verbood. Do middelen, bij de schatkist voorbanden, zijn ruim genoeg om nadat dat tijdperk voorbij zal zijn, gegrond vooruitzigt op liet welslagen van ecne conversie der 4 pCt. schuld te openen, indien overigens de omstandig heden daartoe gunstig zijn. In het tijdsgewricht, dat wij beleven, Mijne Ileeren, zou bet voorbarig zijn, ook maar eenige weinige maanden vooruit te loopen en bepaalde toezeggingen te doen, die zóó ligt door staatkundige of andere gebeurtenissen kunnen verijdeld worden. Ik vlei mij intusschcn met de hoop, dat al spoedig bet tijdstip daar zal zijn, waarop mij bet voorregt gegeven zal worden, om eene voordragt van dien aard aan uwe beraadslagin gen te onderwerpen. Tot op dien tijd echter, Mijne Ileeren, acht ik het hoogst raadzaamde beraadslaging over verandering of vermindering van be lastingen uit te stellen, om niet het gevaar te doen ontstaan, dat de schat kist van eenige inkomsten beroofd worde op een tijdstip, waarop zij hare krachten onverdeeld zal moeten inspannen. In het vooruitzigt, dat uwe vergadering zich met deze zienswijze zal kunnen vercenigen, beveel ik deze begrooting met vertrouwen aan uwe beraadslagingen aan. De Voorzitter bedankt den Minister voor de gedane medcdeelingenwordt wijders besloten tot drukken en ronddeelen dier stukken. De Commissie voor het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede heeft een ont werp ter tafel gebragt dat nog heden in de Afdeelingcn zal onderzocht wor den. Iliertia wordt de zitting opgeheven. Zitting van Dingsdag 23 September. Na eenige kennisgevingen door den Voorzitter, stelt deze voor de beraad slagingen over het adres van antwoord op do Troonrede morgen te doen aan vangen. Op voorstel echter van den lieer van Hoëvell wordt beslotendie dadelijk te doen plaats hebben. Het onlwerp-adrcs luidt aldus: »Sire! De Tweede Kamer der Staten-Generaal beeft met dankbare vreugd uit den mond van U. M. de mededeeling ontvangen omtrent den voorspoedigen toe stand des Vaderlands. Met U, Sire, beseft zij bet hoog gewigt der voortdurend goede verstand houding die tusschen Nederland en de andere Mogendheden bestaat. Moge deze door wederkeerige blijken van vriendschap en achting steeds aangekweekt en bevestigd worden, en waar tot uitbreiding en regeling der betrekkingen van dit Rijk met andere Stalen het sluiten van verdragen wordt vercischt, moffen daar de belangen van Nederland waardiglijk worden gehandhaafd. De gnnstige getuigenis door U. M. omtrent de zee- en landmagt afgelegd, werd door ons met vernieuwd genoegen vernomen. De welvaart van het moederland is zoo naauw aan die van Neörlands Over- zecsche bezittingen verknochtdat w ij het heerschen van rust en vrede al daar op dubbelen prijs stellen. Met een naauwlettend oog slaan wij gade al wat deze onschatbare koloniën betreft. Mogen de moed en zelfopoffering van onze dappere strijders gestrekt hebben om de onlusten in het Palembangsche voor goed te dempenDat onze aloude betrekkingen met Japan ecne be vriende Mogendheid hebben geleid om, Sire, Uwe goede diensten in te roe pen, hebben wij met belangstelling gehoord. De Tweede Kamer hoopt, dat de door U. M. toegezegde tusschenkomstdoor beleid en omzigtigheid geken merkt, tot den gcwenschtcn uitslag zal leiden. De beschouwing van onze binnenlandsche gesteldheid geeft stof tot dank. Medewerking van gewestelijk en plaatselijk gezag is tot het vestigen onzer instellingen onmisbaar. Wij vernemen met blijdschap, dat U. M. over het algemeen reden heeft tot tevredenheid ten dien aanzien. Aanwakkering en ontwikkeling van den ondernemingsijver onzer landgenooten in de voorname takken van volksbestaan worden ook door ons met levendige voldoening be speurd. De maatregelen Uwer Regering om die zucht aan te moedigen en te ondersteunen zullen bij de Tweede Kamer blijden weerklank vinden. En terwijl wij in de verschooning van rampen aan onze waterkeeringen dankbaar hoogeren zegen erkennenzullen wij de verbetering onzer hoofdrivieren met kracht helpen voortzetten. De naauwere aansluiting aan het buitenland door verbeterde middelen van vervoer en versnelde gemeenschapwordt door ons als weldadig beschouwd en wij zien met welgevallen de pogingen om dit verkeer uit te breiden. Wanneer wij, Sire, in overeenstemming met U. Hf.den staat der geld middelen als verblijdend aanmerken, en verlangend naar de toegezegde ge- wigtigc voordragt betreffende 's Rijks schuld uitzien kunnen w ij tevens den wensch niet verbergendat herziening en verbetering van ons belastingstelsel een voorwerp van de aanhoudende zorg uwer regering zij. Met moed zullen wij de groote taak opvatten, die de indiening van nieuwe of niet afgedane wetsontwerpen aan de Tweede Kamer oplegt. Inzonderheid stellen wij hoogen prijs op de aanbieding der wetsvoorstellen, in de eerste plaats door de Grondwet verlangd. Sire! Wij vertrouwen dal het gemeen overleg van Uwe Regering met de Vertegenwoordigers des Volks duurzaam goede vrucht zal dragenzOo bij terugzien op het voorleden de perken van mcnschelijke krachten wederom gebleken zijn, wij vereenigen ons