BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Wij vernemendat de Minister van Oorlog de Chefs der corpsen van het leger lieeft gemagligd, om aan de miliciens der ligting van 1849 ver gunning te verleencn tot het aangaan van een huwelijk. Uit den Nieuwsbode blijkt, dat het bestuur der Kiczersvereeniging Nederland en Oranjealhier, zamengesteld is uit de Ileeren Graaf van llo- gendorp, baron Mackay, Mr. C. M. van der Kemp, Baron Forstner van Dambenoy (Minister van Oorlog) en Baron Collot d'Escury. Te Scheveningen is den 51,0,1 een tweede pink van denzelfden reeder Mos met 45,000 stuks bokking aangekomen, welke van 37 tot ƒ43 de 1000 gegolden heeft. Heden morgen is zwaar beschadigd van den Engclschen wal te Sche veningen teruggekeerd een haringschuit van den reeder G. Hoogenraad. Do schade is veroorzaakt door aanzciling van eenc Engelschc brik. Vervolg van het verslag der Staatsbcgrooting. Hoofdstuk X. Oorlog ƒ10,400.000; hieronder komen voor: lstc Afd. kosten van het Departement ƒ139.200, met het tractement van den Minister h ƒ12,000; 2de Afd. staf en administratie ƒ193,542; 310 Afd. soldijen enz. 6,604,636.5610<Ic Afd. Materieel der artillerie 348,000 llde Afd. materieel der genie ƒ530,000. Hoofdstuk XT. Koloniën 114,209.50; hieronder komen voor met het tractement van den Minister 4 ƒ12,000; kosten van het Dep. 98,578.50. De begrooling voor dit Dep. betreft alleen het beheer der O. I. zaken hier te Lande. Hoofdstuk XII. Onvoorziene uitgaven ƒ100,000. Recapitulatie der Begrooling van Staats-uitgaven voor 1853. I. Huis des Konings800,000.00. II. De Iloogc Collcgien van Slaat en het Kabinet des Konings - 562,804.00. III. Departement van Buitenlandsche Zaken - 485,966.00. IV. Departement van Justitie- 2,203,562.28. V. Departement van Binnenlandsche Zaken - 5,304,251.64. VI. Departement voor de Zaken der Herv. Eeredienst enz. - 1,663,701.451 VII. Departement voor de Zaken der R. K. Eeredienst - 557,G46.68|. VIII. Departement van Marine- 5,654,029.02). IX A. Nationale Schuld- 35,993,773.62. IX B. Departement van Financiën- 6,234,884,11. X. Departement van Oorlog10.400,000.00. XI. Departement van Koloniën- 114,209.50. XII. Onvoorziene uilgaven- 100,000.00. Totaal. ƒ70,074,828.31». De raming voor do Middelendie wij nader in bijzonderheden zullen inededcclcn bedraagt ƒ71,685,772.39. De pensioenen op de verschillende Hoofdstukken bedragen de volgende som men Hoofdstuk I ƒ150,000; Hoofdst. II 29,835; Iloofdst. III ƒ54,206; Iloofdst. IV ƒ67,466; Hoofdst. V 140,596; Hoofdst. VI ƒ195,500; Iloofdst. VII 45,535; Hoofdst. VIII ƒ335,000 en 4,500 tijdelijk; Hoofdst. IX ƒ1,006,486 en 4,000 subsidie van 't Ambt. Fonds; Hoofdst. X ƒ1,475,000; Iloofdst. XI ƒ10,887; totaal 1,169,011bedragende met ƒ110,578 aan wachtgelden, te zamen ƒ1,279,589. TTweede Biamer der Silaten-tSreueraat, Zitting van Donderdag 7 October. In deze zitting heeft de Heer de Lom de Berg na het afleggen der gevor derde eeden zitting genomen. Zijn o. a. ingekomen1°. eene Kon. boodschap ten geleide van het in de vorige zitting onafgedaan gebleven en thans gewijzigd wets-ontwerp tot rege ling der strafwetgevende magt van de waterschaps-besturen2». idem ten geleide van liet mode onafgedaan gebleven ontwerp tot vaststelling van het reglement op het beleid der Regering in Nederl. Indië en vier andere ontwer pen daartoe betrekkelijk. Voorts is berigt ingekomen dat de Afdeelingen Rapporteurs hadden benoemd voor de onderscheidene vroeger ingekomen wets ontwerpen. AMSTERDAM, 6 October. Vrijdag, den 8sten dezer, des avonds ten 8 ure, zal de afdeeling Amster dam der Nedcrlandsche Vereeniging lot afschaffing van sterken drankhare gewone vergadering houden; niet, zooals vroeger, in het locaal der Militie, maar in het gebouw Tecum Ilabitaop de Hcerengracht bij de Ilartcnstraat alhier, en zal bij die gelegenheid als spreker optreden de Heer Adama van ScheltemaPredikant bij de Nederd. Ilerv. Gemeente alhier. