LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 22 OCTOBER. BIMENLANDSGÜE BÉÏÏÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 21 October. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HH. Mr. J. C. Biicaillc, Abr. Ilartevclt Jz.Mr. G. P. van Outcren, P. 11. Baron Tacls van AmerongenMr. D. Tichoel Siegenbcek Mr. N. Olivier en A. C. Leembruggen. De Notulen der vorige vergadering zijn gelezen en vastgesteld. De Burgemeester beeft medegedeeld Eene missive van den lieer Abraham Ilartevclt Jz.waarbij die Heer zijn ontslag neemt als Wethouder dezer gemeente. Aangenomen voor kennisgeving met bepaling dat op Maandag a. s. eene vergadering zal worden gehouden, om tot de benoeming van een' nieuwen Wethouder over te gaan. Verder zijn door den Burgemeester de navolgende stukken overgelegd als: 1°. Een nieuwe Staat van begrooling voor de dienst van 1853. Wordt besloten dezen ten line van berigt en raad te stellen in banden der Commissie van Finantie. 2°. liet rapport van de Commissie benoemd bij raadsbesluit van den G'len Maart dezes jaars in zake bet Huiszittenhuis. Nederleggen in de Leeskamer. 3". Eenige requesten om tot Commies bij de plaatselijke belastingen te worden benoemd als van W. T. S. KarstensJ. Mark P. MarksJ. Brakcl J. II. YallcntgocdG. Trago, T. A. Meerburg, A. TaaijspelW. de Koning, C. Bontje, II. Staken burg. P. van den UpwichM. T. de Wild, J. F. Dee, P. DukE. J. Abspoel C. P. A. E. Slbiel II. W. Lem J. Scbrcuder, T. W. Langguth, J. Bleijleve, J. .1. van der Horn, P. du Croix, A. Spoorman en A. Cravna. Overeenkomstig des Voorzitters voorstel wordt besloten al deze adressen ten fine van rapport te stellen in banden van den Hoofd-Commissaris van Politie, en den Hoofd-Commies dezer plaatselijke belastingen. Alsnu is aan de orde der beraadslaging 1°. Het Voorstelbetreffende de gevolgen van de afschaffing van den Rijks- accijns, op de Schapen en Varkens. Dit voorstel is met algemeenc stemmen aangenomenen de daartoe betrek kelijke verordening vastgesteld. 2". De Rekening van Armverzorgers der Israëlitische Gemeente, over de dienst van 1851. Deze rekening is opgenomen en gesloten in ontvang tot. 3,071.Gij, in uitgaaf tot ƒ3,049.43, en alzoo sluitende met een voordeelig saldo van ƒ22.211hetgeen de rendanten gebonden zijn in hunne eerstvolgende reke ning in ontvang te verantwoorden. 3°. Rekening van Mren Regenten dor R. K. Armen, over de dienst van 1851 Is goedgevonden deze rekening op te nemen en te sluiten in ontvang tot 18916.34, in uitgaaf tot 18353,98, en alzoo sluitende met een voor deelig saldo van 5G2.16welke de rendanten zullen gehouden zijn in ontvang te verantwoorden in hunne rekening over 1852. Het Lid Ysselsteyn heeft als Regent over deze administratie zich buiten stemming gehouden. 4°. De Rekening van Mrcn Piegentcn van het R. K. Wees- en Oudelicdcnhuis. Is goedgevonden deze op te nemen en te sluiten in ontvang tot 23125.171., in uitgaaf tot f 23122.G5J en alzoo sluitende met een voordeelig saldo van 2,52hetgeen de rendanten gehouden zijn in hnnne rekening over 1852 in ontvang te verantwoorden. Het Lid Ysselsteyn heeft als Regent dezer administratie niet aan de stem ming deelgenomen. 5°. Requesten van L. J. van der Burg, Ds. A. Rutgers van der LocffcnT. A Jas, om vrijstelling van het Minerval op hot Stedelijk Gymnasium, voor hunne zoons of pupillen. Na deliberatie is besloten den adressanten de gevraagde vrijstelling te ver lccnen. 