SS E1L CJI 23» BRUSSEL, 1 October. De gewezen Koningin van Frankrijk beeft zich uit Engeland door dit land naar Lausanne in Zwitserland begeven, om bare aangehuwde dochter, de Hertofin van Orleans te bezoeken die door haren val meer ongesteld is dan men eerst vermoedde. De Prinsenbare kleinkinderenzonen van onzen Koning waren baar tot Dendermonde te gemoet gereisd en hebben baar tot Luik vergezeld. FBAiaSSMl. PARIJS1 October. Den 29sten September beeft de Voorzitter der Republiek zich van Toulon te scheep weder naar Marseille begeven, om van daar zijne reis over den spoorweg te vervolgen. Te Marseille heeft de President ook de Domkerk bezocht, zich van baren vervallen staat overtuigd, en terstond een besluit onderteekend waarbij eene som van 2,500,000 fr. voor het bouwen eener nieuwe Domkerk wordt bestemd. Dit besluit is in de stad terstond door aanplakking bekend gemaakt. Gisteren Donderdag heeft bij zijn intogt gedaan te N'imes, alwaar hij mede door de bevolking en de talrijke menigte vreemdelingen goed ontvangen is. Te Marseille beeft de President den eersten steen gelegd voor een aldaar op te rigten nieuw beurs-gebouw, en in eene daarbij uitgesproken redevoe ring toespelingen gemaakt op het beweren van Keizer Napoleondat de Middellandsche Zee een Fransch binnenlandsch meer behoorde te zijn." In den iloniteur zijn de nieuwe verordeningen afgekondigd tot vast stelling van den loop en de onderwerpen der lessen aan de staatskweekschool tot opleiding van onderwijzers voor de middelbare en hoogescholen. Volgens deze verordeningen blijft bet onderrigt in de historie der wijsbegeerte bij de vrijgeesten der achttiende eeuw, en dat in de politieke geschiedenis bij het jaar 1815 staan. In een particulieren brief vindt men het middel opgegeven, waardoor men er in geslaagd is om Lodewijk Napoleon, waar bij zich ook vertoonde, door eene officiële wereld te omringen. De Prefecten hebben namelijk eene circulaire gerigt aan al de burgerlijke ambtenarenin welk arrondissement zij ook geplaatst waren; in deze circulaire werden zij uitgenoodigdom, met hunne vrouwen, binnen de ben aangewezen steden te verschijnen, ten einde er de receptiën en bals bij te wonen; er zoude naauwkeurig nota genomen worden van iederdie in gebreke bleef aan deze uitnoodiging te voldoen zullende een dergelijk ambtenaar worden beschouwd als zijn ontslag te heb ben genomen. Het behoeft wel geen betoogdat geen der ambtenaren achter bleef, maar men zal ook ligtelijk begrijpen, welke zware opofferingen arme ambtenaren hebben moeten doen, om voor zich en hunne vrouwen een bal toilet en eene reis te bekostigen, die voor sommigen, wegens den verren af stand, bijna eene week moest duren. Het artikel van den Heer Emile de Girardin in de Presse over de vrij heid der drukpers, heeft juist bet tegenovergestelde ten gevolge gehad als de schrijver hoopte, vermits men verneemt, dat de Regering voornemens is met toenemende gestrengheid tegenover de drukpers te bandelen. Reeds hebben de Presse cn de Siècle beden morgen waarschuwingen ontvangenom in het vervolg nog met meer omzigtigheid dan vroeger te werk te gaanwan neer zij niet gesupprimeerd willen worden. Men voorspelt aan beide bladen geen lang levenvooral nietwanneer bet Keizerrijk spoedig hersteld wordt. Te Sb Eticnne beeft men een zekeren juwelier Gaillard, en te Toms, een' draaijer Loriot, in hechtenis genomen, als gewikkeld in het lromplot te Marseille. Do eerste beeft reeds zijne misdaad beleden. Hij was bet die ont snapte, toen de Policie het