LEYDSCHE COURANT.; WOENSDAG, 20 OCTOBER. BINNENLANDSGHE BERIGTp. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f\2> in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN19 October. Te midden der menigte van godsdienstige werken die in ons vaderland uitkomen, bleef nog iinmer behoefte bestaan aan een Kinderbijbel. Wel bad v. d. Palm door zijn' uitmuntenden Bijbel voor de Jeugd daarin trachten te voorzienwel ontving ons publiek vertalingen van den verdienstelijken Kinderbijbel van Schmidt en de Bijbelsehe Historie van Zahn; doch ook zij gaven wel de geschiedenis des Bijbels en bezigden daaruit ontleende woorden en uitdrukkingen, maar de bearbeiding en stijl waren die der Schrijvers, de Bijbel zelf was het niet. Geen dier werken kunnen dus den Bijbel vervangen en echter, wie, die liefst den Bijbel zeiven voorleest, stuitte niet nu en dan op uitdrukkingen, voorvallen en handelingen welke hij voor een gemengd gehoor zou wenschen over te slaan, en zocht dan niet vergeefs naar een Bijbel die, met achterlating van 't geen niet voor allen geschikt of bruikbaar is, toch indedaad Bijbel bleef en niet eene door ongewijde hand omgewerkte geschiedenis was geworden. In die behoefte zal door de uitgave van den Bijbel ten gebruike van Kin deren voorzien worden. De Heer S. van Dissel zal onder medewerking van den Heer Adama van Scheltemazulk eenen Bijbel leveren(zie den inhoud der uitgave in de Advertentie hier achter) en wij meenen dien arheid in ge- moede te kunnen aanprijzen als indedaad in die behoefte voorziende; eene uit gave die alle bezwaar tegen huiselijke Bijbellezing opheft en die, wanneer ze den verdienden algemeenen bijval vindtuitgebreid nut kan stichten. Daar de uitgever, met loffelijke onbekrompenheid, niet maar een enkele bladzijde, maar de geheele eerste aflevering van 64 bladzijden ter proeve heeft verspreidbehoeft niemand in te teekenen zonder genoegzame kennis van 't geen hij te wachten heeft; terwijl er voorts hier geen gevaar kan bestaan dat later eene allenskens toenemende uitvoerigbeid en daardoor de berekening te bovengaande kostbaarheid, den Inschrijvers berouw over hunne deelneming zal doen gevoelen. In één woord, wat men ontvangt is niet uit den Bijbel omgewerkt, maar den Bijbel voor zulken. welken men toch wel nooit opzettelijk zou voor lezen w at hier achterwege wordt gelatenen dus den Bijbel zeivenen wat aan prijzing behoeft het boek dat door onzen dichter W. v. Haren zoo schoon genoemd wordt't Geschenk van God gegeven De bron van wijsheidlicht en leven Waar alles in besloten leit, Beginsel, tijd en eeuwigheid. Bij den naderenden winter vestigen wij de aandacht onzer Stadgenooten op het jaarlijksch verslag der Lcvdsche Maatschappij van Weldadigheid, het welk dezer dagen met uitnoodiging om inschrijving ten behoeve dier inrigting aan de huizen van Ingezetenen en HH. Studenten is rondgebragt. Bij velen toch is het onbekend dat deze Maatschappij het werk verschaft dat onder den naam van, het werk van de Lakenhal, algemeen bekend is,be staande in de vervaardiging van sommige kleedingstukken voor het O. I. leger, en waardoor aan eene menigte onzer arbeidende klasse onderstand in arbeid wordt verschaft en jaarlijks van 15 tot 18 duizend guldon aan arbeidsloon uitbetaald. Dat die Maatschappij ook nu weder gepoogd heeft eene nieuwe tak van nijverheid, het werken met de naald op tule, hier te vestigen. Dat zij in der tijd getracht heeft om door het bouwen van arbeiderswo ningen, het bekomen van betere en goedkoopere huisvesting te bevorderen, en door den aanbouw van 33 zulke woningenin welke onderneming veler welwillendheid rentelooze aandeelen nam, daarin niet ongelukkig is geslaagd. En dat zij eindelijk aan velen onderstand uitreikt om ze zoo doende van de armenkassen en al het nadeel aan het verlies van een gevoel door open bare bedeeling verbonden, te beveiligen. In de laatste jaren vooral heeft het bestuur en dcszelfs medewerkers ijverig gezorgd voor eene goede keuze der opgenomenen, en schijnt deze Maatschappij waartoe de bijdragen in de laatste jaren, blijkens de verslagen, aanmerkelijk zijn verminderd, veeleer uitbreiding dan inkrimping te verdienen. Mogten velen die zich nu geheel onttrekkeneene al ware 't ook geringe bijdrage schenken, tot instandhouding en bloei dezer met de beste bedoelin gen opgerigte en nog steeds zoo heilzaam werkende Maatschappij, de vrucht daarvan zou bij de zorgvuldige en naauwlettende aanwending der geldendie het bestuur zich sedert lang meer en meer ten doel en pligt stelt, in velerlei opzigt niet achterblijven. