LEYDSGHE COURANT. i \i?£ Ff. 11 5 OCTOBER 1574. 1852. MAANDAG,4 OCTOBER. [■^'zesgi L%, De Courant wordt MaandagWoensdag en Die van Maandag ko?nt uit Zaturdag Avond ftffe Tg 7 m-r V -y °:w v<f De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Gewoon om de verjaring van het merkwaardig ontzet dezer stad uit de magt der Spanjaardendie haar gedurende vijf maan den hadden ingesloten en door uithongering trachtten meester te wordenmet eenig toepasselijk woord te gedenkenbieden wij hier thans onzen Stadgenooten de volgende coupletten aanuit den Eeuwzang, hij het tweede eeuwfeest in hel jaar 1774 door Adr. van Assendelft, Predikant alhier en Lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde, (overi. in 1809) uitgesproken. Zoo lang de heldre dageraet Van Wijnmaends derden dag zal uit de kimmen rijzen, Zal 't dankbaer Nederland de hoogste Goedheid prijzen Die wond're redding schiep voor Kerk en Burgerstaet; Die Leidens rampen uit den hoogen Beschouwde met ontfermende oogen, En aen de lang benauwde Stad, Door muitzucht, honger, pest en oorlogswee bestreden, Een uitkomst gaf in tegenheden Die menschenhulp geweigerd hadt. Dus blijkt de moed der Zeeuwsche helden Die, hij 'tgedonder der kortouwen opgevoed, Met slaelen vuisten, vaek gehard in oorlogsgloed, Hun bliksems zwaeiden, en de stoutste Spanjaerds velden Toen ze onder Vrijheids krijgsbanier, En wakk'ren Lodewijks bestier, De bange Stad tot bijstand kwamen, 't Bewaterd akkerland beploegden met een vloot, En, daer de droogte weerstand boodt. De kielen op hun schouders namen. De gouden Penning en de Keten, Gehangen aen den hals van Zeelands Ammirael, Die 't heerlijk werktuig was van Leidens zegeprael, Verstrekken aen Boizot een waerdig eereteeken: Maer 't geen aen 't roemrijk Waterhoofd Een' eed'ler eerekrans belooft, Is, dat zijn dapp're krijgsbedrijven, In 'topenbaer geroemd op 'tjaerlijks feestgetij, In 't hart van Hollands burgerij In eeuwige gedacht'nis blijven. Al moeten langs doorboorde dijken De stoute golven van den noorder Oceaen Na Leiden stroomen en op weelige akkers staen, Dit hachlijk middel doet Oranjes moed niet wijken Die zich, in 's Lands en Stads ellend, Tot Nederlands Verlosser wendt., Die, heerschende over wind en vloeden, De toegeruste vloot met zijne Wonderhand Kan voeren over 't wat'rig land, Om 't uitgehongerd volk te voeden. Dochzal 'l gezegend naegeslacht Eene eerzuil voor de deugd van zijne vad'ren stichten, Hun vroomheid hulde doen in dankb're lofgedichten, Die slaefsche ketens brak en Vrijheid wederbragt? En zouden we aen den God der goden, Die blijkb'ren bijstand heeft geboden, Geen Hem behaegende offers biên, En zeggen: Goëls Arm beslreedt geweldenaren, Aen 't hoofd van onze legerschaeren En deed ons zijne wondren zien? Dan, noch Oratije's waekzaemheid Noch 'tnauw oplettend oog van 's Lands getrouwe Slaeten, Zou in den veegen nood den stedelingen baeten, Zoo Leidens burgertrouw haer' bijstand hadt ontzeid: Die blijft, zoo lang de Hhijn zijn stroomen Loet vloeien langs begraesde zoomen, En Vrijheid aêmt op onzen grond, In ijder hart, door zucht voor 't Vaderland gedreven, Met onuitwischb'ren inkt geschreven, Tot aen den jongsten morgenstond. Hij wendde Leidens tegenspoeden, Hij joeg een' bleeken schrik den wuften vijand aen, Hij deed den stormwind voor zijn sterkte heenen gaen En reedt op bruischend nat van zilte watervloeden Hij gaf bevel, en op zijn Woord Besloeg de wind een' andr'en oord, Om 'tzeenat in zijn kil te sluiten, En eerlang tierde 'tvee in 'topgedroogde gras, Daer korts geleên de waterplas Een' doortocht leverde aen de schuilen. Zoo moet de trotze sterveling Voor 't neigende bestier des Opperkonings bukken; Die blaest in looze list, die doet geweld mislukken, Die schept in al zijn doen stof tot verwondering Die leert zelfs duifjes hare pennen Aen een' bepaelden slag gewennen, En baent voor haer een veilig pad, Om, over 'svijands heir, daer zij het luchtspoor klieven, Den toestand van de vloot door brieven Te melden aen de veege Stad. Verhevene Oppermajesteit! Hoe heerlijk hebt Ge uw' roem in 'tVaderland doen gelden! Gij sterkte door uw Hand den moed van onze helden, En zegende onzen Piaed met uw Voorzigtigheid. Och! mogten we uwe wonderdaden, Die ons met dankstof overladen, In een erkennend hart geprent, Niet slegts in onzen mond een' blijden weêrgalm geven, Maer zelfs in ons geheele leven, Tot uwen dienst en vrees gewend!

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1