BUITENLANDSCHE BERIGTEN. de inspraak van zijn hart, het geluk van mijn' beminden broeder zal be vorderen verhoogt het genoegenmet hetwelk ik dit voorstel aan U onder werp, en doet mij het vertrouwen koesleren, dat de Staten-Gencraal daaraan hunnen bijval zullen schenken." AMSTERDAM, 15 October. Toen wij voor ccnige maanden onder onze buitenlandsche berigtcn gewag maakten van eene uilvinding, in Bohemen gedaan, met betrekking tot bet daarslellen van onnamaakhaar geldwaardig papier en van de groolsche onder sleuning, die van wege de Ooslenrijksche Begering daaraan te beurt viel; was het ons geheel onbekend, dat reeds lang te voren door de ticeren M. II. Dinger en Zonen, uitgevers, boek- en steendrukkers en eigenaars eener glyphographische graveerinrigling bier ter stede, eene eigenaardige methode tot het vervaardigen van onvervalschhaar geldpapier uitgevonden en in praktijk gebragt werd, welke naar het oordcel van deskundigen, alle waar borgen tegen bedriegclijkc namaking in zich vercenigt, en sierlijkheid aan ininkostbaarheid paart. Het is te verwachten, dat eene voor de openbare orde zoo hoogslgewigtigc uitvinding, de aandacht onzer voorname handels- en administratie-kantoren tot zich trekken zal en op hare waarde geschat zal wordenopdat de handelsstand en het publiek niet langer aan de opligterijen van vcrvalschers blootgesteld blijven. Aan de Ileeren Bingcr is een octrooi verleend op hunne uitvinding, welke, naar wij met zekerheid berigten kun nen. de bijzondere belangstelling onzer llooge Begering heeft mogen verwerven. liet is ons aangenaam deze mededccling te kunnen doen en den Heeren Dinger met hunne uitvinding, welke hen onvoorwaardelijke aanspraak op aan moediging geeft, geluk te wenschente meer daar zij, voor zoo verre ons bekend is, de eerste en eenige zijn die octrooi erlangden op deze uitvinding, die de nijverheid aan de openbare veiligheid dienstbaar maakt. [Amst. Cour.) UTRECHT14 October. De Hoogleeraar Buys Ballot alhier verzoekt ons, in 't belang der meteoro logische wetenschap, openbaar te maken dat ieder, die zoo goed is, berigten in ccnig nieuwspapier in te zenden aangaande groote veranderingen of lievige verschijnselenin de almosplieer voorgevallen, de waarde dier berigten verdub belt, ingeval hij ze van eene juiste tijdsbepaling doet vergezeld gaan. (U. C.) GRONINGEN, 14 October. Heden heeft de Hoogleeraar XV. A. Enschedé het Rectoraat dezer Hooge- scliool overgedragen aan den Hooglecraar P. Hofstede de Groot, na het houden ccncr plegtige redevoering: de Jolianne Bjsknoüii.io eximio mathematica in Academiaquae Groningae estolim professore celeherrimo. Heden avond zal door I1H. Studenten dezer Iloogeschool een Serenade bij fak kellicht worden gebragt aan den aftredenden en den aankomenden Rector, enz. Gedurende het Rectoraat van den Hoogleeraar W. A. Enschedé, zijn aan de Hoogcschool alhier gerecenseerd 243 Studentennieuw ingeschreven 79 Studenten. Als een voorbeeld van geluk en bedrevenheid in het jagen van het houden van beste honden en van een ruim van wild voorzien jagtvcld, kan dienen, dat Harm W. Jurrema, jager voor Mejufvrouw de Wed. Eelssema, onder Siddcburenverleden maandag met bij zich hebbend gezelschap met vier lange honden 13 hazen gevangen heeft. Zaturdag den 9dcn dezerna drie uur 's namiddagsschoot de Heer G. Mensinghte Westerbork in Drenthenabij het gehucht Orveltein die gemeente7 hazenwaarvan 3 in één stuk groenland. ENeELANB. LONDEN, 14 October. De eerste Minister Lord Derby is door de stemhebbende leden der onder scheiden geleerde scholen te