ten bewaren. Hierop wordt door de Regering zoo naauwlettend gezien dat een ambtenaar, die na den Moniteur te hebben gelezen, er een ander ge bruik van maakte, genoodzaakt werd zich aan te schaffen de nommers van de verloopen maandensedert den dag waarop zijn abonnement was begonnen. Dan* en nacht wordt aan de Munt gewerkt, om de zilveren specie vol gens den nieuwen standaard te hermunten. De aanvoer van zeevisch is thans hier zoo gering, dat men gisteren voor een tarbot 110 fr. betaalde. Zondag den 3den dezer is in alle kerken der kerkprovincie van Kamerijk (Cambray Dep. du Nord) eene aanschrijving van den Aartsbisschop van den kansel afgelezen, waarin, «uithoofde van den door God beschikten terugkeer der bevolking tot de Katholieke godsdienst," de geestelijken worden uitge- noodigd, de troostmiddelen der kerk openlijk en met de voormaals gebruike lijke plegtigheid aan de zieken te brengen. De correctionele reglhank van Troyes heeft op een punt rakende de godsdienstvrijheid eene beslissing gegevendie voor een' hoogeren regter zal gebragt worden. Een zeker aantal inwoners van de gemeente Estissac waren van de Roomschc lot de Protestantschc kerk overgegaan, en het Gereformeerd kerkbestuur van Meaux, waaronder de Protestanten van het departement van de Aube behooren, had eenen Predikant onder hen aangesteld. Zij bielden eerst in een schoolgebouw, daarna in eene schuur, godsdienstige bijeenkom sten; doch deze zijn door den departements-Prefect verboden op grond dat, volgens het besluit van 25 Maart dezes jaars, voor elke bijeenkomst, van welken aard ookvoorafgaande magtiging der overheid noodig was. Hiertegen werd door de belanghebbenden beweerd dat gemeld besluit niet op godsdien stige bijeenkomsten toepasselijk was, en dat buitendien de nieuwe gemeente van overheidswege was erkend geworden. De regtbank heeft deze verdediging niet gegrond geacht en de drie beklaagden, zijnde twee Predikanten en de eigenaar der schuur, lot eene geldboete van 16 fr. elk veroordeeld. Zij heb ben terstond hooger beroep doen aanteekenen. SPANJE. MADRID, 4 October. Bij Koninklijk besluit is eene vrijwillige conversie van uitgestelde in ge vestigde schuld bepaald, volgens hetwelk de houders der nieuwe uitgestelde schuld, hunne schuldbewijzen, tegen eenen door het gouvernement te bepa len prijs, kunnen verwisselen met schuldbrieven van de geconsolideerde 3 pCt. staatsschuld; zullende elk halfjaar door den Ministerraad worden bepaald, tot welke hoeveelheid en tot welken prijs gedurende de volgende 6 maanden schuldbewijzen ter conversie zullen worden aangenomende aanbiedingen der schuldhouders, die met inachtneming van den vastgestelden prijs de meeste voordeelen zullen opleverenzullen door de Regering worden aangenomen doch zullen de in dezelfde maand ter conversie tegen verschillende prijzen aangeboden schuldbewijzen worden geconverteerd tegen een en denzelfden prijs en wel den hoogslen der onderscheiden aanbiedingen. Buiten 's lands kunnen zoodanige aanbiedingen worden gerigt onder anderen aan den Spaanschen Vice-Consul te Amsterdam. In het eerstvolgende halfjarig tijdvak, aanvangende met 1°. dezer, zal een bedrag van 400 millioen realen aan uitgestelde schuld ter conversie worden aan genomen, en wel elke 100 realen uitgestelde schuld tegen 55 gevestigde schuld. Te Fraga in Arragoneene noordoostelijke provincie van dit Rijk is dezer dagen eene hangende brug ingestort, waardoor 50 menschen in de snel stroomende rivier stortten, van welke niet meer dan 9 werden gered. SARDISTIE. TURYN, 3 October. De geestelijken die aan de school te Moustiers in Savoye onderwijs geven hebben geweigerd den eed van trouw aan den Koning en aan 's lands wetten af te leggen, welke van alle bij het hooger onderwijs aangestelde personen wordt gevorderd. De nationale garde in Savoye is bij een Koninklijk besluit ontbonden. FR ANKE® RT. 9 October. Eergisteren namiddag werden de ingezetenen dezer stad hevig verschrikt door een geweldigen donderslag, die plotseling een einde maakte aan den storm, welke sedert eenige dagen woedde. Een gelijksoortig verschijnsel werd den 5<len dezer te Gcisslingen, in Wurtemberg, waargenomen, waar, na twee herhaalde schokken van aardbeving, die in eene perpendiculaire rigling snel op elkander volgdeneen woedende stormbijna oogenblikkelijk be daarde en onmiddelijk door eene volkomene windstilte gevolgd werd. Heden hebben wij hier koud en droog weer. In het afgcloopen zomer-halfjaar studeerden op de 28 Hoogescholen van Duitschland en Zwitserland in het geheel 18,810 studentenhetgeen 544 minder is dan in het vorige halfjaar; waarbij echter behoort in aanmer- king genomen te worden, dat op de Oostenrijksche Hoogescholen de studen ten in hun laatst halfjaar vrijgesteld zijn van inschrijving. Volgens het aantal studenten is de volgorde aldus: "Weenen 2630, Berlijn 2171, Munchen 1961, Praag 1346, Bonn 1012, Breslau 869, Leipzig 812, Wurzburg 776, Tubingen 774, Heidelberg 732, Göüingen 677, Halle 670, Jena 433, Gies- sen 411, Griitz 399, Koningsbergen 339, Freiburg 333, Marburg 315, Munster 302, Olmutz 286, Innspruch 257, Greifswald 204, Zurich 200 Bern 189, Kiel 141, Roslock 106, Bazel 65. Het geheele getal docenten aan die Hoogescholen bedroeg 1666, namelijk 851 gewone, 348 buitenge wone, 40 honoraire Hooglecraren en 427 privaat: docenten. