BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN2 October. Van wegc liet Departement van Binnenl. Zaken is aan de gemeente besturen eene opgave gevraagd van de kosten, die door elke gemeente, ten behoeve van het openbaar-, lager- en middelbaar onderwijs worden aange wend, met uitnoodiging om als zoodanig het gemiddeld bedrag van de vijf laatste jaren als maatstaf van berekening daarvoor te nemen. Uit Rotterdam meldt men, dat het Ileerenhuis, genaamd: het Huis de Arendaan de westzijde der Buiten-Rottemet daarbij behoorenden ruimen tuin, gekocht is ten behoeve van het Zendclings Instituut, thans in den Houttuin gevestigd. Te Kampen heeft zich in den avond van den 28sten 11. een werkman, in beschonken toestandin de stads gracht te water begeven en is verdronken. Te Maastricht ging een werkmanna het inzwelgen van tien groote glazen bier, eene weddingschap aan, om nog binnen een kwartiers uurs even zooveel maatjes jenever te gebruiken. Toen hij het laatste geledigd had, moest men hem bewusteloos naar huis dragen en dadelijk geneeskundige hulp inroepen. Den volgenden dag was de man een lijk. Uit Groningen wordt gemelddat de aardappelen-oogst aldaar middel matig is zoodat al heeft men gcene goedkoope aardappelen te wachten even als in vroegere jaren, de prijzen echter tegen den winter aanmerkelijk zullen dalen. Te Daalderveen bij Coevorden, werden 11. Maandag 30 schapen, waar schijnlijk door honden verscheurd gevondeneenigen waren ten deele ver teerd, van anderen was alleen het bloed uitgezogen. 's GRAVENHAGE2 October. Z. M. heeft aan den Heer A. A. Th. de Man, benoemd tot Administrateur van Financiën te Suriname, een eervol ontslag gegeven als Controleur der directe belastingen enz. te Zaandam. De tweede zoon van den Koning van Zweden, Prins Frans Gustaaf Oscar, Hertog van Upland, is te Christiania den 24sten dezer, na eene ziekte van 10 dagen, in den ouderdom van 25 jaren overleden. De Minister van Financiën heeft onder de postmerken Utrecht en Alphen van onbekenden ten behoeve van de schatkist ontvangen de sommen van ƒ1000 en ƒ40. Te Scheveningen is gisteren de eerste bokking aangebragt. De lading bestond uit 41,000; de prijs was 45 de duizend stuks. AMSTERDAM, 1 October. De vergadering van deelhebbers in de Nederl. Rijn-Spoorwcg-Maatschappij op 30 Junij 11. verdaagd, ten einde nader de financiële maatregelen te he ramen om de uitvoering der door de Maatschappij daar te stellen werken te verzekeren, werd heden gehouden onder voorzitterschap van den Heer Mr. Faber van Riemsdijk. Er waren vertegenwoordigd 42,730 aandeelenuit brengende 752 stemmen. Daarvan bragt de vertegenwoordiger der Engelsche deelhebbers, voor 41,004 aandeelen, 619 stemmen uit. De voorstellen betroffen: 1°. het nitgeven van een 4{. pCts. papier op onder pand van 2400 stuks van vroeger onvervreemdbaar verklaarde obligatiën der leening van 9 millioen guldens; 2°. om, wanneer de Regering er van mogt afzien om een renteloos voorschot aan de Maatschappij te verstrekkenalsdan eene leening van 4,800,000 a pari, hoogstens tegen 4» pCt. te sluiten, en 3°. om de directie te magtigen zekere overeenkomsten met de Kculen-Min- dener spoorwegmaatschappij te sluiten. Het eerste is na beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen, en lot. leden der Commissie hiertoe werden benoemd de IHI. Graaf Schimmcl- penninck, Rau van Gameren, Harrison, Allcard, Donker Curtius en Hessleden. Ook liet tweede voorstelwerd na beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Het