Oxford tot Kanselier der Oxfordsche Hoogcschool benoemdter vervanging van wijlen den Hertog van Wellington. Ofschoon zijne verkiezing zoowel door voorstanders der liberale staatsbegrippen was tegengewerktals door voorstanders der tot het Roomsch-Katholicismus over hellende rigting in de Anglicaansche kerk, is hij inel eenparige stemmen verkozen. Daar de Oxforschc Hoogcschool de kweekschool is van het meerendeel der Anglicaansche geestelijkheidwordt aan deze benoeming vrij wat gewigt ge hecht door de voorstanders van een Ministerie, hetwelk de handhaving der Protestansche staalsinrigting en der staatskerk als een zijner hoofdbeginselen verkondigd heeft. Van den anderen kant schijnen de tegenstanders der her vorming welke die aloude school te gemoel gaat, zich met de hoop te vleijen dat de denkwijze en de invloed van den nieuwen Kanselier zal medewerken öin die hervorming, zoo al niet tegen te houden, althans te matigen. Uit eene ofliciele aankondiging blijktdat de staatsinkomsten van het Vereenigd Rijk in het met den 5<Ien Julij jl. geëindigde jaar de staatsuitgaven met 1,745,442 10 sh. 4 d. hebben overtroffen, zullende derhalve, over eenkomstig de bestaande wetsbepalingen, een vierde gedeelte dier som of 430,300 14 sh. 1 d. vóór den 5llcn Januarij eerstkomende aangewend wor den tot inkoop en delging van staatsschuld. In de Morning Herald wordt de wcnsch uitgesprokendat een Pause lijke Nuntius in Londen worde toegelaten, en de hinderpaal voor een concor daat met Rome uit den weg geruimd. Dan zou Engeland ook een Gezant in Rome kunnen hebbendie den Paus omtrent den waren toestand van Ierland zou kunnen inlichten en de intrigues der Icrsch-Roomsche partij verijdelen. Lord Derby alleen zou dezen toestand van zaken mogelijk kunnen maken, want zijn regtschapen karakter is een waarborg, dat een concordaat door zijne tusschenkomst geslotenniet ten nadeele der Protestanten zon kunnen zijn. De Paus zou dan van zijne zijde ongetwijfeld de Iersehe geestelijkheid het deelnemen aan staatkundige bewegingen verbieden. De reusachtige telescoop in Wandsworth bij Londen is kortelings ge bruikt tot waarneming van den planeet Saturnus, en men heeft bij die gele genheid den betwijfelden derden ring duidelijk bemerkt. Hij heeft eene heldere leiachtige kleur, en men verwacht binnen kort eene schets van de planeet Saturnuszoo als zij toen is waargenomen. Juist door hare kracht is de telescoop alleen van dienst bij helder en kalm weder, want wanneer de atmospheer bedekt of bewegelijk isziet men de werking der luchtstroomen als de golven eener zee oprijzen en bruischen. Met eene gunstige lucht, is het aanschouwen der maan wanneer zij te middernacht de middagslijn snijdt, overschoonen in het algemeen vertoonen zich de hemelligchamen alsdan zoo schoon, als nimmer een menschelijk oog ze nog aanschouwd heeft. Ter cere van den Hertog van Wellington, is te Madrid eene plegtige militaire treurdienst gevierd, als Kapitein-Generaal van het Spaansche leger. Als een bewijs op welken lagen trap de zedelijke opvoeding van Ierlands bevolking staat, dient, dat in 1851 op dat eiland 224,582 misdaden en wanbedrijven zijn gepleegd, terwijl in Engeland en Wallis er niet meer dan 26,813 werden aangegeven. 