helsch werktuig ontdekte. De beschuldigden zul len voor het Hof van Assises te regt staan. Het grootste schip onzer koopvaardijvloot zal eerstdaags van stapel loopen te Bordeaux. Dit schip zal den naam dragen van Lodewijk Napoleon bet zal 2400 ton groot zijn en bet voorkomen hebben van een linieschip van den eersten rang. Het aantal vreemdelingen is thans te Parijs zoo groot, als tijdens de feesten in Mei en Augustus. IPAIJE. MADRID25 September. Men spreekt hier te land nog altijd van de opheffing van den alleenhan del in zout en tabak. Bravo Murillo echter is niet met zulk een plan inge nomen, wijl het de schatkist van ruim 28 millioen gulden zou berooven, en het uiterst moeijelijk zou vallen, die som op eene andere wijze te verkrijgen. Het tabaks-monopolie is op de begrooting van het jaar 1852 uitgetrokken op ruim 18. en dat van bet zout op ongeveer 10 millioen gulden, alzoo eer.e zuivere opbrengst van 28 millioen gulden. De nijverheid zou echter zeer worden opgewekt door de opheffing dier monopoliën, gezwegen van de ver mindering in uitgaven tot bet tegengaan van den smokkel-bandel op de grenzen. De tabaks-verbouw in Spanje beteekent zeer weinig, het is meer een arti kel van handel. De vervaardiging vindt plaats in Koninklijke fabrieken cn wordt verpacht of ook wel onmiddelijk door regerings-personen bestierd. In de Nationale tabaks-fabriek te Valencia, zijn 3200 vrouwen en meisjes met het sigaren-maken bezig, en 250 personen met bet snijden der bladen. In de maand worden daar ruim 16 millioen stuks sigaren vervaardigdhet loon regelt zich naar de soort der sigaren. Voor de eerste soort wordt 70voor de tweede 50 en voor dc derde 30 cent per pond betaald. Het hoofd der fabriek heeft ƒ2,500 tractement. ÖOSï E N n IJ K. WEENEN, 28 September. De tent van den Keizer, waarvan hij zich in het kamp bij Pesth bedient, is van gutta percha vervaardigdmet vensters van het fijnste vlechtwerk voorzien, en te Londen gemaakt voor de geringe som van 60 De Minister van financien heeft bekend gemaakt, dat de cezamenllijke inschrijvingen op de 5 pCts. leening 116,062,000 guldens bedroegen. De vermindering der gedeeltelijke inschrijvingen zal in de verhouding van 100 guldens op 75 guldens geschieden, doch de inschrijvingen, die alsdan bene den de 1000 guldens zouden dalen, blijven in baar geheel. Den 10dca dezer beeft een vreeselijke wolkbreuk de stad Catarro zoo zeer overstroomd dat twee dagen later de bruggen nog onder water stonden. Deze stad aan de Adriatische zee ten zuiden van Ragusa in Dalmatieis zoo zeer door booge bergen omringddat er 's winters de zon bijkans niet kan doordringen. Zij werd dikwijls door aardbevingen geteisterd vooral in de ja ren 1563 en 1667. FRANKFORT. 28 September. De in onze nabuurschap genomen proeven ter invoering van de tabaksteelt zijn boven alle verwachting goed uitgevallen. Men roemt de boedanigheid der gewonnen tabaksbladeren. Niet minder bevredigend zijn deze proefne mingen in het AVurtembergsche uitgevallen. De aldaar aangebouwde soorten zijnAmersfoortsche en zoogenaamde Veilche tabak. De bladeren hebben er doorgaans eene lengte van 20 tot 25 en eene breedte van 10 tot 15 duim bereikt. Per morgen lands zijn 8 centenaars tabak gewonnen, van welke de waarde tot 15 per centenaar wordt geschat. Na ruim 10 voet boven bet gewone peil gerezen te zijn, is de Rijn bij Manbeim reeds sedert eergisteren aan bet vallen, zoodat de doorvaart bij de schipbrug bereids weder mogelijk is. Gelukkigerwijs strekte zich deze plot selinge rijzing