen Emir Abd el-Kader de vrijheid hergeven. Sedert lang had hij bij zich zelf tot dien stap beslotenhij heeft dien willen ten uitvoer brengen zoodra de omstandigheden hem veroorloofden de inspraak van zijn hart zonder eenig gevaar voor het land te volgen. Thans heeft Frankrijk een te regtmatig vertrouwen op zijne kracht en zijne regtenom zich niet jegens een overwonnen vijand groot te betoonen. Van zijne reis terugkeerende, heeft de Prins bij het kasteel van Amhoise stil gehouden. Ilij heeft zich aldaar Abd-el-Kadcr doen voorstellen en hem in deze woorden het einde zijner gevangenschap aangekondigd: Abd-el-Kaderik kom u aankondigen dal gij in vrijheid gesteld zult worden. Zoodra de noodige aanstalten gemaakt zijn, zult gij naar Brussa, in de Stalen des Sultans, worden gebragt, en gij zult aldaar van de Fran- sche Regering een aan uwen vroegeren rang passend jaargeld ontvangen. Sedert lang, gelijk gij weet, veroorzaakte uwe gevangenschap mij in de daad verdriet, want zij herinnerde mij gestadig dat het mij voorafgegane Gouvernement de jegens een ongelukkigcn vijand aangegane verhindtenisscn niet had gestand gedaanen niets is mijns oordeels zoo vernederend voor de Regering eener groote natie, dan hare kracht zoo zeer te miskennen dat zij hare belofte niet houdt. De edelmoedigheid is altijd de beste raad geefster, en ik ben overtuigd dat uw verblijf in Turkije aan de rust onzer Afrikaansche bezittingen niet schaden zal. Uwe Godsdienstgelijk de onze predikt onderwerping aan de raadsbesluiten der Voorzienigheid. Is dan Frank rijk meesteres van Algeriëhet is Gods wilen de natie zal nimmer deze verovering laten varen. Gij zijt Frankrijks vijand geweestik erken desniet tegenstaande uwen moeduw edel karakteruwe gelatenheid in den tegen spoed daarom stel ik er eer inuwe gevangenschap te doen ophoudenmij ten volle op uw woord verlatende." Deze edele toespraak heeft den gewezen Emir diep geroerd. Na de betui ging zijner eerbiedige en eeuwige erkentelijkheidheeft hij op de gewijde rollen van den Koran gezworen, dat hij nimmer trachten zoude onze heer schappij in Afrika te bemoeijelijkenen dat hij zich opregtelijk aan Frankrijks wil onderwierp. Abd-el-Kader heeft er bijgevoegd, dat wie meent dat de wet van den Propheet veroorlooft de jegens Christenen aangegane verbindte- nissen te verbreken, haren geest en letter niet kent; en hij heelt den Prins een vers in den Koran gewezen waarhij uitdrukkelijkzonder uitzondering of voorbehoud, een ieder strafschuldig wordt verklaard die zijnen eed zelfs jegens ongeloovigen niet houdt. In het oog van alle verstandige Arabieren is de verovering van Afrika thans een voldongen feit; zij zien in de bestendige zege onzer wapenen een tastbaar blijk van Gods wil. De reglschapen en edelmoedige staatkunde is de cenige die eene groote natie voegt. Dat de Prins haar gevolgd heeft, zal Frankrijk dankbaar erkennen. Abd-el-Kader zal op het kasteel van Amboise blijven, tot dat alle maatregelen genomen zijn om zijne overbrenging en verblijf te Brussa te verzekeren. Het Journal des Dëbats herinnnert wat er met Abd-el-Kader vroeger voorgevallen is, blijkbaar ten einde het. aandeel van vroegere regeringen in zijne gevangenhouding te doen uitkomen. Abd-cl-Kader heeft zich, zegt het Journalden 21sten December 1847 aan den Generaal Lamoricière overge geven als voorwaarde zijner overgave had hij bedongen dat hij met zijn ge zin naar Alexandrie of naar Sb Jean d'Acre zoude worden overgebragt. De Generaal Lamoricière, toen bevelhebber der provincie Oran, nam dat voorstel aan, en het werd bekrachtigd door den Hertog van Aumale, Gouv.-Generaal van Algerië. De regering van Koning Lodewijk Philips ontving den 31stcn December 1847 het berigt van de overgave van Abd-el-Kadcr en van zijne aankomst te Toulon. Den 24sten Februarij 1848, toen de revolutie uitbrak, was door den Ministerraad omtrent het lot van den Emir nog geen besluit genomen. Het voorloopig bewind deed hem naar het slot van I'au overbren gen; daar is hij een jaar geweest en vervolgens tot nu toe op het kasteel van Amboise opgesloten gehouden. Er is bij gelegenheid van den intogt van den President eene medaille geslagen ter grootte van 1 franc-stuk, op welke aan de eene zijde zijn borst beeld prijkt met liet omschrift: Lodewijk Napoleon Bonaparte, en aan de andere zijde, een arend met liet omschrift: De stad Parijs aan Lodewijk Napoleon Keizer. Het getal leerlingen op de lyceën of staatsscholen van middelbaar onderwijs in de hoofdstad is dit jaar 5000 verminderd, en dat aan de onderwijs-inrigtingen der geestelijkheid naar evenredigheid toegenomen. Onder de prachtige illuminatiënwelke te Bordeaux hebben plaats ge had, tijdens het bezoek van den President te dier slede, heeft eene eerste plaats bekleed het te Rotterdam te huis behoorende Nederlandsche stoomschip Bordeaux, Kapt. P. J. van Emmerik, in de vaart tusschen Bordeaux