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan P.Ir. W. B. Huvgens, als Bur gemeester van Sassenheim, en in zijne plaats benoemd J. A. van der Lee. Te 's Gravenhage, aan het einde der Frederikstraatwoont een schoen lapper, die man heet Frederik Thomas de Guichenon de Chastillon, en staint, in regte lijn, af van den beroemden Gaspard II, Graaf van Coligny, Heer van Chastillon sur Loing, Ridder, Luitenant-Generaal, Gouverneur van Parijs, Kolonel-Generaal der Infanterie, Admiraal van Frankrijk, geboren in 1516 en in den Barlholomeus-nacht, 24 Augustus 1572, door de Besme vermoord. Hij was de vriend van Hendrik IV, de vader van Louise de Coligny, de edele gemalin van Willem van Oranje, en door zijne moeder Louise de Montmo rency aan dat roemrijk geslacht vermaagschapt. Sedert geruimen tijd wendde Frederik Thomas de Guichenon de Chastillon, van zijne afkomst bewust, alle moeite aan, om in het bezit te geraken van zijne genealogie. Eenigen tijd geleden vernam hij, dat eene hoogbejaarde bloedverwante, onbewust van de waarde van dit belangrijke document, het in haar bezit had, doch daarvan nimmer cenig gewag had gemaakt en het, geheel onschuldig, onder zich had gehouden. De geboorte van een zoonop den 20stcn April jl.de eenige vrucht van zijn echt, spoorde hem aan, om te trachten zijn geslachtsregister, in eigendom te hekomen. De Heer Mr. W. J. van Ilarn oud hoofd-ambtcnaar bij het Ministerie van Financiën, heeft een werkje geschreven over den laat- sten afstammeling der Coligny''s in Nederlandhetwelk eerlang het licht zal zien, en waarvan de opbrengst wordt bestemd voor den jeugdigen Chastil lon, om te beter diens belangen te kunnen behartigen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft, in zijne zitting van 14 Octo ber in tegenspraak met het kenbaar gemaakte gevoelen van den Minister van Binnenl. Zaken, met 30 tegen 2 stemmen beslist, dat, niet Burgemees ter en Wethouders, maar de Raad zelf bevoogd is om Makelaars aan te stellen. Men wil wetendat dezer dagen de aanleg der spoorweglijn van Rot terdam over Gouda naar Utrecht, met al hetgeen daartoe behoort, bij onderhandsche aanbestedingis opgedragen aan een' Engelschman voor 3^ millioen gulden. Volgens berigt van den Directeur van Policie in het 4<le district, dd. 12 October jl., is op den 5Jcn dezer te Amsterdam in de bus aan het Postkan toor gestoken, eene missive, inhoudende: 1 bankbiljet dd. 4 Sept. 1851, N°. 80, groot ƒ60; 1 coupon Amortisatie Syndicaat N°. 24415, groot 17.50 en 1 muntbiljet van ƒ10, N®. 130089, bestemd naar Utrecht, welke even wel aan het adres niet is bezorgd. Volgens berigt van den Officier van Justitie te Zierikzeeis door de Gebr. Buyze, collecteurs van de Nederlandsche Staats-Loterij aldaar, op 3 Oct. 11., een brief voorzien met 6 cachetten, op den post gedaan en is die brief, volgens ingewonnen narigt, met de Middelburgsche stoomboot naar Rotterdam vertrokken; die brief, aan het adres van den Heer W. J. van Stockum, boekhouder van de Ncderl. Staats-Loterijhield in: 1 bankbiljet van ƒ100, R®. 850 en 2 muntbiljetten van ƒ10, Nns. 194499 en 218104. en is niet aan zijn adres bezorgd. Uit Assen meldt men dat door een grooten aanvoer van aardappelen de prijs is gedaald tot ƒ1.50 a ƒ2.per Ned. mud. 'sGRAVENHAGE, 19 October. Z. M. heeft bepaalddat ter vereering van de nagedachtenis en de uitste kende verdiensten van den Hertog van Wellington, Prins van Waterloo, be kleed met de waardigheid van Veldmaarschalk, door het Nederlandsche Leger gedurende drie dagen rouw zal worden gedragen, aanvang nemende met den dag der plegtigc teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot. Z. M. heeft op zijn verzoekeervol ontslag verleend aan W. J. .4. J. M. Baron d'Olne, als Burgemeester van Maasbrec en in zijne plaats benoemd J. F. Gonmians; eervol ontslag verleend aan J. W. Spoor, als Burgemeesler van Stratum, en aldaar en te Klimmen benoemd W. van Rekum en J. P. Laeven. Ook heeft Z. M. op zijn verzoek eervol ontslagen J. Albarda als Burgemeester van Ferwerderadeel. De nieuw benoemde Minister van Buitcnlandschc Zaken heeft Zaturdng den eed in handen des Konings afgelegd.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1