BUITENLANDSCHE BERIGTEN. kostbare exemplaren van zeldzame werken en eene collectie doubletten van Incunabulen en prachtuitgaven. De trap opgaande, vindt men op de eerste verdieping, op bet portaal, een fraai pleislerafgietsel van den Apollo van Belvédère, de busten in Wedgwood van Marcus en Junius Brutus, en twee levensgroote beelden van een' Chinc- sclien man en vrouw, in de kleeding van hun land. De wanden zijn be hangen met ecnige oude portretten, en gezigten van Venetie, Berlijn, Dres den Stuttgardt en Londen. Van daar komt men op de oudheidkamer. Hier zijn de wanden versierd met Egyptische Papyrussenwaaronder eenigen uit Thebedoor den lieer Tbedenat-Duvent medegebragt; voorts met eene prachtig in mozaïk bewerkte afbeelding der beroemde ballende duifjesen een schilderij en stuc. Nog vindt men daar twee mozaïke tafels van wit en geel marmer, afkomstig van de vloer uit de badkamer der villa Iladriani; eene marmeren Romcinsehe urn met opschrift, een marmeren beeldje, Hercules en een albasten beeldje Ver- tuinnus voorstellendemarmeren bustes van Liviavan twee B.omeinsche Keizers en eene buste van Keizer Augustus in Rosso anticoafbeeldsels in kurk van den tempel der Sibille te Tivolivan hel graf van C. Ccstius en van het monument van Cecilia Melella, nabij Rome; in drie grootc kasten met glazen deuren eene uitmuntende en uitgebreide verzameling van Egypti scheGrieksche, Romeinsche, Gcrmaansche Middcleeuwsche en Indische Oudheden, waaronder de Grieksche vazen der aandacht overwaardig zijn. In liet midden der kamer zijn op eene tafel twee toonkastjes geplaatst, waarin afgietsels in gips, der beroemdste antieke gesneden slcenenen ver schillende voorwerpen, als Grieksche en Romeinsche medailles, antieke lam pen, ringen, enz. Nog bevinden zich aldaar de verzameling antieke en moderne penningen en munten, en eene rijke collectie zegels, afkomstig van den beroemden van Mieris. Het naastgelegen kabinet bevat een paar portretten in olieverf en gezigten in Pompeji en Ilerculanum. In een volgend vertrek zijn ten toon gesteld moderne kunstwerken en zeld zaamheden, als: Chinesche beelden, speksleencn beeldjes, Japansch verlakt theeserviesvoorwerpendoor den Baron van Westreenen van zijne reizen medegebragt uit Italië, Zwitserland en Duitschland, in émail geschilderde kan en schotel, majolica's, miniaturen op porselein en ivoor, Romeinsche en Elorentijnscbe mozaïken, ivoren beeldwerken, door du Quesnoy en Bossuit, een in marmer vervaardigd portret van Erasmus (van zijn' tijd), eene af beelding in biscuit van het grafmonument van Mevr. Langhans, nabij Bern, bloemen vazen in zilver, de boetedoende Petrus, naar Rubens, geweven in de fabriek der Gobelins; eene verzameling afdrukken van gesneden steenenenz. H ïeelteningen en platen, gezigten voorstellende op Napels, in Rome, Pisa cn Florence, en twee afbeeldingen der groote uitbarsting van den Vesuvius in 1834versieren een aan deze kamer grenzend kabinet. Van daar eindelijk, komt men in de groote nieuw gebouwde zaal, waar zich de even zoo uitgebreide als prachtige verzameling van zeldzame hand schriften en boeken bevindt. Dit gedeelte van het museum is het rijkste en zeker eene der voornaamste bijzondere collectien van dien aard in Europa. Het bevat meer dan 300 handschriften en 1233 drukwerken der 15de eeuw, waaronder 243 Nederlandsche555Duitsche, 345 Italiaanscbe, G3 Fransche, 6 Spaansche, 1 Engelsch en 20 onbekende; onder deze zijn 36 boeken op perkament gedrukt; voorts 918 zeldzame werken; 415 Elzeviers's in 12°; een kostbaar exemplaar van den atlas van Blaeu, enz. enz. Later zullen wij gelegenheid hebben meerdere bijzonderheden over deze schatten mede te deelenhet bovenstaande moge voorloopig voldoende zijn om het publiek met den aard der verzameling van bet Museum M. W. be- j kond te maken, welke inrigting als eene belangrijke aanwinst voor het RijkI en bijzonder voor 's Gravenhagemag beschouwd worden. Dagbl. v. 