55 EL, «IE. BRUSSEL, 15 October. De Moniteur behelst een Koninklijk besluit tot vernietiging van een be sluit van den raad der gemeente Theux (in de provincie Luik)waarbij het houden der gemeentelijke meisjesschool aan drie zusters eener te Luik be staande geestelijke Vereeniging werd opgedragen. Dit besluit is vernietigd uit hoofde »dat die zusters niet met name aangewezen zijn en alzoo aan het bestuur der bedoelde geestelijke vereeniging vrijgelaten wordt haar te kie zen, af te zetten en te vervangen, wordende alzoo de regten van het bur gerlijk bestuur in zake van benoeming, schorsing en afzetting in de daad vervreemden dat de zusters der gemelde Vereeniging door de gemeente met het onderwijs belast zijn zonder voorafgaande magliging der Regering, en alzoo in strijd met het voorschrift der wet op het lager onderwijs." Een der Brusselsche dagbladen bcrigt, dat de lessen over de Vlaamsche taal- en letterkunde aan het Koninklijk Athenaeum te Brussel thans zeer druk worden bezocht; het neemt daaruit aanleiding om op te merken dat op de stads lagere scholen te Brussel te weinig werk van het onderwijs in het Vlaamsch gemaakt wordt. ST A M H PARIJS, 14 October. De President is ook te Rochelle luisterrijk ontvangen, wel 100,000 stem men riepen hem tot Keizer uit. Heden namiddag is de President te Niort gekomen. Hij is in de hoofdkerk ontvangen door den Bisschop van Poitiers aan het hoofd van 300 geestelijken. De Erigclsche Times schildert aldus de Fransche natie naar aanleiding van de aanspraak tot den President te Sèvres gehouden »De geestdrift waarmede de Fransche natie ijvert, hetzij voor eenen Kei zer of voor eene Republiekblijkt op eene opmerkelijke wijze uit de procla matie van het Keizerrijk door den Maire van Sèvres. In dit godslasterend stuk ontvangt Louis Napoleon al de aanbidding, die het ontaarde Rome aan de Caesars verkwistte, te ergerlijker nog omdat de titels, de eigenschappen en het werk des Verlossers op eene schandelijke wijze gebruikt wordenom Louis Napoleon's diensten aan Frankrijk en de verpligtingen die het aan hem heeft, te beschrijven. Niemand kan dit blad papier (waarvan de taal te afschuwelijk is om overgenomen te worden) lezen, zonder op nieuw pijnlijk overtuigd te worden van de buitensporighedenwaartoe hartstogt of eigenbe lang onze naburen voeren kan. Hetzij zij een constitutionelen souverein afzetten en verjagen, betzij zij zich aan eenen inconstitutionelen dwingeland vastklemmen, hetzij vechtende in de straten, altijd gaan zij over tot uiter sten en keeren zij ten laatste tot hun besef wederhet is gewoonlijk niet dan nadat zij de bittere vruchten van hunne dwaasheid geplukt hebben en tevens ongelukkigerwijze een gelijke ellende uitgestort hebbenop het gedeelte der wereld dat onder hun bereik is." De Parijsche bladen vermelden een vonnis der Reglbank van Koophan del in het Depart, der Seine, waarbij een uitgever van de jegens eenen schrij ver aangegane verbindtenis ontslagen is, uithoofde dat diens geschrift door den Pauselijken Stoel op de lijst der verboden boeken was geplaatst. Heden hebben 25 geestelijken, bestemd tot het zendelingswerk in Zuid- Amerika, Parijs verlaten om van Brest uit te zeilen. Te Havre is een walvisch van 45 voet lengte gestrand en door een slag ter uit die stad afgemaakt. SARDINIË. TUR.YN4 October. In de aanstaande zitting der Wetgevende Kamers zullen verscheidene peti tiën worden ingediendstrekkende om de geestelijke goederen aan den Staat te trekken. Onder anderen heeft de Gemeenteraad van Alessandria zich in dien geest verklaard. Behalve deze aangelegenheid, zullen de Kamers moeten beraadslagen over een adres, tot beperking van bet getal en de inkomsten der bisdommen en tot opheffing der kloosters. De Aartsbisschop Charvaz is bij een schrijven van den Kardinaal Anto- nelli, naar Rome ontboden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2