proclamatie uitgevaardigd waarin iiij zeide het doel der expeditie bereikt te hebbenen met bet gedrag der troepen en ook der burgers, die zich op zijne oproeping vrijwillig bij hem gevoegd Lebbenzeer tevreden te zijn. Twee hoofden van vijandige stammen haddennaar verzekerd werdaan den Opperbevelhebber der Britsche troepen doen betuigen, dat zij vrede wenschtcn te sluiten. Intusscben was het grensland nog, als vroeger, onveilig door strooperijen der Kaffersen hot ontbrak in de kolonie niet aan lieden die hel einde des oorlogs zoo ver als ooit verwijderd achtten. oo§T-mis. BATAVIA, 21 Augustus. De Gouverneur-Generaal, lettende op de jongste door den Directeur-Generaal van Financiën ingediende aantooningen en ramingen van den bij 's Lands kassen aanbanden voorraad aan betaalmiddelen, en van de in de eerstvolgende maanden te doene ontvangsten en uitgaven Overwegende, dat de in dit jaar uit Nederland verwacht wordende zilveren specien, naar alle waarschijnlijkheid niet spoedig genoeg zullen zijn aange- bragt, om te zijner tijd, en met andere inkomsten, te worden aangewend tot dekking van het gewone tekort in de Indische administratie En wenschende, ter voorziening in de naderende behoefte, over te gaan tot het nemen van zoodanigen maatregelals leiden kan om den geregelden gang van de dienst te verzekeren, en tevens, in verband met den tegenwoordigen staat van 's Lands geldmiddelenhet meest met bet algemeen belang zal zijn overeen te brengen; heeft bepaald dat van Gouvernementswege worden uit gegeven promessen, ieder groot 500 betaalbaar 12 maanden na de dagtcc- kening van de uitgifte, en rentende 1/2 pCt. 's maands. Ten gevolge van het overlijden van den Iloogwaardigcn Heer J. Grooff, Bisschop van Canea in p. i. en Apostolischen Vicaris van Batavia, is de Hoogwaardige Heer P. M. Francken, aan welken bij Koninklijk besluit verlof is verleend tot het aannemen van de Bisschoppelijke waardigheid onder den titel van Bisschop van Colophon in p. i.erkend in hoedanigheid als coadjiv- tor cuin futura successione en Apostolische Vicaris van Batavia. Den 19den Julij is het schip Johan Jacob, Kapitein L. van Geelkerken, van Rotterdam naar Batavia, op het Kasuaris-rif van het Prinsen eiland ge strand. Na een half uurs vastzittens sloeg het schip midden door, en ver dronken van de 25 man der equipage 9. De overige 1G borgden zich op het voorschip, dat op het rif bleef zitten. Vijf bange dagen leefden de schipbreu kelingen van raauw zout vleeschspek en een weinig water. Den 26sten Julij werden zij gered door 's Lands stoomschip Merapi, Kapt. van Maldechem die den 24stcn van Batavia was vertrokken, en de 16 man, waaronder de Kapitein, met groote inspanning aan boord nam. 's Lands stoomschip Merapi is den 27stcn Junij van zijne belangrijke reis in het oostelijke deel van den Archipel teruggekomen. Het heeft op de heenreis de Boompjes-, Carimon-Java-, de Bawean- en Kangeangs-eilanden on derzocht en alles wel bevonden; is langs de noordkust van Lombok, Sum- bawa en Flores, zoo digt mogelijk onder den wal, en langs de aangrenzende eilandjes, door straat Flores, Lawaijang en Larentoeka bezoekende, naar Timor-Koepang geslevend. Van daar is, in overleg met den Resident, Dilly bezocht. Na het verlaten van deze Portugesche bezitting, werden de eilanden Kisser en "Wetter aangedaan en vervolgens overgestoken naar Banda en Am- boinavan waar de terugreis over BoetonKalatoea en Macassar is volbragt. Nergens zijn, na onderzoek, rooversvaartuigen gezien. Na in den nacht van 27 Mei deze reede verlaten te hebben om roovers welke bij Pamanoekan waren gezien, te achtervolgen, heeft 's Lands stoom schip Helcla de noordwaarts gelegen eilanden-groepen bekruist, en met ver schillende oogmerken bezocht: Billiton, Singapore, Riouw, Linga en de Tambelan-eilanden in de Borneo-zee, welke laatste beter in kaart zijn ge- bragt. De Ilekla keerde terug over Muntok en Palembang, en bragt van laatstgenoemde plaats terug op sleep 's Lands advicsbrik Pylades, met 5 Offi- ren en 152 manschappen van de expeditionnairc troepen, op beide vaartuigen verdeeld. Uit het Palembangsche luiden de berigten bij voortduring gunstig. Na bet gevecht bij Biengicn, is de gcheclc bevolking, die zich in de koeboeans be vond en den muiteling Dragam aanhing, naar hare doessons teruggekeerd, waartoe ook zal hebben bijgedragen de dood van Dragam ten gevolge zijner verwonding door een stuk van cene granaatslechts enkelen ontbrakendie men verondersteld gewond of gesneuveld te zijn. Aan den invloed van Dra gam was het toe te schrijven, dat twee doessoens, in de marga Soengie Kroh, plotseling weigerden de landrenten te voldoen. Nadat echterop last van den Resident van Palembang, de Tommongong Astra di Radja, Adsistent voor de inlandsche zakenzich in commissie