's Grav.) j 's GRAVEN1IAGE21 October. Het Hof heeft gedurende 8 dagen den rouw aangenomen wegens liet over lijden van Prins Oscar, zoon van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen. Naar men verneemt, wordt II. M. de Koningin tegen den 15den der vol gende maand van Stuttgardt terug verwacht. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen legen Vrijdag, den 29,u'n October aanstaande. Ttveede Kamer der tStaten-fieneraal. Zitting van Donderdag 21 October. In deze zitting zijn ingekomen 1°. een ontwerp tot het voorloopig in om loop blijven van 10 millioen muntbillettenuitgegeven krachtens de AVet van 1849; 2". ontwerp lot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1853. Drukken en verzenden naar de afdeclingen. Het ontwerp tot goedkeuring van bet voorgenomen huwelijk van Z. K. II Prins Hendrik, is aangenomen met alge- meene stemmen. De beraadslaging over bet ontwerp wegens de verlenging van den Rhijnspoorweg naar de Pruissische grenzen zijn bepaald op Zalurdag. De Commissie voor de petition brengt onderscheidene rapporten uit. AMSTERDAM, 20 October. Ter vervulling der vacature in de Arrondissements-Piegtbank ontstaan door bet overlijden van Mr. A. N. Rietveld van der Feenis heden door dat collegie eene lijst van aanbeveling van drie eandidaten opgemaakt, waarop gebyagt zijn de Ilceren Mrs. Jhr. J. AF. van Loon, Plaatsvervangend Regter; A. van Eyk Bijleveld, Substituut-Griffier bij hel Geregtsbof in Noord-Holland en S. AA'ildscbut, Plaatsvervangend Rogier. ENGELAND. LONDEN, 18 October. In den Ministerraad die eergisteren te AA'indsor is gehouden, is het Parle ment weder tot den 4dcn November verdaagd. Zoo men meldt, zou de begrafenis van het lijk van den Hertog van AFelIinglon den 16dcn November plaats hebben; de plegtigheid zou zoo veel mogelijk militair wezen, cn eene Commissie van het Parlement die bij wonen. Aan de beurs wordt thansbij de groote ruimte van kapitaal en den lagen stand der rentegeld gevraagd voor velerlei ondernemingen op bet Europe- sche vasteland. Er worden aandeelen aangeboden in eene Zweedsche spoor wegonderneming cn in eene Napelschc droogmakerij. De eerste heeft ten doel eenen ijzeren spoorweg van Koping tot Hult aan te leggen, waardoor de beide groote Zweedsche moeren Miilarn en AVenern verbonden zullen worden en verder eene gelegenheid zal ontslaan voor regtstreeksch verkeer tusschen de Noordzee en de Baltische zee met vermijding van dcu Sondhet voor deze onderneming vcreischte kapitaal bedraagt 416,670 waarvoor de Zweedsche Regering minstens 4 pCt. voor interest en 1 pCt. voor jaarlijksche aflossing waarborgt. De andere onderneming heeft ten doel bet meer Fucino weder droog te maken cn daardoor 35,000 bunders goeden teelgrond te winnen zekere Heer Agiout te Napels heeft van de Napelschc Regering concessie tot deze onderneming bekomenhet daarvoor benoodigde kapitaal is 240,000 Thans is te Manchester de boekerij voor de arbeidende klassen geopend, tot oprigting waarvan de voornaamste fabrikanten der stad, nu omstreeks 3 jaren geleden, het plan