derde voorstel werd zonder beraadslaging, insgelijks met Qlgemeene stemmen aangenomen. De Ileercn van Mesritz en Moss als Commissarissen bedankt hebbende, wor den in hunne plaats, op voorstel der directie, benoemd de Ilceren Mr. J. J. Uytwerf Sterling en J. A. Tinne, te Liverpool. De Heer Bcloe houdt vervolgens in het Engelsch eene toespraak, waarin •hij namens zijne talrijke committenten verklaart met erkentelijkheid te zien op het verschil tusschcn zijne vroegere en tegenwoordige houding tegenover de directie; want, terwijl er vroeger telkens vijandigheid bestond, heerscht thans eenstemmigheid en vriendschap. Hij stelt vervolgens voor: 1°. dat deze vergadering bij voorbaat haar zegel hechte aan de contracten van aanbeste ding, welke door de directie met den Heer Brassey (een Engelschman) zou den worden gesloten2°. dat HH. Commissarissen zullen worden verzocht de jaarwedde van den Heer Hessleden met 2400 te verhoogen; 3°. dat de vergadering haren dank betuige aan Hecren Commissarissen voor het tot stand brengen der contracten met dc Regeringen 4". dat de vergadering haren dank betuige aan dc Hecren Donker Curtius en Hessleden voor hunne krach tige en nuttige werkzaamheid in het tot stand brengen van den tegenwoor- digen gunstigen stand van zaken. De Heer van Dam van Isselt beantwoordde (in het Fransch) den vorigen spreker namens HM. Commissarissen der maatschappij, en drukte namens deze zijn genoegen uit over de thans bestaande eensgezindheid. Het eerste dier voorstellen in omvraag gebragt zijndewordt (aangenomen door dc meerderheid, waarover de Heer Beloe beschikt, met 41 stemmen tegen en daaronder de stem van den Voorzitter der vergadering. Het tweede voorstel wordt met meerderheid van stemmen aangenomen. De derde en vierde worden bij acclamatie goedgekeurd. De Iloogleeraar in de Regten Mr. C. A. den Tex heeft, wagens redenen* van gezondheid zijn ontslag aan den Raad dezer stad gevraagdter vervulling dezer vacature heeft de Raad het volgend drietal geformeerd: Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, Mr. E. C. van Voorthuysen en Mr. IV. R. Boer. Onder dagteekening van den 30sten September wordt de volgende op gave gedaan van de Ned. Bank: omloopende bankbiljetten ƒ74,298,450, saldo's van rekeningen-courant 20,964,640.75Jmunt en muntmateriaal ƒ97,038,418.73. UTRECHT, 1 October. Bij het Ministerie van Oorlog bestaat het plan om in het volgende jaar de legerplaats te Zeijst door troepen te doen betrekken tot het uitvoeren van militaire bewegingenreeds is van wege het Ministerie verzoek gedaan aan het bestuur der stad Amersfoort tot gebruik daartoe van den aan die gemeente toebehoorenden heidegrond, welk verzoek gereedelijk is ingewilligd. ZUTPHEN29 September. Een treurig voorval te Varseveld, nabij deze stad, heeft dezer dagen weder doen zien, hoe gevaarlijk het is jonge knapen met schietgeweer en kruid te laten omgaan. Den 18den dezer maand had een dertienjarige zoonten huize zijner ouders een oud pistool, waarvan het slot verlamd was, met scherp (stukjes van een tinnen lepel) geladen; daarmede onder den arm door het achterhuis naar buiten willende gaan om op eene plank te schieten, gaat onder weg (door toeval of onvoorzigtigbeid) het schot af, en treft zijne moeder, die bezig was met aldaar vlas te verwerken, derwijze aan het hoofd, dat de vrouw oogenhlikkelijk zonder eenig geluid te geven, dood ter aarde zeeg. MIDDELBURG30 September. De werken tot voortzetting