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 5 October. De zitting van den Rijksdag is gisteren door den eersten Minister Bluhmc, bij verhindering des Konings door eene ligte ongesteldheid met voorlezing cener Koninklijke boodschap geopendin welke onder anderen het volgende voorkomt »Het is de eerste maal dat de Almagtige ons, na jaren van zware beproe ving, vergund heeft, in het onbetwiste bezit van ons wettig gezag in alle deelen der monarchie, den bijeenkomenden Rijksdag toe te spreken. Naast den Goddelijken bijstand hebben wij dit aan de trouw en volharding van ons Dcenschc volk en aan de eensgezindheid en het wederkcerig vertrouwen van Koning en volk te danken. Het behoud van dezen toestand des vredes en der wettigheid, en zijne be veiliging voor en in de stormen die de toekomst in haren schoot verbergen kan, is het onderwerp onzer ernstigste zorge, waarbij wij van u medewerking en ondersteuning verwachten. Door een tractaat met de groote mogendheden van Europa en met den Koning van Zweden en Noorwegen is het ons gelukt de erkenning te erlangen van de ondeelbaarheid der monarchie en van haren grondslag, de eenheid der erfopvolging, welke wij voornemens zijn te verzekeren bij eene langs grond- weltigen weg door u aangenomen verandering der thans geldende troonsopvolging des rijks, voor het geval, dat de thans regerende mansstam mogt uitsterven. De toestand der financiën is geruststellend. Het herstel van ons Konink lijk gezag in al de aan onzen schepter onderworpen landen maakt het mo gelijk, deze voor het vervolg in gelijke verhouding aan de gemeenschap pelijke staatsinkomsten en staatsuitgaven te laten deel nemen, en voor het aanstaande jaar de bijdrage van het koningrijk tot de aan de geheele monar chie gemeene staatsbehoeftentot het regtmatig aandeel te beperken." PERSIE. Den 28slen Augustus heeft men een aanslag op het leven van den Schah beproefd. Hij was in den omtrek van zijne residentie op de jagt, vergezeld van een talrijk gevolg, dat echter volgens de etiquette op een honderd passen afstands van hem gescheiden was. Vier mannen naderden hemschijnbaar met het doel hem een verzoekschrift aan te bieden. Plotseling grepen twee hunner zijn paard bij den toom, en de twee anderen gaven Vuur. Hij werd door een kogel in den mond door een andere in de zijde getroffen en stortte van het paard. Op hetzelfde oogenblik rende zijn gevolg op de boos wichten aande twee moordenaars werden op de plaats zelf letterlijk aan stukken gehakt. Hundie het paard hadden vastgehoudenhieuw men de vuisten af, maar zij werder: echter in hel leven gespaard, op hoop dat zij nadere inlichtingen zouden geven. In de gevangenis verklaarden zij tot de secte der Bahèsdoor den Shah verstootente behoorenen dat zij zonder beraad ge handeld haddenom den dood van hun opperhoofd te wreken. De ernstige bezorgdheid, die men voor den gewonde koesterde, is langzamerhand gewe ken en men hoopt op zijn volkomen herstel. VEREENISDE STATEN. NEW-YORK, 28 September. De laatste 12 maanden zijn ten aanzien van den handel en volksbedrijvig heid zeef voordeelig geweest. De waarde der voortbrengselen die gedurende het met den lsten September jl. geëindigd jaar te New-Orleans uit het bin nenland zijn aangevoerd, heeft meer dan 108,000,000 dollars bedragen. In dat tijdvak zijn te New-Orleans bijna 1,500,000 balen katoen aangevoerd, dat is 250,000 balen meer dan in het voorafgaande jaar. In geen jaar heeft de katoenhandel betere uitkomsten opgeleverd. Terwijl de aanvoer van katoen te New-Orleans 1,429,183 balen dedroeg, is van daar eene hoeveelheid van 1,435,815 balen uitgevoerd waarvan 772,242 balen naar Engeland inge scheept zijn, dat is 189,869 meer dan in het voorafgaande jaar. De geheele kaloenoogst der Vereenigde Staten bedroeg weinig minder dan 3 millioen ha len. De onzuivere opbrengst der in de laatste tien jaren te New-Orleans verkochte katoen wordt op 378,079,976 dollars berekend. REKENKUNDIGE AARDIGHEID. 2 maal 9 is 18, als men 't schrijft 1 en 8, is 9. 3 4 5 6 7 8 9 9 27, 9 36 9 45, 9 54, 9 63 9 72 9 81 2 7, 9. 3 6, 9. 4 5, 9. 5 49. 6 39. 7 t> 2, 9. 8 19. STADS BERIGTEN. O proeping van de Verlofgangers voor de Nationale Militietol het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, roepen hij de zen op, ingevolge eene aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, alle de Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen, en mitsdien ook de zoodanigen, die b-Teids met het korps hebben afgerekendom te compareren op de Plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolge Art. 181 der Wet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817, in verhand gebragt met Art. 10 der Wet van 28 Novcmherl818, door den lieer l.uit.-Colonel Militie-Commis saris te worden geïnspecteerd, behoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen cquipciiicnt-slukkcnbenevens hunne zakboekjes en recus

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3