vormden. Zij is in een daarvoor opgerigt gebouw (hetwelk nagenoeg 150,000 gulden heeft gekost) geplaatst, en bestaat uit twee afdeelingen; de eene bevat 16,000 boekdeelen die ter plaatse mogen worden gebruiktde andere 5000die uitgeleend en buiten het gebouw ge bruikt mogen worden. Het meerendeel dezer boekwerken is door boekhan delaren, uitgevers en andere personen in het Vereenigd Rijk aan de inrigting geschonken; het overige is aangekocht uit een door vrijwillige bijdragen za- mengebragt fonds, waartoe het arbeidsvolk van Manchester cn de naaste omstreek nagenoeg 10,000 gulden bijgedragen beeft. Het stedelijk bestuur van Manchester beeft eene vaste jaarlijksche uitkeering tot vermeerdering dezer boekerij toegezegd. Tot op April 11. hebben de goudmijnen van Californië eene waarde van 43 millioen aan stofgoud opgeleverden die van Australië van 4,800,000 Uit eerstgenoemde mijnen was er in Augustus voor 4 millioen dollars naar New-York gezonden. BRUSSEL, 20 October. De Heer de Broukcre zouna liet eindigen van eene vergadering tot het zamenstellen van liet Ministerie belegd, gisteren aan den Koninn- verzocht hebben om hem van den hem opgelegden last tot het zamenstellen van een nieuw Kabinet te ontslaan. De Koning zou dien ten gevolge den Heer de Tbeux, het hoofd der Katholieke partij, bij zich hebben ontboden. Het vriest bier alle nachten zoo sterk, dat de vijvers en grachten 's morgens met eene ijskorst van 5 4 6 strepen dikte bedekt zijn. -Er wordt bier zeer geklaagd over de late aankomst der spoorwegtreinen uit Frankrijk cn vooral van die welke 's avonds Parijs verlaat. lederen mor gen komt die trein anderhalf of twee uren te laat aanen zulks bij het schoonste weder en zonder grootcn toevloed van reizigers. -Als een blijk hoe zeer de langdurige .Ministeriële krisis eene voor de groote belangen des lands meer en meer schadelijke onzekerheid te weec brengt, wordt door de behoudende bladen berigt, dat alhier eene vergadering gehouden is van fabrikanten van linnen- en katoenen-garens uit geheel België, ten einde hunne door de oneenigheden met Frankrijk bedreigde belangen ge zamenlijk te overwegen, en dat aldaar besloten is een adres reglstreeks aan den Koning te zenden, uit hoofde dat het land zonder Ministers was. Uit de Vlaamschc dagbladen van onderscheiden partijen blijktdat de linnen-fabricatie in Vlaanderen thans weder achteruitgaat en dat vele arbei ders, die daarin vroeger een bestaan vonden, voor het oogenblik zonder werk zijn. -- AFij hebben bier weder een voorbeeld van liet gevaarlijke om uit een rijtuig te springen. De Burgemeester van Yves zijne paarden bij Rochefort op bol ziende gaan, wilde er uitspringen, hoe ook zijn koetsier liern verzekerde dat er geen gevaar was. Hij heeft zijn ruggegraad gebroken en een vreesc- lijke wonde aan het hoofd bekomen. Na drie uren onder smartelijk lijden sprakeloos te hebben gelegenis er de dood op gevolgd. FKMHRIJK. PARIJS, 19 October. De Regering beeft besloten in den grondwettigen vorm tot eene verande ring der constitutie over te gaan. De Moniteur van heden behelst eene mededeeling, inhoudende dat de nadrukkelijke betuigingen van bet alge- meene verlangen naar de herstelling van bet Keizerschap, bet den President tot eenen pligt maken den Senaat legen den 4dc" November aanstaande zarnen te roepen; leidt de beraadslaging van dit staats]igcliaam tot bet be sluit dat de Regeringsvorm dient te worden veranderd dan zal het daartoe

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2