Kaar men verneemt,maken de Ingenieurs Conrad en van der Kun deel uit van de dezer dagen benoerndo commissie, tot opneming van liet ter rein van den Iloll. IJzeren Spoorweg. De Heer Conrad, Directeur van ge zegden spoorweg fungeert tevenskrachtens eene vroeger verkregen aanstel ling, als Inspecteur van Rijkswege over gemeldcn weg. De Minister van Justitie, voorloopig belast met het departement der R. K. Eeredienst, zal degenen, die hem verlangen te spreken, gelegenheid geven Woensdags ten een ure, in het lokaal in de Nobelstraat, Wijk E. N". 79. Gisteren zijn te Schevcningen van de steurharingvisscherijen aangekomen tien pinken, die gezamenlijk hebben aangehragt 753,000 stuks haring. Heden is weder eene schuit aangekomen met 31,000 stuks. De Staats-Courant bevat den navolgenden Staat van de opbrengst der Middelen, in de negen eerste maanden van 1852, tegenover de opbrengst van de negen eerste maanden van 1851. Directe belastingen. In- en uitgaande regten scheep vaar t-reglen, vu ur- ton- en bakengeld. Accijnsen Registratie-, zegel-, suc- cessieregten enz Regt van waarborg op de goudenen zilveren werken Posterijen. Loterij Totaal Meerder/140,312.71. 'B'tveede Bi a me r der /Sêaten-fnenerfital. Zitting van Dingsdag 19 October. In deze zitting zijn velerlei stukken ingekomen en Commission benoemd en daarna beraadslaagd over de wet ter verdeeling der prov. in kiesdistric ten die met 45 tegen 5 stemmen is uangenomen. AMSTERDAM, 18 October. Op 12 en 13 dezer werd in bet Wapen van Amsterdam, op bet Rusland alhier, eene vergadering gehouden van Christelijke vrienden, waarin tot Voor zitter werd gekozen de lieer Baron van Lynden, lid der Tweede Kamer, na dat de Heer Mr. I. da Costaals voorloopig Voorzitterdo vergadering bad geopend. Ds. Schwartz gaf eenige inlichtingen, aangaande het seminarie dat door de Vrije Schotsche kerk te dezer stede zou opgerigt worden, welke mede- deeling aanleiding gaf tot eene discussiewaaraan dc Heeren da Costa en Ds. van Toorenenbergen deel namen. Vervolgens worden verslagen uitgebragt aangaande de scholen en verdere inrigtingen van Christelijken aard, en bragt Ds. Heldring de Evangelisatie op Java ter tafelover welk onderwerp de Heeren van de Velde, van Rhijn, Gefken enz. hunne denkbeelden ontwik kelden. De Evangelisatie onder de zeelieden werd te berde gebragt dooi den Heer van Rhijn, welk punt levendige beraadslagingen uitlokte, bij welke gelegenheid de Heeren Loornan, van de Velde, Heldring, Toorenenbergen enz. belangrijke mededeelingcn deden. De vergadering besloot tot het opstellen van een adres aan de Handel-Maatscbappijter bevordering der besproken zaak. Een ander onderwerp van behandeling was de evangelisatie onder de Rooin- scben in Noordbrabant, over welke aangelegenheid de Heeren Heldring, Ja- mieson, van de Velde enz. bet woord voerden. Eindelijk werd door den Heer Talma dc zaak der Madiai's onder de aandacht der vergadering gebragt, omtrent welke zaak door den Heer da Costa werd berigt, dat door de dezer dagen te 's Hage gehouden vergadering de Heer Elout van Soetcrwoude was benoemd om zich als Gedeputeerde van Holland aan te sluiten aan de En- gclschc deputatiedie in de volgende week te Florence zou aankomenten einde den Groothertog te bewegen tot de in vrijheid stelling dezer wegens bet geloof vervolgde cclitgenooten. Het onderwijs en de nieuwe bijbelverspreiding kwamen daarna in behandelingterwijl ten slotte Ds. Schwartz bcrigttedat 12 leerlingen zich op eigen kosten hadden aangesloten aan bet seminarie der Vrije Schotsche kerk, en dat bet onderwijs met 1 November c. k. stond ge geven te worden. BUITENLMDSCIIE BEIUGTEÏV. ENGELAD1S1. LONDEN16 October. De inschrijvingen ter betaling van de proceskostenwaarin Dr. Neumann tegen Dr. Acliili veroordeeld is, leveren niet veel op, ofschoon er veel moeite toe wordt gedaan zoowel van den kanzei als door dc Roomsche dagbladen. Thans heeft de veroordeelde zich tot de Aartsbisschoppen en Bisschoppen om ondersteuning gewend. In de dokken alhier liggen 40 schepen gereed om nog deze maand landverhuizers naar Australië over te voeren, te Liverpool nog 10. BiELSIS, BRUSSEL, 13 October. liet gerucht dal bet door den Heer dc Brouckere gevormd Kabinet weder ontbonden is, bevestigt zich. De ftide'pen dance zegt. dat door de kuiperijen van de clcricale partijliet tot stand komen van het nieuwe bewind wordt tegengehoudenterwijl bet Journal de Bruxellesliet orgaan der geestelijk heid te kennen geeft, dat bet Ministerie van de Brouckere naar de inzigten van de tegenwoordige minderheid der Kamers scheen te willen besturen, en dat dit met de constitutionnele beginsels streed. Het aantal leerlingen is aan de onder het bestuur der geestelijkheid staande inrigtingen steeds toenemende. FRASlliBtEJH. PARIJS, 