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft uit het bestaande drietal Jhr. Mr. Jeronimo de Bosch Kemper, Advocaat-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof in N-Holland, met algemeene stemmen benoemd tot Hoogleeraar in de Regts- gcleerdheid en de Staatswetenschappen aan het Athenaeum aldaar. STEENWYK, 5 October. Bij eene opgraving beeft men hier op ongeveer 6 ellen onder den bcgancn grond eenc steenlaag gevonden ter breedte van ruim 3 en ter lengte van 7 ellen, terwijl de dikte gemiddeld op Ned. el kan gerekend worden. Op last van bet gemeentebestuur wordt door uildelvingcn nader onderzoek ge daan om later eene meer bijzondere opgaaf daarvan te kunnen geven. JENGEEAW®. LONDEN, 4 October. Uit de Times is het oordeel medegedeeld over de mislukte poging die de Regering schijnt gedaan te hebben om met den Pauselijken Stoel een concor daat of eene dergelijke overeenkomst te sluiten. Een van de organen der ultramontaansche partij in Ierland, de Tablet, ziet in die poging een blijk van radeloosheid der Regering en stelt hare mislukking voor als eene geluk kige en noodwendig te verwachten uitkomst. De krachtzegt het blad, die de jongste verkiezingen aan bet Iersche volk hebben gegeven, de magt die dat volk niet uit oproer of geweld maar uit de door zijne verdrukkers zeiven gemaakte wet beeft ontleend, heeft de Regering een uiterst middel doen aan grijpen; al de magten dezer wereld te vergeefs hebbende te werk gesteld om Ierland in slavernij te houden, wil zij daartoe nu de hemelsche magt der Kerk te baat nemen; doch deze laat zich niet als werktuig tot snoode ver drukking gebruiken." Een der togtgenooten geeft een verhaal van de luchtreis, dezer dagen door den Heer Poitevin ondernomenuit welk verhaal wij hier 't voornaamste laten volgen Ten 6 ure des namiddagssteeg de ballon uit de Cremornc Gardens op. Het schuitje bevatte 22 personen. Weldra stegen wij tot op 1mijl en om streeks dit tijdstip trof ons de eerste tegenspoedde veiligheidsklep was door aanhoudenden regenvastgeklemd. Dit gevaar was slechts aan vijf of zes personen in het schuitje bekend, doordien de Heer Poitevin in het Fransch tot zijn helper sprak, dat slechts weinigen verstonden. Eindelijk gelukte het aan de vereenigde pogingen van twee of drie personen op het gevaar af, dat de touwen braken, de veiligheidsklep open te trekken. Wij overzagen geheel Londen hetwelk ons zeer klein toescheende rivier geleek eene smalle beek. Op de hoogte van twee mijlen dreven wij van Middlesex naar Essex over en begonnen alslcen te dalen, dat niet te beletten was, omdat al de ballast reeds vroeger langzamerhand was uitgeworpen. Eindelijk haakte de twee dreggen, die aan touwen van ongeveer 80 voet lengte beneden het schuitje hingenmaar hielden niet. Na 10 minnten stegen wij op nieuw. De Heer Poitevin trok aan het touw der veiligheidsklep; maar zij was weder onklaar. Wij stegen dus weder 80 of 100 voet met onbegrijpelijken spoed, en daalden toen met meer suelheid dan de eerste keer, bonzende tegen den grondwaardoor ikstaande alstocn in het schuitje en mij aan do tou wen vasthoudendetegen den wand