der oeververdediging bij Neuzen zijn den 25sleB dezer door den Heer J. J. van Uije aldaar, voor 33,800 aangenomen. Dienzelfden dag had de herbesteding plaats van vijf percelen der den Uien dezer bestede aardewerken, tot verbetering der zeedijken voor calamiteuse polders, welke toen voor ƒ21,350 en thans voor 22,450 door verschillende aannemers zijn aangenomen. ENGELANl, LONDEN, 29 September. Gisteren is het Hollandsche schip de Zes Gezusters, hetwelk door onze Regering gehuurd was, met ruim 300 landverhuizers van hier naar Aus tralië vertrokken. De Kapitein, Stuurman en verdere equipagic zijn alle Nederlanders. Het dagblad van Birmingham meldt als iets zeer buitengewoons, dat van Maandag 20 September tot den volgenden ochtend, in 24 uren, aan de autoriteiten geenerlei misdaad of overtreding aangegeven werd. Naar oud Engelsch gebruik ontvingen de policic-beambtenwegens dit buitengewone verschijnselelk een paar witte handschoenen. Sinds meer dan 40 jaren is dit te Birminghamwier 250,000 inwoners meerendeels tot de arbeidende klasse behoorenniet het geval geweest. De Times van gisteren ontleent uit eene officiële opgave de volgende bij zonderheden omtrent de Britsche staatsschuld. Gedurende de laatste dertig jaren is het kapitaal der staatsschuld slechts met 50,000,000 of met 6 pCt. verminderd, maar de jaarlijksche interest met 3,326,424 of bijkans 11 pCt. Het laagste puntwaartoe de staatsschuld in de laatste jaren daaldewas 772,196,849 het bedrag in kapitaal in het jaar 1834. Sedert is het kapitaal met 10 millioen vermeerderd door de lecning voor de vrijmaking der slaven en die ten behoeve der noodlijdenden in Ierland, welke alle uit- delging sedert dien tijd ruim hebben opgewogen. In de eerste zeven of acht jaren zal de jaarlijksche rentelast weder met 3,207,500 verminderen, zoo door den naar vroegere verordeningen in 1854 van zelf plaats grijpenden over gang van 3J. pCts. in 3 pCts. als door het ophouden van lijfrenten met of vóór 1860. De staatsschuld bedroeg in 1851 in kapitaal 782,869,382 en in rente 28,017,127, daaronder begrepen eene vlottende schuld van 17,742,800 in kapitaal. Alhier is het prospectus bekend geworden eener compagnieschap voor den spoorweg tusschen Antwerpen en Rotterdam. Het kapitaal zal zijn van 500,000 De actiën zullen zijn van 10 elk, en alzoo ten getale van 50,000. De vergunning voor de linie iszegt men hierdoor de Belgische en Nederlandsche Regeringen verleend voor 90 jaren, en er wordt met den Heer George AVytheste Reigateonderhandeld over het sluiten van een con tract voor den aanleg van den spoorwegtegen eene som van 10,000 per mijl. De spoorweg zou binnen twee jaren na het verleenen der vergunning gereed moeten zijn. Galignani's Messenger waarschuwt tegen zekeren Heer Dixon, die in Fransche en Duitsche (ook in Nederlandsche) dagbladen, advertentiën heeft doen plaatsen, waarbij voor eene, volgens voorgeven, alhier bestaande Alge meene Verzekerings-Maatschappijwaarvan de in het prospectus vermelde raad van bestuur slechts gefingeerde namen bevat, agenten worden gevraagd, aan wie in Frankrijk 2- tot 6000 fr.in Duitschland 1000 tot 3000 tbr.(in Nederland 1500 a 4000 guldens) honorarium toegezegd wordt. Aan hen, die om een agentschap vragen stelt de Heer Dixon de voorwaarde, dat zij eerst, als waarborg, al naar gelang van het toegezegde honorarium, 100, 50 of 25 waarvan zij natuurlijk niets meer zullen zien, hem moeten toezenden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2