17 October. Dc President is Zaturdag onder uitbundige toejuichingen en het oorver- doovend geroep van leve de Keizer! te 3i uur aan het paleis der Tuilcriën aangekomen. De stad was des avonds verlicht. De President heeft op de aanspraak van den Prefect van het departe ment der Seine geantwoord »lk voel mij des te gelukkiger, door de wensclien, welke gij in naam van de stad Parijs geuit hebt, daar dc toejuichingen waarmede ik hier ont vangen word, de voortzetting zijn van die, welke mij gedurende mijne reis ten deel vielen. "Wanneer Frankrijk bet keizerrijk wildan is bet alleen omdat bet denkt dat die regeringsvorm beter zijne grootheid en zijne toekomst zal waarborgen. Wat mij betreft, onder welken titel het mij ook gegeven worde het tó dienen, zal ik hetzelve al mijne kracht, al mijne verkleefdheid toewijden." Men berekent dat er Vrijdag en Zaturdag hier over de 300,000 men- schcn uit de departementen en het buitenland waren aangekomenom den inlogt van den President te zien. De optogt van de arbeiders vereenigingen en de genootschappen van onderling hulpbetoon leverde eene veelbeduidende tegenstelling met de too- neelen van 1348toen bet Parijsche werkvolk onder woest gelier vlaggen met opschriften als: de gelijkheid der arkeidsloonenverkorting van het dagwerk! geene uitmergeling meer van den mensch door den menscli! door do stralen droeg en de gegoede bevolking in doodsangst hield. Als een blijk van de tegenwoordige ruimte van kapitaal wordt mede gedeeld, dat de concessionnarissen van het alhier op te riglen handelsdok, een kapitaal van 50 millioen fr. behoevende, binnen drie dagen tijds aanbiedin gen ten bedrage van 200 millioen ontvangen hebben. Eene vergelijking van de opbrengst der belastingen in do afgeloopen 9 maanden met die van hetzelfde tijdvak van 1851 en van 1850 loont aan dat het loopende jaar reeds 36,684,000 fr. meer beeft opgebragten naar deze evenredigheid zal het geheele jaar eene vermeerdering van omstreeks 50 millioen opleveren. In de laatste jaren vóór de Februarij-omwenteling be droeg de vermeerdering van de opbrengst der belastingen jaarlijks gemiddeld 25 millioen; dit was het bedrag waarop de Regering bij de raming der staatsinkomsten rekendeen dat werd toen voor een blijk van groote wel vaart gehouden. Het tooneelstuk van Meijerbeer's Profeet is dezer dagen voor de 130ste maal vertoond en de ontvangst was bij die gelegenheid nog 10,000 fr. De geheele ontvangst, sedert de eerste opvoering, bedraagt 1,004,000 fr. De Notarissen van Nancy hebben besloten, dat hunne kantoren des Zondags gesloten zouden blijven. Te Feigniesin het kanton Maubeugeleven eene moeder en 3 dochters die te zamen 346 jaren oud zijn. De moeder is 105 jarenen dochters 82, 81 en 80. OOSTENRIJK. AVEENEN, 15 October. Do door den hoogen waterstand gestremde gemeenschap heeft den Keizer bewogen de verdere reis door Kroatië niet voort te zetten en zich naar de residentie terug te begeven. Door zware overstroomingen is dc gemeenschap tusschen Agrain en Fiume geheel gestremd. De Koning van Griekenland beeft den lö'icn uit Munchen over Triest de terugreis naar Athene aanvaard. Aan de boekencensuur wordt zoo slecht de hand gehoudendat b. v. een boek dat in Pesth is verboden, in Praag mag verkocht worden, en zoo omgekeerd. FKANKFOHT. 15 October. Ingevolge liet verlangen der Ncderlandscbe Regering, zal zich nu eerst daags eene commissie van deskundigen uit Zuidwestelijk Duitschland naar Suriname begeven ten einde een onpartijdig verslag uit te brengen over de geschiklieid dier kolonie tot eene vestiging van Duitschc kolonisten. Drie deskundigen uit AVurtcmbcrg en Baden zullen deze commissie uitmaken. Door de Nederlandsche Regering zijn als voorwaarden aan de leden der com missie gesteld: vrije heen- er. terugreis, eene jaarwedde van 200 per maand, gedurende den tijd van den duur der zending, namelijk 2 jaren, en einde lijk beschikking over alle mogelijke middelen van vervoer in dc kolonie, tot bereiking van het voorgestelde doel. (HM.) MAP QE GOEDE HOOP. 6 September. De Gouverneur was met zijne troepen van den aan gene zijde der Kcirivier tegen het maglige KafTcihoofd Kreili ondernomen togt teruggekomen. Hij had diens legerplaats of kraal in brand gestoken en 10,000 stuks rundvee paarden enz. buit gemaakt. Na zijne terugkomst bad de Gouverneur eene 1852. f 14,425,654.985 3,904,724.185 14,456,600.40 7,198,832.29 129,683.40 1,029,979.84 276,743.50 41,422,218.60 1851. f 14,435,l75.3Ss 3,615,546.485 14,129,366.17 7,690,952.12 126,128.31 1,009,299.92 275,437.50 f 41,281,905.89 Meerder in 1852 dan in 1851. f 289,177.70 327,234.23 3.555.09 20.679.92 1,306.00 f 641,952.94 Minder In 1852 dan in 1851. J 9,520.40. 492,119.83 501,640.23

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2