geworpen en ernstig gekneusd werd. Voor dat ieder van den schrik was hersteldwaren wij weder 30 of 40 voet met nog grooter vaart dan te voren voortgesleurd. Ilet gas in den ballon bad geene kracht genoeg om het schuitje op den duur van don grond te houden, doen genoeg oui het stoolenderwijs te doen voorthuppelen. Ander maal l.'gtte eene windvlaag ons in de hoogte en sloeg het schuitje tegen een muur en tegen een boom, waar onze vaart een oogenblik werd gestuit; nu sprong er iemand uit. Hierna ging de luchtbol wederom in de hoogte, wij geraakten uit de hoornen los en begonnen andermaal onzen vliegenden togt. Toen wij eindelijk den grond weder bereikten, sprongen twee personen eens klaps uit het schuitje. De nu merkelijk verlichte ballon steeg weder onge veer 80 voettot dat de vermindering van bet gas of nederdrukkende wind vlagen ons weder de aarde nabij braglen. Wij slootten niet minder dan 21 maal op den grondtegen boomen murenschuttingenheggenenz. en dat wel telkenmale met toenemende kracht, hetgeen blijkt uit de steeds die pere indrukken, welke het schuitje in den grond heeft achtergelaten. Op een oogenblik hebben wij in een allerdreigendst gevaar verkeerd daar onze ballon ter hoogte van veertig of vijftig voet kort langs den kerktoren van Easlham werd voortgezweepthad hij het gebouw getroffen, zoo waren wij allen vermorzeld. Een der personen, die in het begin onzer vlugt, uit bet schuitje waren gesprongen waardoor bet gevaar vermeerderde, is, behalve den geweldigen val dien hij deed, bij het opstaan door een der dreggen gevat en nagenoeg 100 ellen voortgesleept en zwaar gekwetst. Eindelijk stootten wij tegen twee groote hooiklarnpen en scheurde een windvlaag onze ballonzoo ontsnapte eerst het gas uit de ballon en toen wij uit het schuitje; wij waren bij Eastham in Essex neergekomen door en door nat, gescheurd en gekneusd, en keerden van daar per spoortrein naar Londen terug. Een Amerikaansch schip met 30 man equipage en 40 passagiers, den 27stcn Sept. van Liverpool naar New-Orleans gezeild, is Woensdag op Blac- waler Bank gestrand en geheel wegslechts 8 menschen heeft men kunnen redden. In September zijn van Liverpool 62 schepen met 23,280 personen naar Australië gezeild. Er is te Dublin tegen 28 October eene groote vergadering beschreven van vrienden der godsdienstige gelijkheid, waarin zal geraadpleegd worden over het indienen van klagten aan bet Parlement wegens de gebrekendie in de gevestigde kerk zijn binnengeslopen; alsook bijzonder over het aan wenden van groote sommen tot geheel andere einden, dan lot nut der ge meenten waartoe zij oorspronkelijk zijn bestemd. In den Amerikaanschen Staat New-Jcrscy zijn 807 kerkenwaarvan 76 bchooren tot de Nedcrlandsche Hervormde gemeente. Een kostbaar en sierlijk jagtzoowel van binnen als van buiten zwaar met verguldsel overdekt, en voor rekening van den Onder-Konir.g van Egypte gebouwdbeeft in de baai van Biskayc door storm zware schade bekomen waardoor eene assurantie-maatschappij te Glasgow, waarbij het voor 20,000 verzekerd wasgevoelig wordt getroffen. BEUGIE. BRUSSEL, 6 October. De Heer de Brouckère, Burgemeester van deze stad, is Maandag bij den Koning ontbodenom zich met de vorming van een nieuw Ministerie te be lasten, hetgeen deze heeft aangenomen, hij zou de portefuille hebben van Buitcnl. Zaken. Verder zouden de Ileeren Piercot, Burgemeester van Luik, die van Binnenl. Zaken en Orts, de Zoon, Afgevaardigde, die van Justitie hebben aangenomen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2