en Rot terdam. Genoemd stoomschip was met 900 lantaarnen verlicht, welke daar toe van Rotterdam waren medegenomen en zulk eene heerlijke uitwerking maakten, dat, den eigenaar van de stoomboot, den lieer J. P. van Hocy Smith, eene medaille zal worden aangeboden door de Fransche Regering, als erken tenis en blijk van herinnering aan dien dag. De Munt van Marseille zal weder in werking tredendoch alleen tot het slaan van kopergeld. §ARB iiriE. TUR.YN12 October. In de steden en ten platten lande loopen petitiën rondwaarin bij de Rege ring wordt aangedrongen1°. op inbeslagneming der geestelijke goederen dewijl de weerspannigheid der geestelijken tegen het bestuur aan hunne rijkdommen wordt toegeschreven; 2°. op opheffing der kloosters; dewijl daarin luiheid en ondeugd worden gekweekt; en 3°. op vermindering der Bisschops zetels, als onnoodige kosten veroorzakende. In vele steden zijn de municipale leden aan het hoofd dezer beweging. De Raad van Alessandria heeft zelfs bij de Regering op de uitvoering dier drie verzoeken ten sterkste aangedrongen. De petitiën tellen duizende onderteekeningen. De organen der gematigde be houdende partij wenschen echter geene inbeslagneming der geestelijke goede ren, maar eene billijker verdeeling onder de geestelijkheid. Hare waarde wordt op meer dan 100 millioenen francs berekend, en terwijl dc klooster- geestelijkheid der gemeente van Asti alleen voor meer dan 3 millioen eigen dommen bezit, zijn er andere gemeenten, in welke de geestelijkheid in armoede leeft en uit de staatskas ondersteund wordt. De Regering aarzelt tusschen inbeslagneming en verdeeling. De leeraren aan de hoogescholen en aan de inrigtingen van middelbaar onderwijs zijn ontheven van de verpligting om jaarlijks bij den aanvang van den schoolcursus trouw aan 's lands wetten en gehoorzaamheid aan de Over heden te zweren. In Savoije had de weigering van eenige geestelijken om dien eed af te leggenmoeijelijkheden gebaard. liliXE JIB I RG. 16 October. Het adres der Kamer, in antwoord op de Troonrede, is na langdurige en levendige beraadslaging, aangenomen. Die beraadslaging was in onderschei dene opzigten hoogst gewigtig. Zoowel nopens de zinsnede betrekkelijk de houding van Luxemburg, tegenover het Duitsche Bond, als nopens die over de godsdienstige aangelegenheden. Het gedeelte dier zinsnede, houdende: sdat de tegenwoordige strekking der Kerk verontrustend is," enz., is aldus gewijzigd De strekking van een gedeelte onzer geestelijkheid is verontrus tende de stoutheid der mannendie er zich de organen van noemenis zonder maat of toom bij ons." Het gedeelte der zinsnede, nopens den overwegenden invloed der geestelijkheid op het lager onderwijs, is met 22 te gen 22 stemmen ter zijde gesteld, ten gevolge van de door het gouvernement gegevene inlichtingen. Eene commissie der Kamer heeft het adres aan Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden overhandigddie daarop het volgende heeft geantwoord «Mijne Heeren! «Ik heb het antwoord van de Kamer der Luxemburgsche Afgevaardigden op de Troonrede, met genoegen ontvangen. Ik bedank u voor de opregtheid en rondborstigheid, waarmede gij u uitlaat, over de verschillende vraagstuk ken, daarin behandeld. Ik verzoek u dan ook, overtuigd te zijn, dat al mijne pogingen meer dan ooit zullen strekken, om de verkleefdheid uwer ge trouwe bevolkingen op hunnen Souvereinte bevestigen en te versterkendoor eene kalme, loyale en standvastige houding, gegrond op dc constitutionele instellingen van het Groothertogdom Luxemburg. Van de verlichte medewer king der Kamer overtuigd, kunnen wij, Mijne Heeren, de toekomst onbezorgd te gemoet gaan, door al onze hoop in den bijstand der Goddelijke Voorzienig heid te stellen. WiltMijne Heerende tolk Mijner gevoelens zijnen die bij de Kamer overbrengen." Z. K. II. heeft, bij gelegenheid van den verjaardag des Konings van Pruis- sen, de parade te Luxemburg bijgewoond, en ook een diner, door den Luit.- Generaal von Wedell gegeven, met Zijne tegenwoordigheid vereerd. De Generaal heeft daarbij toasten uitgebragt op Z. M. den Koning van Pruisscn en Z. M. den Koning der Nederlanden. FRANKFORT. 18 October. De gisting der gemoederen is hier toegenomenomdat niet alleen de Israë- lilenmaar ook de Landgemeenten aan de verkiezingen voor de Wetgevende Vergadering geen deel mogen nemen. Door de Israëliten is een protest aan den Senaat ingedienden vele vermogenden onder hen maken zich reeds ge reed de stad te verlaten en zich elders met der woon neder te zetten. TURKTE. CONSTANT1NOPEL5 October. Gisteren is de Grool-Vezier Ali-Pacha afgezet en vervangen door Mehcmed- Alieen schoonbroeder des Sultans en Minister van Marine. Eenigcn acht ten de reden gelegen in de door de Turkschc Bank buiten 's lands aangegane geldleeuing, die bedenkelijk misnoegen onder de oud-Turksckc partij zoude

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3