derwaarts bad begevengedekt met 20 pradfoerits en bet detachement onder den lsten Luitenant Prager, tol Gadja Mattie was opgerukt, zijn de landrenten aangezuiverd en de zaken geschikt. De geheele bevolking van de Lintang Kierie heeft zich onderworpen radja Tiang Alam heeft met den broeder van den Pangerang van Soeboe Poeding hevigen twist gehadten gevolge waarvan hij door dezen is aangevallen en naar Sawah moest vlugtcn, alwaar hij ernstig ziek moet zijn. Met uitzondering van bet district Moelak Oeloe, was alles rustig. De de tachementen, nog boven het gewone garnizoen aanwezig, zijn van Moeara-doea en Pandang doelang Enim naar Palembang en Lahat teruggekeerd. De rijst was zoo goedkoop, als zij in jaren niet geweest is; kostende de pikol gewone soort slechts 2.66 zilveren munt. In ongeveer 40 dagen wa ren uit de binnenlanden p. m. 10.000 pikols rijst afgekomen. Den 19',cn Julij en den lstcn Augustus 1852 zijn te Benkoclcn weder naar Java ingescheept de detachementen infanterie en artillerie, welke in ver- band met de krijgsbewegingen in het Palembangsche, naar die afdeeling wa ren gezonden, onder bevel van den Majoor Jeekel. Bij die inscheping bad men het ongeluk te betreuren dat een Europeesch onderofficier en vier Afrikaansehe soldatendoor het omslaan van cene der bootenverdronkenzijnde het aan het kloekmoedig gedrag van den stuur mansleerling Verhagen te danken dat niet meerdere slagtoffers gevallen zijn. Gedurende de maand Junij 1852, is aan inkomendeen uitgaande regten op Java en Madura ontvangen 601,013.51* De opbrengst over de zes eerste maanden van hel jaar bedraagt - 3,420,844.75^ Hieronder zijn echter begrepenAan regten op Gouverne- ments producten eene som van 441,099.24 Aan terugbetaalde regten 35,456.25 - 476,555.49 Zuivere opbrengst 2,944,289.26^ Over de zes eerste maanden van 1852, is meer ontvangen dan over hetzelfde tijdvak van 1850 609,649.24 En meer dan in 1851- 71,528.16* Den 25stcn Julij heeft Zr. Ms. stoomschip BataviaLuit. ter Zee lste kl. J. J. van der Moore de reede van Batavia verlaten, zich begevende over Mun tok en Riouwnaar Singapore, tot het overbrengen en afhalen der landmaal pakketten. Ditmaal zijn verzondan Per overlandmaal via Marseille 3480 stuks. Southampton290 Triest1619 5389 Naar Singapore 599 Banka 272 Palembang 410 Riouw113 1394 Alzoo te zamen 6783 STASSS BERiGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Lcyden, Donderdag den 219len October 1852, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Voorstelbetreffende de gevolgen van de afschaffing van den Rijks accijns, op de Schapen en Varkens. 2°. Rekening van Armverzorgers der Israëlitische Gemeente, dienst 1851. 3°. Rekening van Mren Regenten der R. K. Armen, over 1851. 4°. Rekening van Mrc" Regenten van het R. K. "Wees- en Oudelicdenhuis over 1851. Uit eene door den Minister der Hervormde Eeredicnst aan Z. M. aangebo den nominatie ter vervulling van de Predikantsplaats te Chaamzijnde eene Koninklijke collatie, heeft Z. M. benoemd Ds. A. Dekkers, te Bloemendaal. AMVEÏ&TElS'a'ïESl. Heden ontvingen wij het berigt dat onze waarde Moeder en Behuwd-Moeder IIENDERIKA TIMMERMANS, Wed. Joannes Godefridus de Sain, den 15den dezer te Bergen-op-Zoom in den ouderdom van ruim 80 jaren is overleden. W. C. de SA1N. Leyden, 16 October 1852. M. J. J. de SAIN, van Dinter. Eenige Kennisgeving. 5°. Requesten van L. J. van der Burg, D'. A. Rutgers van der LoeffenF. A. Jasom vrijstelling van bet Minerval op het Stedelijk Gymnasiumvoor hunne zoon3 of pupillen. 6°. Voordragt tot het verleenen eener jaarlijksche toelage van ƒ200.aan den Onderwijzer van het Gymnasium C. A. X. G. F. Sicberer. 7". Voordragt, betreffende bet getal leerlingen, waaraan op het Gymnasium vrijstelling van het Minerval zal kunnen worden verleend. 8". Huurcontract van de Gehoorzaal, aan het MuzijkgezelschapVermaak door Toonkunst. 9°. Voorwaarden van verhuring van Viscbwater. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van den 15dcn September jl. A n°. 7947 (3llc afd.) Provinciaalblad n°. 112, herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Gemeente, aan de bepalingen der artikelen 27 en 42 der'Wet van den 29stcn Maart 1833 Staatsblad n°. 4) en de op hen rustende verpligling, tot het inleveren van Suppletoire aangiften, wanneer zij, door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belaslings- voorwerpen, na 15 Mei dezes jaars, in de termen vallen van art. 27 der bo vengemelde Wet, terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen der artikelen 35 en 39, waaraan zij zich, bij nalatigheid in het doen der aangiften, zouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, lerden, 18 October 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERHKIEVW9.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3