6°. Voordragt tot het verleenen eener jaarlijksche toelage van ƒ200.aan den Docent van het Gymnasium C. A. X. G. F. Sicherer. Hieromtrent de conclusie van het rapport van de Commissie van Finantie in rondvraag gebragt zijnde, strekkende om uit een finantieel oogpunt in dit voorstel niet te treden, zich echter onthoudende van de beoordeeling in hoeverre dit in het belang van het Gymnasium onvermijdelijk is, hebben 9 leden voor en 9 leden tegen deze conclusie hunne stem uitgebragt, wanneer in gevolge art. 50 der Gemeentewet liet nemen van een besluit tot eene volgende Vergadering is uitgesteld. Tegen de conclusion hebben gestemd de IIII. van Kaalhovcn Adriaans van der Boon Mesch van der Hoeven, Stoffels, Ysselsteyn Bake, le Poole en de Voorzitter. Eene voordragt, betreffende het getal leerlingen, waaraan op het Gym nasium vrijstelling van het Minerval zal worden verleend. Hieromtrent, na deliberatie in rondvraag gebragt zijnde, of er eene beper king van het getal zal aangenomen worden, is dit met 11 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de IIII. Luzac, van der Boon Mesch, Stoffels, Ten Sande, Gevers, Bake en de Voorzitter. Daarna in rondvraag gebragt zijnde om overeenkomstig de voordragt van IIII. Curatoren van het Gymnasiumhet getal van 20 als maximum aan te nemenis hiertoe met algemeenc stemmen besloten. 8'. Huurcontract van de Gehoorzaal, aan het Muziekgezelschap: Vermaak door Toonkunst. Dit is na rondvraag vastgesteld. 9°. Voorwaarden van verhuring van Vischwalcr. Ook deze zijn na rondvraag vastgesteld. Waarna de Vergadering is gesloten. De lieer Mr. G. Simons, Directeur der Kon. Academie te Delft, is mede benoemd tot lid der commissie, tot opneming van het terrein van den Hollandschen Spoorweg. De Ned. Handelmaatschappij heeft 3 schepen voor Amsterdam cn even zooveel voor Rotterdam bevracht. Uit Haarlem wordt gemeld, dat ter zake van verduistering van goede ren en gelden uit de Bank van Leening aldaartwee der. beambten op bevel van de Arr. Regtbank in verzekerde bewaring zijn gesteld. De Baron P. Osy van Zegwaart, te Luik woonachtig, zich den lG'lcn per stoomboot van Keulen naar Arnhem willende begeven, om ons land, zijn vaderland, hetgeen hij sedert jaren niet bezocht had, te bezoeken, had het ongeluk, van op de plank mis te slappen, in de rivier te storten en te ver- driuken. Dergelijk ongeval heeft 11. Zaturdag te Emmerik plaats gehad met een' jongeling uit Delft G. Boondie zich met eenige andere timmer lieden naar Pesth in Hongarije wilde begeven, waar hij eene goede betrekking gekregen had. De verzamelingen van hoeken en kunstwerkenenz., nagelaten door den Baron van Westroencn van Tiellandt, en door hem aan het^ Rijk vermaakt, zijn thans in het door den erflater weleer bewoonde huis, in orde nebra°-t en l O O ten toon gesteld. Den eersten en derden Donderdag van elke maand zijn deze verzamelingenuitmakende het Museum Mcermanno-Westreenianumop dedoor den erflater bepaalde wijs voor het publiek toegankelijk. Wij vermeenen onzen lezers geen ondienst te zullen doendoor hier te laten volgen een beknopt overzigt van die verzamelingen en van de inrig- ting zelve. Ter regterzijde van den ingang des museums, in twee ruime, in elkander loopende vertrekkenbevindt zich de bibliotheekmet uitzondering der hand schriften, oude drukken cn zeldzame hoeken. Zij bestaat uit meer dan 10.000 doelen, cn is vooral rijk in werken over de geschiedenis der boek drukkunst cn over bibliographic, oudheidkunde en numismatiek. De voor kamer is versierd met een fraaije geboetseerde groep door Xavcry een Bac- chusfeest voorstellendede achterkamer met eene voortreffelijk modern in marmer gebeeldhouwde buste eener Bacchante. In liet daaraan grenzend kabinet is eene zoo zeldzame als voor de kunst geschiedenis belangrijke verzameling van schilderwerken in den Byzantijnschen stijlwaaronder van Cimabue GiottoDuccioLauratti en anderen bene vens twee schilderstukken uit de vroegere Vlaamsche school, toegeschreven aan Jan van Eyck en Hemlingvoorts een kunstig in ivoor gesneden cruci fix, door du Quesnoy, eene marmeren" vaas, een antiek ingelegd kastje, enz. Vervolgens vindt men in de leeszaal de portretten in olieverf, van Gerard en Johan Meerman van den Baron van Westreenen en van diens voorouders

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1