der rivier niet tot den Neckar uit, anders zoude de halve stad onder water geraakt zijn. Spiers beeft mede groot gevaar geloopcndaar men zich gedurende twee dagen en nachten met eene doorbraak der dammen bedreigd zag. Door het uit den bodem dringende water is evenwel veel schade aan gebouwen en veldgewassen, bijzonder aan den nog niet ingezameldcn tabak, veroorzaakt. De waterstand der Mein is sedert de laatste dagen ook merkelijk toegenomendaar het afstroomen van bet water in den Rijn zeer belemmerd was. Heden is het water weder aanmerkelijk gevallen. De Hertog Bernard van Saksen-AVeimar verwijlt nog met zijne beide dochters in de badplaats Liebenstcincn zalnaar men verneemtnog tot bet einde van October aldaar vertoeven. De Hertog schijnt zich weder in een volmaakten gezondheidstoestand te kunnen verbeugen. VEE&EESri&BE STATEN. NEAV-YORK, 8 September. Het glazen paleis bestemd voor de Tentoonstelling, welke in bet volgende jaar alhier zal worden gehouden, zal even als zijn Engelsche voorgan ger, bestaan uit ijzer en glas, met dit onderscheid, dat bet dak, ten einde het binnendringen van den regen te beletten, betgeen bij bet Londensche paleis zooveel moeite en schade veroorzaakte, in stede van glas uit eene ste viger stof zal werden zamengesteld. Het gebouw zal op Reservoir Square in den vorm van een Gricksch kruismet een krjiisvleugelworden opgcrigt. Het zal twee gaanderijen en soortgelijke afdeelingcn als bet Londensche ten toonstellingsgebouw hebben en in het midden zijn voorzien van een 130 voet hoogen koepel. De lengte van het hoofdgebouw zal 365 en de breedte 149 voet bedragen, terwijl de kosten op 195,000 dollars worden geschat. Fontei nen, hoornen en andere verfraaijingen van natuur en kunst zullen bet inwen dige versierenop het dak zullen de vlaggen van alle volken zijn geplant en de koepel zal door fraai geschilderde wapenschilden van al de stalen der Unie worden opgeluisterd. Dc voorloopige werkzaamheden voor den bouw hebben reeds een aanvang genomen en binnen weinige dagen zal tot de oprigling van bet paleis worden overgegaan, hetwelk men op 2 Mei 1853 wcnscht voltooid te zien. BBBBBBgaMM1B—SS—B5—B— STABI fiSERB&T. BURGEMEESTER en 4VETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Ontvangen hebbende eene circulaire missive van den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 21sten September jl. A. N°. 7923/1 (1 Afd.)waarbij de aandacht der Plaatselijke Besturen wordt gevestigd op de handhaving der wettelijke bepalingen ten aanzien van den verkoop van zamengestelde geneesmiddelen. Herinneren bij deze de ingezetenen dezer Gemeente aan de bepalingen van art. 17 der AVet van den 12(len Maart 1818 Staatsblad N;. 16) en aan de straffen daarbij bedreigd, luidende dit Art. als volgt: Geen zamengesteld geneesmiddel zalonder welke benaming ookmogen worden verkocht of te koop aangeboden, anders dan door de bij de wette- alijke verordeningen bevoegd verklaarde, of daartoe door ons speciaal geau- Dthoriseerde personen, en overeenkomstig te emaneren instructien, op eene boete van vijftig guldens." Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 27 September 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. AKADEMIE-NIEPWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 2<icn October de Heer J. A. C. Oudemans, van Amsterdam, in de AVis- en Natuurkunde, na Openbare verdediging zijner Disserlatio, exliibens: Observationesope instrumenti transitorii portahilis institutas.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3