te liever in U. Ms. bede om den onmisba- ren zegen des Allerhoogsten. Daarna zijn de beraadslagingen over dit ontwerp aangevangen. De lieer van Gollstein heeft beschouwingen tegen de algemeene strekking en zal nadere inlichtingen van de Commissie afwachten. De Heer Jongstra interpellccrt den Minister van Oorlog over zijne verhouding tot de kiezers- verceniging: «Nederland en Oranje." Daarover ontstaan langdurig woorden wisselingen. De Zitting duurt voort. AMSTERDAM27 September. In de Zalurdag alhier gehouden eerste vergadering van de Koninklijke Akademic van Meienschappen, heeft deze instelling zich geconstitueerd, en gekozen tot haren Voorzitter, den Heer Prof. F. van Geuns, en tot baren Secretaris, den Heer Prof. M7. Vrolik, welke beide keuzen aan de bekrachti ging van Z. M. den Koning zullen worden onderworpen. Wij vernemendat door de Vereeniging tot bevordering der Beeldende Kunsten voor hare verloting is aangekocht de schilderij van J. Israels, voor stellende: het gezin van Oldenbarneveldbij het lezen van diens laatsten brief. Het groot pleister model voor een metalen standbeeld ter cere van Lou- rens Coster, 12 voet hoog, is door den Heer Royer afgewerkt. LEEUWARDEN, 25 September. De Gemeenteraad heeft eergisteren besloten tot algeheelc afschaffing van de stedelijke belasting op de rogge, die niet minder dan 150 opcenten op de hoofdsom der rijksbelasting van dit artikel bedroeg. Hierdoor werd levens bepaalddat de accijns op het van elders ingevoerd wordende meel en gebak van rogge afkomstig, zoude komen te vervallen. Tot dekking van het te kort, hierdoor, even als door de afschaffing der stedelijke belasting op het schapen- en varkensvleesch met 1 Nov. aanstaan de, (waartoe het besluit reeds in de laatste vergadering van den raad werd genomen) in de stedelijke kas zullende ontstaan, werd besloten: 1° om te heffen 15 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en 10 op centen op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommenen 2° om te verhoogen de opcenten op de personele belasting tot 25. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 27 September. De Kamers zijn hedenzonder het houden van eene troonrede geopend. De klasse van beeldende kunsten der Akademie heeft tot leden in de afdeeling beeldhoukundebenoemd den Graaf van NieuwerkerkeNederlander van geboorte, Directeur van het Museum te Parijs, en den Heer Royer, Belg van geboorte, en sedert vele jaren Lccraar bij de Akademie te Amsterdam. Op den spoorweg van Gent, ter hoogte van Termondc, zijn twee trei nen tegen clkandcn geredenwaardoor 6 wagens verbrijzeld en 4 personen gewond zijn. FRANHRIJS. PARIJS26 September. De President is den 23stcn Valence doorgereisd en in den avond te Avignon aangekomen. De geestdrift der bevolking bleef dezelfde. Volgens een lelegraphisch berigt uit Marseille ontvangenwas daar digt bij die stad in een huiswaarlangs de President komen moesteen helsch moordtocstcl ontdekt, uit 4 kanonnen en 250 geweerloopcn bestaande, gela den met 1500 kogels. De aanleggers waren in hechtenis genomen. Den 25sten is ,Je President in genoemde stad aangekomen en onder anderen door twee afgevaardigden van den Paus begroet. Er loopen geruchtendut de Paus voornemens zon zijnom over te komenten einde den President als Keizer te kroonen. De President beeft magtiging verleend tot bet oprigten van entrepots, naar het voorbeeld van Nederland en Engeland; vergunning tot den aanleg is aan een Vennootschap verleend op de gronden nabij de Place de l'Europe te Parijs. Alle noodige waarborgen zullen van wege den Staat voor de goederen worden gegevenen welke gebeurtenissen er ook plaats grijpendeze be schouwd worden als goederen van onzijdige personen of natiën. De President heeft aan de Consistorie der Ilerv. kerk te Grenoble, die hem hare opwachting maakte, gezegd: dat, ofschoon goed Katholiek, hij echter het groote beginsel der godsdienstige vrijheid zou weten te handhaven en te verdedigen. Het departement van Marine laat een vrij groot getal ligte schepen van ecne geheel nieuwe constructie bouwen. De Fransche Moniteur geeft een gunstig overzigt van den geldelijken toestand van den Kerkelijken Staat, welke echter door bijzondere berigtcn op het stelligst wedersproken wordt. OOSTENRIJK. AVEENEN, 24 September. In de Oest. Corr. leest men een artikel ten gunste van België, waarin, hoezeer in gematigde bewoordingen, evenwel vrij opentlijk wordt te veld ge trokken tegen de aanmatigingen van het Fransch bewinddat de Belgische Regering bijna heeft willen dwingen om de laatste voorwaarden, met betrek king tot bet handelstractaat. van 1845 aan te nemen. Men beschouwt dit artikel als een bewijs te meer, dat Oostenrijk de onafhankelijkheid van Belgie en Nederland in hunnen geheelen omvang wil geëerbiedigd en behouden zien. 2ïLSdc gtaats-Loterij. Trekking der Derde Klasse. 1ste Trekking. N°. 5211 een prijs van ƒ25,000. N°. 4537 een prijs van ƒ1,250. N°. 18400 een prijs van ƒ1000. 2'le Nos. 3153, 5177, 8692, 16389, 17804 en 19178 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3